Režim deti a rodiny, keď manžel chodí neskoro z práce

manka
16. okt 2013

Myslim, ze v dnesnej dobe problem viacerych. Zena je cely den na vsetko sama, muz chodi domov neskoro. Deti bud uz spia a on ich ani nevidi. Alebo nechcu ist spat, lebo chcu cakat na ocina. Alebo uz idu spat, ale vtom pride ocino a vsetko sa narusi..

pancake
16. okt 2013

my mame tiež pevné pravidlá:o pol siedmej večerník,o siedmej kupelna,prezliecť cikať a spať.o osmej ležia.jednu rozpravku prečítam a o pol deviatej spia. od tej chvíle spracem,dam sprchu kuknem telku alebo si čítam.to už je čas iba pre mna. a to platí stale.či je tato doma alebo nie

milli30
16. okt 2013

@janinna11 ráno vstavame 6:40 raňajky a malá je vodena do škôlky na ôsmu.potom vždy do desiatej sa snažím navariť a ide sa von.o dvanástej polievka a spánok malého a keď sa vyspí tak druhé a ide sa pre dcéru do škôlky.a potom podľa krúžkov a chodíme domov o šiestej a potom majú taký už kludovy režim a večera.o ôsmej sú v posteli obidvaja🙂.držím palce.

bellada
16. okt 2013

Ja nic neriesim, my si zijeme slobodne a volne kazdy den, kazdy den je novy prisposobeny aktualnym okolnostiam, nic nemame nalinajkovane, inprovizujem za pochodu, zivot je o ziti a spontannosti, ubili by ma striktne pravidla a rezimy. Nam to takto vyhovuje a tatino si uzije dcerku aj po neskorsom prichode z prace niekedy, kedze ona ho niekedy vydrzi cakat ozaj dlho 🙂

bubelko
16. okt 2013

@manka u nas to funguje tak, ze deti veceraju o siestej, o pol siedmej vecernicek a o siedmej idu do postele, do tej pol osmej vacsinou zaspia. ak starsi nevie zaspat, tak si moze este v posteli pozerat knizku. starsieho rano o siedmej budim, aby sa stihol vychystat do skolky, mladsieho nechavam. jedine v piatok ho budim kvoli spielgruppe o pol osmej.
muz chodi domov - okrem pondelka, ked ich ukla on - az po osmej, ak ma zapas, tak az okolo polnoci a neskor. rano chodi standardne okolo 7.30, ale najneskor o 8.00 z domu. ale cez vikend alebo cez prazdniny, ked je doma - tak sa im venuje na 100%. ja si mozem vtedy robit, co len chcem. vezme ich na ihrisko, na plavaren - so mnou ci bezo mna. ja sa pridavam podla nalady. alebo ideme vsetci na nejaky pekny vylet. s tym, ze deti ma naozaj na starosti muz - ja v restike, alebo kaviarni.
od narodenia mame dohodu, ze chodi bud o dost skor ako isli spat (teraz je to vacsinou v case vecernicka), tak aby ich nerozblaznil tesne pred spanim, lebo to bol a je stale horor, alebo az ked zaspia. a funguje to dobre a deti si vikendy super uzivaju.

manka
autor
16. okt 2013

@vroni no ved aj ja chcem byt vecer "pouzitelna", preto hladam sposob, ako to spravodlivo zadelit 🙂

haslerka27
16. okt 2013

tak my mame jednu dcerku,manzel je v praci,kedze pracuje v IT sfere,chodi aj na sluzobky a v kancli je niekedy dlho.ked pride bud uspavam malu,alebo mala sedi a caka na ocka.ja tomu nechavam taky volny priebeh.pozeravame vecer rozpravky a ak chce ist spinat, ideme.ak nie,pockame na tata.niekedy manzel pride skor,co je fajn...kazdopadne cez vikend je len nas na plny uvazok😉

adkasmolka
16. okt 2013

@manka ahoj, moj manzel byva casto na sluzobkach uz vela rokov.Dasa nato zvyknut aj ked je to niekedy o hubu.Nas rezim je takyto,ked je manzel doma: syn vstava so mnou o 6:10 , o 7:05 ho vykladam v jasliach ja palim do roboty.Poobede o 15:30h ho jeden z nas vybera z jasiel.Hrame sa or mame niaky trip.O 18:15 ma maly veceru,cca o 19:00 vana+zuby a o tej 19:20-19:30 je v posteli.Ked je muz doma uspava ho on,ja riadim co sa da ak je len so mnou uspavam ja a potom riadim.

