Rozhodnutie - rodina či práca

21. sep 2022

V skratke opíšem. Vek 33, 1 dieťa 4 r. Dokončujem si rozširujúce štúdium, vďaka ktorému budem mať možnosť získať prácu snov, chýba mi ešte rok. Po 10 rokoch práce na zastupovanie PN, MD, RD, každý rok-dva som chodila z miesta na miesto, stále nový kolektív... Teraz by to mohla byť práca na trvalo, v krásnom prostredí, blízko domu, ktorá by ma napĺňala, ťahá ma tam ❤️.
Ide o to, že by sme chceli súrodenca pre nášho jedináčika. Lenže, je to ešte rok kým doštudujem, ďalší rok kým sa zabehnem v práci a kým mi dajú zmluvu na neurčito a potom neviem, či a kedy sa zadarí... Som mesiac po potrate (4-5tt). Už sa to stalo 3x. Neviem, či sa mám snažiť otehotnieť alebo sa venovať štúdiu a príprave na vysnívanú prácu. Potom zas mi utečú roky, dieťa potrebuje súrodenca, potom veľký vekový rozdiel, neviem, čo potom?
Ako by ste sa rozhodli vy?

nevenka
22. sep 2022

Ja len k tym potratom - daj si vysetrit aspon stitnu zlazu, ak uz nemas, a to kompletku - nielen TSH u obvodnej. Takze aj do sukromneho labaku, ak nebudu ochotni. Ale po tych potratoch skorych by nemal byt problem. Radim TSH, fT4, fT3, aTPO, ATG, ja si davam robit aj TSI, ale ja mam 2 diagnozy, teda aj hypertyreozu, u Teba skor predpokladam hypofunkciu. O prve ste sa snazili tiez tak dlho, ci nie?
Inak, ja mam vekovy rozdiel 21 mesiacov, prve dieta v 30, druhe v 32, teraz mi spolu chodia do skoly, mame tretiaka a prvacku, su partaci, mame este 21 mesacneho a ten ostava so mnou sam a place za nimi. Oni sa s nim pohraju, lubia ho, neziarlia vobec na neho, len je to pre nich taka hracka, nie partak. Az potom v dospelosti si budu rozumiet. Manzel ma presne o 2 roky starsieho brata a s tym spolu vyrastali a potom o 7 rokov mladsieho a toho brali vzdy ako take "decko", az teraz, ked su dospeli, tak si viac rozumeju, zvlast, ked mame rovnako stare deti. Aj tak budete mat vacsi vekovy rozdiel uz, ale cim mensi, tym lepsie, 10 rokov je uz fakt dost. Ja nemam problem sa bavit so svagrinou, co je mladsia o 9 rokov, mame podobne nazory na vychovu, ako som zistila, ale citim tam rozdiely, to je fakt. Uz to ide aj s vekom trosku, mozno tym, ze ja uz mam tretie babo v poradi, nie prve. No a cakame teraz stvrte, mal by byt rozdiel zase okolo 2 rokov medzi tymito 2 mladsimi a tesim sa sice na cirkus tieto nastavajuce 2-3 rocky, ale bude mat syncek tiez svojho partaka. Prvy syn uz bude mat 9 a za chvilku s nim riadne bude plieskat puberta 😁. Tretieho som mala ako 37 rocna a teraz mam 39.
Narobim sa do dochodku este dost, posledny zamestnavatel mi jasne ukazal na zaciatku korony, ako lahko som nahraditelna a ako sa "sluby maju slubovat a blazni sa radovat". Takze nemam ruzove okuliare, co sa prace a slubov tyka. Kym to nemas na papieri, nemas nic. Obetovala som mu rok za mizernu vyplatu v nadeji, ze sa posuniem vyssie a dostala som hodnotenie, ze nie je so mnou spokojny a zmluva sa nepredlzuje. A nebolo to ani nic odborne a popravde, urazilo ma to, zlomilo a s velkou radostou som sla na OCR s detmi, ked zacala korona a nic lepsie, ako otehotniet, sa mi nemohlo stat. Manzel sa o nas postaral, jemu dokonca plat zvysili. Do 40 budem mat vybavene 4 deti a potom sa mozem realizovat aj v robote. Ale deti uz by som po 40 nechcela a asi ani nemohla mat, to zdravie uz nepusti v tomto smere, hoci ja mam problem s autoimunitou a vzdy mi to porod zhorsi a nasledne sa to ukludni. Takze ak by som rodila ako 20 rocna, tak by to prislo tiez, len skor.
No a sestra ma velky problem donosit vobec jedno dieta v 36. A tiez to bolo, ze praca, nahanacky, tam to, tam hento a potom bum, mame problem.
No rozhodnut sa musite Vy dvaja s manzelom po dokladnom zvazeni pre a proti. A vysetrenia si uz daj vsetky porobit. Mohla sa Ti ta stitna pokafrat a nie vzdy je jednoduche ju dat do poriadku. Sestra mala problem vazny v puberte a potom dlhe roky pokoj a po potrate 2020 znova rozhodena po par mesiacoch od potratu. Vyse 2 rokov jej davali hladinu do poriadku, aby vobec mohla otehotniet. Kym to nemala dobre, tak sa nedarilo.

