Priateľ mi vyčíta, že nepracujem u jeho rodičov na záhrade

elisa999
9. máj 2019

Potrebujem sa vyrozpravat . Zijem s priatelom v spolocnej domacnosti, mam dieta z predchadzajuceho vztahu a mame Aj spolocne. Moj priatel mi vycita, Ze nechcem pracovat u jeho rodicov na zahrade. Staram sa o dve deti plus domacnost a mam dost . Maju velku zahradu z ktorej 70% si zasobuje brat bufet a 10% ide nam a 20% jeho rodicom. Jeho brata zena tam vobec nepomaha . On sa zacina podobat na svojho otca. Jeho mama prisla z nemocnice po operacii a ked nic nerobila otec bol na mu ofucany. Ja nechcem aby to bolo Aj u nas take. Ako mu to mam vysvetlit, Ze ja nevladzem

mogaa
10. máj 2019

Ale tu nikto po autorke nechce aby denne hrdlačila na poli pre cudzieho.....Podľa mňa je logické, že ak niekomu pravidelne niečo dávam a chcem s tým občas pomôcť, tak mi pomôže....a ak nie, vykašlem sa naňho....takže vinná je aj autorka že úrodu si od nich berie a nepohne tam ani prstom....a agrument že tam robí jej priateľ, veľmi neobstojí - jednak je to ich syn a mala by byť jeho povinnosť pomôcť rodičom a jednak úrodu od nich je aj ona a jej dieťa - a keďže nie sú zobratý, tak pre ich svokrovcov sú to cudzí ľudia....Oni ju akceptujú ako partnerku syna a preto jej pošlú úrodu a môj názor je že občas by sa zo slušnosti patrilo pomôcť....Je to o tom rozumne sa s partnerom porozprávať a nájsť kompromis - buď mi nič od rodičov nenos a ja tam nebudem chodiť alebo pôjdem 2 soboty na hodinku dve pomôcť - či vyplieť burinku alebo polievať či niečo pokopať....Za hodinu sa naozaj nikto na záhrade nenarobí a určite tam nebude rylovať.....A hodinu vydržím už len pre pokoj v rodine aj keby mi nič z úrody nenadávali ale nemám doma zbytočné hádky....Ak by sa partnerovi každá druhá sobota na hodina max.dve ako pomoc málili - tak mu poviem tak mi nič domov od nich nenos a nebudem chodiť vôbec....

sashabb
10. máj 2019

@mogaa "Oni ju akceptujú ako partnerku syna a preto jej pošlú úrodu"
---
čiže momentálne posielajú tú úrodu iba jej 🙈
Myslela som, že sú rodina, a že posielajú IM, čiže stačí ak tam behne jeden z nich. No nie, teraz to posielajú iba JEJ, čiže makať musí chodiť ONA 🙄 ach jaj

0silvia0
10. máj 2019

@mogaa no veď keď tam je ochotný robiť len jej priateľ, nech si úrodu berie len pre seba. Myslím, že autorka si tie jablká a mrkvy radšej kúpi, čo ti na toto už povedať?

mogaa
10. máj 2019

@sashabb ale veď jej priateľ tam chodieva....a klasická rodina tiež nie sú keďže nie sú zobratí - sú to partneri nie manželia...ale ja som asi stará škola, lebo ja by som račej pre pokoj v dome občas hodinku pomohla ako mala doma zbytočné hádky a riskovala vzťah, lebo výčitky od partnera tam budú vždy keďže problém sa sám nevyrieši(akurát zima bude kludnejšie obdobie)....a keďže ani vzťahy so "svokrovcami"zrejme nebudú ideálne, tam by som ani veľmi nerátala že občas vypomôžu s dieťaťom keď nastúpim od práce a nebude ho mať kto povarovať....a predpokladám že jej partner tiež nerobí rozdiely že toto je tvoje dieťa a toto je naše dieťa a stará sa o obe deti....

