Rodina sa otočila chrbtom

3. máj 2023

ahojte vzdy so mnou mala problem priatelov rodina ze som si nedokoncila strednu a nemam ambicie co je blbost atd len za to ze mi skola nikdy nesla ale chcem si zalozit salon ale to je im jedno no uplne sa to zhorsilo ked sa nam k narodilo dietatko mala som 19 teraz ma 2 roky priatelovi dali na depozit ci ako sa to vola aby sa odstahoval a staral sa uz ked si urobil to mu dookola vycitali vobec nemaju zaujem o vnuca .... no lenze priatel im povedal ze on nezarobi tolko aby to utiahol a pochopili to no najskor pomahali s energiami atd ale potom sa uz uplne vykaslali vraj mam ist teraz do roboty ze pomozu s jaslami ale mam si nasjt robotu ze ako si to predstavujem spravit si dieta do rodiny a oni sa o mna maju starat pricom je to ich vnuca tak nechapem co su taky bezcitny a taketo veci mi mozu poevdat ked som 9 mesiacov pod srdcom nosila ich vnuca. Ale od maleho nechcem ist ked vidima ke problemi maju deti co neboli s matkou aspon do 3 r ale nechapu to prestali pomahat a my sme bez penazi pomaly nemame co jest nedoplatok za elektriku ale oni ze pomozu uz iba s jaslami ked pojdem do roboty a vedia ze moji rodicia sami nemaju na jedlo ale aj tak sa vlasnemu vnucatu otocia chrbtom aj ich synovi a hadame sa kvoli tomu uz aj s priatelo m mi vycita veci ze on suhlasi s rodicmi a ze ma nespoznava ze vzdy som bola pracovita a teraz nechcem ist do roboty ked to vraj potrebujeme ale zas mu je vsetko prednejsie nez maly nechape ze ja s nim chcem ostat nie som leniva ze by som nechcela robit tak ja neviem uz len som sa chcela vypisat uz aspom chapem tie vtipy o svokrach

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
svetlonos
3. máj 2023

@autorka,
dat dieta v dvoch rokoch do jasli by som porovnala s podanim antibiotik v tehotenstve! Lekar musi zvazit klady a zapory - ak ti ich predpise, znamena to, ze pozytivne ucinky liecby atb prevysuju tie negativne.
To znamena - v tvojom pripade nie si v situacii uvazovat, ako by jasle mohli dietatu uskodit. Pretoze tvoj postoj a konanie mu v konecnom dosledku skodi omnoho viac. A to zdielam nazor aby bolo dieta s mamou/otcom co najdlhsie, kludne aj do 4 - 5 rokov. Ale len v pripade, pokial je to financne mozne, plus je tam aj co ponuknut este okrem lasky.
Nase stare mamy mnohe tiez nemali stredne skoly - ale boli obdarene sedliackym rozumom. A teda aj ked rodili 4-5-6 deti, mali im co ponuknut - aj intelektualne aj postojom k zi otu. A otcovia makali a rodinu zivili.
Poznam aj dnes par ludi bez matury a ucnaku- u jednej som bola prekvapena, lebo sa chovala aj hovorila velmi rozumne. Druhy dvaja maju skutocne svoje podnikanie - so zakladnym vzdelanim. Su uspesny. Lenze oni nemali problem s ucivom, ale s ucitelmi a systemom. Rozumu maju az az.
Ale ty robis obrovsku chybu. Zameriavas sa na skody na dietati v jasliach. Nie si vsak schopna vidiet, ze ty na nom pachas omnoho vacsiu skodu. Nemas mu co dat jest, vudi pristup typu - ved iny sa o nas postaraju a nech aj tanky padaju, ty to nebudes.
Ako som pisala, byt s detmi doma, dat im emocialne zazemie a intelektualne ich rozvijat, ok.
Ale ty to nesplnas. Keby som nemala co jest, toboz moje deti, valim do prace aj keby zial od mensich deti a s placom ( hlavne aj mojim).
Ved ty mas uplne posahane vnimanie reality!
Ty mas exekucie, priatel ti ich plati. Robi, popri tom studuje a idealne aby si nasiel este jednu pracu aby ty si mohla byt domka?
Ty ides blbou cestou. Tvojo rodicia nemaju co jest, do zejto situacie sa nechal vtiahnut aj tvoj priatel tebou. Kazdopadne hlavou netozmyslal vo vztshu s tebou
Lebo urobit si dieta a nebyt schopny postarat sa on, je des. A to pisem ako dieta 17 rocnej mamy, kde som bola chcena a ziadny omyl. Starali sa s otcom a ona si po porode este ucnak dokoncila. Po druhom dietati dorabala este maturitu.
Zial, isli sme tiez od roka do jasli ( ano, nenavidela som to tam) ake mali sme co jest, za tazkeho komancovskeho rezimu smebchodili na dovolenky k moru a saty/ oblecenie sme mali site od krajcirky. Casto sme boli v praci s mamou, ci otcom. Ok, dnes nerealne... Ale nic nam nechybalo. Neviem si predstavit nemat co jest. A vedz, ze teoria- dieta si do 3 rikov nic nepamäta, je blud. Ja si oamatam niektore veci od 1,5 roka. A tvoje dieta si moze pamatat vase priekaky, to ze ho chovali babja s dedkom, lebo vy ste nemali peniaze.
Zakodujes v nom tak kod chudobyvaky mas aj ty. A hlavne- ved druhy nech ma zivit. Tvoji svokrovci nie su povinni zivit vas!!! Otvor konecne ici.
Pretoze- to sice nikomu neprajem - no ty si pripad, kde by sa o dieta mal starat otec a ty platit vyzivne. Take pri vasom pristupe, pokial vam dieta nevezmebsocialka, tak potom babka s dedkom a tvoj priatel.
Ty sa konecne zobud. Vynimocne som na strane svokrovcov, ale maju pravdu ajbs muzom. Chod do prace!

