Problémy s otcom

Na uvod nieco o sebe , mam 28 som slobodny , bezdetny , nezadlzeny , zijem v dome s otcom a matkou s ktorou je otec rozvedeny . Moj problem spociva v tom ze sa doma necitim dobre mam s toho mierne depresie chcel by som vas nazor ako by ste to riesili vy.

Som nezamestnany student 3 rocnika externeho studia vysokej skoly ( studovat som zacal po prepusteni s prace ked zacala kriza cca rok 2010 ) , s mamou vychadzam dobre s otcom nie .
Otec ma 76 rokov a ma teoriu ze ako stary clovek vie vsetko a a ja neviem nic , podla jeho logiky nic nerobim mam robit 8 hodin doma kedze to je praca aby som si zasluzil jedlo vzhladom na to ze nikde nepracujem , vadi mu ze travim volny cas za pocitacom . Podmienene psychologicky sa mi otocil biorytmus na to ze v noci zijem a cez den spim ( bez tak nemam nic na praci cez den ) a aj koli tomu ze mam klud kedze on v noci spi a aspon ma neotravuje . Domace prace hrubsieho razu ako kosenie zahrady , rozne udrzbarske prace v ramci domu vykonavam ja kedze otec ma zniceny klb v bedrovej oblasti a tak robit nemoze co mu aj uznam ( neuznam mu to ze sa neustale snazi dostat do polohy trpitela a odmieta operaciu ) . Niesom male decko ale robit nieco s tym ze on za mnou sedi na stolicke a neustale kritizuje ako to neviem robit , ze som hlupy nic neviem , bez neho umrem od hladu a podobne. Citove vydieranie ze ma vydedi a podobne ak nebude po jeho vôli . Nedokaze problemy riesit kontruktivne a je chorobne lakomy neriesim veci v akcii v kauflande ale hodinovy monolog o tom ze som siel na aute o 100 metrov viac nez som mal ze tak nikdy nic nebudem mat ak tak budem robit .
Konkretne priklady mojeho a jeho riesenia situacii : odmieta cokolvek kupit v ramci odstranenia problemu jemu je jedno ze sa nieco pre 1 € bude robit aj tyzden napriklad vodovodny kohutik sa zodrali tesnenia tak logicky idem a kupim ich a je to ale on ich bude vystrihovat s duse auta alebo to riesit drotovanim a mna nuti aby som sa na tom podielal samozrejme ze taketo macgyverovske opravy trvaju aj pol dna a ja si priznam nemam na to nervy ked viem ze to ide aj jednoduksie aj ked za urcitu financnu ciastku vzhladom na to ze som neproduktivny nemozem povedat nech to kupi pretoze by mi vynadal ze nemam ani na chleba co chcem teda kupovat . Financny problem nema penazi ma dost .
Je posadnuty poriadkom vysava tak 4 - 5 denne , ruky si drhne solvinou aj 15 minut , treba setrit vsade lebo aj male ryby su ryby . Neuznava zabavu , kamaratov mat nesmiem , mam sa ozenit lebo tak normalny zije ak nie tak som debilny a podobne , pri konfliktoch ma neustale posiela do blazinca a podobne . Hovori iba o sebe , jeho nezaujmaju iny ludia nez on sam iba v pripade ze ich moze kritizovat a odsudzovat . Hovori vety stylu ja chcem iba dobre a spravne a normalne . Som nenormalny ze v noci som za pc a cez den spim ( nikomu tym neskodim v ramci povinnosti si rezim pretocim ale ak som doma nemam naladu byt hore cez den sak co by som tak asi robil ) . Nazor ako to zvladat lebo ja som uz institucionalizovany a neznasam ho co kolvek povie vnimam ako atak aj ked ma niekedy pravdu uz to nedokazem zhodnotit . Necitim sa doma dobre pre neustaly konflikt mam s toho mierne uzkosti .

