Problém s dedičstvom

matthew00
27. okt 2013

Dobrý deň, mám taký problém ohľadom dedičstva po mojom ešte žijúcom dedovi. Ten rpoblém sa týka môjho uja a bratranca. Ja a moja mama sa staráme o celý dom opatrujeme deda zaobstarávame prevozy do nemocníc, prebalujeme ho proste všetky dôležité úkony. Môj ujo sa absolútne o svojho otca nezaujíma chodí tu raz za mesiac pozreť na pár minút čo nové a vôbec sa nezapája do starostlivosti o vlastného otca. Jeho deti tu neboli už niekoľko mesiacov od kedy je to s dedom zlé a treba sa o všetko starať. Môj tretí bratranec ktorý má tak isto právo na dom tu nebol niekoľko rokov. Ja mám trvalý pobyt u deda starám sa o neho 24 hodín vkuse moja mama varí behá rovno po robote tu aby vybavila veci popratala dom a ujo sa nezdoháda ani zavolať, že či nepotrebujeme niečo. Dedovi nieje schopný jeden normálny darček na narodeniny okrem ponožiek dať. Neutratil na neho za rok viac jak 50€. My sa s mamou o všetko stráme vybavujeme paltíme a on si príde stále na hotové. Ujo stále tvrdí, že nemohol prísť lebo chodí do roboty a pritom ma stále "dennú, nočnú a 3 dni volna plus víkendy" a moja mama chodí tak isto do roboty a stíhame to. Ale keďže dedo nechce aby sa pohádali tak chce rozdeliť majetok ale my s mamou nesúhlasíme. Prečo by mal niekto niečo dostať a prísť ako slepé kura k zrnu keď sa o nič nestará a len čaka kým vlastný otec umre a mohol prestavať dom na chatu...Si myslím ´, že je to nespravodlívé a majetok by mal dostať ten kto dochová rodiča alebo starého rodiča.

martuska75
27. okt 2013

@dada1212 to je naozaj super biznis starať sa o dedka. To si asi robíš srandu. Starať totiž znamená v preklade prebalovať, kúpať, strihať nechty na nohách, voziť po doktoroch, prať, variť, žehliť, upratovať..... A nikde nie je napísané že 1-2 roky. Ked zomrela starká tak mala 95 rokov. Starala sa o ňu moja teta a bolo samozrejme, že nie je čo riešiť o nejakom delení. To je podľa mňa samozrejmé. Naši sa starali o druhého dedka (do stovky mu veľa nechýbalo ) a dopadli ako aj @matthew00 ale nič iné ani nečakali. Ale osobne si tiež myslím že to nie je celkom morálne na mieste, lebo taká starostlivosť o starého človeka je dosť náročná (fyzicky, časovo aj finančne) aj ked sa robí s láskou a kto to nerobil si ani nevie predstaviť. Ľahšie sa príde 2xdo roka na kávu.
@matthew00
Na tvojom mieste to riešim hned, lebo ak to necháš na rodičov tak to dopadne tak, že starostlivosť všetka vám, ale majetky pekne na podiely. Mama to určite neporieši, lebo nebude chcieť ísť proti bratovi. Najlepšie by bolo treba začať tlačiť na uja ohľadom starostlivosti na polovicu a trvať na tom!!!!!! V opačnom prípade mu dať na výber platiť namiesto seba opatrovateľku, platiť tvojej mame mesačne za opatrovanie alebo svoj podiel na dome. Nech si vyberie sám.

mischena333
27. okt 2013

@maminuska Najednu stranu ano, vo forme podielu, zacina platit typicke Vyjeb. . . . najdalej zajdes.Ale raz sa im to aj v negat.forme vrati.

