Priateľ nechce investovať do vlastného bývania

miticka117
13. feb 2017

Ahojte žienky.
Riešim momentálne istú dilemu a potrebovala by som názor aj niekoho nezainteresovaného.
Zdedila som trojizbový byt po prababke, ktorý bude ale zatiaľ napísaný na môjho otca, v prípade, že by sa čokoľvek stalo (ja som ešte stále študent atď) s tým, že ten byt by som si ja s priateľom mohla pekne prerobiť podľa svojho a doniesť si v júni z pôrodnice nášho drobca tam a nie do podnájmu, v ktorom teraz žijeme.
Čo sa týka financií, tam problém nie je, priateľovi pri jeho prijme by stačilo, aby si zobral spotrebák na prerábku (a aj to by moji rodičia tiež prispeli).
Ja si myslím, že by to bola naozaj obrovská výhoda, koľko ľudí musí bývať v podnájme a my keď máme takúto možnosť, tak ju priateľ nechce využiť a radšej bude bývať v nie lacnom podnájme, než by investoval do vlastného. Moji rodičia ho nemajú moc v láske, ale aj napriek tomu nebroja proti tomu no on sa začal najprv vyhovárať, že ho nemajú radi a čo keď by ho odtiaľ vyhodili. Čo absolútne neprichádza do úvahy, lebo keby nechceli, tak mi túto možnosť ani nenavhrnú. Potom zase začal, že ten byt nie je napísaný ani na mňa. Čomu tiež nerozumiem, pretože rodičia by nás z toho bytu nevyhodili a tým, že jemu nedôverujú, tak to spravilo tak, že to bude na otca, ja na tom nevidím nič zlé. A nakoniec utrúsil, že len chlap bez gúľ by išiel bývať do bytu ženy, že on chce niečo vlastné.
Ja osobne si myslím, že to nie je celkom čisté, takéto primitívne výhovorky a že jemu by sa zrejme nepáčilo aj to, keby ma nemal vo svojej moci, tak ako v tomto podnájme, ktorý platí ako zarábajúci on. Vždy, keď sa povadíme mi berie kľúče od bytu, vraj aby som neodišla a podobne a tam by si to už dovoliť teda nemohol....
Rada by som počula aj názor iných ľudí, pretože podľa mňa by takúto príležitosť, ešte k tomu, keď je aj bábätko na ceste, nevyužil len blbec...
Už sme začali uvažovať aj nad tým s našimi, že keď on nebude mať záujem, tak to nejakým spôsobom zatiahnu oni a ja by som ta išla bývať s malým, ale bez neho, keď nemá záujem investovať ani euro (ako mi to už v hneve nie raz vykričal).
Ja som naňho nechcela tlačiť a keby je na to naozaj pádny dôvod, tak to pochopím, ale toto sú podľa mňa len trápne výhovorky...
Ďakujem.

vetthy
15. feb 2017

@moonlight1210 jasne aj tvoj nazor ma svoje opodstatnenie.rozvedeny uz sa raz potkol ok.ale ja si predstavujem situaciu inac. chlap ma na sebe obrovsku tarchu postarat sa o predoslu rodinu a sucasnu rodinu nie je to sranda. A namiesto partnerky! Ma doma jedno rozmaznane stale sa mravcajuce dievcatko s neprajnymi rodicmi.necudujem ze mu obcas prasknu nervy.bohvie preco bere tie kluce. Mozno zienka sa vyhraza ze skoci do Dunaja.esteraz bola by som zvedava kedy zakladatelka kt. Sa setri! Sama so sebou uvarila poriadnu veceru taku knedlo vepro zelo....inac sa pristupuje plnocennej partnerke inac hysterickym deckom....ja netvrdim z je to tak tie su moje dojmy

lujza123
15. feb 2017

@miticka117
Neviem byt tebou by som vymyslela dve moznosti

1. Nech sa byt preroby za otcove peniaze a vy by ste mu potom platili najom - co je podla mna fer, on by mal ciastocne naspat investovane peniaze, vy by ste platili tak ci tak za nejaky najom a v byte ktory raz zdedis si mozes kludne navrtat policku, kupit vstavanu skrinu atd bez strachu ze vas niekto vyhodi