Podla neho:
ma clovek ist spat o 20 00 a vstavat o 06 00 aby mal rezim bez ohladu na to ci to treba alebo nie
Mam setrit vsade kedze nerobim , cize ziadne auto , ziadne bary , ziadny kamosi , ziadne zaujmy mam robit 8 hodin do dna aby som si zasluzil to ze ma zivi atd .
Kazdu robotu treba robit hned ako si on zmysli nezaujma ho ze mam nejaky iny program , nepovie nic proste pride ked som na odchode ze treba ist robit vodu ( nieje to kriticke zeby to nepockalo alebo zeby to nedal vediet vcas ) som debilny lebo odkladam veci nic nechcem robit a zomrem pod mostom a ine . Ked odmietnem ( musim lebo jemu vyhoviet znamena aha pocuvol ma raz bude pocuvat stale ) mam ist do levoce alebo ma vydedi .Robota sa ma vykonavat 100 % cize prehnane pedantny .

Riesenie vidim v tom ze sa odstahujem ale to az po statniciach kedze teraz ma nikde nechcu zobrat ak poviem ze externe studujem .Vas nazor co by som mal zmenit ja alebo ako sa proste lepsie citit .
tykat
23. okt 2013
@gregor3691 mna napr. vobec nenasralo ze si nezamestnany, kto na to ma nech si gule vala...mna osobne nasralo, ze na to nemas, nechas sa zivit od 76 rocneho otca a este pindas, dufam ze som to napisala dost jasne 🙂
gregor3691autor
23. okt 2013
este raz moj prijem je 150 € mesacne , tu ide len o to ze nerobim kazdy den a nemam trvaly pracovny pomer ale tu sa uz neoplati nic vysvetlovat , som nezamestnany tym padom nemam narok na nic mam trymat a pocuvat reci doma aj tu ,keby som bol vedel ze vlastne ja som ten najhorsi ani sem nenapisem
terezka1947
23. okt 2013
@gregor3691 vobec nie si najhorsi....ale pouvazuj nad sebou....najst pracu nie je lahke,len mozno viacerym nam tu ide o to,aby si sa zamyslel nad tym,ci je kritika otca az tak uplne namieste
jasne,komandovanie nema nikto rad,ale tvoj otec na to ma do istej miery pravo...skus tu robotu hladat,bez upozornovania na svoju skolu....lebo vela VSje nezamestnanych a skus aj nocne brigady-v tescu napr.teraz maju vsade reklamy ako chcu brigadnikov okolo Vianoc...ak nemas problem nejako cestovat,nemas to komplikovane daleko...skus...ved peniaze je treba stale...budes prec z domu,budes medzi ludmi-a atk si aj skor najdes kontakty a dozvies kde koho hladaju....
jana121212
23. okt 2013
@gregor3691 nechcem byt hnusna, ale co mas v plane robit, ak sa rodicom nieco stane a tym padom prides o prijem? aj ked ma nasetrene nejake peniaze, tak dedicske konanie moze trvat aj 6 mesiacov. otec je uz stary a nezmeni sa. a co si za dochodok kupi je jeho vec, ak odmieta dat za nieco 1e, tak s tym nic nikto nespravi. to musis brat ako fakt a snazit sa byt co najmenej na nom zavisli. na tvojom mieste by som brala hociaku pracu, bez ohladu na hodinovu odmenu. radsej zarobit za hodinu 1e ako byt doma, hadat sa s otcom a nemat z toho ziadne peniaze. mohol by si ist robit napriklad do tesca na dohodu, tam by niekomu nevadilo, ze si student. ked zvladaju studenti na dennom studiu brigadovat, zvladnes to aj ty. a este taka otazka, kto ti plati poplatok za externe studium?
svano
23. okt 2013
To,že študuješ je super a dúfam,že to zdarne dokončíš. Ale vysvetli mi,akú zmysluplnú činnosť vykonâvaš každú noc pri PC, a cez deň spíš? Hry,alebo soc.siete? Keby v tvojom veku takto žilo niektoré z mojich deti,tak vymením zámok na dverách. Aj na PC sa dá zarábať. Taká tvorba web stránok atd. Čo som čítala pár príspevkov,tak baby ťa tu nešetrili,dostal si naložené dosť. Ale skutočne,daj si ruku na srdce a prehodnoť najprv seba, lebo ten,kto chce hľadá spôsob a kto nechce,hľadá dôvod. A na záver ešte jedna taká poznámka- na študenta VŠ robíš dosť veľa gramatických chýb.
asocial
23. okt 2013
@gregor3691 neda mi nenapisat...ok, otec je kapitola sama o sebe...
ale ty mas 28 rokov, studujes externe...co vieme, ake je to studium, a nevidim dovod, preco by si nemal byt zamestnany...
mat 28 rokov a nechat sa podporovat rodicmi..neviem, podla mna je to lenivost a pohodlnost...a HANBA...