macamac
27. okt 2013

inak ešte postreh:
ak by dedko ostal sám, tak z toho dôchodku ťažko uživí chalupu+energie+strava+lieky+cesty k lekárom+ostatné

takže baviť sa tu o dôchodku ako o nejakom postačujúcom príjme pre jednu osobu je dosť odveci 😒

dada1212
27. okt 2013

@maminuska
@maca_p
@anatalia77
väčšinou sa stará ten čo je najbližšie a čo nemá nejakú závratnú kariéru a teda nie je veľmi priebojný a zabúda sa aj na to, že možno ostatní súrodenci alebo súrodenec odišiel a hoci sa nemá/nemajú možnosť veľmi starať tak veľmi rýchlo sa osamostatnili a nevyciciavali rodičov.
a často ten čo dlho žil u rodičov zadarmo alebo takmer zadarmo a bol závislý od rodičov chce ešte za to, že sa má starať dom.
ako som písala, ak tá starostlivosť prináša pre toho súrodenca nejaké finančné obmedzenia, nie som proti tomu aby prispievali súrodenci, prípadne nech prispieva aj ten starý človek z úspor. ale nie získať za to dom.
ja tiež nechcem paušalizovať, ale často to tak býva, napríklad 2 súrodenci sa rýchlo osamostatnia, rodičia nemajú s nimi žiadne starosti a jeden roky žije u rodičov často ešte aj s vlastnou rodinou a využíva rodičov a nakoniec ked sa má o nich postarať, chce zato ešte aj všetok majetok rodičov pritom rodičia sa o neho starali skoro celý život.

dada1212
27. okt 2013

a ešte plne si uvedomujem aké je to náročné starať sa o chorého staršieho príbuzného, hlavne po psychickej stránke.
a naozaj obdivujem každého kto to robí nezištne bez ohľadu na to či za to niečo dostane alebo nie.
ale tí ktorým ide o dedičstvo to nezištne nerobia a často sa ani riadne nestarajú, lebo vidia len majetok, ale poriadne starať sa im nechce.
ale podľa príspevkov mám pocit, ž som trafila prvým príspevkom do osieho hniezda a asi dnes už neexistuje niečo také ako vrátiť rodičom ich starostlivosť, dnes ide len o majetok.
ešte šťastie že na slovensku má väčšina starých ľudí majetok, že nežijú v podnájmoch ako to býva napríklad v zahraničí, lebo keby nebol majetok tak by si ich nevšimol asi nikto z rodiny

maca_p
27. okt 2013

@dada1212 nechcela by som ta svokru, o ktoru sa budem musiet postarat na starobu.
a dat kvoli tebe vypoved v robote tak 5-10 rokov pred svojim dochodkom. nechcela by som po tebe prat pradlo, casto pomocene, ucvrkane, lebo ved to prinasa staroba. ani po tebe upratovat,lebo ved stary clovek narozsypa okolo seba... nechcela by som s tebou chodit po doktoroch a minat na teba svoju dovolenku, nechcela by som za tebou chodit do nemocnice, lebo tie neznasam, bude ti musiet vystacit nemocnicne jedlo, bude ti musit vystacit sesterska starostlivost - prebalovanie 2x denne... tabletky rozhadzane kade tade,lebo budes nevladna a nebudes schopna ich uzit. polozia ti ich na stolik pri posteli. takisto ti tam polozia tanier s jedlom a ty sa nan budes iba pozerat...
to si myslis, ze je vyhra byvat vo viacgeneracnych domacnostiach? ja by som svojho otca utlka niekedy... co si myslis, ze aj ked u nich byvaju, ze dostavaju full servis? staci precitat par stranok MK na temu svokra.

macamac
27. okt 2013

@dada1212 ale tu je práveže úplne iný život a mentalita ako v zahraničí 😉
to sa nedá porovnať

pozri, každý zrejme píše podľa toho, čoho je najviac svedkom vo svojom okolí
píšeš,že tí, čo odišli, sa osamostatnili
ale zase - mnohým odídeným pomohli rodičia k vlastnému bývaniu s tým, že veď "Jano" zostane s nimi, tak dáme Mare a Ferovi 😉
a nie vždy je to tak,že tí, čo zostali pri rodičoch, ich vyciciavajú
mnohí si hospodária sami a ešte pomáhajú aj rodičom, pracujú s nimi na roli...a tí druhí sa prídu len nabaliť 😉

naozaj je to len na pohľade každého človeka, ktorý čerpá zo skúseností, ktorých je svedkom
ale čo rodina, to iný prípad 🙂

maca_p
27. okt 2013

@dada1212 polorozpadnuty dom zo 70 tych rokov minuleho storocia v povodnom stave s titulkami je fakt dobra nehnutelnost...