janage
10. máj 2019

@mogaa ale on nesuhlasil ani s tym kazdym druhym vikendom na hodinku, dve ani s tym ze nebudu urodu zo zahrady brat. On predklada len svoje, iny nazor nepripusta. On si predstavuje zrejme kazdu sobotu celu a nedelu zniceny lezi doma a autorka mozno chronicky nevyspata riesui deti, vari obed....Kompromisy su vyborne, ale treba na nich dvoch. Nie ze bud bude po mojom alebo nic a hadka.

mogaa
10. máj 2019

@janage tak to som teda nezachytila, je pravda že som nečítala všetky odpovede...to je potom iná vec.....potom už len čakať na zázrak že si partner uvedomí, že hádky vzťahu veľmi nepomôžu a zmieri sa s tým že tam partnerka chodiť nebude.....

gertrudka222
10. máj 2019

@elisa999 proste mu povedz, že tam nebudeš muklovať, že nech si tam muklujú tí čo z toho berú najviac, že ty nie si povinná alebo urob kompromis, že urobíš tých 20 % ktoré z toho máš a že nech si skúsi upratovať, variť, starať sa o deti a potom mu povedz že ak sa s tým nezmieri porozmýšľaš o tom,že odídeš 🙂

liv1
10. máj 2019

Mna by ale velmi mrzeli tie vylety. To co je ze uz clovek a rodina ked moze, si ani ten vylet nedopraje. Alebo sa boji ze to zaplati sam? Doteraz si neodpovedala, ci tvoj partner zivi aj tvoje prve dieta. Myslim ze sa vela od toho odvija. V tom pripade by som potom ozaj bola ticho a sla pomoct

mila23
10. máj 2019

aj u nas to bolo tak,ked som bola mala. Cele vikendy sme travili u starych rodicov a nasi len makali v zahrade...nikdy v zivote sme neboli niekde na vikende, furt sme chodili iba k starym rodicom pomahat. Otec v piatok skoncil skorej v robote a uz nas o pol 3 cakal doma nastupeny na chodbe,ze hned ako prideme, ideme k starym rodicom pomahat....a vratili sme sa v nedelu poobede a mamu cakala druha sichta doma...velmi mi jej je luto, nic zo zivota nemala...
a samozrejme, zasoby zo zahrady si brali vsetci surodenci, nielen moji rodicia...

vendulka80
10. máj 2019

@liv1 ale preco by to malo odsrat s prepacenim to dieta. Ked on s nimi žije tak vedel do coho ide. To aj ta mala ma odrabat, ze sa o nu niekto stara? A ked bude starsia tak bude robit na celu tu vidlacku familiu? Lebo otcim zavelil, ze sa ide makať? A ked nepojde, nedaju jej jest?

majarobo
10. máj 2019

prečo by mala makať a švagrovci z toho finančne profituju a bufet na tom založené podnikanie,a tých 10% zeleniny čo jej pridelia za to naozaj nestojí .oni rátali ,že elisa999 bude lacná pracovná sila a držím palce .

liv1
10. máj 2019

@vendulka80 tvoje vyjadrovanie je vskutku na urovni. Odsrat, vidlacka familia... splietas piate cez deviate. Ano mala by aspon s niecim pomoct...

vendulka80
10. máj 2019

Ano...lepsie je byt za tupu a makať na druhých. A rovno aj s detmi. Prečítaj si moje príspevky vyššie. A tiez prečítaj celu diskusiu. Aj to, co píše zakladateľka. Ale mozno tebe vyhovujú víkendové makacky na poli.

liv1
10. máj 2019

Posledne co by som si znova chcela precitat su tvoje prispevky 😂. Ja som diskusiu citala. A citala som aj autorkine spravy. Sama napisala ze obcas by sla pomoct, len nie kazdy vikend. tak aky mas problem?! 1. ak ju muz a jej dve deti zivi, patrilo by sa raz za cas pomoct. 2. Ak by aj nezivil, patrilo by sa tiez pomoct, kedze urodu si domov nosia. 3. ani raz som nepovedala, ze tam ma chodit kazdy vikend a muklovat za inych. Asi nevies citat, iba urazlive spravy pisat. Prave naopak som pisala.