a tvoj otec ma 76 rokov, a myslim, ze ma nejaky problem sam so sebou...
riesenie vidim, aby si co najskor zbalil kufre
fidka79
23. okt 2013
@gregor3691 ty si musis najskor v hlave upratat,cez den vylihujes v noci trlikas na PC a to ti mame ako poklony skladat?peniaze si treba zasluzit a pokial nie si milionar bohuzial prstom ti treba pohnut,myslim ze keby nie tvojej maminy co ti dava full service-cudujem sa jej a urcite si ta zastava pred ocom tak podla mna uz sidavno ta ta na ulici,mas stastie ze mas rodicov akych mas,a ano pokial bude niekto zit pod mojou strechou z mojich penazi bude sa triadit mojimi pravidlami, stym suhlasim preto ja by som napr nemohla byvat pod jednou strechou s maminou alebo svokrou 😃 ale nikdy nehovor nikdy,ked pridu na navstevu knam platia nase pravidla a aj ked sa im nepaci hryznu si do jazyka...cize ty musis respektovat ich pravidla alebo sa odstahuj a ukaz ze sa viezs na vlastne postavit..mne z toho celeho vychadza ze si akurat riadne lenivy a pohodlny...celkovo sa ti cdujem ze v 28 ciel nemas ked nepocitam tolko ohananu vysoku skolu,zazemie svoje nemas ci cakas kym rodicia pomru?a dom ti do lona spadne?
gregor3691autor
23. okt 2013
uz mi je to jedno co si kto povie
adeala
23. okt 2013
@gregor3691 prosím ťa, neurážaj sa hneď ako rozmaznané decko, je mi jasné, že je ti to nepríjemné, ale z toho čo si napísal to naozaj vyznieva, že si iba rozmaznaný fracek, ktorému sa nechce pracovať.. ak to tak nie je, tak sa k tomu ako normálny dospelý človek vyjadri, vysvetli to, ak máš pocit, že ti niekto krivdí, my totiž nepoznáme celý tvoj život a situáciu
matkamirko
23. okt 2013
@gregor3691 skusil si hladat pracu niekde na stavbe? Ako SZCO si panom svojho casu, teda kolko budes pracovat-tolko zarobis. Vzdy sa da dohodnut, a min.500€ v cistom budes mat vzdy(aj ked budes napr. mimo tyzden), a vzdy samozrejme vies, kedy budes v skole dopredu, cize si to vies zariadit. Ked uz teda tvrdis, ze vzdy ked spomenies na pohovore, ze studujes externe, ze o teba nemaju zaujem. A vyhovorky typu, ze taku pracu robit nebudes, neakceptujem u mladeho cloveka. Nikde nemas zaruku, ze ked skoncis VS, ihned budes mat super miesto, skvely plat. K tomu sa budes musiet prepracovat casom. Cize moja rada, zdvihni zadok, a pracuj. Pokial sa chces zabavat po baroch s kamosmi, s babami, tak si na to zarob, ale v prvom rade, si zarob na byvanie, ucty, jedlo-jednoducho svoj zivot-vek na to mas! 🙂
wena
23. okt 2013
To tebe samemu nie je blbe, ze mas 28 rokov a zivia ta rodicia?

Jedine riesenie vidim v tom, ze sa (konecne) osamostatnis. Zda sa mi uplne mimo chciet od tvojich rodicov (otca teda) aby zmenil svoje myslenie a zivotnu filozofiu.