macamac
27. okt 2013

@dada1212 a vrátiť starostlivosť rodičom by mali všetky deti rovným dielom, či?
ako si to myslela?
len to dieťa, ktoré s nimi býva? len preto,že s nimi býva v jednom dome?
ostatné nevychovali a nevystrojili do života?

maca_p
27. okt 2013

@dada1212 ja mam zasa skusenost, ze ti spajzari vzdy vyjdu na vrch, ako ti co obskakuju.

dada1212
27. okt 2013

@macamac ja som napísala že nechcem paušalizovať, ale často to tak býva ako som napísala.
samozrejme je úplne niečo iné ak napríklad sú traja súrodenci, dvom rodičia postavia dom alebo kúpia byty a kedže majú veľký dom, tak najmladší ostane u nich a potom ostane na ňom aj starostlivosť. vtedy je už nespravodlivé, ak sa deje napríklad to, že dvaja súrodenci chcú dediť ešte aj ten dom a nestarajú sa a ten jeden by mal ostať bez majetku.

dada1212
27. okt 2013

@maca_p nikto nikoho nenúti sa starať, je to naozaj ťažké hlavne na psychiku a naozaj to nie každý zvládne.
ale ak to človek nezvláda, považujem za lepšiu možnosť domov dôchodcov aj pre toho starého človeka aj pre tých čo sa majú starať.
nie kvôli príslubu majetku trpieť a nezvládať starostlivosť, potom nie je ani riadne postarané o starého človeka a nie je spokojný a takisto ani ten kto sa stará nie je spokojný.

martuska75
28. okt 2013

@dada1212 Si myslíš že starostlivosť o rodičov je morálne deliť podľa toho kto má menej závratnú kariéru? No to je ako super prístup. To sa teším že som jedináčik a toto riešiť nebudem.
A ak ty považuješ za lepší domov dôchodcov tak si to isté nemusí myslieť aj @matthew00 -ov dedko. Hlavne ak je zvyknutý žit niekde na dedine. Keby tam chcel ísť prípadne by sa dcéra zle starala ako naznačuješ, tak nezostáva s ňou doma, alebo sa mýlim?
Inak ked čítam čo tu píšeš, ani sa nečudujem že ľudia už nechcú zostávať s rodičmi v rodičovskom dome. Voľakedy to bol štandard že jedno dieťa zostalo s rodičmi staralo sa o dom a doopatrovalo rodiča. Teraz radšej každý zdrhne, dedkovcov strčia do domova, však počkajú a potom sa pekne podelia.

dada1212
28. okt 2013

@martuska75 ja nemám tu diskutovať s každou zvlášť, napísala som svoj názor, možno som niektorým trafila do osieho hniezda, ale za ním si stojím.
vieš kedysi boli štátne domovy pre starých zadarmo a nebolo v takých domovoch dobre o človeka postarané, preto sa ich starí ľudia boja a ked im dieťa pohrozí, že ak neprepíšu pôjdú do domova a tam im niekto donesie raz za týždeň jedlo a raz za týždeň ich prebalí, tak tomu veria.
pritom v dnešnej dobe je starostlivosť celkom dostatočná a ani zaobchádzanie s ľudmi nie je v takýchto zariadeniach zlé, lebo ich berú ako klientov,ktorí ich živia.

dada1212
28. okt 2013

@martuska75 a ešte kedysi ľudia našetrili počas života dosť peňazí, preto bolo normálne, že napríklad 2 staršie deti zabezpečili, dali im veľa peňazí po svadbe a zabezpečili im bývanie a najmladší ostal bývať doma. v takom prípade by bolo asi čudné, keby ten najmlaší nedostal nič a dvaja starší by si nárokovali aj na ten rodičovský dom, preto nevidím ani ja nič čudné ak dom prepísali počas života alebo v závete len na toho najmladšieho.
ale dnes je doba iná, málokto môže nejako výrazne finančne pomôcť deťom pri osamostatnení.

