Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Problematickí susedia s autistickým synom

engeltje
17. feb 2016

Dobrý deň všetkým, chcela by som sa opýtať, či máte skúsenosť a rady, ako vyriešiť problém so susedmi. Naši susedia sú tzv. neprispôsobiví, sú to alkoholici, majú autistického syna, ktorý má už síce 18 rokov, no i keď bol maloletý, tak podnety sociálka nevyriešila, respektíve sa to vždy nejako ututlalo. Bývajú v mestskom byte (jediný v bytovom dome) - v garsónke, prípad sa riešil aj cez mestský úrad, no neporiešilo sa dokopy nič. 😔

Ide o to, že chlapec je autista (podľa informácií jeho matky, ale presnejšiu diagnózu netuším) - čo samozrejme chápem, že nie je ľahké, no jeho rodičia ho stále provokujú, hlavne otec, ten ho aj bije, vonku som ho párkrát videla, ako ho napr. kopal pri chôdzi do zadku, vrieskajú po ňom, vyhadzujú ho z bytu, perverzne mu nadávajú atď atď. Chlapec je v ich neprítomnosti veľmi milý, dá sa s ním porozprávať, má rád nášho psa, s ktorým sa pohrá, keď sa stretneme, inak sa učí za kuchára, lebo miluje variť, sám chodieva do kostola. Večer ho brávajú so sebou do krčmy a následne je vždy cirkus, okolo polnoci až do cca 2.00 hod. ráno robia neskutočný hurhaj, bola volaná policajná hliadka viackrát, no zbytočne, vždy sa nejako vykrútili (apelujú synovou diagnózou) a po odchode policajtov cirkus odznova. Z ich bytu ide navyše neskutočný smrad, majú tam neporiadok (stačilo, čo som zahliadla z chodby), porozhadzované smeti..

Susedia už po x pokusoch rezignovali, no ja ešte s jednou susedou sa vzdávať nechceme a veríme, že musí existovať spôsob ako danú situáciu riešiť, no popravde, sme zúfalé. Kvalita života s takými susedmi je na bode mrazu a o psychickej nepohode chlapca ani nehovorím. Nejaké nápady, ako na to? Či sa iba odsťahovať? ☹

bobulazelena
17. feb 2016

Teraz neviem ci chces riesit to ako ich vyatrnadit z bytu alebo to aby bolo o postihnuteho chlapca postarane. Co sa tyka vyhodenia ich tak asi len tie staznosti na mesto ma napadaju. Co sa tyka chlapca, tak tam je problem ten,ze chlapec je plnolety a svojpravny, a zrejme,kedze normalne chodi na strednu skolu,tak asi ani nie je dovod pozbavenia sposobilosti,ak je schopny sa starat o seba. Takze tomu asi nepomozes,pokial si ho nechces domov nastahovat...asi to posobi odmerane ta moja odpoved, ale nemyslim to tak. Proste s plnoletymi ludmi,ktory maju nejaku dusevnu poruchu je to v nasom state dost problematicke a su tu strasne diery v pravnej uprave.

bobulazelena
17. feb 2016

Jeeejda preklepy a este aj gramaticke chyby pisem...to si nevsimaj 🙂

mysicka36
17. feb 2016

Ja by som v krajnom prípade predala byt a išla bývať inde.

mimikas
17. feb 2016

nevyriesis nic, jedine sa dostahuj ☹

sisaha
17. feb 2016

@engeltje kedze ide o mestsky byt, urcite sa to riesit da. Ale bude to beh na dlhe trate. Inemu ako podavanie staznosti cez rozne oddelenia, az po to najvyššie sa asi nevyhnete. Za socika to bolo jednoduchsie.

jabadaba
17. feb 2016

@engeltje boze, mne je strasne luto toho chlapca, az mi do placu prislo. ☹

bonaqa2013
17. feb 2016

a čo tak napísať do televízie? Myslím, že Občan za dverami sa volá relácia, do ktorej ľudia píšu keď už si ozaj ale že ozaj nevedia rady....
chlapca mi je ľúto, pretože ten by si zaslúžil rodičov čo by sa o neho starali a nie neprispôsobivých alkoholikov....