som_realistka
3. máj 2023

@simona20201309 podľa mňa je jednoduchšia, s predstavou - ja mam dieťa a všetci okolo sa o nás starajte

svetlonos
3. máj 2023

@autorka,
dat dieta v dvoch rokoch do jasli by som porovnala s podanim antibiotik v tehotenstve! Lekar musi zvazit klady a zapory - ak ti ich predpise, znamena to, ze pozytivne ucinky liecby atb prevysuju tie negativne.
To znamena - v tvojom pripade nie si v situacii uvazovat, ako by jasle mohli dietatu uskodit. Pretoze tvoj postoj a konanie mu v konecnom dosledku skodi omnoho viac. A to zdielam nazor aby bolo dieta s mamou/otcom co najdlhsie, kludne aj do 4 - 5 rokov. Ale len v pripade, pokial je to financne mozne, plus je tam aj co ponuknut este okrem lasky.
Nase stare mamy mnohe tiez nemali stredne skoly - ale boli obdarene sedliackym rozumom. A teda aj ked rodili 4-5-6 deti, mali im co ponuknut - aj intelektualne aj postojom k zi otu. A otcovia makali a rodinu zivili.
Poznam aj dnes par ludi bez matury a ucnaku- u jednej som bola prekvapena, lebo sa chovala aj hovorila velmi rozumne. Druhy dvaja maju skutocne svoje podnikanie - so zakladnym vzdelanim. Su uspesny. Lenze oni nemali problem s ucivom, ale s ucitelmi a systemom. Rozumu maju az az.
Ale ty robis obrovsku chybu. Zameriavas sa na skody na dietati v jasliach. Nie si vsak schopna vidiet, ze ty na nom pachas omnoho vacsiu skodu. Nemas mu co dat jest, vudi pristup typu - ved iny sa o nas postaraju a nech aj tanky padaju, ty to nebudes.
Ako som pisala, byt s detmi doma, dat im emocialne zazemie a intelektualne ich rozvijat, ok.
Ale ty to nesplnas. Keby som nemala co jest, toboz moje deti, valim do prace aj keby zial od mensich deti a s placom ( hlavne aj mojim).
Ved ty mas uplne posahane vnimanie reality!
Ty mas exekucie, priatel ti ich plati. Robi, popri tom studuje a idealne aby si nasiel este jednu pracu aby ty si mohla byt domka?
Ty ides blbou cestou. Tvojo rodicia nemaju co jest, do zejto situacie sa nechal vtiahnut aj tvoj priatel tebou. Kazdopadne hlavou netozmyslal vo vztshu s tebou
Lebo urobit si dieta a nebyt schopny postarat sa on, je des. A to pisem ako dieta 17 rocnej mamy, kde som bola chcena a ziadny omyl. Starali sa s otcom a ona si po porode este ucnak dokoncila. Po druhom dietati dorabala este maturitu.
Zial, isli sme tiez od roka do jasli ( ano, nenavidela som to tam) ake mali sme co jest, za tazkeho komancovskeho rezimu smebchodili na dovolenky k moru a saty/ oblecenie sme mali site od krajcirky. Casto sme boli v praci s mamou, ci otcom. Ok, dnes nerealne... Ale nic nam nechybalo. Neviem si predstavit nemat co jest. A vedz, ze teoria- dieta si do 3 rikov nic nepamäta, je blud. Ja si oamatam niektore veci od 1,5 roka. A tvoje dieta si moze pamatat vase priekaky, to ze ho chovali babja s dedkom, lebo vy ste nemali peniaze.
Zakodujes v nom tak kod chudobyvaky mas aj ty. A hlavne- ved druhy nech ma zivit. Tvoji svokrovci nie su povinni zivit vas!!! Otvor konecne ici.
Pretoze- to sice nikomu neprajem - no ty si pripad, kde by sa o dieta mal starat otec a ty platit vyzivne. Take pri vasom pristupe, pokial vam dieta nevezmebsocialka, tak potom babka s dedkom a tvoj priatel.
Ty sa konecne zobud. Vynimocne som na strane svokrovcov, ale maju pravdu ajbs muzom. Chod do prace!