2. byvajte bez prerabky, kolkokrat staci vymalovat, na zem polozit nejake lino, aj novsiu kuchynu kupis na bazare, aj umakartova kupelna sa da oblozit lacnymi kachlickami a vymalovat. Prerabka za 1000 eur (co dostanes za porod + rodicia nieco prihodia), a poriadnu prerabku sprav za svoje ked budes zarabat a prepisu rodicia byt na teba

katarinapekna
15. feb 2017

@esther03 v kazdom pripade prvým znakom dobrého otca je zodpovednosť a teda zabezpecenie strechy nad hlavou vlastnému dieťaťu a to bez ohladu na to,koľko rozných žien oplodnil. A ked na to nemá,tak nech toho smradlaveho cerva z gati ani nevytahuje alebo nech sa dá sterilizovat

esther03
15. feb 2017

@katarinapekna si nechutna... prvym znakom dobreho otca je laska k dietatu, vychova starostlivost...a je jedno ci je to v podnajme alebo na stokovci na kolibe.

janush
15. feb 2017

no to je tazko, lebo chapem aj jeho... ak by investoval do prerabky a vy by ste sa rozisli, tak si kachlicky nevezme... a byt nie je jeho... Podla mna by ste mali spisat nejaku zmluvu, ze ak by ste sa rozisli, tak by neodisiel naprazdno... ak zainvestuje

salfusco
15. feb 2017

@janush sice to už vsetci pisete zbytocne,kedze tu autorka už nie je...ale...bol by som vazne zvedavy na reakciu ženy,ktorej by chlap nieco take povedal...90% žien by sa tvarilo urazene,že ako ju može lubiť,ked od nej požaduje nejaku zmluvu a podobne tie talafatky..Ludia su prechcaní,a z toho ženy uražlive na vsetko,co sa tyka penazí a nedovery a bla bla bla...najst mudru ženu,ktora by to pochopila a podpisala nejaku podobnu zmluvu,že v pripade rozchodu mu vynaložene peniaze,popr.cast z nich vrati je ako najst svaty gral.Taky navrh prinesie v tom lepsom pripade nasranu a urazenu partnerku

lubkavargova1
15. feb 2017

@salfusco uprimne? Kto nerozmysla funou ale aj hlavou, tak nebude mat problem s takou zmluvou. A to je vice verza lebo keby ze ja mam taky problem, tak osetrim to zmluvou. Mala som take pripady, ze som pozicala peniaze, ale vzdy tam bol papier a podpisane, taktiez vratenie peniazkov. Je pravda, ze prichadzaju vycitky "a ty ma nelubis? ty mi neveris???" ... ale hold taka je doba, ze ani vlastnej rodine sa neda verit. Ja osobne, neverim ani nos medzi ocami...radsej taka "poistka" ako potom hola rit a oci pre plac.
Slovak sa rad ohana pojmami ako je "predmanzelska zmluva" a bla-bla-bla...zabuda vsak ze tieto majetkove veci sa skoro tomuto vyrovna...hej je pekne sa inspirovat zmluvou kde ked M.Douglas podvedie C.Z Jones tak jej zacvaka nejaky milionik, ale to je iny svet. My musime reflektovat na to co je tu a teraz....takze, ak maju v hlave aj nieco co sa vola rozum a nie vakuum, tak nie je to pre nich problem akceptovat 🙂

esther03
15. feb 2017

@salfusco bez ohladu ci sa niekto urazi alebo nie, taku zmluvu podpise len blbec alebo ten, co nevie, ze pravo obcana v tomto state je viac menej nevymozitelne... Takze to nie je svaty gral, to je truba 😀

sense
15. feb 2017

@katarinapekna in strechu nad hlavou zabezpecil ...aj podnajom ma strechu,

Kebu je itec priatelky ferovy tak povie ok zapkatis prerabku a adekvatny pidiel na liste vlastnictva aj jwby ken 10%

simca06022011
15. feb 2017

@esther03 nie, to je zena s charakterom a nie zlatokopka, co chce byvat zadarmo... a plati to aj opacne. Proste v divokom vztahu bez zavazkov, treba nejake pravidla tiez. A nie mysliet na to ze u nas je pravo nevymozitelne, tak to teraz zneuzijem a za to ze chlapovi ozehlim koselu, raz za tyzden mu dam, tak budem byvat zadarmo ;) A este ked nabijem jeden klinec do steny, dam si to preplatit :D

simca06022011
15. feb 2017

@sense a ako sa budu nasledne o ten podiel handrkovat? ;) podla coho ho ocenia? Podla coho predaju po rozchode? co ked nebudu mat 10tisic na vyplatene podielovemu vlastnikovi napriklad? ;)

salfusco
15. feb 2017

@sense ako to ide vymedzit na byte taketo podielove spoluvlastnictvo? ake ma práva ten,co vlastni trebars 10% podiel a co v pripade rozchodu to prenho znamena?