vendulka80
10. máj 2019

@liv1 pokial viem pisala o kompromisoch, ktore jej priateľ nevie spravit. Lebo trvá na každom víkende. To nie ze občas. Aj to, ze domov chodi unaveny, v sobotu je u rodicov a v nedelu jej povie, ze zivot nie je o výletoch....
On ma rodinu s dvoma detmi. Je uplne jedno, ci su jeho obidve alebo jedno. A to kilo zeleniny by si ona vypestovala hocikde na svojom a aj sama. Tu ide o to, ze on si ju neváži, nezastane, nepomoze, neuzná, ze ona nesedí hore cvičkami na gauci ale ze sa stara o rodinu. Neurobí jej pekny vikend, nezoberie niekam von ale vyčíta, ze nepomáha...nestačí, ze pomaha on... musi aj ona aby nahodou nebola bez roboty. A toto je na tom celom chore.

vendulka80
10. máj 2019

@liv1 mozno keby si čítala moje správy, cinklo by ti, preco som sa tak vyjadrovala. Ze mam skusenosti presne s takýmto sposobom života. A vidlak nutiaci makat zenu na poli aby odrobila to, ze vobec o nu zakopol a “ stara” sa o jej dieta bude pre mna vzdy vidlak. Tak ale simplexnym jedincom to nebudem vysvetľovať.

katulienkax
10. máj 2019

Takýto spôsob života opisuje kniha Vajce a ja. Mary a ja. Nakoniec hlavná hrdinka zdrhla od manžela a vrátila sa do mesta. Moj ujo bol tiez takej povahy ze jeho zena chodila drei na pole svojej mamy. On to nazýval sedlacenie a vzdy na vikend zdrhol za svojimi záľubami a inými aktivitami ktore ho bavili a tiez si tam zarobil peniažky.

liv1
10. máj 2019

To stale neznamena ze to ma apriori odmietnut. Je jednoduche o niekom povedat vidlak ked o nom nic nevies. Pises akoby si ich poznala snad desatrocie. Najma jeho. Simplexny je ten, kto na zaklade par sprav robi take zavery ako ty. Keby sa kazde manzelstvo ci partnerstvo stavalo k problemu ako ty popisujes, ludia sa davno zabudnu rozpravat slusne a realne problemy riesit. To ze si ty nieco zazila zo svojho okolia neznamena, ze je to ich pripad.

oslo1
10. máj 2019

Mas male babatko, Uzivaj si ho a vykasli sa na blbu zahradu svokrovcov. Az ma muz pocit, ze mas vela casu, tak Odporucam zacat muza budit o 5 rano s dietkom na rukach, nech si plni otcovske povinnosti. Toto iste aj po prichode z prace a hlavne, ked bude unaveny a hladny. Prebalovanie a krmeniie ako bonus.
My mame 10 mesacneho. Mame malu zahradu pri dome. Odkedy mame drobec, tak moja povinnost v zahrade spociva v otvarani okna v sklenniku.
Urodu konzumujem normalne, ked muz prinesie.
A to predtym som sa tam namakala.
Len raz by mi tu muz nieco vycital. To by tu potom v noci pri kazdom kojeni stal v pozore a spieval hymnu, aby som vedela, ze nespi.
Zahrada ma byt ako relax, nie ako nutene prace.

vendulka80
10. máj 2019

@liv1 Trosku citat s porozumením a nevypichovat si to, co uznám za vhodne. A uz ked mam potrebu sa vyjadrit tak aspon si to prečítam celé. Lebo ocividne si mimo nielen v tejto téme. A co sa týka oslovenia... nuž vidlak je rovnake oslovenie ako pipina, ktorá “nevie” upiecť tortu a preto je potrebné ju zhodiť verejne pod čiernu zem aj s vybodkovanymi nadávkami. Ci tam neprekáža, ze danú osobu nepoznám? Ci v tvojom prípade je to dovolené...?