mamavera
16. okt 2013

viem, že je teraz veľa mamičiek proti pevnému režimu, ale tiež viem, že pevný režim vnáša do života detí pocit istoty. Deti bez denného režimu sú častejšie neurotické, problémy nastávajú nástupom do materskej školy, o základnej ani nehovorím. Deti nemajú vytvorený návyk ísť skôr spať a vstávajú nevyspaté, v rodine vládne ráno chaos a stres, pretože prevažná väčšina škôl začína o ôsmej a keď dieťa nemá pevný režim, nemajú ho väčšinou ani rodičia. Chápem, že nie každému vyhovuje pevný denný režim, ale pre dieťa je dôležitý a keď ocino prichádza neskoro z práce, tak je možno lepšie, keď sa len d dieťaťom pomojká v posteli, oddýchne si a môže sa mu plne venovať počas víkendov. Neviem, či je rozumné posúvať čas spánku preto, aby sa dieťa s otcom pohralo, ono je už unavené a potom má problém ráno vstať. A deti, ktoré majú otca na týždňovkách nemávajú s ním o nič horší vzťah.

manka
autor
16. okt 2013

mne sa paci predstava pevneho rezimu. len sme malo dosledni a zivot je velmi pestry, tak sa nam ho nedari presne dodrziavat. Ale niekto tomu nechava volny priebeh a je spokojny, nechce nic menit. Ja citim, ze je cas trochu pritvrdit....bude to tou skolou, co zacala a teraz sa to odrazilo....

tykat
17. okt 2013

@simsalabim mali sme to podobne, kym som bola doma deti chodili spat neskor, dcera okolo 9 a syn kludne aj o polnoci, zehlila som rano lebo vydrichmoval do 9-10. Ked nastupil do skolky tak sa v pohode preorientoval na ranne vstavanie a skorsie zaspavanie. Moje deti co sa tyka spanku boli vzdy flexibilne, na silvestra, cez vikend a cez prazdniny boli hore do polnoci, a ked bolo treba, isli spat skor a aj vstali skor, s tymto nebol nikdy problem, poobede nespali od 1,5 roka a nikdy sa nestalo ze by odkvacli pred vecerou.

stanislavao
17. okt 2013

@manka deti musia mat denny rezim. to vam povie kazdy detsky psycholog, lekar, odbornik. co je neskoro? 6 hodin, 8 hodin, 10 hodin? nemyslim si, ze vas manzel chodi stale domov o 10 vecer, aj vikendy. alebo ked chodi neskoro, tak zrejme ma cas rano a moze ich zaviest do skolky, ci skoly. urcite by som nenechavala deti hore dlho len preto, ze mm chodi neskoro z roboty. deti su aj u nas do 20:30 vzdy v posteli a spia.

bosoriak
17. okt 2013

@manka Tak moj muz chodi nepravidelne do zahranicia, niekedy tam prespi, niekedy pride o piatej, niekedy o deviatej... Rezim mame stale rovnaky. Ked pride v momente ked zaspavaju, tak im ide dat pusu a hotovo. Ziadne jasenie, rozpravanie a podobne. Decka si zvykli a ja nemozem dovolit, aby mi o desiatej este buntosili, co som ja robot? Tatinka si uziju cez vikend. Nejde o kvantitu casu, ale o kvalitu. Na vztahu deti-otec to u nas vplyv nema, ci je s nimi cely den alebo hodinu. Zaroven nemam problem niekam ist, deti ostanu s tatinkom (aj su radi, lebo tatinko dovoli vselico, ze 😀 )

