Rozdielne názory o mojom nástupe do práce z RD.

bebe8888
13. aug 2019

Ahojte. Potrebujem poradiť a možno vidieť aj názor niekoho iného. Syn bude mat rok v auguste a od septembra by som chcela nastúpiť do práce . Bola som na rizikovom takze som uz 16 mesiacov doma a žiada sa mi ist medzi ľudí a aj finančne si trochu prilepšiť no moj priateľ s tým nesúhlasí . Maly by isiel do jasiel. Ked začnem s touto témou tak sa stretnem len s nepochopením. On je neskutočne staromódny.

naloxon
13. aug 2019

@midka Poznám viaceré mamičky, ktoré pracujú práve kvôli financiám. Čo myslíš, že by im nebolo doma dobre? Niektoré si to nepriznajú a radšej povedia, že to doma nevydržia...

natuska87
13. aug 2019

@iveta143 Staromódna? Za socíku sme museli deti dávať do jaslí, nepodržali by nám pôvodné miesto...Moja dcéra je v absolútnom poriadku...😀

iwesska
13. aug 2019

Tak to je hlavne o tom,aby ste sa na tom dohodli vy dvaja,lebo tu ti 100 zien povie 100 nazorov a ako sa zariadis a co to medzi vami zmeni?
Osobne si myslim,ze 16mes. byt doma rozhodne nie je nic mimoriadne,co by sa nedalo vydrzat a ani "slucku" by som si z toho nehadzala,lebo aj s dietatom sa da zazit pekny cas,radost z objavovania sveta,spoznavanie novych ihriskovych kamaratov,mamiciek...To ti uz nikdy nic nevynahradi,lebo do stereotypnej roboty budes chodit do 64r. Teraz ti to pripada ako super unik,ale ked budes v 63r.vstavat do prace si povies,joj ako mi len dobre bolo na tej materskej. 😊

unicornlady
13. aug 2019

Dieťa v jasliach určite "dostane" citovú oporu, objatie, keď ho potrebuje, lásku...

ja som v jasliach bola a nejak vo mne zostal podvedomý pocit, že ma odložili, že som "vylúčená", proste potrebovala som citovú väzbu, lásku a oporu a miesto toho som dostala chlad.

Ale je pravda, že niekedy, keď majú doma deti peklo, tak v tých jasliach im môže byť lepšie.

https://www.dobrenoviny.sk/c/154905/psycholog-j...

asia83
13. aug 2019

@bebe8888 On je pravý rodič so srdcom na mieste a pri svojom synovi, vy matka, ktorá sa nevie obetovať. Mali ste robiť a nie mať dieťa. 99 percent matiek by išlo do práce skôr než po 3 rokoch dieťaťa a neurobia tak (patrím medzi ne). Pozerajú totiž na svoje dieťa, nie na seba. Tri roky sú vývinový medzník, vek kedy je dieťa schopné byť bez matky a v kolektíve.

derdia
13. aug 2019

@galioska fíha ty vyzeráš taká rozumná a normálne sa čudujem ,že s týmto súhlasíš....že lepšie pre dieťa dať ho do našiel ako keby malo byť s mamou doma...aspoň pokiaľ trošku porastie a vytvorí si s ňou vzťah....a za to,že v iných krajinách musia ale samozrejme niektoré aj chcú ísť do práce to ešte nemusí byť ok a ani dobré pre dieťa...stačí sa pozrieť na pár psychológov čo si o Tom myslia...také malé dieťa si myslí,že matka odišla navzdy a nechala ho niekde...a prežíva to znova a znova...fakt krásne👎👎👎👎👎ale veď chudá keď chce ísť medzi ľudí,nech to svoje dieťa smari do jasiel...
@bebe8888 neviem načo ste potom to dieťa chceli???pravda je taká,že matka ktorá nie je finančne odkázaná sa vrátiť do práce je matka,ktorú to s dieťaťom doma nebaví a má radšej seba ako dieťa....nič medzi tým nie je...

derdia
13. aug 2019

Niektoré ste tu fakt SUPERMATKY!!!tak čo nejdete všetky do práce,keď je to tak super tie jaslicky????HM?????

