Priateľ nechce ísť so mnou do zahraničia

15. júl 2021

Baby, aky mate nazor. V prvom rade chcem povedat, ze chapem, ze kazdy mame iny nazor a predstavu na zivot a tak, ale zda sa mi to trosku zvlastne.
Neovladam dobre cudzie jazyky a diskriminuje ma to pri pohovoroch. Moj priatel nevie vobec, on ma nejak stastie, ze nepotrebuje velmi, staci mu jeho odbornost, ale urcite by mu to mohlo otvorit nove dimenzie. Platovo sme totiz v priemere, pozicie najnizsie.
Sme spolu 5 rokov, mame 25r. a 2 zijeme v jednej domacnosti. Ako sa teraz zhorsila pracovna situacia, dosla som k tomu, ze by som sa chcela ist doucit do zahranicia jazyk. Davno som tuzila, ale priatel studoval. Tak som ho nahovarala, ze podme, naucime sa, budeme spolu, zazijeme nieco nove, uvidime co dalej. Lenze on nechce. Nema na to ziaden dovod, zda sa mi. Nema super vynimocnu pracu a tiez z casu na cas tu pracu zmeni, neni ani teraz nadstandardne spokojny. Ked som s nim o tom hovorila, ze preco nechce ist,ze ja neviem co mam robit, lebo nemam taku odbornost, ktora by ma na trhu prace zvyhodnovala, a ten jazyk mi pomoze. Chodila som do vecerneho kurzu, 2 roky 2x tyzdenne, ale progres maly, a akurat som mala pocit, ze sa okradam o volny cas. Unavovalo ma to. A on mi na moju otazku odpovedal, ze on tu ma rodinu, zazemie. Prekvapilo ma to, ved aj ja tu mam rodinu, hadam kazdy kto siel do zahranicia ma kdesi svoju rodinu. A to zazemie? CO je zazemie? Ten byt, kde zijeme? Nasa domacnost? Alebo mal na mysli zase tu svoju rodinu v dvoch roznych slovach? Udrzuje s nimi velmi casty kontakt, na moj vkus az prilis, dokonca si pamatam, ked som raz stretla byvalych spoluziakov na dovolenke, a povedala som im, ze som tu s frajerom a jeho rodicmi, ma vysmiali, ale tak mavla som rukou, no teraz uz mi neni tak do smiechu. Snazim sa si to teraz tak odovodnit, zastavam sa ho v myslienkach, snazim sa ho pochopit, ze ma strach alebo co, ale moc mi to nepomaha. Naopak. Este viac sa cudujem. Nechcem hadzat za chrbat 5r vztah, ale brzdi ma to. Na dialku tomu sancu nedavam. Ale hlavne by ma zaujimalo, co si o nom myslite, hlavne o jeho dovode, preco neist.

anjelicek26
15. júl 2021

My zijeme v zahranici roky rokuce. To, co znamena rodina a zazemie clovek pochopi az ked to nema, strati... Mne velmi chyba cela rodina, vlastne tie 2-3 navystevy rocne je na smiech, to je ako u cudzich... Deti nemaju tym padom dedka, babku, tety, strykov, bratrancov, sesternice... je to smutne v podstate lebo to su ludia, s ktorymi by mali intenzivne vyrastat a mat poziciu v ich zivote. Jasne, ze ty ked nemate deti toto vnimas uplne inak este, ale toto treba mat ako podvsuvku argumentu od muza, ze vam je doma dobre... Ist do zahranicia je velka vyzva, clovek zacina od nuly, musi sa nastavit na inu mentalitu, prostredie, zakony, predpisy a aj obcasnu negativitu kolektivu v praci, ked nevies poriadne rec... ano vsetko chce cas a clovek sa nauci, len ten prvy dojem je narocny pre vsetkych... Bohuzial si myslim, ze taketo veci su dovod rozchodu...ty chces roztiahnut kridla a ist za novymi moznostami, on je na pozicii, kde je - maximalne spokojny.. Niektorym ludom budes tazko tahat korene, ini maju tulave topanky ako sa vravi... vy ste kazdy iny typ... ja ten odchod nelutujem, pracovne ani v sukromi, ale je mi jasne, ze som musela aj veci obetovat.

nyusika
15. júl 2021

moj nazor je - vas vztah dosiahol maximum, co sa od neho ocakavat dalo.
ty mas tendenciu pohnut sa dopredu, tvoj priatel stagnovat.