Byvas v jeho dome, tak sa bud prisposobis alebo si najdes vlastny kde budes robit tak ako sa paci tebe.
kykka
23. okt 2013
@gregor3691 Vychodisko ako z toho von: Najdi si brigadu, kedze normalnu pracu kvoli skole nemozes... A hoci zarobis len malo, tak aj z toho mala zacni prispievat do domacnosti, alebo urob nakup zo svojich - zapln celu chladnicku, alebo zaplat ucet elktrinu vodu... Proste nieco, co otcovi konecne zalepi usta. Uz ta nebude moct buzerovat, kedze do domacnosti prispievas aj ty a tymto mas take iste pravo tam zit ako aj on...chapes?...
puklica13
23. okt 2013
keby mne moje decko rozkazovalo naco mam minut MOJE penieze tak ho kopnem niekam...ja som studovala dennu vs a rodicia mi na mesiac davali asi 2000sk, viac nemohli, len privat ma stal asi 1500, to som mala sediet na zadku a vyplakavat? robila som vsetko, od upratovania, opatrovania, doucovania az po stalu pracu v posl. rocniku. prestan sa lutovat a hladaj robotu, oslovit 20firiem je nic, robota je, len necakaj ze hned dostanes plat 2000eur

okrem toho pises na verejny web, takze neviem ake reakcie cakas...ze ta tu kazdy polutuje ze akeho despotu mas otca? bud rad ze este zije, inak by si mozno zil so svojou lenivostou pod mostom 8-(
veronikam
23. okt 2013
Prepac ak sa Ta dotknem, ale 28 rocny muz nema co robit v dome rodicov, ale zit sam a zivit sa sam. Rodicom samozrejme pomahat.
aneri66
23. okt 2013
mám pocit, že ti vyhovuje byť nezamestnaný...máš 28 rokov - nevidím dôvod, aby si bol doma...všetko sa dá len treba chcieť, viem to podľa seba....mala som počas štúdia dieťa, chodila som na VŠ externe vzdialenosť 160 km, zároveň aj do práce a manžela som mala v zahraničí celú dobu.... a zvládla som to.......mimochodom tiež bývame v rodinnom dome, kde som nahrádzala aj prácu manžela nakoľko svokrovci tiež potrebujú pomoc...čiže nebolo to tiež ružové... z časti chápem tvojho otca...keď si už doma, tak chce, aby si im pomáhal...ja neviem, no ja by som takto žiť nemohla...nehľadaj výhovorku na to prečo nepracuješ...škola nie je problém....skôr je to tá lenivosť
digysa
23. okt 2013
Preco si doma, preco byvas u rodicov, osamostatni sa, nebyvaj u rodicov........................................ 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

Idem sa pozriet, na diskusie, kolke z vas byvaju u rodicov - cela rodina ( muz, zena, deti)

Aky je v tom rozdiel ze slobodny chalan byva u rodicov versus cela rodina?

Neviem, ale takto denne verbalne osocovanie syna otcom mu do zivota asi moc neprida..............je pravda, ze stareho psa novym trikom nic nenaucis........

@gregor3691 MUSIS si najst pracu a definitivne prestat spat pocas dna.....je jedno, ci si nezamestnany, alebo zamestnany. Toto nie je spravny zivotn styl......a tento styl zivota Ti iba pridava na depresii......
Co sa tyka tych 8 hodin prace- ja by som ich radsej odrobila v McDonalde, ako cely den pocuvala "tvojho stareho otca".
Musis viac robit, ked ta nevidi doma, tak Ti nema co kazat a vycitat.......... V takejto osemetnej situacii by ti malo byt uplne jedno, co robis, len bud co najviac mimo domu.

Mozno lenivy nie si, ale tym, ze cez den spis to pre kazdeho vypada a bude vypadat, ako keby si bol lenivec....je jedno, co sa odohrava v sukromi vaseho domu.