0silvia0
13. aug 2019

ja osobne si myslím, že dieťa bude mať kopu času na socializáciu v kolektíve počas škôlky, v kolektíve bude roky rokúce, matky budú chodiť do práce desaťročia. Tak prečo je nutné sa ochudobňovať o ten najkrajší čas, keď môže byť mama s dieťaťom doma? Tento vzácny čas sa už nikdy, fakt nikdy nevráti. Ešte pochopím ženu, ktorá potrebuje zarábať kvôli financiám, aj pochopím ženu, ktorá nie je materský typ. Ale ostatným to môže byť raz ľúto...

midka
13. aug 2019

@naloxon nie,, toto nie su tie pripady...

kristina2412
13. aug 2019

@0silvia0 nielen tento lekár má taký názor, mnohí psychológovia a psychiatri ho zdieľajú tiez.

Odporucam nájsť si články ohľadne jasli -prof. Hašto a mnohí ini. Podľa mňa zásadným problémom je načasovanie...pri 2 ročnom dietati problém nieje...Okolo roku však vrcholí separacna úzkosť, navyše tak malé dieťa prežíva veľký stres z odchodu matky,keďže nevie že sa matka vrati a to opakovane. Až staršie dieťa je schopné predpokladať na základe minulej skúsenosti. Včera som bol v jasliach,prišla po mňa mama,príde aj dnes. Ak to nieje existencne nevyhnutne počkala by som aspoň pol roka ešte...

galioska
13. aug 2019

@derdia čože? Akože tie čo ostanú s dieťaťom doma sú rozumnejšie? S čím mám súhlasiť? Vieš kde žijem? Tu materská nieje 3 roky, do roka, buď sedíš doma bez koruny alebo ideš do práce a predstáv si, striedali sme sa s mužom a plus skolopovinna dcéra, aj som zažila 3 roky doma s dcérou ktorá sa narodila na sk a nevidím žiadny rozdiel....najprv si treba obuť topánky toho kto to zažil, zažíva, potom riešiť či niekto ako ja s tým súhlasí, kks koment jak...🙈

galioska
13. aug 2019

@derdia a už len nejaké prieskumy budeme riešiť, pomoc vážne mimo🤷, potom všade vo svete sú blbci len na sk sama kapacita🥴🤣

lucilaines
13. aug 2019

Niektorym by vam tu ta praca prospela, lebo ocividne vam z tej materskej kvalitne prepina. Gratulujem, @asia83 napisat inej matke, ze nemala mat dieta na zaklade jedneho statusu a odsudzovat a robit sa lepsou za to, ze ty s tvojim sedis doma, to je take slovenske. Mozno ona so svojim dietatom travi cas ovela kvalitnejsie a ma s nim ovela lepsi vztah ako ty s tvojim. Je najlepsou matkou svojmu dietatu, ktore zije s nou, jej zivotnym stylom a v jej rodine.

eliska13
13. aug 2019

@0silvia0 nie staromodna iba máš cit, empatiu...u mňa je to tiež tak.Jedna vec je, že sa postarajú, ale ide predsa aj o cit, prejavy lasky, pohladenie, podľa mňa vek po roku je najkrajší, najmilší.ono už starším deťom vysvetlis mama ide do práce, ty medzi svojich....ale ročne by malo vedieť kde patrí sú deti čo to zvládnu, a potom také čo majú úzkosť, lebo sú bez mamy, majú strach, chýba im "ochranná ruka"
@bebe8888 keď už by som zvažovala opatrovateľku na živnosť.

galioska
13. aug 2019

@lucilaines asi tak🥴🤷🤣

sweetlife001
13. aug 2019

Hej hej muž čo je hotový keď ma tráviť s vlastným dietatom pol dňa je ten pravý rodic so srdcom na mieste pri svojom synovi 😂😂😂 top komentar

