Problémy s otcom

Na uvod nieco o sebe , mam 28 som slobodny , bezdetny , nezadlzeny , zijem v dome s otcom a matkou s ktorou je otec rozvedeny . Moj problem spociva v tom ze sa doma necitim dobre mam s toho mierne depresie chcel by som vas nazor ako by ste to riesili vy.

Som nezamestnany student 3 rocnika externeho studia vysokej skoly ( studovat som zacal po prepusteni s prace ked zacala kriza cca rok 2010 ) , s mamou vychadzam dobre s otcom nie .
Otec ma 76 rokov a ma teoriu ze ako stary clovek vie vsetko a a ja neviem nic , podla jeho logiky nic nerobim mam robit 8 hodin doma kedze to je praca aby som si zasluzil jedlo vzhladom na to ze nikde nepracujem , vadi mu ze travim volny cas za pocitacom . Podmienene psychologicky sa mi otocil biorytmus na to ze v noci zijem a cez den spim ( bez tak nemam nic na praci cez den ) a aj koli tomu ze mam klud kedze on v noci spi a aspon ma neotravuje . Domace prace hrubsieho razu ako kosenie zahrady , rozne udrzbarske prace v ramci domu vykonavam ja kedze otec ma zniceny klb v bedrovej oblasti a tak robit nemoze co mu aj uznam ( neuznam mu to ze sa neustale snazi dostat do polohy trpitela a odmieta operaciu ) . Niesom male decko ale robit nieco s tym ze on za mnou sedi na stolicke a neustale kritizuje ako to neviem robit , ze som hlupy nic neviem , bez neho umrem od hladu a podobne. Citove vydieranie ze ma vydedi a podobne ak nebude po jeho vôli . Nedokaze problemy riesit kontruktivne a je chorobne lakomy neriesim veci v akcii v kauflande ale hodinovy monolog o tom ze som siel na aute o 100 metrov viac nez som mal ze tak nikdy nic nebudem mat ak tak budem robit .
Konkretne priklady mojeho a jeho riesenia situacii : odmieta cokolvek kupit v ramci odstranenia problemu jemu je jedno ze sa nieco pre 1 € bude robit aj tyzden napriklad vodovodny kohutik sa zodrali tesnenia tak logicky idem a kupim ich a je to ale on ich bude vystrihovat s duse auta alebo to riesit drotovanim a mna nuti aby som sa na tom podielal samozrejme ze taketo macgyverovske opravy trvaju aj pol dna a ja si priznam nemam na to nervy ked viem ze to ide aj jednoduksie aj ked za urcitu financnu ciastku vzhladom na to ze som neproduktivny nemozem povedat nech to kupi pretoze by mi vynadal ze nemam ani na chleba co chcem teda kupovat . Financny problem nema penazi ma dost .
Je posadnuty poriadkom vysava tak 4 - 5 denne , ruky si drhne solvinou aj 15 minut , treba setrit vsade lebo aj male ryby su ryby . Neuznava zabavu , kamaratov mat nesmiem , mam sa ozenit lebo tak normalny zije ak nie tak som debilny a podobne , pri konfliktoch ma neustale posiela do blazinca a podobne . Hovori iba o sebe , jeho nezaujmaju iny ludia nez on sam iba v pripade ze ich moze kritizovat a odsudzovat . Hovori vety stylu ja chcem iba dobre a spravne a normalne . Som nenormalny ze v noci som za pc a cez den spim ( nikomu tym neskodim v ramci povinnosti si rezim pretocim ale ak som doma nemam naladu byt hore cez den sak co by som tak asi robil ) . Nazor ako to zvladat lebo ja som uz institucionalizovany a neznasam ho co kolvek povie vnimam ako atak aj ked ma niekedy pravdu uz to nedokazem zhodnotit . Necitim sa doma dobre pre neustaly konflikt mam s toho mierne uzkosti .

