Priateľ nechce investovať do vlastného bývania

miticka117
13. feb 2017

Ahojte žienky.
Riešim momentálne istú dilemu a potrebovala by som názor aj niekoho nezainteresovaného.
Zdedila som trojizbový byt po prababke, ktorý bude ale zatiaľ napísaný na môjho otca, v prípade, že by sa čokoľvek stalo (ja som ešte stále študent atď) s tým, že ten byt by som si ja s priateľom mohla pekne prerobiť podľa svojho a doniesť si v júni z pôrodnice nášho drobca tam a nie do podnájmu, v ktorom teraz žijeme.
Čo sa týka financií, tam problém nie je, priateľovi pri jeho prijme by stačilo, aby si zobral spotrebák na prerábku (a aj to by moji rodičia tiež prispeli).
Ja si myslím, že by to bola naozaj obrovská výhoda, koľko ľudí musí bývať v podnájme a my keď máme takúto možnosť, tak ju priateľ nechce využiť a radšej bude bývať v nie lacnom podnájme, než by investoval do vlastného. Moji rodičia ho nemajú moc v láske, ale aj napriek tomu nebroja proti tomu no on sa začal najprv vyhovárať, že ho nemajú radi a čo keď by ho odtiaľ vyhodili. Čo absolútne neprichádza do úvahy, lebo keby nechceli, tak mi túto možnosť ani nenavhrnú. Potom zase začal, že ten byt nie je napísaný ani na mňa. Čomu tiež nerozumiem, pretože rodičia by nás z toho bytu nevyhodili a tým, že jemu nedôverujú, tak to spravilo tak, že to bude na otca, ja na tom nevidím nič zlé. A nakoniec utrúsil, že len chlap bez gúľ by išiel bývať do bytu ženy, že on chce niečo vlastné.
Ja osobne si myslím, že to nie je celkom čisté, takéto primitívne výhovorky a že jemu by sa zrejme nepáčilo aj to, keby ma nemal vo svojej moci, tak ako v tomto podnájme, ktorý platí ako zarábajúci on. Vždy, keď sa povadíme mi berie kľúče od bytu, vraj aby som neodišla a podobne a tam by si to už dovoliť teda nemohol....
Rada by som počula aj názor iných ľudí, pretože podľa mňa by takúto príležitosť, ešte k tomu, keď je aj bábätko na ceste, nevyužil len blbec...
Už sme začali uvažovať aj nad tým s našimi, že keď on nebude mať záujem, tak to nejakým spôsobom zatiahnu oni a ja by som ta išla bývať s malým, ale bez neho, keď nemá záujem investovať ani euro (ako mi to už v hneve nie raz vykričal).
Ja som naňho nechcela tlačiť a keby je na to naozaj pádny dôvod, tak to pochopím, ale toto sú podľa mňa len trápne výhovorky...
Ďakujem.

mysicka36
14. feb 2017

Ja byť na mieste toho kolíka, tak navrhnem nech tata zacvaká prerábku a ja tam budem platiť ďalej nájom ako na byte v ktorom teraz bývam. Proste taký istý nájom len nie na úplne cudzom byte ale na tomto konkrétnom. (ale tým pádom nie fond opráv a iné veci okolo) Poprípade menší nájom ako komerčný a náklady s bytom spojené. Všetko je o dohode.

Nikdy by som si ani ako muž ani ako žena nezobrala na seba spotrebný úver a peniaze nepoužila na cudziu nehnuteľnosť.

obsadenemeno
14. feb 2017

@mima4 no ja by som to, cim sa riadia, nenazvala "srdcom"...... 😝

cacianka
14. feb 2017

toto tuani nie je tak problém s financovaním vlastného/nevlastného bytu, ozrejmili ste jej to na 99% všetky,
hlavný problém je chorý vzťah medzi nimi