maria123
17. feb 2016

odisla by som,ja to mam podobne,ale nevidim ine vychodisko..tiez dobuducna spekulujem,ze to tu predame,lebo s debilom tu nik nepohne a on bude zit asi vecne 🤐

macik166
17. feb 2016

napíš do Markizy a pohne sa hneď všetko...

natalym
17. feb 2016

Je o smutné, ale veru neporadím. ☹

david93
17. feb 2016

hľadaj iné bývanie, inak prídeš o nervy a nič nevyriešiš, úradníci robia do výšky svojho platu

snapi
17. feb 2016

@bobulazelena nechapem, comu by pomohlo pozbavenie sposobilosti na pravne ukony.....vobec nicomu...Od tohto roku mal dokonca vstupit do platnosti zakon, ze nie je mozne pozbavit sposobilosti na pravne ukony ludi, je mozne len ciastocne pozbavenie a aj pri tomto sa sprisnili kriteria pozbavovania.

@engeltje ten hluk od susedov bude pravdepodobne na dlhe trate. Co sa tyka chlapca, rozumiem, ze ti je ho luto. Neviem vsak, ci je najlesi napad sa do toho montovat. Je obrovska skoda, ze to nerisiela socialka. Mozno by som na nu skusila este podat podnet aj ked je dospely, resp. sa tam isla aspon poradit, co by sa dalo a ake su moznosti a upozornit ich na tento pripad. Chlapec ak je autista su moznosti aj ineho ubytvania pre neho, organizacie, ktore by mu mohli poradit ako postupovat. Je to narocne, ale mozno by nieco islo.....To je vsak aj o tom, ci on sam bude chciet, nakolko mu tento jeho zivot vyhovuje alebo nie. Proste on nic ine nepozna, je to pre neho normalne, aj ked nam je jasne, ze nie je a chcela by si mu pomoct.

bobulazelena
17. feb 2016

@snapi no podla mojich skusenosti je pozbavenie sposobilosti u ludi,u ktorych sa na to dovody neskutocne prospesna uprava,ci uz pre rodinu a hlavne pre samotneho pozbavene,ktory casto nevie,pripadne nemoze sam posudit,co je pre neho prospesne.

bobulazelena
17. feb 2016

@snapi *pozbaveneho

bobulazelena
17. feb 2016

@snapi pre plnoleteho moze socialka nieco vybavit len na jeho ziadost,resp. s jeho suhlasom.

snapi
17. feb 2016

@bobulazelena ked to napisem velmi jednoducho, tak ak naozaj nevie a nemoze posudit nasledky svojho konania, je "chraneny" uz len tym a nemusi byt zbaveny sposobilosti a urcite nie v plnej miere. Povedzme, ze ciastocne na nejake ukony, ale preco by mu mal byt uplne a nemohol by ist ani nakupit? lebo ak je pozbaveny uplne, nemal by po pravnej stranke ani sam nakupovat v potravinach...a ako co je pre neho prospesne? napriklad, ked za neho rozhodnu, ze ho daju do nemocnice, alebo do nejakeho zaridadenia? lebo to opatrovnik nemoze...
a v tomto pripade ak by nahodou boli opatrovnici rodicia, tak chlapec skoncil nadobro, kedze by sa mu branilo este tazsie ako doteraz, ak by teda chcel.

snapi
17. feb 2016

@bobulazelena ked to napisem velmi jednoducho, tak ak naozaj nevie a nemoze posudit nasledky svojho konania, je "chraneny" uz len tym a nemusi byt zbaveny sposobilosti a urcite nie v plnej miere. Povedzme, ze ciastocne na nejake ukony, ale preco by mu mal byt uplne a nemohol by ist ani nakupit? lebo ak je pozbaveny uplne, nemal by po pravnej stranke ani sam nakupovat v potravinach...a ako co je pre neho prospesne? napriklad, ked za neho rozhodnu, ze ho daju do nemocnice, alebo do nejakeho zaridadenia? lebo to opatrovnik nemoze...
a v tomto pripade ak by nahodou boli opatrovnici rodicia, tak chlapec skoncil nadobro, kedze by sa mu branilo este tazsie ako doteraz, ak by teda chcel. skoda, ze ta socialka nemoze riesit...