Podla neho:
ma clovek ist spat o 20 00 a vstavat o 06 00 aby mal rezim bez ohladu na to ci to treba alebo nie
Mam setrit vsade kedze nerobim , cize ziadne auto , ziadne bary , ziadny kamosi , ziadne zaujmy mam robit 8 hodin do dna aby som si zasluzil to ze ma zivi atd .
Kazdu robotu treba robit hned ako si on zmysli nezaujma ho ze mam nejaky iny program , nepovie nic proste pride ked som na odchode ze treba ist robit vodu ( nieje to kriticke zeby to nepockalo alebo zeby to nedal vediet vcas ) som debilny lebo odkladam veci nic nechcem robit a zomrem pod mostom a ine . Ked odmietnem ( musim lebo jemu vyhoviet znamena aha pocuvol ma raz bude pocuvat stale ) mam ist do levoce alebo ma vydedi .Robota sa ma vykonavat 100 % cize prehnane pedantny .

Riesenie vidim v tom ze sa odstahujem ale to az po statniciach kedze teraz ma nikde nechcu zobrat ak poviem ze externe studujem .Vas nazor co by som mal zmenit ja alebo ako sa proste lepsie citit .
gregor3691autor
24. okt 2013
@vendulka80 v dnesnej dobe ked by som mal eq extra vysoke tak som nielen nezamestnany ale aj odrbany kedze by som naivne kazdemu veril a uz davno by som smejdom platil miliony za hrnce
ifkael
24. okt 2013
@gregor3691 tak co sa cudujes, ze niekto jednou rukou vari a druhou pise?

Inak co sa stalo ze este nespis ?
gregor3691autor
24. okt 2013
@ifkael to bol sarakazmus , ak predsa je taka vytazena nema cas sediet na nete a pisat mi aka je vytazena to dava zmysel , cakam na 09 00 idem zo starym do nemocnice , a potom za kamosom treba mi nieco z lpg v aute poriesit 🙂 ako som povedal ak mam co narobote nespim 🙂 v piatok skola cize ties nie , v sobotu jablka a bojler cize najblisie budem drichmat cez den v nedelu
bajana
24. okt 2013
myslim, ze vacsina z nas by nechcela byvat vo veku 28 rokov s rodicmi, toboz so starymi rodicmi (co je vek tvojho otca)....porozumenie v beznom zivote medzi roznymi generaciami je skor vynimka ako pravidlo.....takze sa pridavam k vacsine - otca nezmenis, je zbytocne s nim bojovat a cudujem sa, ze sa o to vobec pokusas...riesenim je praca a osamostatnenie sa....ako ti uz vyssie pisali, na pohovore sa vobec nemusis zmienit o externom studiu, keby si nastupil trebars v juni, tak sa to behom skusobnej doby ani nikto nedozvie....tak isto vobec nemusis hladat pracu na trvaly prac.pomer, aj kratkodobe zmluvy su lepsie ako nic....
takze bud chlap a tak sa aj postav k svojmu zivotu....uz je nacase....
lalinko2010
24. okt 2013
keby mu tak veľmi vadilo bývať s rodičmi a hlavne s otcom, tak by to už dávno riešil. ale jemu táto situácia vyhovuje. takýchto "pozábudlivcov" je viacej, nie je sám. doma má všetko, aj keď s otcovým komentárom, ale vyhovuje mu to, takže ho už neriešte.
každý nech si žije svoj život ako chce, vy mu darmo budete dávať rozumy, keď on ich nechce prijať!
leanax
24. okt 2013
No vidím,že ťa tu poniektorý odcudzujú, to neriešim... Ja na tvojom mieste by som skúsila prácu v zahraničí, alebo v hlavnom meste, veď aj tak sa dá študovať. Hlavne, že by som bola z domu preč. Čím dlhšie budeš doma, tým viac ťa otec zdeptá a podlomí ti sebavedomie. A aj tvoja mama sa isto trápi kvôli tomu. Otec sa už nezmení. Riešenie v tvojom prípade je nájsť si prácu a osamostatniť sa. Tak držím palce...
felixa
24. okt 2013
@gregor3691
Ahoj Gregor, obidvom vam na vas zalezi vzajomne, inak by si otcovi nevybavoval operaciu a ani by si tu nepisal a otec by ta zase neriesil. Len obidvaja ste tvrdohlavy a drzite sa len toho svojho. S otcom nehnes, stareho vola nenaucis novym moresom. Kvoli zlepseniu situacie doma, ustup ty. Ber to aj tak, ze otec sa o teba boji, chce ta cim skor vidiet vzhladom na jeho vek, ze sa vies o seba postarat a ze sa prace nebojis. Je z generacie, kde sa mal starat chlap. A u teba to momentalne on podla jeho kriterii nevidi. Pokym nemas zamestnanie, ho najlepsie o tom presvedcis svojou pracou doma, ktoru pozaduje. Sprav si robotu a chod si po svojom.

