Psychická vyčerpanosť rodičov a neustále hádky detí

diabambulka
15. máj 2016

Ahojte, chcem sa opýtať ako prežívate neustále hádky svojich detí? Som šťastná, že máme krásne dve deti, dvoch synov Filipa(8) a Lukáša (4).
S manželom veľa pracujeme, aby sme zabezpečili všetko čo potrebujeme, plánovali sme rodinu, ale výchova je čoraz náročnejšia.Keď sú deti malé človek si myslí už to bude len lepšie, nuž pravdu povediac je to z časti, pretože deti sú samostatnejšie a to je asi celé. Nenormálne nás s manželom psychicky vyčerpáva, neustále riešiť, hlúposti, rozbroje, hádky non stop každý deň, snažíme sa chodiť čo najviac na výlety, byť spolu, tráviť spolu čo najviac času ako rodina, ale na výlete opäť bojujeme s hádkami, kto čo má, čo chce ten druhý, jeden sa ofučí, druhý reve...no psychiatria...Preto sa na vás obraciam, určite nás tu je viac, ktoré majú dve a viac detí, pracujete a deti milujete, ale ... ako riešite hádky detí, tiež stále robíte policajtov? Ja s manželom sme už ako časované bomby, ktoré sú vyčerpané a už len vybuchnúť....poraďte aké máte skúsenosti a ako ich riešite 😖 Viete čo ma ešte mrzí, keď vidím že deti si nevedia nič vážiť..

katulienkax
15. máj 2016

Veru podobne u nás a to mam 4.5 ročnú a 1.5 ročnú. Už sa casto vadim aj so svokrou a našimi lebo ich najlepšou radou na toto je ze vy ste take neboli, vy ste nechoreli, vy ste toľko nerevali a podobne. A este lepsie je ze ked bola u nich moja staršia sama tyzden tak vraj bola dobrá. No jasne ked tam bola sama a este co si zmyslela to jej splnili.napriklad u nás su najväčšie revu ked treba niekde ist a obliekať sa a u nich ked im ona tiekla ze nikde nechce ist tak nešli cely den alebo ked nechce take gate tak mala cely tyzden jedni. No ale takto to predsa nejde normalne sak treba aj von chodit a obliekať aj iné ako jedno tričko dokola

zubrienka1
15. máj 2016

@diabambulka aj u nas je to podobne... hlavu hore 😉 najlepsie su ked spia 🙂 u nas ked sa zacnu hadat, tak po chvili kazda putuje do svojej izby a mozu sa zase spolu hrat az ked sa "unormalnia"

janinah
15. máj 2016

Na výlete by mi raz,opakujem raz urobili cirkus a na druhý výlet by mohli zabudnúť...nie sú už babetká,vedia čo sa patrí a čo nie.Mysllím,že ste obaja málo rázni a málo prísni,asi len dokola vysvetľujete,že toto a tamto nerobiť,ale netrestáte,nedáte zákaz,prosto deti si dovoľujú,lebo cítia,že si dovoliť môžu.

bosoriak
15. máj 2016

A preco ich riesite vy? Su to ich konflikty, ich problem. Mam velmi podobny vekovy rozdiel a kym nejde o zivot, riesia si to same. Pripadne ak sa nevedia dohodnut a podobne, nerobim ziadneho vysetrovatela. Bijete sa o hracku? Mate dve minuty na dohodu, ak sa nedohodnete, hracka sa konfiskuje. U nas v jednom kuse teraz riesia, ktora bude prva kde. A mne je to srdecne jedno, do momentu, kym sa nezacnu nahanat napr. na schodoch a podobne. Ja osobne uplatnujem princip kolektivnej viny 😀 Je mi jedno, kto zacal, kto pokracoval, kto koho prvykrat udrel. Trest dostanu obidve a hotovo. Tak vacsinou sikovne prenesiem ten hnev z jednej na druhu na mna. A vzdy je zdravsie, ak deti vytvoria koaliciu proti rodicom 🙂

Ak robia sceny na vylete, tak po druhom upozorneni sa otacame a odchadzame domov. Ale aby si si nemyslela, aj sa na ne vyhulakam, dokonca ma minule aj rozplakali vonku 😀 (poporodne hormony) Treba to skusit brat tak, ze si cvicia riesenie konfliktov, dat si cokoladu a neriesit. Jo a este je dolezite, ci tie vylety robite take, ktore su zaujimave aj pre deti. Ja som kolkokrat vymyslela skvely vylet, mne sa tam velmi pacilo a decka znudene, tak iste, ze robili hovadiny. Tak som sa naucila, ze ked maju teraz obdobie, kedy chcu radsej behat s kamosmi na ihrisku, tak ich nebudem tahat po vystavach, nech su akokolvek zaujimave.