simca06022011
14. feb 2017

necitam diskusia, iba zo svojej skusenosti: NECUDUJEM SA MU. Nikdy by som endala ani len cent do byvania niekoho ineho, a je fuk ci by mi to bol partner, otec mojho dietata, alebo cokolvek. Si studentka, sponzoruju rodicia (podla uvodneho prispevku: rodicia vas nechaju byvat, prispeju na prerabku... a nemaju ho v laske). Moze kedykolvek z toho zist to ze sa bude stahovat a teba ty tam ostanes sama. Cize... vezmite sa, prepiste si na seba byt, prerobte si... presne v takomto poradi. ALebo to urobte ako my v presne rovnakom priapde sme sa zariadili tak, ze rodicovky byt sme si prerobili tak aby sme tam vedeli byvat,platili sme najmy, energie (financoval si to partner, byt je jeho rodicov) a neskor sme sa stahovali do vlastneho, byt ostal jeho rodicom tak ako aj povodne bol. Oni na zaciatku kupili tam aj nejaky nabytok, kupelna bola hotova, kuchyna tiez. Cize to im ostalo. My sme si dozariadovali, vacsie opravy ak sme cceli opravili, vymalovali par krat atd. Prepisat sa byt da kedykolvek, pribrat nekoho ako vlastnika tiez, horsie je to pri takomto neviazanom vztahu s vyrovanavanim si uctov... Mame v okoli par, ktory to este drsnejsie vyriesil, partner plati najom druhemu.. co uz je chore ale v podstate by sa aj tak mali podielat na byvani spolocne, jeden zacvakal byt, prerabky, zariadenie a druhy sa pristahoval na hotove ;) Uziva to, tak plati ako keby bol v podnajme.

amabeldan
14. feb 2017

a to je byt v takom stave, ze sa musi prerobit a investovat do neho? Lebo keby sa tm dalo byvat, tak by som byvala tam bez toho aby musel do toho davat peniaze, radsej v niecom kde ta nemoze obmadzovat tak hlupo ze ti berie kluce aby si mu neodisla, to uz dost o nom hovori...

amabeldan
14. feb 2017

popripade, nemohli by tvoji rodicia zobrat nejaky spotrebny uver aby sa byt prerobil a mozete tam s tym svojim byvat? aspon ebudes v strese ze ta bude chciet vyhadzovat ten tvoj s deckom, alebo ta bude obmadzovat tym ze ti zoberie kluce... 🙂) alebo sa na neho vykasli, lebo keby mna partner vyhadzoval z bytu ked sa pohadame abo je nasraty alebo mi bral kluce aby som nemohla ujst nebodaj od neho.. tak akoze... co bude robit neskor???

misscelaneous
14. feb 2017

V zasade by investoval aj do byvania pre svoje dieta, nielen do "cudzieho", pretoze z dlhodobeho hladiska je vase dietatko podielovym dedicom (neviem ci mas surodencov, alebo ci su uvas aj ine deti). Ako ja by som ho do toho netlacila, ked nechce, nehadajte sa za to. no zabezpec, ak by ste mali raz svadbu, nech je teda byt na teba prepisany pred snatkom, nech nejde do bsm, aj ked by to bola darovacia zmluva, to neviem ako je s bsm.. neviem nie som pravnik. Riesime podobnu situaciu, zijeme v byte mojho manzela, nadobudnuty pred svadbou, tak nie je sucastou bsm, cize ja tam mam mensie prava a napriek tomu, ze som rovnaky dedic ako nasa dcera a jeho syn, investujem do neho do prerabky (teda spolu, spotrebak som brala ja a on tiez svoje uspory), lebo to robim pre nasu dcerku, aby mala peknu izbicku, nech mame kuchynu kde spolu mozeme varit a tak dalej. Ak by ma aj z bytu "vyhodil", beriem to, ze dceruska tam bude "byvat" podla dohodnutej starostlivosti. Co zatial ale vyzera ze sa nestane :D

misscelaneous
14. feb 2017

A este ma napadlo, ak si odlozi vsetky blocky, co investuje do bytu a bude vedeit preukazat, ze do neho investoval tolko a tolko, to uz by aj na sude preslo, aby si mu tu sumu vratila, keby na to prislo. A ze investovat do cudzieho...nuz ja som v BA platila najom 600 eur na polku s priatelom, tak ak by ste v tom byte platili len energie, tak ked si to spocitas, aj keby tam u teba byval len 2 roky, tak usetri na najomnom uplne niekomu cudziemu do vrecka pekne peniaze. a tym by sa ta investicia aj tak trochu vratila, nie?