zvaz, ci chces ostat v takomtop vztahu, predpokladam, ze raz budes chciet mat aj svoju vlastnu rodinu. a neviem, ci sa tento tvoj artner pre teba javi ako ten pravy.

gbgb
15. júl 2021

Mama hotel.
Ked chces ist von a citis to tak, chod! Keby si nesla a rozidete sa ked budes mat 30, tak si to budes vycitat.
Ak je vstah na pevnych zakladoch, tak vydrzi.

karolinakr
15. júl 2021

Stopercentne chod von ja som išla a lutujem, že už nie v 18, keby sa dal vratiť čas. Ak je na SK taka situacia, že tu je niekto riaditel a zaraba nadštandardne, nema problem so šekmi ist na dovolenku a neni na mizine, tak dajme tomu tam by som oko prižmúrila, ked tu chce ostať silou mocou ok Ale ak je človek mlady, bez zavazkou a zaraba 3/hod bol by blazon, keby tu ostal. Ty chceš isť kvoli profesii zlepšiť si jazyk a potom sa vrátiť, ešte lepší motív. Nedaj sa v tomto brzdiť

mondolina
15. júl 2021

chápem teba aj jeho, mňa by tiež nikto neprinútil odísť, ani za milión.
choď bez neho keď je to tvoja priorita.

sirka9
15. júl 2021

možno by stálo za to pochopiť aj to, že nie každý má túžbu odísť do zahraničia. a nemusí mať na to vôbec žiadny špeciálny dôvod. a to hovorím ako človek, ktorý sa v 18 vyparil do sveta na skoro 8 rokov a bol bez rodiny väčšinu času, sem-tam dovolenka na týždeň na SK. ak je ale tvoja túžba väčšia odísť, v tom prípade choď. záleží čo je pre teba hodnotnejšie, či vás vzťah, alebo zahraničie. ľudia by sa nemali vzdávať svojich snov, ale na druhej strane, ak už majú nejaké "zázemie a "rodinu" je to rozhodovanie vo dvojici, nie o samote. jasne, kým nie sú deti, je to jednoduchšie. to sa človek môže zbaliť a ísť. a vzťah to buď vydrží, alebo nie. risk je na tebe.

pele
15. júl 2021

Su take typy, ktore by nesli za nic, nemaju extra dovod. Podla mna treba odist teraz, ked nemate deti. Skus sa s nim dohodnut, ze ostanete len urcite obdobie. Mozno najdi miesto, kde niekoho pozna, nejakeho vzdialeneho kamarata, aby nesiel uplne do neznama. Vonku je vela ludi...Ked tam budete, moze vas chodit rodina navstevovat, relativne casto, mozno sa budu na to aj tesit. A budete s nimi v kontakte cez videohovory. Za mna ma taky pobyt velke plusy a velmi cloveka obohati. Mozno bude aj sam prekvapeny. Ako muza ho mozes nalakat aj na to, ze si lepsie zarobi a moze si neskor kupit po com dlhsie tuzil, lepsie auto, ja neviem. Ak by ste sli napr na dva roky to by mohol zvladnut aj domased🙂

anega79
15. júl 2021

Ja som v zahranici okolo 15 rokov, ale asi by som to uz nespravila. Rodinu som nevidela 2 roky, predtym sme s detmi chodili, teraz kvoli covidu je to o nicom. Deti ani babku v podstate nepoznaju, druha je od nich 300 km takze ju vidia 2x do roka. Robotu si tiez tazko najdes, aj ked tak zle platenu.

autor
15. júl 2021

@gbgb Ano ja chcem ist a povodne som sa po roku dvoch chcela vratit spät. Ale takto, ak pojdem sama, ani neviem, ci sa vratim, teda k nemu. 🙂

trema
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mladena
15. júl 2021

zrejme to nie je len o tom jazyku, ale má túžbu skúsiť aj niečo nové..... keď už teraz uvažuješ, že by si sa k nemu nevrátila, tak je to jednoznačné- mala by si to skúsiť sama.

sense
15. júl 2021

Ja som. Kedysi tiež chcela ist na 1 rok 2, niečo vidieť, zdokonaliť da v jazyku, a už je to 20r a návrat domov neplánujem....

Ono nie každý má prioritu v živote odísť preč, sú ľudia viac rodinné zameraný a menej...