luy
28. okt 2013

postarať sa o rodičov musíme,káže nám to nielen morálka ale aj zákon,starostlivost si treba rozdelit medzi súrodencov,ke´d sa môj ocko stal ležiacim starali sme sa obaja surodenci rovnako,ak som nemohla ja bol tu brat,presne vtedy žil v Anglicku a vrátil sa ,aby mi pomohol,otec mal nízky dôchodok,veĺa peňazí šlo na lieky,diétne stravovanie a iné.Riešili sme to potom z našich zárobkov.Poviem vám starať sa o chorého človeka dlho je strašne vyčerpávajúce,ale vraveli sme si,že mu dáme všetko čo sa dá,veď aj on stál pri nás celý život,ke´d sme mali teplotu,ked nám dal školu....stal sa velmi skoro vdovcom a svoj život zameral len na nás.V poslednom štádiu jeho choroby sme to žiaľ už nezvládali,trebalo už aj prístroje ,tak sme jeho byt predali a vybavili taký luxusnejší penzion,kde mal 24 hod. opateru aj po zdrav. stránke,za tie peniaze mal v penzione vlastný bytík,peniaze čo ostali sme investovali do polohovatelnej postele,masérov,rehabilitácie.....dožil svoj život dôstojne,nič nám nezostalo a sme tu,ale ani jeden z nás nelutuje,dali sme mu všetko čo sme mohli,a hlavne v tom najťažšom období mal kvalitnú starostlivost a mohli sme ho navštevovat,kedy sme len chceli a povolili nam tam aj prespávat.Myslím si,že je to len o dohode súrodencov a o morálke.

luccita
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
barcelona94901
28. okt 2013

@matthew00 aj ja som sa postarala o babinu..ale teda ona mala veľa dedičov,no kým žila nebolo ani jedného,čo by jej nakupil,skočil pre chleba,do lekárne,nepomohli s ničím,nedali jej nič,mnohí ju nenavštevovali vobec..iní raz za rok..ani bu,ani mu..ked ochorela ,na veľmi zákernu nemoc,ostala na plienkach,infuziach,nechodili..až ked cítili,že sa blíži smrť..prišli sa rozlučiť a poobzerať po jej dome..mysleli si,že budu dediť miliony ..na jej starostlivosť mi nedal nikto ani cent,ani sa neopýtali,či niečo potrebuje.,.pohreb som ja platila za svoje..nebola som jej dcérou,synom,,iba vnučkou ..kedže som platila pohreb ,tak notár kontaktoval mna a to bol den,kedy som prišla na to,ako veľku vlastne rodinu máme..
haluz,už ked mi babina zomierala doma ,všetci sa veľmi báli ,že budem dediť..že svoj majetok prepísala na mna..mali z toho nočné mory 😀 jediné čo ich zaujímalo boli peniaze,zisk..babina ešte ani nevychladla a už mali odhadcu na majetok..našli sa vnučence,ktoré mojej babine na smrteľnej posteli dokázali prísť povedať,niečo v takom zmysle,že ak si nechala testament,my ho napadneme,lebo chceme dedičstvo 😝 atd
sranda je,že moja babina to vedela,povedala že ,toľko sa budu pachtiť za majetkom až im ostanu oči iba pre slzy ,začnu sa aj medzi sebou hádať ,až jej majetok nebude mať žiadnu hodnotu a že žiadné peniaze ich šťastnými nespravia
ked sa dial dedičský cirkus..rátali,čakali..koľko by každý mohol mať..nikoho netrápilo,čo pes po babine,čo s ním bude..iba polozili dom či by niečo nenašli ..nejaku tu knižku tajnu.. 😀 niečo hodnotné..hlavná vec,že im rozdelila všetkým už za života..vrátane zlata..trápil každeho iba majetok,peniaze..čo ich po nejakom čoklovi...tak ja som si ho zobrala,je to moje dedičstvo,pes a nádherné spomienky,ktoré mi nikto na babinu nevezme,dala mi viac,než dedičom,naučila ma množstvo vecí,ktoré su na nezaplatenie ,mojmu synovi stihla z posledných síl zakričať,ako veľmi ho miluje,zomrela šťastná,že je s nami ,doma ,ako si priala ,teraz z odstupom času ,ked sa na to pozriem,nikomu s dedičov sa nedarí,majetok si stále nerozdelili,objavili sa tam problémy,čiže dom skutočne chátra,rozpadáva sa,nemaju na to ani kupcov a rozplynul sa im sen o milionoch,navyše je toľko tých dedičov,že tí najpažrevejší,tí čo mali najvačšie oči,budu mať najmenej,ak nie figu borovu,u nás už niektorí padli do slova na hubu 😝
@mischena333 ja už verím na mlyny ,lebo našim dedičom sa deju ,ale najhoršie je,že takí ľudia si to ani neuvedomia,budu len nadávať na osud,hľadať chybu inde,len nezačnu u seba a neviem či si niekedy aj uvedomia ,že majetok ,nie je všetko ,..ale to je všade tak..bohužiaľ ..brat brata nepozná,,pre nejaký obraz..mali sme susedov ,čo teda sa sudili 14rokov ,bežný,krásny život im utekal medzi prstami,čo živili v sebe všetko ,okrem dobra