alex49
3. máj 2023

Dieťa nemá čo jesť, nemáte na energie, ale milosť pani sa nechce do roboty. Tlieskam ti. Nájdi si aspoň brigádu na víkendy, poobede, keď je frajer doma. "svokrovci" sa dokonca ponúkli, že sa postarajú o dieťa kým budeš v robote. Tak už nechápem ako viac by vás mali podporovať. Aký salón si chceš otvoriť bez školy?? Potrebuješ aspoň výučný list. Robila si aspoň niekde kým ste si spravili dieťa?

janaolas332
4. máj 2023

Skôr zľutovala sa rodina🤷že deti majú deti,nemajú kde bývať,čo jesť...frajer sa snaží,ale ty no amen tma...keď budeš robiť do 3 rokov dieťaťa máš nárok na príspevok na jasle...by som sa inak trápne cítila,že som doma a nemám čo jesť...a s dieťaťom cez deň ako čo robíš? 2 ročné deti sa vedia socializovat (niekde majú materskú 6tyzdnov - 10mesiacov a deti nie sú postihnuté ani nič) a tak ti poviem,že rodičia sa asi aj hanbia za vás,že máte dieťa,nemáte čo jesť,dlhy na krku...a že si vynosila ich vnúča no ako sorry,vy ste sulozili nie oni...🤷tak sa starajte,mali ste sa zabezpečiť,alebo mysliet na budúcnosť,veď vám ani euro nemuseli dať,keby nechceli ale v prvom rade je vaše dieťa,tak sa starajte...normálne mi až tlak stúpol

lenkakoc444
4. máj 2023

Autorka ake problemy vidis s detmi ktore neboli s matkou aspon 3r? Mne praveze pridu deti ktore boli v jasliach samostatnejsie, lahsie sa im nadvazuju soc. vazby a to aj v dospelosti. 2r s dietatom Doma naozaj staci prip. Na polroka nech ide priatel na otcovsku a ty do roboty a mate 2 prijmy. A potom jasle/ skolka.

janaolas332
4. máj 2023

@janaolas332 no a este nerozumiem tomu ako funguje teda s jedlom pre dieťa...teda asi nevaris,keď nemáš za čo z čoho...ale to idete k rodicom a vás nabalia jedlom pre dieťa,či ako?