To co citam, uznavam, tvoj otec to prehana. Asi sa mu jeho povaha teraz na stare kolena znasobila. Zozen si knihy o asertivite, mal by si sa nou obrnit. Spravit cast, co chce otec, ostatne svoje. A trvat na svojom. Povedz mu, ze ved je tvoj otec a ty ho respektujes, ale ocakavas, ze aj on sa bude k tebe spravat ako k dospelemu synovi, muzovi a nie ako k malemu decku. Nech ti prejavi nejaku doveru a uzna ti, ze veci nerobis az tak zle, ved ta vychoval. Ale, to mu povedz iba, ked by bola vhodna chvila, stari chlapi byvaju jesitni. 🙂

Snaz sa dokoncit skolu, skoda ju nechat. Ked mas aspon obcasnu brigadu, vzdy lepsie ako nic. Popritom si hladaj zamestnanie aj nadalej.

Z toho co pises tusim otcovi najviac vadi, ze cez den spis a v noci si na pc a ze cez den nerobis nejake prace v dome- domacnosti, kedze nechodis do prace.
Pozri sa na to tak. Obrateny zivotny rytmus zanecha na cloveku nasledky, aj ked teraz to este nemusis pocitovat. Do buducnosti je to zla investicia. Neviem ako casto chodis do baru al.sa zabavat. 1-2 x do tyzdna, obycajne cez vikend to moze byt oddych, ale tiez zalezi, kolko clovek vypije a ci pojde spat az nad ranom, potom to skor nici alebo sa clovek moze stavat zavislym. Na druhej strane bez obcasnej zabavy a s priatelmi aspon cez vikend je ten zivot len o povinnostiach a to tiez ubija.

Druheho nezmenis, a uz nie otca, ale mozes sa prisposobit. Vykasli sa v noci na pocitac, bud hore cez den, spytaj sa otca, co mas spravit a kazdy den urob nejaku cinnost pre neho, ak si nezozenies lepsiu brigadu. Ostatny cas si zorganizuj pre seba. Uc sa do skoly, zdokonaluj sa v cudzom jazyku, mozes sa chodit ucit do studovne, zacni chodit do posilovne, alebo zacni behavat...