mima595
28. okt 2013

@matthew00 - asi tak..nie si ani prvy a bohuzial ani posledny, kto riesi ten problem...aj moj otec sa pohadal so svojim bratom kvoli dedicstvu, pritom dovtedy boli skoro najlepsi kamarati....

zmluva o darovani ti nepomoze, tak sa da zrusit...
jedine, co pomoze, ak prinutis dedka, aby ti dom "predal"..ale to asi tiez neprejde..ked si nechce pohnevat syna,....

najrozumnejsi navrh je asi ten...odkladat vsetky blocky a pritlacit na uja..nech prispieva polovicou...ale moralne a casovo a energiu, co tomu vy venujete..asi vam nikdo nikdy nenahradi..... ☹

mischena333
28. okt 2013

@barcelona94901 Az mi je do placu, akoby som to pisala sama. . .Lenze mne babka zomrela v nemocnici.Tiez som vybavovala pohreb, niezeby moja mama bola neschopna, ti ostatni 2surodenci nula bodov, ale proste mi zavolali z nemocnice co a ako, hned z nocnej som tam letela, vela si nepamatam, bolo toho namna moc.Som tu pisala, jak jedinykrat dosla babkina neter do nemocnice akoze nahliadnut krstnu mamu, jedine co ju zajimalo, boli peniaze na vkladnej knizke.Babka este zila. . .Rodinni prislusnici dokazu byt pekne hyeny.Ale jak ty pises, bozi mlyny melu pomaly, ale iste.To je zakon a ten sa obist neda.Vsetko negativne sa kazdemu vrati v niekolkonasobnom prevedeni.Vzdy, skor ci neskor.

petraxy6
28. okt 2013

@svano trafila si úplne presne 🙂
@matthew00 1. nikde nie je napísané, že dedo musí prepísať všetko na vás. je to jeho slobodná vôľa a orzhodnutie. ten ujo je jeho syn.
2. nikde nie je napísané, že sa "musíte" o neho starať. To je len vo vašich hlavách. asi pre niečo to robíte (v skratke to napísala @svano). Buď to robíte z láskou a chcete, aby si užil posledné dni, týždne, mesiace života, alebo to robíte z lásky k majetku 😝

barcelona94901
28. okt 2013

@mischena333 moja mala bohužiaľ také štádium choroby a vek,že tam nebolo v nemocnici pomoci..a vtedy som to prežívala ťažko..ked je človek starý,ako keby bol iba na tu smrť v tejto krajine odkázaní..ale dnes viem,že to tak malo byť,že netrpela roky ,ako niektorí ležiaci ,no tiež si kopec vecí z toho obdobia nepamatám,ako som vybavila pohreb a všetko okolo,si vobec nepamatám,iba teda tých dedičov na pohrebe,ako plakali ,držali sa tam navzájom,po mne tam z nich ani pes neštekol,ani bu,mu,podanie ruky,nič..žiadné uprimnu sustrasť sa nekonalo ,ja som si teda počkala kým vypadnu,všetci tí strašne zlomení ludia .. a rozlučila som sa sama s babinou..na hrob jej tiež netrafia jak je rok dlhý,čakaju ,každý ako ten sup a neteší ma,že sa im nedarí,len ked to vidím všade na okolo,je človeku tak nejak smutno..čo potom budu očakávať od svojich detí?ked su im takýmto vzorom celý život? takýto ľudia,si nenastavia zrkadlo 😖