Vela zdaru.

moni244
15. máj 2016

@diabambulka mozno by bolo dobre nacas odlozit vylety, nech vidia, ze pokial robia cirkusy, vylety nebudu, ak maju vsetko, na co si zmyslia, tak sa necuduj, ze si nic nevazia, taktiez vylety mozu byt niekedy na skodu ako na uzitok, my ako deti sme tiez mali konflikty, ale rodicia zasahovali az ked islo o zivot 😉 vtedy sme dostali trest vsetci traja, na vyletoch sme sa vedeli spravat, mozno ste malo razny a vsetko im dovolujete a len vysvetlujete, to je dnes velmi rozsirene, ked rodicia si takto kompenzuju pracovnu vytazenost, tak ten cas, co maju volno chcu byt s detmi zadobre a netrestat

diabambulka
autor
15. máj 2016

@moni244 presne sme príliš vyťažený a snažíme sa byť spolu susedia tvrdia že máme spartansku výchovu, lebo chceme aby bolo po našom a tiež beriem veci hneď ako vidím konflikt... Asi si kúpim čokoládové cukríky, sluchátka a zatvorim ich V izbe nech si to sami vyriešia 🙂 s mužom sa snažíme na šťastie držať spolu, keď jeden povie druhý páči sa či nie musí trvať na tom istom. 😉

diabambulka
autor
15. máj 2016

@bosoriak boli sme v Bešeňovej, tešili sme sa ale nedá sa byť všade a mat všetko radšej sa odujem -synator. Pokiaľ nájdeme so známymi a ich deťmi nieje to nikdy zaujímavé, ide ma ohnúť... Aj ja asi budem dávať dve minúty a neriešit pokiaľ sami neprídu. To príde zase jeden a bude žalovať má druhého

diabambulka
autor
15. máj 2016

@bosoriak aj som si poplakala že čo do čerta robím zle ☹

jeennyv
15. máj 2016

@diabambulka nic si z toho nerob, to je casto bezna realite rodin kde su viac deti, tie vylety ak vystrajaju alebo sa im nieco nepaci by sme obmedzila, lebo takto nemaju ako pochopit, ze robia neico zle, ked sa ide, po dalsie tie rozbroje su za to, ze maju nejak rozdielne hracky, alebo nejake cukriky atd.. skus pre oboch lacnejsie alternativy, ked su dvaja, ale rovnake jednoducho....a co sa tyka cirkusov, jeden do jednej druhy do inej izby, ci ako baby vravia koniec hracke, len nerob rozdiely, lebo to bude este horsie, inak neziarlia na seba, mate k obom rovnaky pristup ?

diabambulka
autor
15. máj 2016

@jeennyv máme rovnaký prístup,lenže od staršieho viac vyžadujeme lebo je starší a mladší má od zimy vážnejší zdravotný problém a tak ho stále riešime, možno starší žiarli, on je veľmi ptecitliveny a hned plače...

jeennyv
15. máj 2016

@diabambulka mozno to bude hlavny problem, deti to neprejavia inak nez takymto spravanim, ked sa citia ukrivdene, co znamena viac vyzadovat od starsieho..

moni244
15. máj 2016

@diabambulka a toto je chyba, ja ako najstarsie dieta v rodine ti rovno hovorim, zmen to, nie je nic horsie ako vyzadovat od dietata viac len preto, ze je najstarsi

hradnapani
15. máj 2016

@diabambulka o vychove prvorodenych a chybach rodicov voci nim si precitaj tu http://bystre-deti.cz/vytah-webinare-prvorozene... bol o tom online seminar a bol dobry, ale k dispozicii je uz len tento clanok

dai
15. máj 2016

@diabambulka ahoj. Mam rovnako stare deti ale teda len minimum rovnakych skusenosti... ja sama mam velmi dobre vztahy so surodencami a deti k tomuto od malicka cediet - vedome im rozpravam o dolezitosti ich vztahu, starsej vysvetlujem co je dolezite, co to znamena mat surodenca etc. ... moje deti chodia do skoly a skolky ktora je na jednom mieste a silno stavia na surodeneckych vztahoch - deti sa stretavaju, hraju spolu na skolskom dvore, maju spolocnych kamaratov etc. Moje deti sa maju velmi radi, ked maju konflikt tak vyzadujem aby si ho vyriesili sami , ked chcu rozlicne veci musia sa sami dohodnut na 1nej veci inak nefostanu nic. Policajta im nerobim... s muzom mame vo vychove jasno a ked deti neposlichaju maju smolu oni, nie my... podla mna je tento vek uz dost vysoky nato aby vedeli co robia, detto chapali ake dosledky ma ich spravanie...