gab1sol
15. feb 2017

@miticka117 neviem, nečítala som všetko, ale ak prebehne dedičstvo a vlastníkom sa stane tvoj otec, tak to nebude tvoj byt, tvoje dedičstvo... A priateľovi sa nečudujem. Tiež by som neinvestovala do bytu, ktorý vlastní niekto, kto ma nemá rád. Najmä ak ani ty sama s ním na 100% nepočítaš a uvažuješ nad možnosťou, že tam pôjdeš bývať sama s malým bábätkom.

Osobne by som skôr navrhovala riešenie - predaj byt, alebo si ho nechaj a prenájmi niekomu, za peniaze si pol na pol kúpte vlastný byt a žite tam. Veď pochop aj jeho - on investuje, ale nič z toho nemá, do roka sa nedajbože rozídete a on ostane s úverom bez bývania. Tak ako ty a tvoji rodičia ste opatrní, tak je opatrný aj on. Osobne dávam za pravdu jemu.

salfusco
15. feb 2017

@simca06022011 presne to ma napadlo...byt totiz nie je pozemok,kde sa da vyclenit kolko je trebars 10%...v byte si to neviem predstavit.Mali sme podobny problem v rodine,ked sa to nedalo spravit s domom...v byte uz duplom neviem,akoby to bolo vyriesene..Pise sa to jednoducho,ale tak jednoduche to asi nebude

simca06022011
15. feb 2017

@salfusco no nevyclenia to uz ani na pozemku, musel by sa rozparcelovat, a to su neskutocne papierovacky :D Berie sa to ako celkovy podiel... mame to teraz tak aj na spolocnom pozemku s partnerom a aj cestu mame takto riesenu so vsetkymi susedmi :D Je to velmi komplikovana zalezitost a ak to myslia tak vaaaazne ze chcu spolu zit a zdielat spolocnu nehnutelnost, mozu sa zobrat a nadobudnut to ako manzelia, napr. kupou od svokrovcov. A mozu zveladovat kolko chcu, v pripade rozvodu sa to rozdeli 50/50 a je klud. Ja som vyriesila nehnutelnost mimo manzelstva,a le sme si vedomi, ze to co do toho dame neriesime... mame ju 50/50, keby sa dalo napiseme ju rovno na dceru, neda sa :D

salfusco
15. feb 2017

@simca06022011 hej,presne tak som to myslel,že by bola presne urcena cast pozemku,ktora by bola jeho...co v byte nie je možne

katriona1
15. feb 2017

tak ono záleží na tom jakou hodnotu má ten byt a jak velkou částku má přítel dát, pokud má byt třeba větší hodnotu a od přítele chtějí nějakých 5000€ na novou koupelnu, tak to není zase tak hrozné, protože v tom nájmu platí 300€ měsíčně, za dva roky to teda dělá 7200€, takže to by se potom mohla udělat smlouva, že když se rozejdou do 2 roků tak mu celou nebo část té investice vrátí, po více jak dvou letech co by tak bydleli bez nájmu už se nedá mluvit o tom, že by přišel o peníze, no ale pokud byt má menší hodnotu a mladá chce komplet rekonstrukci za nějakých 20 tis eur, tak to už je dost mimo
navíc já mám spíš pocit, že zakladatelka, chce přítele dostat do otcova bytu, aby nad ním měla moc, takto platí všechno on a ona si nemůže moc vyskakovat, tam si myslí, že by musel skákat jak ona a tatínek budou pískat a to se mladému asi hlavně nelíbí, má svojí hrdost, takže raději bude dál platit nájem než využít takouvou super nabídku 🙂
@salfusco a proč by bylo takové dělení složité? přece když například zemře jeden z rodičů a majetek dědí druhý rodič a několik dětí, tak taky vznikne několik podílů, prostě se bud majetek prodá a podle podílů vyplatí nebo se udělá odhad a z toho se vyplatí těch několik procent, moje mama ted řešila dědictví kde bylo 7 oprávněných dědiců s různým podílem a nebyl problém 🙂

sense
15. feb 2017

@salfusco ze ma narok na 10% z ceny bytu a takisto byt by sa mohol predat len ak by obaja suhlasili