annamalaga
4. máj 2023

Žiaľ. Dieťa je aj finančná zodpovednosť.

jj298
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
simona20201309
4. máj 2023

@jj298 😄😄😄👍

bmolko
4. máj 2023

ale som sa zapotila, kým som sa vysomárila z tej príšernej štylizácie a hroznej gramatiky....
1. áno, mali všetci pravdu, že si si mala dokončiť aspoň tú strednú (z toho ako jednoduchšie píšeš je to vidno, že to potrebuješ ako soľ)
2. "chcem si otvoriť salón" - to akože kedy a za čo? určite nemáš žiadne školenia, nulová prax, pri tvojom tempe by to trvalo ešte pár rokov
3. v 19tich dieťa?! - bez vzdelania, bez roboty - gratulujem, naťahovať ruky a čakať, že ťa budú priateľoví rodičia živiť
4. sorry, ale odhadujem, že priateľ, ktorý má aké také ambície, pracuje, študuje za 1-2 roky pochopí akú brzdu má doma...
5. sama píšeš, že tvoji rodičia majú peniaze ledva tak na jedlo, prečo si si preboha nezobrala z toho pounaučenie, nezaťala si sa, že ty to dáš, niečo si vybuduješ, že máš nejaký životný cieľ - nie, ty si spraviš dieťa v 19tich, žiadne vyhliadky do budúcna. Rovnaká finančná neistota ako vidíš z domu.

paulahr
4. máj 2023

Svokrovci nechávajú tvojho priateľa bez obeda a ty sa na tom pohoršuješ pritom robíš to isté svojmu 2r synovi…matka roka teda…hanbila by som sa a obracala sa keby nemám dať čo dieťaťu do úst…radšej ho daj do jaslí tam ho možno aj lepšie vychovajú ako ty doma lebo teraz mám pocit že lenivé dieťa sa stará o dieťa…

paulahr
4. máj 2023

Ešte ma zaujíma na čo máš v už 21 rokoch úver preboha keď píšeš že musíte splácať aj tvoj úver?

juliet86
4. máj 2023

preco mas 21rocna uver? aky velky? na co si ho potrrbovala brat? aku sumu dlzis a kolko je splatka? kde byvate kolko platote prenajom? ak nechces odist od dietafa tak co tak napriklad vikendova vecerna nocna brigada ked s dietatom moze byt priatel/rodicia?

sheila121
4. máj 2023

Zhrňme si to:
1. Ty máš ukončenu zakladku a úver na krku
2. Priateľ ma prácu a študuje externé
3. On si ma ešte nájsť jednu robotu a teba budú živiť on a jeho rodičia, lebo su to jeho rodičia
4. Ty do roboty nepôjdeš ani za boha radšej budes o hlade
Mám dosť, nech ťa kopne do riti a nájde si niečo lepšie

patus_2
4. máj 2023

Milá autorka, máš na krku úver, dlhy, dieťa a nedokončenú školu. Skutočne si myslíš, že si v situácii, kedy si môžeš ty klásť podmienky? Ty do práce ísť musíš, ak nie na plný úväzok tak aspoň polovičný.
Na salón zabudni, pretože nato treba peniaze a investície sa vrátia (ak budeš úspešná) až o niekoľko rokov.
Takže bez dokončenej školy, skús brigády ako vykladanie tovaru, upratovanie, práca v rýchlom občerstvení, roznášanie letákov.
A skús porozmýšľať, čo by sa stalo ak by sa vám svokrovci úplne otočili chrbtom a prestali by vás uplne podporovať, ani jedlo dieťaťu by nedali....

andreatytler
4. máj 2023

@som_realistka Ona uz svoje odrobila. Vynosila ho 9 mesiacov pod srdcom.🤰

jaskolka
4. máj 2023

Toto je jedna z tém, kde sú poviem, bud úplne vymyslená, lebo taky blbý asi nikto nemôže byť... Alebo je reálna a fakt je niekto taky blbý...
Pretože nedokončit si ani strednú školu,lebo chce salón, porodiť v 19 dieťa, a starajte sa všetci, zivte ma, lebo ja som porodila a budem do 3 rokov doma, aj keby som mala umrieť od hladu a ešte sa princezná bude rozčuľovať, že "hnusni svokrovci" jej nepomáhajú, tak by som tej princeznicke struhla pár zauch, a nepomohla ani toľko.
Ďalej to už ani nečítam, lebo štýl a spôsob vyjadrovania by si žiadal ďalšie zaucho.