To prežívate niektoré akoby tam chcela strčiť vaše deti 🤦🤦🤦🤦

galioska
13. aug 2019

@eliska13 wow, čiže tie ktoré,,strčia dieťa mimo matky sú bez citu, empatie🙈🤣🤣, pomoc🙈🤣, ja už fakt neviem o čo tu ide😩🤣🤣

kristina2412
13. aug 2019

@galioska Česko a Slovensko mali a majú jedných z najkvalitnejsich vyvinovych pychologov vôbec( Prof Matejcek,doc. Habinakova atd atď) a všetci sa zhodujú že jasle nie su pre dieťa extra prospešné a ak je iná možnosť starostlivosti treba sa im vyhnúť....

naloxon
13. aug 2019

@bebe8888 Kamarátka par dní pracovala v jednych súkromných jasličkach v BA. A bola to katastrofa, majiteľka z trojizboveho bytu urobila jasle. Na deťoch maximalne šetrila, jeden banán rozdelila pre 4 deti prebalovali sa až keď to bolo nevyhnutné a plno ďalších veci...dufam, že tie jasle už nefungujú. Samozrejme že je plno jaslí na úrovni, ale človek nikdy nevie...Inak ročné dieťa je fakt malé, ja som išla do prace až keď malá mala 2 roky a to len na skúšku ako to zvládneme. A ďalšia vec je, že za jasle musíš platiť nie každému sa oplatí pracovať.

galioska
13. aug 2019

@kristina2412 🤣🤣🤣🤣, jasné tie deti čo vyrastajú pár hodín mimo domova sú postihnuté😩😩🤣, no dajte ešte niečo🤷😩🤣🤣 a hlavne je naj vyrastať pri matke ktorá sa cíti deprimovana, smutná atď, keď tu niektoré čítam tak..

meluela
13. aug 2019

@bebe8888 mas pravo ist do prace ak sa uz doma necitis dobre a partner by to mal akceptovat. jasle su dost zle riesenie pre dieta, ale niektore to zvladaju, skuste a uvidite. ak manzel nechce ostat doma, tak potom asi bude pre vas najlepsie riesenie kvalitna opatrovatelka, vtedy dieta ma individualnu starostlivost a nijako netrpi. financne to bude asi skoro ako keby si ostala doma, ale ide hlavne o to aby si nescvokla. najlepsie by bolo kebyze mozes nastupit part-time, to by ste mali aj spolocny cas s dietatkom aj by si mala kde vypnut, ale to na slovensku zial este nie je velmi bezne. (dieta som z jasli vybrala kedze to zdravotne nezvladalo, ani skolku a po 9r nastupujem o chvilu do prace, uz by som asi nedala ani mesiac takto dalej s dvomi narocnymi detmi)

lucilaines
13. aug 2019

@kristina2412 no jasne, preto je slovensko plne psychicky vyrovnanych, priatelskych a privetivych ludi a vsade inde su naruseni a chladni. Ja netvrdim, ze teeba dat dieta do jasli, ja svoje tiez nedam tak skoro. Ale zase robit tu z toho postrach spolocnosti a vyvolavat dojmy, ze to na dietati zanecha neviem ake trvale nasledky je totalna hovadina.

lula313
13. aug 2019

@bebe8888 ono to dieťa po roku, ako začne chodit, začne byt strašne zlate a velky parťák, čiže len z tohto titulu by mi bolo luto dieťa mat v jasliach. Keď chceš do prace, tak odporucam skôr part time, keďže jednak dieťatko bude zo začiatku byvat chore a na druhej strane, uvidis, že ti bude aj ono chybat a to naháňanie bude o hubu, že ti prospeje mat tie dva dni do týždňa relatívne klud doma s dietatom

kristina2412
13. aug 2019

@galioska chýbajú ti argumenty tak útočis...nikto nehovoril o postihnutí. Odporúčam sa ísť pozriet aky rezim a činnosti majú takto malé deti v jasliach...a keď sú jasle také skvelé, preto ich väčšinu porušili...