Rezim je velmi dolezity, pre vnutornu istotu dietata. Nemusi rozmyslat, co bude nasledovat, proste vie ze teraz budu nasledovat urcite cinnosti. Pomaha to najma dietatu samotnemu. Aj pre zivot v spolocnosti je to dobry zaklad. Uznavam, ze su deti, ktorym to ide tazsie, ale vzdat to a robit to vsetko podla dietata podla mna nie je dobra cesta.

zuzitko74
17. okt 2013

@manka Pýtala som sa na názor ocka, lebo viem, že ockovia sú zvyčajne dosť radi, keď sa to po ich príchode domov točí okolo nich, režim detí ich veľmi nezaujíma. Budeš si musieť naplánovať režim a oznámiť ho deťom aj manželovi a už to nemeniť. Keď si všetci zvyknete, bude to už samozrejmé.

digysa
17. okt 2013

@manka Treba mat rezim hlavne pri skolopovinnych detoch, lebo sa to odraza na ich celom dni....

Ja mam to stastie, ze moj manzel ma uplne opacny pracovny cas...on uz je 6:45 prec a domov chodi okolo 3 poobede. Cize moj ma cas na deti kolko len chce..... Tiez chodi na sluzobne cesty, ale to tak raz za mesiac, niekedy kazdy druhy mesiac.
Ale moj mi pocas dna dost pomoze s vyzdvihnutim zo skoly, s mimoskolskymi aktivitami a pod. Chodi spat dost skoro (s detmi v rovnakom case...)

Ja si vsak myslim, ze radsej necham deti dobre sa vyspat, ako keby mali cakat na otca...Problem v tom vidim, ze ten cas, ked muz prichadza z prace aj tak aktivne nevenuje detom. Je to skor pasivne venovanie- on sa prezlieka, veceria, chce si cosi pozriet v telke a deti popri nom pobehuju, vesaju sa na neho, nieco mu hovoria.....muz tomu moc nevenuje pozornost.

Radsej by som bola, aby "aktivne" a kvalitne stravil cas s detmi cez vikend- hrali sa spolu hru, isli spolu do parku zahrat sa s loptou a pod.

cora30
17. okt 2013

@kimmie u nás detto.

arasidka11
17. okt 2013

@bellada presne aj ja, mňa by zničilo nejaké pozeranie na hodinky, a bože je 19.00 hod. letíme domov, už sme mali byť vo vani, veď život nie je nejaká línia.....fúha.....a direktivita teraz toto a potom toto, presne.....nalinajkované, veď presne ako píšeš, každý deň je iný...... chúdence deti, ktoré sú ako v nejakom zariadení, že mení sa služba o 20.00 a už musíte byť v posteli, chvalabohu , že aj moja maminka nebola na nás taký despota.....

evelynm
17. okt 2013

@arasidka11 , nemam dojem, ze by to tu niekto hnal do takych extremov. Ale ak maju deti rano vstavat do skoly, skolky, tak sa potrebuju vyspat. Preto je treba, aby orientacne v rovnakom case isli spat. Jasne, plus minus nejaky kratky cas. A tomu sa da prisposobit vecerny program, aj pobyt vonku, ak sa chce. to nie je o direktivite, alebo o tom, ze by rodicia, ktori dodrziavaju nejaky rezim, boli despoticki.

manka
autor
17. okt 2013

@zuzitko74 nazor ocka je asi taky, ze by sa mu pacilo, keby deti isli skoro spat. ale spravit pre to nieco, to uz nie. Pri prvom odmietuti ist do izby to vzdava a najradsej by ich nechal, nech samy odkvacnu niekde na gauci o pol noci a potom ich prenesie... ale zacali sme uz pracovat na zlepseniach...

manka
autor
17. okt 2013

@digysa veru cas leti rychlo a ked pride neskoro a este sa chce prezliect, najest "posediet si" 🙂 a hned je aj 23 hod..