ema22270
4. máj 2023

Maly ma 2 roky, uz sa v klude mozes pozerat po praci. Neboj sa, ziadnu ujmu mat z toho nebude.

buberova
4. máj 2023

@cervenaruza123 tlieskam za praktický a užitočný komentár 👍👏

K autorke a jej prístupu sa nevyjadrujem lebo to je celé zle

nelca0510
4. máj 2023

Autorka,v čom ako škodia jasle deťom do 3 rokov? Nemáš dať čo jesť dieťaťu,podľa slovného prejavu budeš doma isto nervózna,lebo nemáte čo jesť a svokrovcov sa majú postarať. No radšej dieťa do jaslí apson na pol dňa a ty si nájdi brigádu. Budú aspon peniaze. Nečakaj,že si urobíš dieťa a v Tom momente sa každý o Vás bude stratat ako keď si bola malé dieťa. Dospej. A salón si bez adekvátneho vzdelania neotvoris.

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
stanislavicenka
4. máj 2023

@autorka nie je povinnost starych rodicov starat sa o vnuca. Je to vasa zodpovednost. Ako chces viest salon,ked si este nepracovala? Kde chces nabrat skusenosti? Myslim, ze praca by ti prospela. Je prospesne byt s dietatom do 3 rokov doma, ale treba mat na to vytvorene podmienky. Ked je potreba, a tlaci vas nudza, urcite treba ist pracovat. Mozes si najst nieco iba na par dni v tyzdni, pomahat do takeho salona, aky si chces otvorit ty, aby si sa nieco naucila

oliva276
4. máj 2023

Neuvažuješ o tom, že si počas RD dokončíš strednú školu? Manžel bude mať vysokoškolské vzdelanie, ty máš ukončené len základné, je možné, že mu to časom bude vadiť (aj keď tebe možno nie).

Ale je možné, že tvojou prioritou je skôr mať ďalšie dieťa, aby si mohla zostať dlhšie doma.

stanislavicenka
4. máj 2023

@autorka, ty si sa uz zachovala tak, ze tvoj muz chodi do prace bez obeda. Zial, ked si nastavenia tak, ze vam robia zle, ani par volov ta nepresvedci, ze mas pohnut zadkom hlavne ty.

janka_23
4. máj 2023

A toto je naša budúcnosť, niekto kto ma robiť na naše dôchodky...ach jaj. Neviem co zlyháva, či výchova v rodine, školstvo ale očividne niekde problém je pretože generácia ktorá teraz vyrastá a dospieva to je cele zle.

danica2711
4. máj 2023

chráň Pánboh všetky svokry pred takouto nevestou a všetky deti pred takouto genetickou výbavou a výchovou. A chlapci, tuto vidíte, že lepšie 2 kondómy než si zarobiť na takýto život

eeffka
4. máj 2023

Osobne si myslim ze toto je vymyslena tema, ale bohuzial taketo osoby ziju. A uprimne tie svoje hlupe nazory prezentuju a myslia si ako su v prave a ake maju naroky.
Nielen osoby ale cele rodiny. Niekedy sa pristavim a pocuvam a rozmyslam ze kto ma spokojnejsi zivot, ci ja co som si s muzom vsetko zabezpecila sama, alebo taketo jednobunkovce, ktore trapi max dalsi diel telenovely.

mamina7070
4. máj 2023

Svokrovci sa k tomu postavili vyborne robia vsetko v najlepsom zaujme svojho syna a vnuka
osobne by som este tlacila nech si da otec dietata ho zverit do starostlivosti a teba posle kade lahsie a oni mu pomozu s vychovou
to by bolo idealne riesenie
a ty salon mat nevudes nemas maturitu