janickacrazy
16. máj 2016

@diabambulka Viem, že chcete tráviť čas spoločne ako rodina, ale nejaký psycholog odporúčal pri podobných problémoch tráviť čas s deťmi niekedy aj oddelene, čiže mama zoberie jedno dieťa napr. do kina zatiaľčo druhé dieťa ide hrať futbal s ockom, takto si deti užijú pozornosť len pre seba a nebudú toľko medzi sebou súperiť. Mne sa to osvedčilo, mám 3 deti.

sue
16. máj 2016

@diabambulka trošku vo mne zarezonovali nasledovné veci:
1. robíte deťom policajta : chyba - vás to vyčerpáva, oni nie sú schopní sa sami dohodnúť ! Treba zmeniť...
2. snažíte sa dať deťom všetko : chyba - deti nesmú mať všetko ;) treba zmeniť...rodičia nesmú byť uštvaní tým, že sa snažia zabezpečiť deťom všetko materiálne a všetko zážitkové čo by mohli mať ;)
3. od staršieho vyžadujete viac, mladšiemu tolerujete, lebo je chorý...to je dosť nefér voči staršiemu... treba zmeniť.
4. ak decko robí cirkus, tak proste ďalší výlet nebude, ak sa zle správa, treba odísť, prísť domov, zrušiť výlet...

Držím palce ;)

macka334
16. máj 2016

Takže mám troch chalanov vo veku 14 a dvojčatá 12. Nadávky ako debil, hoňoš, buzerant sú na dennom poriadku. Je pravda, že toho veľkého kriku, ktorý bol, keď boli menší je oveľa menej. A čo nemusím si nevšímam a snažím sa, nech si už niektoré veci vyriešia sami medzi sebou. Inakby sa človek zbláznil...

lalus
16. máj 2016

http://www.martinus.sk/?uItem=155068
ja odporúčam napríklad túto knihu. Je to kniha, sama o sebe zázraky neurobí, ale možno dá nejaké návody ako reagovať pri konkrétnom type situácií.
I iné knihy od tejto dvojice autorov môžem len a len odporúčať, napr. http://www.martinus.sk/?uItem=148269

A u nás, mám takmer rovnako staré deti ako vy (starší bude mať o chvíľku 8) a jasne, že sa pohádajú, povadia, odujú... ale určite to nie je nonstop. A napríklad som si všimla, že kým kedysi starší prednášal tzv. "doživotné rozhodnutia" keď bol naštvaný typu: "už NIKDY ti nič nepožičiam. už NIKDY sa s tebou nebudem hrať", a aj tak boli samozrejme o polhodinu najlepší kamoši a vymýšľali spolu blbosti, tak v poslednom čase už povie "nebudem sa s tebou hrať až do večera!"´ 😀

bubelko
16. máj 2016

@diabambulka konflikty ich nechavam riesit samych, su to ich problemy, tak nech riesia. konflikty riesim, az ked je to nutne (bitky, strkance - co je zriedkave). policajta nerobim v ziadnom pripade. jednoducho ich rozdelim kazdeho zvlast. o 5min su zas spolu a nadavaju, aka som zla. ale uz je klud - maju spolocneho nepriatela - mna. a je klud.

vylety - niekedy je menej viac. niekedy staci miesto vyletu obycajne ihrisko. opytajte sa obcas deti, kam by chceli ist. a inokedy zas rozhodnite vy a chodte tam, kam chcete ist vy. a vysvetlite, minule sme boli na vasom vybere, dnes na nasom.
a ako pise @sue - nedavat vsetko, nesnazit sa im za kazdu cenu vymysliet program, nech sa potrapia a vymyslia si aj oni.

plus to s tym, ze od starsieho vyzadujete viac - na to pozor. nie je to voci nemu spravodlive, napriek tomu, ze mladsi brat je chory... skuste najst rovnovahu 😉

alaguema
16. máj 2016

@diabambulka stotožňujem sa s tým, čo napísala @bosoriak. U nás to funguje podobne. Inak, nerob si z toho vôbec nejaký extra problém, že sa deti naťahujú. Je to úplne prirodzená súčasť ich vývoja, vymedzujú si hranice, učia sa vychádzať s ostatnými. Moje deti sú tiež obe riadne dominanty a hádajú sa stále menej. Majú 5 a 8. Je vidieť, že ono to naozaj funguje, že sa cez tie skúsenosti učia a že je tam progres. Takže kľud, nohy v teple, nechať ich vyriešiť si to medzi sebou vždy, keď to ešte ide.
Čo mi ale udrelo do očí - vraj majú sparťanskú výchovu a musí byť vždy po vašom. To by mohla byť chyba. Ak sa vy tvrdo presadzujete voči nim, oni sa možno chovajú podobne jeden voči druhému. Niekedy môže aj rodič ustúpiť (ak to nie je nič zásadné), je to tiež výchovný príklad 😉 A nerobiť rozdiely medzi deťmi. Za žiadnych okolností.