zuzanka.zuzu
10. máj 2019

@mogaa ja asi chápem, o čo sa tu snažíš, vysvetliť všetkým ostatným, že je to o slušnosti, lenže očividne tebe nedochádza, čo sa snažia ostatné povedať tebe... tak ja to teraz mega zveličím, ty vlastne píšeš, aby pre pokoj v rodine sa autorka obetovala a "držala" (hubu a chodila makať na pole) - chápeš, že na podobnom princípe funguje znásilnenie? ☹

@liv1 nie je nič horšie ako delenie detí na "moje" a "tvoje" v novom vzťahu 👎 to akože podľa DNA budú mať pridelené porcie jedla? keď nový partner je bohatší ako ten predošlý, tak staršie dieťa dostane strukovinu a menšie mäsko, či ako si to predstavuješ? hanba kto niečo takéto vôbec vysloví... (p.s. nie, nemám žiadnu traumu, som jedináčik, takže naši ma "nedelili" len sa mi takéto tvoje zmýšľanie hnusí)

peeetulka84
10. máj 2019

Tvoj priatel chodi pomahat a ma 10%, svagor 70%. Švagrina tam nechodi a tym padom by som ani ja nešla. To minimum čo dostane si on odmaka. Keby dostavali rovnako nič nepoviem, ale toto sa mi zda nespravodlive. Uživaj si doma s drobcom. A na vylet by som išla bez neho keď sa mu nechce.

lintu
11. máj 2019

Ak bol priateľ celý život vychovávaný v duchu, že na záhrade sa rodičom/ bratovi/... pomáha, tak tam aj pomáhať bude. Je to preňho normálne. On to inak nepozná. Je to niečo také isté, ako keď chlap odmieta robiť ženské práce, lebo to tak kedysi videl doma, bolo mu to zakazované a pod. Nuž áno, divná výchova. A čuduj sa svete, i dnes sa nájdu ženy, ktoré túto myšlienku i napriek tomu radi. Čiže ísť idú i tie "čudné" zvyky. Len si v nich partneri musia sadnúť. Ty si slová toho svojho, ako kdesi píšeš, kedysi brala na ľahkú váhu. Tu je výsledok. O to horší, že mu na vás asi až toľko nezáleží ako na svojej existencií/svojich pravidlách, aby z nich robil nejaké ústupky.

liv1
11. máj 2019

@zuzanka.zuzu nikde som nepisala ze ma dat detom kazdemu nieco ine nechapem o co ti ide. Ale prist do noveho vztahu s muzom a z nejakeho dovodu zivit aj to jeho dieta (stale nevieme), tak aj mozno to je dovod preco by ta zena uvitala pomoc od muza. Nieco nepochopitelne? Ci ty prides do vztahu s 5 detmi ktore nie su tvoje a pohode ich budes vsetky zivit bez toho ze by si ocakavala nejaku pomoc. To je prave to ze tu konstruujeme nieco, o com nevieme takmer nic. Nevieme o com je ta rodina, netusime okolnosti... a tak mozeme len hadat... autorka sa pyta co si o tom myslime, takze odpovedame. No evidentne su tu zeny, ktore nemaju chut ani prstom pohnut. Princip zivota nie je o tom ked aj ty nie tak aj ja nie. To by sme kde skoncili. Je dobre hladat kompromisy. Ak muz nie je ochotny prijat kompromis, tak to uz je jeho problem..

