Problém s dedičstvom

matthew00
27. okt 2013

Dobrý deň, mám taký problém ohľadom dedičstva po mojom ešte žijúcom dedovi. Ten rpoblém sa týka môjho uja a bratranca. Ja a moja mama sa staráme o celý dom opatrujeme deda zaobstarávame prevozy do nemocníc, prebalujeme ho proste všetky dôležité úkony. Môj ujo sa absolútne o svojho otca nezaujíma chodí tu raz za mesiac pozreť na pár minút čo nové a vôbec sa nezapája do starostlivosti o vlastného otca. Jeho deti tu neboli už niekoľko mesiacov od kedy je to s dedom zlé a treba sa o všetko starať. Môj tretí bratranec ktorý má tak isto právo na dom tu nebol niekoľko rokov. Ja mám trvalý pobyt u deda starám sa o neho 24 hodín vkuse moja mama varí behá rovno po robote tu aby vybavila veci popratala dom a ujo sa nezdoháda ani zavolať, že či nepotrebujeme niečo. Dedovi nieje schopný jeden normálny darček na narodeniny okrem ponožiek dať. Neutratil na neho za rok viac jak 50€. My sa s mamou o všetko stráme vybavujeme paltíme a on si príde stále na hotové. Ujo stále tvrdí, že nemohol prísť lebo chodí do roboty a pritom ma stále "dennú, nočnú a 3 dni volna plus víkendy" a moja mama chodí tak isto do roboty a stíhame to. Ale keďže dedo nechce aby sa pohádali tak chce rozdeliť majetok ale my s mamou nesúhlasíme. Prečo by mal niekto niečo dostať a prísť ako slepé kura k zrnu keď sa o nič nestará a len čaka kým vlastný otec umre a mohol prestavať dom na chatu...Si myslím ´, že je to nespravodlívé a majetok by mal dostať ten kto dochová rodiča alebo starého rodiča.

mischena333
28. okt 2013

@barcelona94901 Je, porad som z toho vsetkeho nejako mimo.Idem sa niekde odreagovat.Su hyeny, ktore chcu zo vsetkeho iba profitovat.Taki ludia u mna nemaju pochopenie ani miesto.To teraz nemierim na toho chlapca, vnuka, o ktoreho sa v tejto teme jedna.Nie, aby nedoslo k nedorozumeniam.

petraxy6
28. okt 2013

@barcelona94901 toto je téma zvaná nekonečná ☹ ľudstvo sa asi nikdy nezmení ☹ smutné toto všetko 😖

barcelona94901
28. okt 2013

@maminuska donuti ťa štát,cca myslím,že už minulý rok to naši božskí začali riešiť ..je príliš veľa dochodcov o ktorých sa nemá kto starať a dochodky maju veľmi nízke,nestačia im na žitie,ani na domovy..tak sa tam hore rozhodli ,že zapoja detičky

barcelona94901
28. okt 2013

@mischena333 jo,lenže ich je tak strašne veľa ,že sa aj niekedy pýtam ,bože čo to bude o pár rokov? 😖

mischena333
28. okt 2013

@barcelona94901 Je, ale taky je zivot, proste ine to nebude, ludstvo je spolocnost, v ktorej budu ludia, co ziju v symbioze ale vzdy tam budu medzi nimi aj predatori, hnusne parazity v ludskej podobe.To tak bolo aj bude.Bohuzial.

maminuska
28. okt 2013

@barcelona94901 dobre, ale už je to v zákone ? lebo ja som prešla zákon o rodine a tam som to nenašla.

masinka
28. okt 2013

no tie co si myslite ake je to terno strcit rodica do domova a cakat na dedicstvo, skuste si najprv zistit, kolko taky domov stoji.... ked si tam rodic nejaky ten rocik este pozije, tak mozete barak rovno predat, aby ste to mali z coho financovat. Ak ma totiz dedko/babka dom, tak im na domov stat prispievat nebude ano centom. (tu v BA stoji taky normalny domov s celodennou starostlivostou o imobilneho cloveka s plienkami aj 1500 Eur mesacne)....

mischena333
28. okt 2013

@masinka To fakt tak moc?Ja som robila v pezione, kde chudaci stari z ich biedneho dochodku museli platit 410eur za postel v dvojlozkovej izbe.A to sa mi zdalo moc.Aj nadalej zda.Babinky mi tam plakali, ze nemaju zaco kupit vnucatam sladkost, aze rodina im musi este doplacat.Kam toto speje, kam.