bobulazelena
17. feb 2016

@snapi samozrejme ze opatrovnik moze rozhodovat o zdravotnej starostlivosti opatrovanca. Aj o umiestneni do nejakeho zariadenia socialnej starostlivosti. Videla som pracovne mnozstvo takych pripadov.
No teoreticky by mohol by opatrovnikom ktokolvek aj obec,ale to je irelevantne kedze mlady muz v tomto pripade je na to inak.
Kazdopadne sme i tak mimo temy, autorke temy nepomozeme...

engeltje
autor
17. feb 2016

@bobulazelena no on chodí na školu pre žiakov s postihnutím.. takže neviem ako je to s jeho spôsobilosťou..

sociálka bola oboznámená s prípadom v minulosti veľakrát, rozprávala som sa aj so susedmi, ktorí tiež predali byt a vraj im ako odplatu vážne poškodili auto a teda, čo som nespomenula v úvode, naposledy sa mi sused vyhrážal trestným oznámením, že ak chcem mať problémy, tak nech sa do nich montujem ďalej - on je schopný si vymyslieť hocičo..

ľudkovia, ďakujem za rady, rozhodla som sa, že predsa pôjdem znova na miestny úrad, akurát je dosť problém dokazovania skutočnosti, susedia nechcú svedčiť, chcú mať od nich "pokoj" 😒
najreálnejšie to vidím na odsťahovanie sa ☹

snapi
17. feb 2016

@bobulazelena tak postupovali proti zaokonu, nemoze. uz je aj pripad, kde jeden pan vysudil peniaze od opatrovnika prave kvoli nasilnemu umiestneniu na psychiatrii...takze nie nemozu. Malo by sa to riesit cez sudy a cez tie sa to da riesit aj ked clovek nie je pozbaveny...takze na toto velky pozor.
A mas rpavdu, sme mimo temy. Tymto jej nepomozeme. Len som chcela upozornit, ze toto naozaj nie je riesenie pre vsetko, co sa tyka ludi s nejakym postihnutim.

engeltje
autor
17. feb 2016

@jabadaba mne tiež, veľmi, ako som písala, je zlatý, pokiaľ nie je v prítomnosti rodičov 😔

snapi
17. feb 2016

@bobulazelena teda zle som sa vyjadrila, proti zakonu to asi nie je, lebo sa to bezne deje, aj ked teda nechapem preco....ale nie je to spravne a naozaj je moznost, ze opatrovanec moze zazalovat opatrovnika a je aj realne, ze to opatrovanec moze vyhrat...

@engeltje riesila som nieco podobne a nechala som to po istom case tak. je pravda, ze som bola aj zbabela a bala som sa ludi, co boli okolo toho cloveka s postihnutim a aj jeho samotneho trocha....neviem ani ako nakoniec dopadol, mrzelo ma to velmi.
drzim palce este na tom mestskom urade, uvidis no. je to tazko so susedskymi spormi...

silaviat
17. feb 2016

zajst do kostola poprosit farara nech pomozu chlapcovi-vezmu ho k sebe a rodicia ak maju nanho prispevky tak o ne pridu nebudu platit a pojdu oni prec..alebo sa odstahovat co je rychlejsie ale chudak chlapec...

bobulazelena
17. feb 2016

@snapi prosim ta aky zakon porusuju? Ja som pravnicka, skus ma poucit.

bobulazelena
17. feb 2016

@snapi nemoze vyhrat a ked sme uz pri tom tak opatrovanec ani nemoze podat riny navrh na sud ako ten v ktorom ziada aby mu bola sposobilost vratena,pokial je teda pozbaveny.

bobulazelena
17. feb 2016

@snapi a ked nie je nieco protizakonne ako by mohol vyhrat spor?

bobulazelena
17. feb 2016

@engeltje no asi s tym bohuzial nic neporiesis okrem neustalych staznosti...je mi to luto.

snapi
17. feb 2016

@bobulazelena napisem ti IP, nech nezahatavame zbytocne temu.....

bobulazelena
18. feb 2016

@snapi ok

Tu začni písať odpoveď...

Odošli