autor
22. sep 2022
autor
22. sep 2022

@ibrunova prácu mám, ale je to len zas zástup, nemám k nej taký vzťah a k tomu mám často choré to dieťa, tak rozmýšľam, či by mi neschválili rodicak kvôli zdravotným stavom

martina1985ba
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ibrunova
22. sep 2022

tak či tak , vzala by som robotu, a potom by sa uvidelo, ako sa vyvinie situácia.

fiafia
22. sep 2022

Zobrala by som robotu a ďalej sa uvidí. Dieťatko sa môže zadarit o mesiac ale aj o rok. Podľa mňa sa nič nedá naplánovať tak aby bolo všetko dokonale a hlavne väčšinou tie plány nevyjdú. Nechala by som to trochu na osud...

lulu0123
22. sep 2022

Urcite by som najprv dostudovala a dieta riesila az potom.Jedine,ze mas babky naokolo a dostudujes tak, ze budu strazit.Ja si z dvoma detmi neviem predstavit robit ziadnu skolu.

rozovykon
22. sep 2022

ja by som to nesilila, sústredila sa na dokončenie školy, prácu - nevadí že na dobu určitú, pokiaľ budeš pre nich prínos určite sa bude dať v prípade tvojho tehotenstva dohodnúť, vek by som až tak neriešila, a nemusíš byť tri roky doma, ja som šla hneď po materskej do práce po druhom.

veronicka88
22. sep 2022

Nechala by som to.u voľný priebeh.nikdy nevieš či po druhej RD sa nedostaneš na rovnakú pozíciu.nic ti neujde

lienka9
22. sep 2022

Neries.nechaj to plynut.a co bude skor to bude..aj keby si nastupila do prace a otehotnela tak co.aspon sa budes mat kam vratit..ak bude dieta skor,tak si dorob to vzdelanie aspon a lahsie sa ti potom bude hladat..najhorsie je sa upat na nieco a nakoniec sa to moze uplne inak vyvrbit.napr budes sa snazit o dieta,ktore nebude a nechas ujst robotu..alebo bude robota a uplne odstavis snazenie o dieta a ta robota nakoniec nebude taka uzasna.. proste to nechaj plynut a isto sa to nejako vyvrbi casom

mikadooo
22. sep 2022

Podľa mňa rieš to, čo chceš ty a nie, či tvoje dieťa potrebuje súrodenca (s 5-, 6- alebo viacročným vekovým rozdielom, čo teda pre neho rozhodne nebude parťák na hranie).

veronicka88
22. sep 2022

@mikadooo dovolím si oponovať.mam medzi deťmi 6.5rocny rozdiel. Áno mlátia a vadia sa ale neskutočne si chýbajú🙈a sú nerozlučni parťáci...to len tak na okraj že sa nedá zovseobecnovat

dankuk
22. sep 2022

Ja by som volila rodinu. Praca je vzdy len praca. Laka Ta prijemne prostredie, ale nevies akych budes mat kolegov. Mozno budu prehnane ambiciozni, alebo manipulativni. A ked sa zacne vo firme prepustat, prepustia tych co prisli posledni. Takze kludne mozes odmakat 2 roky a aj tak Ta vyhodia, lebo budes "sluzobne" najmladsia. A nejaka zaruka, ze po materskej sa tam vratis v dnesnych tazkych casoch neexistuje (pisem na zaklade skusenosti zo sukromnej sfery, mozno v statnej sfere je to inak).

lulupulu
22. sep 2022

@osky presne tak to je s tým vekovým rozdielom. S bratom mam rozdiel 15 rokov. Ja už mám svoju rodinu a deti a on len začal chodiť do školy teraz. Ani ma neberie ako svoju sestru len ako rodinu. Celý život som rodičov prosila aby som mala viac súrodencov a teda prosila som ich od mojich 6 rokov. Áno mam ešte aj brata s ktorým mám rozdiel 6 rokov. Ale ten posledný rozdiel 15 rokov je neskutočne veľký. Rodičia nieže by nemohli mať deti skôr alebo tak jednoducho nechceli. A teraz sami vidia ako je to zle. Oni majú len niečo cez 40 a o malého brata sa nemá kto starať keď sú v práci a on príde zo školy. Chceli ho dat mne no bohužiaľ ja už svoje 2 deti mám a 3 tie na ceste. Asom veľmi rada za tento malý vekový rozdiel. Áno niekedy je to ťažšie ale oni sa milujú a celé dni sa spolu hrajú.