mischena333
28. okt 2013

@maminuska Asi je, tam, kde som robila, sa aj traja rodinni prislusnici skladali po 60euro na babku ci dedka, len aby zaplatili pobyt.

masinka
28. okt 2013

@mischena333 to vazne. ono zrejme su aj nejake lacnejsie... s cakacou dobou par rokov 😖

lulka12
28. okt 2013

@matthew00 Moja otázka... Starala by si sa o deduška aj keby mal napríklad dlhy????
Lebo to je ozajstná ľudskosť 🙂

Na dedenie je tu Občiansky zákonník a ten rieši aj dedičské záležitosti. Je z môjho pohľadu nemorálne manipulovať so stárnucim človekom , aby svoj majetok napísal na mňa lebo ja sa starám....

Situácie v rodine sú rôzne.... Niekto býva od rodičov desiatky aj stovky kilometrov a nemôže robiť full servis , tak ako ten človek čo býva v tom iste mieste bydliska...
Na druhej strane aj pomoc starých rodičov najviac využíva ten čo býva v ich blízkosti a tí čo sú ďaleko si svoje starosti riešia bez pomoci rodičov.....
Všetko je relatívne, ale som presvedčená , že ak si človek niečo "Urve" a bez ohľadu na ostatných , tak mu to odpláva inde....

Majetok je jedna vec , ale či prinesie v konečnom dôsledku spokojnosť a nie len spory a konflikty je druhá vec....
Určite rešpektujte dedka a nesnažte sa sledovať len vlastné záujmy... Mohlo by sa to v konečnom dôsledku ukázať ako obyčajná vypočítavosť.....
Ak vašu starostlivosť rodina ocení uvidíte to na Dedičskom konaní...

mischena333
28. okt 2013

@masinka Sak si predstav, v tom penzione je kapacia 110 lozok myslim.Od februara sa tam ubytovalo okolo 30klientov.Zaujemcov, cakatelov je vela, len chybaju financie.Takto dopadnut na stare kolena?Clovek robi cely zivot jak otrok a potom, pokial nema nehnutelnost na predaj, alebo lepsie financne situovanu rodinu, tak si v tomto state ani neskrtne?Proboha, to bud budem setrit teraz na starobinec alebo si budem, ked budem stara, zelat skoru a rychlu smrt, alebo co.Cely soc.system v tomto state je na velke h. . . 😔 😝

maznacik007
28. okt 2013

ak chcete trochu lacnejsi tak do tisicky mesacne tu v BA tak treba dat najprv vstupny kapital min. 10 000 eur vopred pri prijati aby ste necakali viac ako pat sest rokov na umiestnenie 😉

mischena333
28. okt 2013

@maznacik007 To snad je dnes prvy april tady.To je sila, to je ludske pravo na strechu nad hlavou.Ach Boze, zmiluj sa.

sue
28. okt 2013

@masinka ja osobne si myslím, že človek nežije na to, aby niečo odkázal svojim deťom -a v prípade, že môže byť "umiestnený" v peknom prostredí a s ľudským prístupom, tak rodina nemá čo uvažovať či má predať či nemá predať jeho vlastný dom !!! Čo je to za pseudorodinu, že riešia toto?

maminuska
28. okt 2013

@mischena333 ale to je vyžovacia povinnosť ale nie povinnost sa postarať osobne o rodiča.

Len neviem ako dopadnu rodičia alkoholici , nestarajuci sa o deti kým boli malé , násilní rodičia , manipulatory , rodičia ktorí nemaju s deťmi žiadne vzťahy ..... starali by ste sa o vlastného otca , ktorí o vás 40 rokov po rozvode ani nezavadil , výživné matka vymáhala ako sa dalo a či sa dalo ?

masinka
28. okt 2013

@sue ked som robila Au-pair, tak stari rodicia "mojej" rodiny predali barak a isli di domova dochodcov. Mali tam 2 izbovy apartman s vlastnou kupelnou, kuchynskym kutikom, zariadili si ho vlastnym nabytkom, mali tam upratovaciu sluzbu, lekara k dispozicii 24/7, dole bola restika... proste hotel 😀
Zakladatel temy byva v baraku s dedkom, mina na neho svoju dovolenku, uspory a ked raz dedka nebude, tak ho rodina este z baraku vystahuje, lebo maju narok na polovicu. A potom mu tu niekto napise, ze je sup a stara sa o dedka len zo zistnych dovodov, alebo ze ho ma supnut do domova....
Ono v tomto state je to jednoducho tak, ze cely zivot makas a potom na dochodku ti daju taku almuznu, ze aj zdravy dochodca ma problem vyzit a casto mu musi rodina prispievat na dostojny zivot. A ked ochorie, tak je to pre rodinu financna zataz bez ohladu na to, ci starych rodicov miluju, alebo sa o nich staraju len z povinnosti.