m.i.r.i
17. okt 2013

@arasidka11 neviem ake mas velke deticky, ale zivot nalinajkovany zial mame vsetci...skola zacina o 8:00, skolky tiez nie su vsetky super flexibilne v tom kedy dieta donesies a koniec koncov drviva vacsina z nas aj do prace chodi na urcity stanoveny cas a pracuje do urciteho casu..niektori stastlivci si este aj "stikaju". Obchod ma otvaracie hodiny, takisto ako lekar..atd.
Malicke deti s mamickami na materskej samozrjme vsetky tieto casy dodrziavat nemusia, ale pre zdravy vyvin dietatka je dolezite mat a) zname ritualy, b) pevne stanoveny rezim. Deti bez rezimu a zijuce v uplnej volnosti mozu mat sami chaos v tom, co vlastne je spravne, co kedy nasleduje, co sa vlastne ako spravne robi. Ine je detom dat moznost vyberu co si rano oblecu alebo co sa bude cez den robit, ale uz od babatka kedy sa uci ze cez den sa hram a v noci spim si musi zvykat na svoj rezim..A na ten rezim si zvyka aj cely organizmus..Ved pozri co vie urobit s niektorymi ludmi len posun casu o hodinu..nie to dieta, ktore si ide spat stale kedy chce a zaspi samo niekde na gauci kedy chce...je to obrovska zataz na organizmus.
Kazdy den urcite nie je rovnaky..kazdy den si mozes vybrat ine aktivity, ine jedlo...
Deti sa potom inak same nastavia ako hodinky....uz ked ide ich cas, su mrzute, niektore sa aj same vypytaju spat..Moj syn bezne sam vie, ze sa blizi cas spanku...a ked bol mladsi, tak sa vypytal spat a bol schopny si lahnut aj pred dvere izby ak by som ho tam neulozila..mohla by som si podla neho nastavit hodinky....jeho organizmus uz vedel kedy sa ma ist spat ..

ritusuk
17. okt 2013

ja len tolko,ze o nalinkovanom zivote obycajne hovoria mamicky s jednym dietatom.ked pribudne druhe,budete linkovat jedna radost 🙂 ja mam tri deti do 2r. a vdaka pevnemu rezimu mam cas sama na seba,na kavu,na internet atd.nie je mi mila predstava bezrezimoveho zivota,kde by vsetky tri boli od rana halabala,kazde by spalo v inom case atd.takze tie poznamky si treba obcas odpustit. @arasidka11 @bellada

canama
17. okt 2013

@manka
1. ja by som nasilu detom ich prirodzeny rezim neposuvala, kvoli tomu ako otecko chodi domov z prace. myslim ze vyssiu prioritu ma kvalitny a vydatny spanok deti.
2. inak som vseobecne za den bez rezimu, zivot by mal byt spontanny....ALE...vypozorovala som ze aj ked necham veci spontanne plynut, jednoducho ta pravidelnost tam nastava tak ci tak. moja dcera aj ked nejavi znamky unavy, unavena byva vecer pravidelne okolo 19.30. vacsinou ked sa jej spytam ci je unavena a ci chce uz ist spinkat, povie ze ano. obcas sa ale stane ze povie nie, ked je niecim velmi zaujata, ja ju nenutim ist spat, zostaneme dlhsie hore, ale potom pri kupani je uz placliva a nervozna, proste vidim ze mala ist spat vo svojom standardnom case, ale nutit ju podla mna nema vyznam, lebo by som ju len o to dlhsie uspavala a mrncanie by bolo tak ci tak, kedze by som ju nasilu odtrhla od nejakej cinnosti. vynimkou su samozrejme dni, ktore svojou povahou sa vymykaju standardu, napr. ked niekam cestujeme. tam su posuny v spani podla mna normalne. ani si neviem predstavit ze by som mala trvat kazdy jeden den na tom ze na obed o 12.00 bude spat a vecer o 19.30 ideme kupat a o 20.00 bude spat. to by sme naozaj museli len tvrdnut doma. 😕

canama
17. okt 2013

@mamavera to ze nejaka mamicka nema nalinkovany cely den, neznamena ze nedba na zdravy spanok svojho dietata. myslim ze tu sa trochu pletu pojmy. ja poznam maminy, ktore maju naozaj jeden den rovnaky ako druhy. kazdy jeden den vstavaju v rovnaky cas, robia rozne cinnosti v rovnakom slede, vychadzaju s detmi na prechadzku presne v rovnakom case a ich vychadzka ma presne urceny cas...nedajboze sa zdrzat dlhsie...atd. no cista nuda. to ze dieta nema ponocovat je jasna vec a nie len preto lebo o osmej rano ma byt v skole alebo skolke.