A daj si zavazok- kazdy den musis poslat aspon 3 zivotopisy nejakej firme. Musis byt viac aktivny.....stracas cas a cas sa neda kupit!
laila22
23. okt 2013
@gregor3691 chudera baba co si s tebou zacne... V 28 rokoch prespat cely den.. Ja na mieste tvojho otca ta vysikujem z domu.. A tvoj otec ma pravdu, den nemas prespat, ale cez den mas nieco uzitocne robit... A ked Ti ostane cas, mozes vysedavat za PC, ale isto nie prespat potom cely den, lebo otec ta otravjue...
midori123
23. okt 2013
@gregor3691 ja len jednu vec...
Keby som bola na mieste Tvojho otca, tak Ťa tak nakopem do riti, že mi nohu osereš!!!
viera27
23. okt 2013
No te buuuh. Uz ti tu bolo povedane hadam vsetko, zle sa to citalo, ale maju pravdu.
O tvojej sebeckosti svedci aj fakt, ze nemas ani sajnu o tom, co je to operacia bedroveho klbu toboz v pokrocilom veku, kolko je cakacka, kolko namahy a penazi stoji rekonvalescencia a pre cloveka, ktory ma na krku nezaopatrene dieta (to si ty, ak by si nepochopil, decko co sa nedokaze uzivit) ist do takehoto ukonu... Trosku zostup, otras sa a zamysli sa aj nad svojim tatom, nielen nad tym,kolko casu mas cez den prespat.
mamavera
23. okt 2013
@gregor3691 keby som bola tvojím 76 ročným otcom a "mala by som dosť peňazí", tak by som bola taká frajerka, že by som ti platila nájom v garsónke. Nájom, nič viac. Na stravu, školu, oblečenie, hygienu a kultúru by si si zarábal sám. Som zvedavá, či by si aj potom celé dni prespal a celé noci trčal za počítačom. Jednoducho by si veľmi rýchlo zistil, čo to obnáša. predpokladám, že už to asi ani nebudeš čítať, lebo nepíšeme to, čo by si chcel počuť. Prijať názor iného je tiež znakom zrelého muža, ako aj to, že vo veku 28 rokov si dokážem zarobiť aspoň na stravu, oblečenie a hygienu a to ti asi 150 eur stačiť nebude....
Od svojej 18 sa živím sama a keď som mala 21, tak som už aj sama bývala. Nie preto, že by mi rodičia kecali do života, naopak, mali sme krásny priateľský vzťah, ale preto, že by mi bolo trápne visieť im na krku ešte ako 28 ročné, keď mali ešte ďalšie nezaopatrené dieťa a starali sa o svojich rodičov z oboch strán.
laila22
23. okt 2013
Inak pre odlahcenie temy..🙂 ked sme mamu nahnevali, tak vzdy vravela.. do 28 vas tu mozte byvat, potom balíte kufre..😃 samozrejme, ze sme boli zarobkovo cinny, a prispievali sme do domacnosti..🙂 Mame dobre vztahy.. Ja som to stihla v limite a moj surodenec je uz po 30 vyuziva sice mama - hotel 😃 Ale vsetko je v poho... Pracuje, nespí cele dni aby mal pokoj..😃
laila22
23. okt 2013
@viera27 s tou operaciou nesuhlasím... to je na rozhodnutí kazdeho cloveka ci pojde, alebo nepojde.. Kazdopadne clovek co sa pre taku operaciu rozhodne, potrebuje podporu rodiny a pomoc potomkov... Cely tento proces trva asi rok.. Od zaziadania, cez vysetrenia, samotnu operaciu, zotavenie sa, kupele... A samozrejem, bezprostredne po operaci, ked sa pacient vrati do domacej liecby 100u% opateru minimalne 2 tyzdne. Nemyslím, si ze dedko nejde na operaciu, zo strachu, ze ma nezaopatrene ,,dieta,, skor zo strachu zo samotneho ukonu...
broskilinka
23. okt 2013
necitala som prispevky vyssie... myslim si v prvom rade ze by si sa mal venovat skole a propri tom birgadam ak nie je mozne zamestnat sa, tym padom budes menej casu doma... tiez si myslim ze otec zrejme nema co riesit, nevie ako ti povedat ze tvoj sposob zivota sa mu nepaci a preto do teba rype..... sprav prvy krok a bud mily a privetivy... uvidis ze sa to obrati v tvoj prospech.... s kazdym sa da dohodnut 🙂, drz sa, si dospely chlap a kvoli tomu ze este studujes tak nemusis mat studentsky zivot, dospej...
elize
23. okt 2013
@gregor3691 studovat sa da aj popri zamestnani (moj pripad aj s dietatom a samostatnou domacnostou). Tvrdis, ze ta do prace nechcu vziat kvoli externemu studiu. Sorry, ale to je blbost. Myslim, ze problem bude niekde inde. Btw. buducemu zamestnavatelovi na pohovore nemusis hovorit, ze externe studujes a ak mas pocit, ze toto pri vyberovom konani je negativum, tak to nedavaj ani do CV.