Ber to tak, ze to musis vydrzat, kym dostudujes a najdes si zamestnanie. Ak otec bude vidiet, ze cez den doma robis, a venujes sa niecomu zmysluplnemu, bude frflat menej a bude ta aspon trochu respektovat. Prejav mu ty respekt a uvidis, ze sa ti to vrati. A ak ta bude kritizovat, pustaj to jednym uchom dnu, druhym von. Povedz mu, ze uz si si pracu (na ten den) spravil a ides do studovne, mas svoj program...
Snazis sa ako vies, ale podla mna by zmena rezimu zlepsila vztahy.
sue
24. okt 2013
@gregor3691 hmm, ak ti niečo na rodičoch vadí, odsťahuj sa, píšeš, že peňazí máš dosť, sily tiež, tak choď... To ako sa správa tvoj otec je vzhľadom k jeho veku absolútne primerané...
Btw mám full time job, part time job, 5 r. syna a externe študujem druhú VŠ 😉 (samozrejme mám báječného MM, ktorý ma podporuje, ale viac je to o tom, že ja viem čo chcem, správam sa zodpovedne voči sebe a svojim blízkym) - pochop, že on má strach z toho, že keď sa pominie, ty sa nebudeš vedieť o seba postarať... aj teraz by to tak bolo - žiješ v ich dome...nie vo svojom...
959touareg
24. okt 2013
@gregor3691 vobec sa necudujem tvojmu otcovi. cudujem sa tebe a najma tomu, co pises, ako na otca kydas. az som dobre pochopila, nemas ziadny prijem. rodicia ta tym padom zivia,satia,poskytuju strechu nad hlavou. cele dni sa doma iba valas, sedis pri PC....no krasne. bud vobec rad, ze ta tvoj otec nevyhodil este z domu, lebo ja by som to urobila. alebo by si musel prispievat na domacnost. a toto by som robila pre tvoje dobro. aby si si uvedomil, ze mas si najst aspon brigadu a co-to zarobit. to naozaj ani nebrigadujes? a mozes mi napisat, z coho a za co chodis s kamosmi si niekam posediet a najma kto ti plati to externe studium? len nenapis, ze rodicia. to by bol gool......mas vobec priatelku? az ano, za co ju pozves na kavu, ked pises, ze ani na chleba nemas. alebo to cvaka ona? na takeho chlapa by som sa vies co, pretoze ta predstava, ze toto ma byt zivitel mojej rodiny, otec mojho dietata ....a nakoniec, cudujem sa tebe, ze ti nie je ani kus trapne sa prizivovat na rodicoch. bozinku, 28 rocny chlap.....a este mas tu drzost tu ospinovat otca. klobuk dole pred nim. u nas by sme ta hnali z domu okamzite, az by si robil to, co robis. vlastne nic nerobis, iba sa valas.
mozno tvrde vety, ale tak to vnimam . pravdepodobne mi vynadas ako viacerym tu, ktore ti napisali to, co si nechcel citat, pretoze si si myslel, ze kazdy ta tu zastane. ale opak je pravdou. 😢
nice202
24. okt 2013
mna by zaujimalo, ci aj ostatni spoluziaci to vidia rovnako a maju plne usta vyhovoriek, preco sa neda brigadovat. silne o tom pochybujem
asocial
24. okt 2013
Inak si peknym prikladom toho, aki ludia maju dnes vs...hanba
ivka225
24. okt 2013
@asocial Treba rozlisovat. Odbory ako socialna praca, andragogika, masmedialna komunikacia, alebo Gregorova bezpecnost prace nie su vysokymi skolami v pravom slova zmysle, su to skor akesi kurzy. Za skutocne vysokoskolsky vzdelanych ludi povazujem tych, co skoncili odbory ako historia, medicina, fyzika, chemia, molekularna bilogia a podobne.
asocial
24. okt 2013
@ivka225 ved presne to si myslim...
len skoda, ze takych absolventov, ako si uviedla, pribuda a pribuda...+ samozrejme pravnikov z kvalitnych skol ako Sladkovicovo, atd...skoda...to potom degraduje ostatne skoly...a titul vseobecne...ale to je na inu diskusiu...
cawes
24. okt 2013
@gregor3691 ahoj a co tak si najst neaku brigadu? v tescu napriklad? neni to nic moc ale aspon nieco by si robil, ved teraz pred vianocami vsade hladaju brigadnikov,