zuzanockamt
22. sep 2022

@mikadooo mám medzi deťmi vekový rozdiel takmer 10 rokov a veru parťáci sú...jasné,že nie 24/7

squ1rrel
22. sep 2022

Na moj vkus az moc planujes a riesis co bude ked bude :D sorry ale ja som taky antiplanovac a rada mam ked zivot plynie a veci sa nejako vyriesia. Mozno nocna mora pre niektorych, ja by som zobrala novy job ale aj by som sa snazila o dieta. Nikdy nevies co bude o rok o dva, tak naco si robit take starosti dopredu. Mozno sa vam nezadari hned a mozno motyka vystreli, mozno najdes este lepsiu pracu ako tuto a bude to hned na trvalo a nie az o rok.

basska_b
22. sep 2022

On ten vekovy rozdiel medzi detmi sa casto neda naplanovat... dako to uz bude. A kazdy potom chvali "ten svoj" rozdiel 😄 z toho vyplyva, ze vlastne neexistuje daky optimalny rozdiel. Ja by som sa zamerala na pracu, aby si netrapila hlavu a ono to nejako klapne.

zuzanockamt
22. sep 2022

@lulupulu To máš 21-22 rokov a už tri deti?

lulupulu
22. sep 2022

@zuzanockamt a nieje to moja vec??

dzina007
22. sep 2022

vekovy rozdiel ze bude velky by som neriesila. Uz teraz by bol velky. Ci uz je rozdiel 5 rokov alebo 9 rokov je to jedno - vzdy budu obaja v inej etape zivota ....

mikadooo
22. sep 2022

@veronicka88 dovolím si ti oponovať. Mám brata o 6 r. mladšieho a nikdy sme parťáci neboli. Mám kamošku o 5r. mladší brat a doslova ho neznáša. Akože to teraz ideme porovnávať rodiny? Za mňa - spokojná matka, spokojné deti. Ak chce druhé dieťa, nech ide do toho. Ak chce radšej do práce, nech do toho nejde. Ale riešiť, že "dieťa potrebuje súrodenca"... No, nepotrebuje. Alebo máš pocit, že jedináčikovia sú nejaký zanedbaný druh detí? Nikdy nevieš ako sa vzťahy medzi súrodencami vyvŕbia. Dieťa potrebuje súrodenca je ten najhorší dôvod na robenie detí.

zuzanockamt
22. sep 2022

@lulupulu Jasné, len ma to zaujalo a udivilo, ale jasné, keď ti toto vyhovuje, tak držím palce.

lulupulu
22. sep 2022

@zuzanockamt ak tým narážaš na to ze som mlada a sprostá tak sa možno mýliš, moje deti sa majú lepšie ako hociktore deti starších rodičov. Nič im nechýba a verím ze ani nikdy nebude 🙂 a taktiež ja pracujem aj z domu, nie preto ze musím aby som uživila deti ale preto ze chcem a bavi ma to. Mam strednu s maturou, na vysokú som nikdy ísť nechcela. Čiže si vlastne žijem svoj vysnívaný život, s mužom ktorého ľúbim a deťmi ktoré sú úplne úžasné a taktiež mám prácu ktorú milujem. A píšem to sem preto lebo keď niekde poviem koľko mam rokov a deti tak ma hneď nazvu tou ktorá len vyčerpáva štát o dávky a tak. Lenže nie každý je taky. Niesom ani Rómka teda.

top_manazerka
22. sep 2022

Urcite by som zvolila pracu. Ja som bola s prvým dieťaťom doma pol roka, s druhym rovnako a neskutocne ma to zabrzdilo v kariére. A to mám vysoku kvalifikaciu, ani teraz nemam zlu pracu, mam dobry príjem ale mohla som byt uplne inde nebyť materských.

etelkatelka
22. sep 2022

Vek nemáš vysoký. Ja som mala Olivku v 41 r. Ako vôbec nebanujem. Medzi deťmi 7 rokov rozdiel. Malý šiel do 1 ročníka, ja doma, mohla som sa mu venovať a aj prázdniny sme si užili v trojici úplne super. Odporúčam doštudovať, zamestnať sa a máš čas.
Práca je tiež dôležitá, podľa mňa.

panelacikova
22. sep 2022

@lulupulu no.... zvyčajne sa nezapojím do debaty iných, fakt nemám na to čas, ale keď som si prečítala teba a
@zuzanockamt tak musím skonštatovať, že ona na teba nič zlé nenapísala, naopak, ty
@lulupulu si zaútočila do
@zuzanockamt absolútne nevhodným komentárom, v ktorom si ukázala sama svoju vizitku....

lulupulu
22. sep 2022

@panelacikova nie nezautocila, len som to napísala hneď všetko lebo vždy mi potom par báb napíše presne to čomu som sa chcela vyhnut 🙂 to ze je tam označená neznamená ze je celý príspevok venovaný len jej 😀 po tu prvú čiarku to ide jej 🙂

panelacikova
22. sep 2022

@lulupulu ale ona nikde nenarážala na to, že si mladá a sprostá.... toto si napísala ty sama

lulupulu
22. sep 2022

@panelacikova a tiež to písala troška takým podryvacim spôsobom. Ze ju to udivuje.. 🙂

lulupulu
22. sep 2022

@panelacikova a napísala som ze iba ak tým naráža na to. Nie ze to tak mysli 🙂