Verim, ze zivot s tvojim otcom nie je jednoduchy. Myslim, ze pomoze ak si najdes trvale zamestnanie. To by vase problemy malo vyriesit.

A hlavne "Nehladaj dovod, ale hladaj sposob". Prilis sa zaoberas tym, preco to nejde. Skus zmenit myslenie a zameraj sa na to, ako by situaciu islo vyriesit.

Drzim palce a vela uspechov v studiu 😉
gregor3691autor
24. okt 2013
vsetci mate 18 rokov 5 deti a zijete same take sracky ty kokos pocuvat , ja prachy mam stazoval som sa len na to ze do mna rype a to rypal aj ked som robil 5 rokov vkuse a zarabal cez 700 € , na operaciu nejde pretoze je posrany a cez kamosa zo strednej ktory je doktor som tu operaciu vybavil na april tohto roka behom dvoch tyzdnov jake cakacie doby ? isiel na predoperacne a potom sa na to vykaslal , ja to uz nebudem riesit , zite si jak chcete kazdy sam v jednom byte ked tak z domu radi utekate . Robota ja vsade hlavne ze je 25 % nezamestnanost ach jaj mozem sa ja vysrat na take rady, chcete so mnou viest boj ? ja som zvyknuty mam to doma 20 rokov
vendulka80
24. okt 2013
Nehnevaj sa, ale čo si chcel počuť? Akú radu? Chceš otca poslať na eutanáziu a máme sa ti na to vyzbierať?????Preboha, mať tvoje možnosti tak SR opúšťam v momente. Ak sa ti nepáči doma, neviem, na čo čakáš. Predpokladám, že rodičov aj tak nedoopatruješ, takže nevyplakávaj a pohni zadkom.
A kedže ako tvrdíš, môžeš sa vysrať na takéto rady, každá z nás sa môže s prepáčením vys..ť na teba a nie s tebou viesť boj. Na to nemáme čas, kedže drvivá väčšina z nás pracuje alebo sa stará o rodinu. Alebo oboje naraz!!!
gregor3691autor
24. okt 2013
@vendulka80 tak hlavne ze si najdes cas na to aby si mi to napisala pri tolkom vytazeni klubok dole ked jednou rukou varis a druhou mi pises 🙂
vendulka80
24. okt 2013
Vieš, kedže robievam 12-stky a robím aj nočné, mám trošku iný biorytmus 🙂 Takže keď chcem všetko postíhať, u mňa nie je nič neobvyklé, keď varím o 3.30 hod. Takže zatiaľ, čo sa niekto ľutuje a počas noci sedí za PC, ja som buď v práci alebo pri hrnci 😉 A aby bolo jasné, po nočnej nespávam 🙂 A ďalej to už nebudem komentovať, pretože si dôkazom toho, že VŠ nikomu IQ ani EQ nepridá...A neboj sa, aj ja ju mám ale úspešne ukončenú. A bez sebaľútosti a vyplakávania 🙂

Veľa šťastia v živote a komunikuj radšej na pracovných pohovoroch a nie tu 😃
ifkael
24. okt 2013
@gregor3691 to nevies? Je to aj vedecky dokazane, ze zeny vedia robit viacej veci naraz 😉
gregor3691autor
24. okt 2013
@ifkael fajn ked budes soferovat ti zavolam a budem ti davat matematicke priklady su len dve moznosti bud budes soferovat a zle odpovede davat alebo havarujes ale s jednotkou s matiky , vedecky je dokazane ze multitasking je mytus nedokazes robit dve roboty v tom istom case a s tou istou vykonnostou ide to na ukor tych druhych veci co robis sustredenie je mozne len na jednu z uloh tak aby bola vykonavana efektivne http://psychologie.cz/multitasking-je-mytus/

Začni písať odpoveď...

Odošli