Vseobecne pre vsetkych co tu tvrdia ako zvladaju skolu, rodinu atd. No v dnesnej dobe sa to da napr. priklad z mojho okolia:
mamicka 2 deti, otec stale na cestach, takze ona z detmi nonstop, popritom si otvorila male kozmeticke studio, a este stihala aj vysoku skolu robit na dialku. No necudujem sa ked ju robi na Betke, tiez treba dodat ze vela vysokych skol je len o tom ze tam moze studovat uz naozaj kazdy. Ja robim tiez vysku tiez dialkovo, 3xdo mesiaca v sobotu mam cely den skolu,popri tom robim na 50% a mam sa co obracat aby som to vsetko stihala.
959touareg
24. okt 2013
@cawes nesranduj, ze Tesco..kde ti milospan tam pojde robit? a naco, ked ma doma all inclusive so vsetkym co k tomu patri....on pracovat nikde nepojde. jedine riesenie vidim v jeho rodicoch a to ze ho vypoklonkuju z domu.
vtedy bude nuteny si nieco najst ked nechce skapat od hladu a spat pod mostom. jeho rodicia by mu mali dat ultimatum..do vtedy a vtedy si bud najdes robotu, brigadu a pokial to nesplni, tak mu otvorit vchodove dvere a prosim....inac bude u rodicov hnit do staroby. uz teraz je neskoro..28 rocny zdravy chlap mal uz davno pracovat, zarobit si aspon na prenajom a skromny zivot. ale asi ho to netrapi a takyto zivot mu vyhovuje po vsetkych strankach a ma este tu drzost obspinovat otca. ved mu moze ruky, nohy bozkavat. iny rodic by ho davno vyhodil z bytu. =-) 8-(
blbo
24. okt 2013
nechcem ťa uraziť ale čo alebo od koho v živote niečo dostaneš zadarmo? Len od rodičov ale aj tí si zaslúžia aspoň úctu,ved 28 rokov je veľmi veľa,už si mal mať výšku za sebou a ked si začal neskôr tak čo si robil dovtedy? máš veľmi dobrých rodičov že ti toto tolerujú,už si sa mal starať o svoju rodinu a aj o rodičov a nie nariekať a možno "žnu len to čo zasiali"
959touareg
24. okt 2013
@blbo pravdaze, ako pises. chyba je v rodicoch , pretoze to toleruju. ked som pisala, ze na ich mieste by som od neho pytala peniaze na domacnost tak to nebolo pisane v zlom, ale tym by som tomu decku pomohla, pretoze by bolo nutene sa niekde zamestnat . a jasne, ze ako rodic by som tie prachy od neho mesacne nebrala. aj keby pracoval by som ani korunu nechcela. ved o jeden krk doma naviac -nevadi. ale chlapec by si postupne aspon co to zarobil, usetril a nasporil na byt, alebo prenajom a samozrejme ze aj jemu by sa dychalo lepsie, mal by lepsi pocit keby ze obcas aj nakupy alebo nieco do domacnosti nakupi zo svojich penazi, ci uz potraviny, drogisticky tovar, alebo zavola matke domov z mesta, ze ide z prace, ci nieco netreba kupit v potravinach....aj ten rodic by sa inak na neho pozeral. a keby ze nechce kupovat rodicom stravu tak by kupoval pre seba salamy, sunku, jogurty a ine veci. ved by mu to iste rodicia nezjedli. uz ktory rodic zozerie stravu co si kupi ich dieta zo svojej vyplaty.....a iste by mal lepsi pocit.
no ale ked sa nechce, tak nic nepomozte. ziadne rady.
dada1212
24. okt 2013
@gregor3691 Otca nezmeníš,ja rešpektujem aj to, že niekto potrebuje aj spať a mať trocha voľného času, preto ti nejde vyčítať, že prečo popri externom štúdiu nemáš aspoň ešte 2 roboty.
ale píšeš že si zarábal 700eur, škoda že si z tých peňazí niečo neodložil, mohol si sa mať teraz lepšie, lebo 700eur je teda dobrý peniaz na to že boli iba tvoje-nemáš rodinu a živil si len seba. tiež to nepíšem v zlom, ale píšeš že otec je extrémne sporlivý, čo teda ani ja neuznávam, ale zároveň mám aj pocit, že ty robíš zase opačnú chybu-že vôbec nešetríš.
najlepšie by bolo aj do budúcna mať nejakú strednú cestu, teda nebyť taký ako otec, ale zároveň ani nie podvedome sa dostať do dalšieho extrému, len kvôli tomu, že nesúhlasíš s otcom a jeho názormi. a to sa netýka len tohto, ale aj iných vecí.
a inak ti ostáva len vydržať, snažiť sa ešte počas štúdia byť aspoň trocha samostatný aj finančne, aby si mohol kupovať čo chceš si aj sám a ked nevyjde na bývanie, snažiť sa nezaťažovať otcovými názormi, brať to jedným uchom dnu a druhým von.
elize
24. okt 2013
@gregor3691 ach jaj ... co si cakal od diskusie? Zaujimal ta vobec nazor ostatnych alebo si potreboval len polutovat?
Viem, negativne prispevky sa necitaju lahko. Ale davaju priestor na zamyslenie :-p
jalucija
24. okt 2013
@gregor3691 si 28 stary kon a doteraz nemas ziadny majetok, nic nasetrene? necuduj sa, ze je otec na teba neprijemny,

lezies mu uz 28 rokov na nervy a on sa chudak boji, ze sa ta nikdy nezbavi, lebo si neschopny .)
gregor3691autor
14. mar 2015
este stastie ze som si to tu necital vtedy

Začni písať odpoveď...

Odošli