simca06022011
15. feb 2017

@sense a zazila si to v realnom zivote? Lebo nevyzera a neprebieha to vobec dobre... ludia sa totiz dohodnut nevedia, hlavne ak im prepne a zacnu si po rozchode robit naschval. Bohuzial zijem v novej zastavbe a rozvadzaju sa mi uz dvaja susedia, dom ostava neobyvany, dohodnut sa nevedia, natahuju sa... ani jeden nesuhlasi ani s vyplatenim druheho, ani s odchodom, ani s tym aby druhy ten dom uzival.. no cirkus riadny ;)

sense
15. feb 2017

@salfusco zrejme to mozne je , moja mam ma narok na 25% domu a pozemku na kt dim stoji kt zdedil jej druh a ona sa podielala financne na prerabke domu ako aj vyplatenie ostatnych surodencov kedze on sam na to nemal... A je to pravne osetrene nielen ustne dohodnute... Takze ak to ide s domom tak by to slo aj s bytom.... Ved aj ked napr traja surodenci dedia byt po rodicoch tak kazdy ma tretinu resp dany podiel toto by sa delilo rovnako

sense
15. feb 2017

@simca06022011 ja nie ale moja mama podiel na nehnutelnosti ano, vypkacanie v pripade rizchodu zatial nie,nakolko si nazivaju spolu dobre

sense
15. feb 2017

@simca06022011 tak nezhody a dotahovacky sa deju aj pri rozvodoch manzelov a hadky o bsm

simca06022011
15. feb 2017

@sense ano ale tam rozhodne sud a ide sa, toto by boli dvaja cudzi ludia co si robia komplikacie kvoli 10% podielu;) velke komplikacie. Rozumne by sa to dalo vyriesit, keby chceli, hadam sme dali autorke par typov :D salfusco myslel ten podiel tak, ze kuchyna obyvacka moja, a dve izby tvoje, ako sa parceluje pozemok :D cize to je jasne ze to nejde. Aj z logickeho hladiska, parcely ked sa rozdelia daju sa aj osobitne predat.

salomke
15. feb 2017

no je to citlivá téma lebo kvôli peniazom sa môžu vaše vzťahy a dôvera narušiť a pritom sa môžete veľmi ľúbiť.
áno súhlasím s názorom že pokiaľ to nie je jeho, ba dokonca ani tvoje ale tvojho otca tak ani ja by som nešla prerábať cudzie..keby ste boli manželia tak možno..
ale zase aj s názorom čo si podotkla že sa to dá vopred zmluvne ošetriť že do toho investoval v prípade nezhôd medzi vami..

ja by som asi na neho netlačila..postupne by som prerábala so svojich penazí alebo rodičov a nič mu nevyčítala..možno časom aj on do toho investuje ked ho tam zavoláš bývať..
a nakoniec má to jednu veľkú výhodu..vždy to bude len tvoje a ty budeš pán

sense
15. feb 2017

@simca06022011 nuz konkretne tito dvaja maju komplikacie aj bez delenia majetku , preto schvalujem zmyslanie chlapa ze nechce investovat do niecoho co mu nepatri a pravdepodobne ani nikdy patrit nebude...

salomke
15. feb 2017

alebo máš ešte takú možnosť že daj ten byť do podnájmu, a peniažky čo z toho budeš mať si odkladaj na prerábku a o rok o dva to prerobíš aj sama a môžete tam spolu bývať bez toho aby mal ten pocit že investuje do niečoho čo nie je jeho

simca06022011
15. feb 2017

@salomke z prenajmu po zaplateni vydavkov nebude mat uspory takmer ziadne, nie to este na prerabku.. a ona este bude platit najomne niekde inde.

salomke
15. feb 2017

no moja kamoška dáva dvojizbový byť do nájmu za 400 eur a jej náklady sú do 170 eur úplne komplet so všetkým..

simca06022011
15. feb 2017

@salomke ano a prerabka zariadnie pre najomcov? malokto pojde do podnajmu na 2-3 roky a este to prerobi/zariadi.. skor nikto. My sme mali nemale naklady na pripravenie 2izbaku na prenajom + naklady mame nan vyssie ako 170EUR, o dost 200eur na byt + elektrika 50, ak je v cene kablovka, internet tak tiez... ;) a duplovane ak sa tam nastahuju 4 ludia. Ale to zalezi aj od domu atd... A ona bude este k tomu byvat inde v podnajme ;)

salomke
15. feb 2017

ved to že ked musí aj tam nájomné platiť...