barcelona94901
28. okt 2013

@petraxy6 k tomu 2:no v zákone to napísané je,deti sa musia postarať o svojich rodičov
ak sa nedokážu dohodnuť,možu to dať aj na sud ,ktorý rozhodne ,aj rodič može dať svoje deti na sud,ak je rodič aj v domove ,sud aj tam može rozhodnuť o tom,že druhý surodenec má tiež prispievať na jeho starostlivosť..
iné je ,keby sa rodič o svoje deti nestaral,
napríklad strčil ich niekam do decáku a po sto rokoch sa objavil ...atd 🙂

maminuska
28. okt 2013

@barcelona94901 prosím ťa, kde to je v zákone písané , pokiaľ viem nikto ta nedonuti sa o svojch rodičov starať, ale si viazaná voči nim vyživovacou povinnosťou ak o to požiadaju súdne.
Toto je skôr morálna povinnosť.
Zákon viaže iba rodičov voči deťom .

petraxy6
28. okt 2013

@barcelona94901 ale tu je zjavné to, že sa starajú z láskou k čomu? zrazu dedo povedal to čo nemal. MUSIA sa postarať: môžu ho dať aj do domova dôchodcov. NIE? a majú úplne bez starostí a môžu si spokojne užívať potom rozdelený majetok. Vieš veľmi dobre, na čo som myslela. ja som sa o starkú starala, lebo som ju milovala a chcela som sa starať. nie preto, že by prepísala celý dom na mňa. to mňa ani len nenapadlo totižto. mne úplne stačilo, že sa o mňa starala keď som bola dieťa a že nám pomáhala (nehovorím o financiach) keď sme potrebovali. Sú dve slová a sú veľmi rozdielne: chcieť a musieť 😝

maminuska
28. okt 2013

@barcelona94901 je vemi smutné t čo si opísala. 😒 . Píšeš že si vnučka a starala si sa , čo tvoji rodičia ?

barcelona94901
28. okt 2013

@mima595 testament sa dá ľahšie napadnuť
darovacia zmluva ak má darca potvrdenie od lekára ,že je pri zmysloch a uplynie viac ako rok od darovacej zmluvy..je to právnicky podchytené,v poriadku,..,,tu na mk sa síce dosť zavrhuje ,ale ak je správne spravená ,tak je často v reálnom živote kľučová 😉
známeho tak chceli surodenci obrať aj o to,čo investoval do rodičovského domu,práve darovacia zmluva ho zachránila od supov ,tam už za života zasiahol právnik a samotní rodičia si boli vedomí toho,že bude bitka

mischena333
28. okt 2013

@barcelona94901 Normalne placem.Cim si to niektori ludia zasluzia?Tiez som svoju babinu milovala, sak mna opatrovala jak dieta, vselico mna naucila.Uzasna zena, komu mohla, tomu pomohla.Je to rana, ked taky clovek odide.Tiez si dnes hovorim, dobre sa jej stalo, nemusi byt utoho, co sa v rodine deje a hlavne, preto, lebo by zostala leziaca.Vsetci ju mali radi.A ta spominana neter ju ukecala, aby na seba pre nich vzala na splatky nejaku chladnicku, vtedy stala okolo 20tisic.Napoziciavala si peniaze od nej.To vsetko sme po babke nasli v zapiskoch.Samozrejme nikdy nevratila.Typicke pozicaj=daruj, inac to nevidim.No a ten zlsty bod, babka zomrela a chytra neter si myslela, ze naco budem lednicku splacat. . .Teraz doslo mojej mame ako jednemu zo zakonnych dedicov exekutorske vymahanie za nesplacanie pozicky. . .Po siedmich rokoch od babkinej smrti.

barcelona94901
28. okt 2013

@mischena333 je to sila

barcelona94901
28. okt 2013

@petraxy6 no ved práve ,ja som preto len k tomu druhemu tvojmu bodu doplnila...že však možu..sa ešte sudiť ak im to vadí starať sa..