galioska
13. aug 2019

@kristina2412 argumenty( ty si aké dala? Ja mám aj takú aj takú skúsenosť a nevidím rozdiel, trepeš do vetra a hlavne nečítala som ani jeden príspevok kde by sa matka, ktorá pracuje a má dieťa pod 3 roky sťažovala, zato denne tu čítam príspevky od mamičiek kde riešia rôzne problémy, ako nezvládaju materstvo🙂
Máš len svoju skúsenosť jednu a opieras sa o nejaké štúdie kde dvaja ľudia tvrdia, to čo zažili ale len z pohľadu slovakov🤷😊
Zrušené sú preto lebo niesu peniaze a práca, hlavne na východe👍, súkromné sú🙂
Aké máš ďalšie argumenty?👍

kristina2412
13. aug 2019

@lucilaines je tu x diskusii kde matky píšu ako ich trojročné dieťa nezvláda odlucenie v skolke a plače za matkou pomaly celý prvý rok. Je naivne si myslieť ,že pre ročné dieťa bude pobyt v jasliach vrchol blaha...medzi cudzími ľuďmi a deťmi, bez matky a vlastného domáceho pohodlia...matke sa psychicky polepší na úkor dietata, za mňa to nieje ok,a hľadala by som iné spôsobiy ako sa odreagovať a nechávala by som dieťa podvečer s otcom atď. Ak to nieje otázka prežitia tak jasle nie...

asia83
13. aug 2019

@lucilaines Nikoho neodsudzujem. Napísala som, na základe jej príspevku, v ktorom prezentovala svoj názor, že teda podľa toho mala radšej pracovať ako rodiť. Všetko vidieť v zlom je tak slovenské, že? Mám sestru, ktorá by sa nevedela vzdať práce pre dieťa, preto deti nemá. Takže preto som to napísala. NA ZÁKLADE SKÚSENOSTÍ, milá dáma. Mne Boh dal niečo vzácne, a to schopnosť rozpamätať sa na to, čo sa mi stalo ako 1,5 ročnej. Nie je bežné, že majú ľudia v dospelosti schopnosť pamätať si situácie, pocity práve z tak nízkeho veku. Vtedy ma mama dala do jaslí. Už som to tu raz písala, nejdem sa opakovať. V skratke. Pamätám si, ako som ležala na stole, okolo mňa plač, sestry behali okolo detí. Asi nás prebaľovali. Pamätám si ako som nechápala, prečo musím byť tu a nie doma s mamou, pamätám si pocit strachu. Vnímala som to tak, že tam sa necítim bezpečne, doma s mamou áno. Viete čo potom nastáva u detí, aby dokázala ich psychika spracovať tento stav bez matky? Citové odosobnenie na základe separačnej úzkosti. V preklade, dieťa citovo ochladne, aby nemuselo prežívať spomínanú úzkosť. Potom v dospelosti to prejde do citovej lability. Buď sa na niekoho citovo upne alebo je mu osoba úplne ľahostajná. Nič medzitým nepozná.

felycity
13. aug 2019

Myslim, ze neda sa odpovedat, co je spravne, odborna verejnost odporuca, nedavat hned dieta do jasli. Osobne si myslim, ze je to len na postoji rodica,su rodicia, ktori jednoducho chcu s detmi byt co najviac, prve kroky, a pod. A su rodicia, ktore maju potrebu sa vratit do prace skor. Ak dieta ide do jasli, neznamena to, ze mu ublizujeme, pokial to emocionalne rodic zvlada. Za sociku, taky luxus byt 3 roky doma nebol ani v Europe to tak vsade nefunguje. Ja som ako 9 mesacna isla do jasli a som tu a nemam pocit, ze by ma to nejako poznacilo. Treba si vsak uvedomit, ze ked sa vratis do prace, bude to narocne, prve choroby, nocne budenie a pod.

kristina2412
13. aug 2019

@galioska vieš aká je moja skúsenosť? 10 rokov praxe detského psychológa, kurzy,výcviky atd

lucilaines
13. aug 2019

@kristina2412 mozno by si bola prekvapena, ale mensie deti si na jasle zvacsa zvykaju ovela jednoduchsie ako tie trojrocne. Kazde dieta raz pojde od matky do kolektivu, niektore v roku, niektore v troch a pre lazde jedno to bude zmena a je tak 99%na sanca, ze bude plakat. Skor ci neskor si to proste zazije kazde dieta. To co sa na to zvykne v jaslickach skor uz potom nebude mat tuto “traumu” v skolke.