bellada
17. okt 2013

@ritusuk to je dost mozne, ale nemozem pisat o niecom o com nemam sajnu ake to bude, ja som pisala o tom ake je to u nas teraz a ze nam to tak vyhovuje, co bude alebo nebude je vo hviezdach, to nevie nikto, necham sa prekvapit...

ritusuk
17. okt 2013

@bellada prepac, Teba som tym ani tak nemyslela (akurat to, ze si to mozes s jednym dietatom dovolit). Skor @arasidka11, ktora pouzila hned niekolko hluposti v jednej vete, kde deti s rezimom nazve chudencami v zariadeni a ich matky despotami.

arasidka11
17. okt 2013

@ritusuk prepáč, len ma trošku vytočil jeden príspevok, kde mamička píše, vstávame presne....ideme do školky presne...ideme von...presne...ideme poobede spať....presne....všetko presne, veď tá musí iba na hodinky pozerať, aby náhodou to nezmeškala....aj návštevy vedia, kedy majú odísť, lebo nedajbože by sme sa kúpali o štvrť hodiny neskôr...tak to je silná káva pre mňa... a to, že máme všetci nejako nalinajkovaný život je jasné, ale nič sa nemá preháňať, a že dieťa má byť vyspaté, to je jasné, ale či zaspí o 8,00 alebo o 9,30,,,,sorry o tom život nie je....to je iba môj názor.....

arasidka11
17. okt 2013

@ritusuk a verím, že sú matky, ktoré ešte aj deti budia z poobedného spánku, lebo už odbila tá ich hodinka, kdedy už podľa nej má vstávať, aby náhodou večer nešlo spať neskôr, ako to má ona určetné....bože, veď to je choré,,,,,

bellada
17. okt 2013

@ritusuk ved ja beriem aj nazor o tom ze dieta ma mat rezim, isto je tak zivot jednoduchsi, holt moje dieta na rezim nikdy nepristalo a ja som ju nechcela nutit a ani seba do nicoho...proste kazdy robi ako mu je lepsie a hlavne ako je to najlepsie pre to dieta, kazda sme ina mama a aj nase deti su ine, maju ine povahy a zvyky...
zase nemozem tvrdit ze sme uplne bez rezimu, aky taky ma predsa kazdy, napriklad ranne vstavanie je u nas dost pravidelne, aj obed, ale ostatne sa uz odvija podla okolnosti vzdy inak, spat ide ako sa jej chce a vacsinou sa jej teda chce v priblizne rovnaky cas, max 1 hodka hore dole... a samozrejme dalsia kategoria su deti co uz chodia do skoly, tam uz ten rezim je dost pravdepodobny, kedze skola sama o sebe je rezimom 😉

a len tak na okraj, neznasam slovo rezim, mne sa to spaja s totalitou a nacizmom 😀

vroni
17. okt 2013

@manka, ja som nepouzitelna, lebo dieta c. 2 ma fixnu predstavu, ze aj mama a nie len sestra patri o pol deviatej do postele 😀 😀 😀 Inak som nocna sova 😎

@arasidka11, zasmiala som sa. Tiez som nikdy nechapala superrezimove matky, ale teraz neviem, ci sa k nim nezaradim 😝 Musim vyzdvihnut dieta medzi 15:45 a16:15 zo skoly. Ked bude v tom case mladsie mat snahu spat - bude mat smolu. Nepaci sa mi to ani trochu, ale ako sa tomu vyhnut, to veru neviem....

svano
17. okt 2013

@manka my sa poznáme? Lebo to píšeš o našej rodine, toto je u nás večer čo večer.