kllamarka
16. máj 2016

@diabambulka Toto by aj mna zaujimalo, ako poriesit tieto detske psycho terory. My s manzelom mame kazdy po 1 dieta z ex-manzelstiev. On syna 8r, ja dceru 7r. Clovek by povedal, ze rovesnici, velki, budu kamosi. Ale kazdy druhy vikend sme hotovi odpisani psychicky z hadok, revu, knucania kto co komu zobral alebo nedal, kto kde sedi, ako daleko sedi. Sme stale spolu uz roky travime cas spolocne 4ria. Snazime sa riesit vylety, byt vonku co najviac. Doma v byte nevedia vydrzat bez toho aby sa vkuse riesili. Nie ze spolu sa hrat...to sme prestali riesit, este horsie. Ale aby aspon do seba nerypali, kazdy sa venoval tomu svojmu, bez hadok kto co zobral-nedal. Snazime sa byt fer, jeden aj druhy aby si striedali veci ked je len jedna...ale proste ich detsky egoizmus nema obdobu. Pritom manzelov syn nie je jedi acik ma 4r brata. Ako maju vztah neviem, ale tusim, ze tiez nic moc. :(

dana_l
16. máj 2016

ani mi neohovorte, nase starsie ak nemozu mat vystup aspon 2x do dna tak sa im to ani nerata. maly teraz prichadza do fazy ze ja chcem nieco - nie ako kupit ale chcem aby si mi postavila toto, chcem aby sme isli von a ja poviem nie, tak zacne rev a slzy akoby bol koniec sveta.
ked sme teraz v takomto stadiu, tak si neviem predstavit pubertu.

diabambulka
autor
16. máj 2016

@alaguema ďakujem za názor rozhodli sme sa S manželom skludnit a až tak ich neriešit ako píšete nech si riešia viacmenej sami 😀

diabambulka
autor
16. máj 2016

@dana_l joj puberty sa obávam, preto teraz riešim lebo sa potom zblaznim... No tou tvojou fázou už sme prešli, V obchode môže len jednu vec dobre si musí rozmyslieť, na začiatku nechápal vresky na celé Tesco tovar všetok som vrátila do regálov a odišla urobil to Možno raz dva a videl že to nemá význam ľudia pozerali ale čo ma po nich.,kto má deti chápe.

janickacrazy
16. máj 2016

@diabambulka ale čo sa všetci bojíte tej puberty, nechápem, ked si decká normálne vychováš, tak sa nemáš čoho báť, ja mám teda jedného puberťáka doma a je úplne normálny, dokonca mi pomáha s bábatkom viac ako manžel, sestra má 2 puberťáčky a tiež zlaté dievčatá, takže sa neboj dopredu 😉

pes123456
16. máj 2016

treba si uvedomiť, že vychovávate dospeláka nie dieťa

diabambulka
autor
17. máj 2016

@pes123456 toto sú presne slová mojej mami, správajte sa ku nim ako ku dospelým a bude to lepšie, sú veľký..a nevšímajte si ich nálady a výbuchy, plače...on ked si ho nevšímaš prestane 😵

diabambulka
autor
17. máj 2016

@janickacrazy puberty sa bojím preto, lebo u nás doma som videla, že brat sa dostal do zlej partie a bolo to celé zle a stále je, skončilo to alkoholom, policajtami, vyhrážkami a kradnutím-nám bral peniaze a veci, ked som od neho potrebovala pomoc po otcovej smrti, otočil sa mi chrbtom ☹ čiže nerobím strašiaka, ale mám zlé skúsenosti z domu, tak preto....

janickacrazy
17. máj 2016

@diabambulka aha, chápem, len netreba sa báť dopredu, každé dieťa je iné, tvoje možu byť úplne v pohode

diabambulka
autor
17. máj 2016

@kllamarka predstav si podľa rád som včera predýchavala a nevšímala si ich nezmyselné hádky, neriešila som čakala som kedy si vyriešia, neriešila som bordel a písanie úloh, ktoré trvalo do večera...tvárila som sa že mi je to akurát jedno..len som povedala že som sklamaná, že to taaaak dlho trvá a myslela som si že to bude o chvíľu hotové...večer ked to starší syn konečne dobojoval a dal naporiadok, prišiel za mnou objal ma povedal že zajtra sa bude snažiť si to urobiť ako prvé a až potom sa bude hrať, alebo pôjde von. Ráno dokonca bez toho aby som mu povedala posteľ uprataná, oči mi vybehli , pochválila som ho a na moju otázku či si stihol aj posteľ upratať, že áno, spomenul si pred tým ako by mu bolo treba pripomenúť...No len som zvedavá ako to zvládmeme dnes, doma je manžel, či sa udrží neriešiť....dúfam , že áno, pekný deň