0silvia0
11. máj 2019

@liv1 to nie je o tom, nepohnut prstom. Jej svokrovci NEMUSIA mať takú veľkú zahradu, nakoľko ju nepotrebujú, lebo ich ďalší syn ju používa na predaj, ako bolo napísané, čiže 70 perc.
Aj moji rodicia dochodci maju veľkú záhradu a nie som ochotná im pomáhať. Nie preto, že som lenivá, ale preto, že mám dosť roboty v mojej záhrade, čiže žiadnu úrodu od nich nechcem, a ani moji rodicia NEMUSIA tu záhradu robiť. Ja za to nemôžem, že sa starým ľuďom nedajú z hlavy vytlct stereotypy, že každý meter štvorcový musí byť obsadený nejakými plodmi, hoci ich nemajú šancu spotrebovať, potom to núkajú bárs komu, narobia sa, ale význam tam nie je. Keby tam posadili trávu, tak je z toho lepší osoh.
Ako deti sme chodili pomáhať do záhrad babiek, naši mali záhradu, cele detstvo zo záhrady do záhrady a ostatní chodili po výletoch...

eliska13
11. máj 2019

@janinah ak by chcela....asi nechce, nebaví ju to.To, že ty si sa chcela zodrať, bola si taká empatická je tvoj postoj.Tiez si myslím, že raz za čas by z nej neubudlo, keby pomohla....horší je postoj jej partnera, ktorý je narodený pre pracu, tak to videl....rodina má tráviť čas aj spolu na výlete, oddychu, nielen práca a zotrocit sa
@elisa999

vinkel
11. máj 2019

Nevysvetľuj urob zoznam kto kedy pôjde robiť a hotovo. A nech každý robí. U nás tiež svokra dávnejšie, ráno vtrhla do nášho domu( byvali sme sami o dva domy ďalej), že treba robiť na záhrade. A my ráno ešte v plnom prúde 🥰😘💑 a ešte pozeráme že čo sa deje. A pritom sme od nich nebrali nič stále sme si kúpili svoje.

eliska13
11. máj 2019

@elisa999 ešte raz som čítala úvodný príspevok..áno to sú takí zadubenci ako píšeš začína sa podobať na svojho otca, ktory bol pravdepodobne taký istý despota.Moj dedo bol taký od rána do večera pole, záhrada po infarkte, ale musel, lebo je čas sadiť ....to sú take nátury.Ak by som mala také malé dieťa tiež sa nehrniem na záhradu.Toto si musíš s ním raz a navždy vyjasniť buď stačí, že chodí on, alebo nech Ti teda doma navarí, pomôže ....a potom s radosťou pôjdeš nie, že ty nevieš kam skôr a potom s úsmevom na pánske To mi pripomína ako som mala frajera z dediny a jeho mama ma slávnostne pozvala na zabíjačku a smiali sa na mne, že to nemám rada a, že som povedala, že prídem až poobede.Frajer sa cítil dotknutý, že som odmietla, lebo každá ruka sa zíde pozvracala by som sa, keby som videla ako zabíjajú prasa a kuchaju ho tam.To sú takí ľudia nevysvetlils.ty sa drž svojho nedaj sa dotlačiť k tomu čo nechces....

oros
11. máj 2019

@elisa999 jak u nás, odkedy poznám svokrovcov, 16 rokov, nič nepočúvam, iba ako oni musia robiť, nemôžu nikam ísť, lebo musia robiť. A tým pádom všetci traja synovia od nich odišli, lebo tam to není o radosti zo záhrady, ale o otrocine. Môj muž im ide sem tam pomôcť, ale voľakedy im tam tiež robil otroka. Ale keď máme svoj program, jednoducho ideme na výlet alebo niekam. Pre nich je záhrada na prvom mieste, rodina je až veľmi ďaleko za ňou.

0silvia0
11. máj 2019

@eliska13 my sme na zabíjačka chodili ako malé deti a tiež som to nenávidela, nikdy som si na to nezvykla. Ešte teraz mam pred očami prasacie oko ležiace na chodníku, kotol a v ňom variacie sa vnútornosti a umývanie čriev... fuj...