Mam aj kamarátku pre ktoru by to bola utopia a jedine zahraničie kt absolvuje je 2jtyzdnova dovolenka pri mori...

jaskolka
15. júl 2021

Pozri, obaja mate svoju pravdu a ani jeden nerobí zle. Problém je, že ste obaja odlišní v tomto. Je super, ze ty chceš cestovať a doucit sa jazyk, spoznať niečo iné,nove, otvoriť si novú perspektívu
Ale rovnako je v poriadku, že on to nechce, netúži ísť nikam ďaleko, a je spokojný kde je. Nemusí mať nijaký zvláštny dôvod, nie každý chce ovládať skvele jazyky a žiť v zahraničí. Ja napríklad absolútne po tom netúžim, nikdy ma to nebralo, kamoška opačne je večný cestovateľ. Čiže kompromis tu ťažko asi urobiť. Ak túžis ísť, chod. Ale počítajte s tým, že vzťah zrejme sa neudrží. Vzťah na diaľku je možný, ale len vo veľmi málo prípadoch, obvykle už tam sú deti, záväzky, manželstvo, byt, hypotéka, a podobne. Vy ste mladí obaja, každý chcete asi od života dačo iné, tak možno sa treba zmieriť s tým, že vo vzťahu už ste si dali co ste mohli a ísť svojou cestou každý podľa svojich snov a predstav

estrella5
15. júl 2021

Tu podľa mňa nemá význam špekulovať kto má akože väčší dôvod na to čo ne/chce. Niekto chce byť celý život na slovensku a niekto zas chce ísť do zahraničia. To je celé.

Chcelo by to si sadnúť, dať si niečo dobré na pitie a v pokoji sa o tom rozprávať. Svoje postoje, názory, obavy,... Aj sa narovinu spýtať, či teda naozaj nie je ochotný ísť s tebou na rok-dva za takýmto dobrodružstvom. Nech si to poriadne premyslí.
Ale ak naozaj nechce, poviem pravdu, neviem čo by som robila. Na jednej strane nechať sa takto zabrzdiť kvôli chlapovi, s ktorým sa možno nakoniec rozídete (snáď nie, ale človek nikdy nevie) je na nič. Na druhej strane ak si naozaj rozumiete a ľúbite sa nechcela by som to zahodiť. Predsa len - láska a človek, s ktorým si rozumieme sa tiež nehľadá ľahko. Ťažká situácia 🤔 Podľa mňa fakt len komunikovať a snažiť sa dospieť k záveru, s ktorým sa stotožníte obaja. Alebo ten vzťah na diaľku.. Rok sa dá vydržať, neboli by ste ani prví ani poslední. Aj keď by to nebolo jednoduché, v dnešnom svete soc.sietí, webkamier a pod. sa dá. Kedysi muži šli na vojnu a koľkých čakali doma ženy a ešte aj bez dnešných vymožeností... Prípadne sa dá vrátiť aj skôr ak by ste to tak cítili. Alebo možno aj vôbec.. Ono to vzťah naozaj preverí. Čo tiež niekedy nie je na škodu - alebo inak - všetko zlé je aj na niečo dobré a vo všetkom sa dajú nájsť aj pozitíva 🙂

martina1201
15. júl 2021

Ahoj ak to nie je len o tom že chceš ísť do zahraničia skúsiť niečo nové a lepšie platené, ale o Tom že sa chceš naučiť jazyk, tak ten sa vieš naučiť aj tu pomocou pozerania filmov a čítania kníh. Moje deti majú 17 a 20 rokov a čítajú knihy v angličtine, počúvajú filmy v angličtine a sú v nej tak dobre že sa dohovoria plynule..... Jasné že robiť pokroky aj v písanej forme a v časovanie sa nenaučiš dokonale počúvaním ale na to slúžia potom kurzy konverzácie alebo kurzy ktoré to učia. Dnes už sa dá angličtina študovať aj online z domu....