mischena333
28. okt 2013

@maminuska Sak jasne, jati rozumiem.Ja bych sa o mojho fotra, notorika a hajzla nepostarala.On sa nestaral ani o jednu znas, narobil vic skody jak uzitku.Jednoznacne nie a ak by chcel niekto moralizovat tu z fora, nech sa ani nesnazi, nazor NIKDY nezmenim.Dobrovolne nie. 😠

sue
28. okt 2013

@masinka pokiaľ dedko nie je senilný, tak sa s ním treba otvorene porozprávať, nič viac... akékoľvek dohady a starania sa kvôli majetku mi pripadá ako svinstvo...

maminuska
28. okt 2013

@mischena333 ani ja 😒 . A presne ak mi tu niekto napíše , že šak ma splodil a za to mu mám byť vďačná , tak amen tma.
Inak môj otec nie je žiadny z toho .
Ale boužial môjmu synovi a dcere som z prvého manželstva vybrala takého .

mischena333
28. okt 2013

@maminuska Moje slova, uz som sa zlakla, ze toto mi niekto napise, co ty.Splodili nas a co jako.Nie?Sak si u toho uzili.Presne aj ja, asi by namna zavolali fizlov, jak by mna taky argument nastartoval.A co si si vtedy vybrala za toho otca pre dceru?Ak mozem vediet

maminuska
28. okt 2013

@mischena333 nuž 20 rokov som mala, to hovorí samo za seba. 20 rokov, rozum nikde , ružové ideály a veľmi tvrdé precitnutie. Pozostatok po manžestve 2 deti a takmer bez majetku , čo ma ex obral ako sa dalo .
Po rozvode o deti žiadny záujem , jedine šek vypíše jeho manželka , lebo asi ani to by neposlal.

mischena333
28. okt 2013

@maminuska Super tvrdy zaciatok.Vsetko zle je na neco dobre, clovek sa pouci z vlastnych chyb a stava sa tvrdsim voci nesvarom zivota.A co bolo s tvojim fotrom?

maminuska
28. okt 2013

@mischena333 nič, až na to že mi pije krv 😀 , je inak v pohode. No starší človek .

eeffka
28. okt 2013

@maminuska
@mischena333

Nooo baby ja som na tom tiez nejak podobne ale v bledomodrom... otec od nas odisiel ked som mala 11r, sice platil a aj sa stretavame ale tak formalne, nejak k nemu nemam vrele city... akurat ma dokaze fajne nasrat aky je sebestredny... tiez dufam ze sa o neho postara jeho manzelka c2, lebo ja nejak necitim "povinnost ani vdacnost"

mischena333
28. okt 2013

@maminuska Aj to si viem predstavit, to tiez staci. . . 😢

maminuska
28. okt 2013

Tým pije krv som chcela povedať že jednoducho má maniere staršieho človeka 🙂. Aby si to zas niekto nevysvetlil po svojom .

mischena333
28. okt 2013

@eeffka Vieme pochopit, nech sa stara kdo chce.Ked niekto napr.nie je 15rokov schopny platit alimenty na syna (kamoskin pripad) a dotycny je zadobre s organom "pomahat a chranit", tak nikto nemoze nikoho donutit sa o niekoho postarat na stare kolena.Moje kredo, jak ty kemne, tak ja ktebe.

maminuska
28. okt 2013

@eeffka a dá sa mať nejaké vrelé city k človeku , ktorý ťa v živote nevzal na dovolenku , nikdy ti nič nekupil k narodeninám , meninám , na Vianoce ( čo je vo vztahoch uplne normálne ) , nezaujíl sa o tvoj zdravotný stav .... tam sa jednoducho nevyvinie vzťah .
To ako príde po rokoch , som tvoj otec a som chorý , treba sa o mna postarať a deti teraz ako čo ?

erika04
28. okt 2013

a teraz sa na to pozrite z pohľadu toho dedka. Posledne mesiace života mu okorenia jeho dedičia tým, že budú okolo neho behať s papiermi, ktoré má podpísať a s kalkulačkami, aby vypočítali, komu patrí ktorá osmina jeho domu a pozemku. Argumentovať pritom budú tým, že si spočítajú koľko hodín pri ňom kto bol a koľko darčekov mu doniesol...
... chudák dedko :(