esther03
14. feb 2017

@misscelaneous moja ty si asi nikdy neriesila majetky po rozvode ked tak ochotne investujes do niecoho co nie je tvoje...

puklica13
14. feb 2017

@misscelaneous hypoteticky...Ak by sa niečo udialo..A on by ten byt predal ,daroval niekomu inému ako dcérke ? Čo vieš ty čo bude o 10 rokov...A možno ten spotrebak ty ešte budeš platit a byt bude v čudu...
A je rozdiel mať peniaze na účte,investované vo vlastnom...A iné behať roky po súdoch a dokazovať čo je tvoje...

misscelaneous
14. feb 2017

@esther03 no tonie, neriesila, ale skor som pisala, ze investujem do nieco co je nakoniec mojej dcery. A som si ista, ze nasu dceru neukrati o nic ako neukrati svojho syna (myslim ze teoreticky by mohol po rozvode byt predat a rozflakat peniaze a dcera ani ja nebudeme mat nic, no to si fakt neviem predstavit). Kazdopadne, momentalne mi ide podiel darovat, takze budem na LV, situacia sa nam zmenila, no to nema s temou nic spolocne. Ked som do bytu davala kvazi nase peniaze (ze je spotrebak na mna a stale ho platim, je o inom, on zas robi nakupy napriklad, plati hypo a najomne), nevedela som, ze mi podiel bude chciet darovat, sustredila som sa na to, aby sme byt nechali bytom, prisposobili ho tak, aby nam tu spolu bolo dobre a snazili sa zabezpecit nieco vacsie spolu casom.

misscelaneous
14. feb 2017

@puklica13 Vazne ma ani na sekundu nenapadlo, ze by ma moj zivotny partner, s ktorym mam dieta (aj napriek tomu, ze ma dieta s ex partnerkou), vzal si ma za manzelku a v jeho byte vytvoril pre nas domov, chcel nejako "odrbat" o investovane peniaze a ani ma nenapadlo rozmyslat "jeho \ moje." Ono to asi bude naozaj o vztahu. Neviem. No ako som pisala vyssie, uz sa nam zmenila situacia a darovanim budem na LV, no to som fakt vtedy nevedela. Jeden by povedal, ze asi mam stastie :D

puklica13
14. feb 2017

@misscelaneous len ty máš inú situáciu v tom že byť patrí manželovy...V jej prípade ten byt patrí otcovi..Ktorý navyše jej priateľa nema v láske...

puklica13
14. feb 2017

@misscelaneous ja vôbec nespochybňujem tvojho muža...Ani vaše manželstvo..To bol všeobecný hypoteticky príklad..
Len tu na MK je na mrte žien (a verím že aj mužov)..Ktorých tiež ani len nenapadlo že by ich partner mohol nejako okla.at...A stalo sa

miriam159753
14. feb 2017

@misscelaneous je super natrafiť na človeka ktorému veriš a ako píšeš, vieš, že to robiš pre deti, ale to , že ste manželia a ako písala puklica, že byt je na manžela a nie na tvojho svokra je veľmi veľky rodziel, čo iste chápeš. Bohužiaľ , doba je veľmi zlá a počula som aj príbehy, u ktorých by som neverila, že sa mohli stať a nieje nič horšie ako ostať s holou ri... a na ulici, bohužial sa stavaju aj nešťastia ako umrtie partnera a ked maju na byvanie nárok aj deti z predchdzajúceho manželstva tak okrem bolestnej straty musiš riešiť aj majetkove vyrovnania, čo je hrozne.... nehnutelnosť ako "strecha nad hlavou celej rodiny" by mala byť od začiatku vysporiadaná

misscelaneous
14. feb 2017

@puklica13
@miriam159753 jasne baby, chapem. Dakujem za diskusiu 🙂 pravda, neuvedomila som si, ze byt patri svokrovi. No stale si myslim, ze vrazit do bytu par tisic cudziemu (kde je nejaka sanca ze ich este uvidi spat alebo sa mu to nejak vrati a tak trochu je tam sanca ze to bude jeho deti) a vrazit do najomneho par tisic cudziemu ( kde sa mi to jednoducho nikdy nikdy nevrati) je tiez rozdiel.