Ak je v Tom ale chuť cestovať tak to skús a uvidíš ako sa ti bude páčiť. Nenut však k tomu svojho priateľa. Ak má váš vzťah vydržať vydrží ak nie rozidete sa. A mozbo ťa príde pozrieť a ostane tam nakoniec s tebou....

leskovael
15. júl 2021

Ja nevidím dovod na tvoju poslednú otázku - čo si o ňom myslíte, hlavne o jeho dôvode prečo neísť... Nie každý má potrebu ísť žiť preč, tak ako ty ju máš a chceš odísť, on nie. Nikto nieje ten "zlý". Podľa mňa ste v životnej fáze, kde ste prišli nato, že chce každý niečo úplne iné...a je to dosť podstatná vec.... Akokoľvek by ste sa spolu rozhodli, vždy by jeden priniesol obetu, možno by to boli v budúcnosti dôvody na vyčítanie a hádky,nikdy by ten druhy neprijal to že sa musel "obetovať" koli polovičke.. Ty sa pravdepodobne bojíš odísť sama a radšej by si išla s nim, ale na druhu stranu nieje dôvod nato aby on išiel keď nechce, iba koli tebe. Bohužiaľ takéto veci sa v živote dejú a ako píšeš každý chcete od života niečo iné. A radšej ísť po svojom teraz ako o ďalších pár rokov... Na začiatok, ak máš plán ísť sa naučiť jazyk a pracovať mate možnosť buď sa rozdeľte a pôjdete každý po svojom už teraz, alebo sa nenecháš brzdiť, jeho ale nebudeš nútiť, odídeš a uvidíte či na istý čas udržíte vzťah na diaľku, alebo nie. Môžete aj nemusíte, všetko sa uvidí časom.. (mam kamošku co išla síce iba na rok, vrátila sa a naďalej boli spolu s frajerom bez problému...) Ty tiež nemáš istotu, že ked odídeš do zahraničia, nebudeš sa chcieť ale o pol roka vrátiť domov, lebo to bude iné ako si predstavuješ, lebo práca v zahraničí - ked potrebuje človek v začiatkoch zarobiť na živobytie, je podľa mňa oveľa ťažšia, ako keď začínaš od nuly doma.

haley7897
15. júl 2021

Zakaždým keď sa v živote posúvame o level vyššie, nejakých ľudí strácame. Zanechame ich za sebou, inak by nás len držali na rovnakej úrovni, pripadne stiahli na svoju úroveň nižšie. Niektorí ľudia majú v našich životoch rolu proste len dočasne. Nieje nič zlé na tom, že chce priateľ zostať doma a užívať zázemie, problém je, že sa ohľadom budúcnosti a osobných nárokov cítite výrazne rozdielne. To by pravdepodobne časom rozdiely len prehlbilo. Samotný vzťah nikoho neurobí šťastným a spokojným ak človek nieje šťastný a vyrovnaný sám zo sebou.

vikus17489
15. júl 2021

@haley7897 lepsie by som to ani ja sama nenapisala a suhlasim s kazdym jednym tvojim slovom

autor
16. júl 2021

@estrella5 Trafila si klinec, ja mam uz pocit ze brzdi, lebo som si to vsimla aj na inych aktivitach, domacich. Uz nejdeme do kina do divadla, na prechadzku, na koncert, ako volakedy, leda ze to vyslovene ja vsetko zorganizujem. A stve ma, hoci viem, ze je to velky krok, ale mozno nie zas vacsi, ako zmenit skolu, pracu, byvanie, a ze teda ak vidi, ze mi na tom zalezi, tak je zrejme ochotny obetovat vztah a tie roky. A to je blby pocit. Ja si toto totizto neviem predstavit. Musela by som mat neviem ako uzasnu pracu a bohovske prijmy, to by bol hadam jediny dovod neist prec a stratit to. Tu istotu. Ale pocit, ze stracam rodinu, to nemam. Asi pre mna uz nepredstavuju tu istotu, uz som dospela. Ale ja som bola vzdy pomerne samostatna, preto ma to asi aj laka nieco podnikat a nie drzat sa len toho overeneho poznaneho.

linda117
18. júl 2021

Ja som bola v pozicii ako tvoj priatel. Nedokazala som si predstavit, ze by som tu nechala rodicov a na stare kolena by sa o nich nemal kto postarat, ze by som ich nemohla vidiet - a to nie som ziadny mamanek, proste su v mojom zivote doleziti. Bola som vo veku ked som tuzila po detoch.. Ty to mozno beries tak ze ta priatel nepodporuje, ale mozno ma len inu viziu o buducnosti a nie kazdy sa citi na zivot v zahranici. A k tomu ze by si sa o rok-dva vratila spat, myslim ze s tym ide do zahranicia vacsina ludi ktori tam nakoniec ostanu navzdy, lebo preco by sa potom vracali naspat ked tam maju lepsiu pracu atd. Drzim palce nech to ustojite a nech najdete nejaky kompromis