vetthy
15. feb 2017

@esther03 ved to mi bolo divne od zaciatku. neopomenuti dedici a ona dedi?!asi to bolo tak ze babka viackrat spominala ze ked umrem bude to tvoje dievcatko....ale ored zakonom to neobstoji.darovanie?hm.a ona to darovala akoze dalej svojmu otcovi? Najjednoduchsie riesenie nech tatko zobere na nehnutelnost hypoteku a zrekonstruuje. Kto chce ide byvat kto nechce neide.takto ma frajer 100%pravdu.ved co som to docitala aj ona ma love aj rodicia by volaco dalu aj frajer ma zobrat pozicku z toho by v krize ani somar nevymotal...

vetthy
15. feb 2017

@moonlight1210 velmi vystizne napusane.ja zhrnujem do jednej vety dieta bude mat dieta bez ohladu na vek.ja neviem aky je ten priatel ale uz volaco odskakal ma ex a dieta o ktorych pedantne stara! Takze az taky hrozny asi nie je ma zmysel pre zodpovednost! Teraz zivi druhu partnerku ktora ho este na kopu starosti namiesto toho aby bola zena a matka ako sa patri krmi nezmyslami a irrealnymi narokmi.som zvedava kolkokrat mal ten chlapec poriadnu teplu veceru

persica
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vetthy
15. feb 2017

Prave som zistila ze zakladatelka zrusila svoj ucet na mk.asi sme jej nepofukali dostatocne bolky.chudinka

esther03
15. feb 2017

@persica a ako si prisla na to, ze sa nevie postarat o svoje deti? Ved sama autorka pise, ze "vraza peniaze do dietata a ex", ako vies, ze ex nenechal byt a on nesiel do podnajmu atd. Do BSM by isiel len keby sa vzali a otec im ho daroval rovnym dielom.

lienka737
15. feb 2017

Kde tie dievčence chodia na takýchto "otcov" svojich detí.......

persica
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
moonlight1210
15. feb 2017

@vetthy ak niekto pri hadkach uplatnuje pravo silnejsieho (on plati podnajom) a berie preto kluce od bytu, tak moze byt starostlivy a prikladne platit na prve dieta, ale ako pred partnerom by som sa mala na pozore (Aj ked je to tazke, lebo ked niekoho milujes, nechces verit, zeby bol schopny ti vedome robit zle.).

ja som za zasadu, ze ak si niekto zacne s rozvedenym, oplati sa mu vypocut si jeho verziu o rozvode, a potom si podla moznosti prezistit aj ine verzie.
nejde o nedoveru, ale o to, ze ked sa nam potom zacnu take situacie diat (ako sme uz poculi, ze sa diali v prvom manzelstve), nestracame cas premyslanim, co sa to deje, a mozeme hned jednat (napríklad, ak chlap zacne nejak prilis zurovat s kamosmi po baroch, tak nerozmyslame, ci byt za toleratnu partnerku a nerobit zo seba hysterku a nerobit hned z komara somara, alebo ci urobit cirkus uz hned pri prvých razoch. ak vieme, ze toto robil aj prvej zene, je nam jasne, ze zas len spadol do svojho kolotoca kvazi-mladeneckeho zivota a treba s tym hned porobit poriadky).

lebo dodatocne si od niekoho vypocut, ze vsak toto, co robi teraz nam, robil predtym aj prvej zene, je nam potom platne ako velrybe bicykel, ked uz sa s nim vezieme v tom kolotoci.

esther03
15. feb 2017

@persica cize otec, ktory sa vie postarat je len ten co kupi byt? S panom bohom... velebnosti jdu bl...

esther03
15. feb 2017

@moonlight1210 ktohovie co je pravda, v inych prispevkoch hovori zakladatelka aky je uzasny a aki zly su jej rodicia...Pravda moze byt uuuplne niekde inde.

persica
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
esther03
15. feb 2017

@persica citala si aj ine diskusie od zakladatelky?

persica
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
esther03
15. feb 2017

@persica odporucam precitat aj tu druhu, budes v obraze...