Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Rozvedení rodičia a výber strednej školy

mirkah1968
29. jan 2013

Moja dcéra chce ísť na umeleckú strednú školu.Sníva o tom,že tam pôjde s otcom na prijímačky a že jej finančne pomôže.Neviem ako mám reagovať.Jej otec je nezodpovední a výživné riešim cez trestné oznámenie a exekútora.Dcéra o tom vie,vie čo sa deje a aj tak rozpráva len o tom,že otec jej volal a ak ju príjmu na tú školu bude jej ju platiť.Neviem ako sa mám o tom s ňou rozprávať.Už neviem.Moja finančná situácia je nie dobrá,bude to ťažké zvládnuť,ale doteraz som vždy všetko vyriešila sama,tak som jej povedala že to vyriešim.Ale ona vraj nechce.Ak jej otec vraj nebude platiť tú školu nepôjde tam aj keď ju príjmu.Trápia ma jej názory.Prečo takto rozpráva.Prečo má také názory.Povedala som jej aby urobila to čo naozaj chce, má talent a tá stredná škola je to čo chce ona, aby si nedávala takéto podmienky, že je to voči nej samej veľmi nezodpovedné.Rozhoduje sa o jej budúcnosti,a mne na nej záleží.Teraz sa už nerozprávame vôbec.Odmieta so mnou komunikovať o strednej škole.Poraďte mi.Mám ju nechať tak,nech si hovorí a plače po kútoch,lebo tak to bolo aj v minulosti a aj tak som ja všetko vyriešila, že ju to prejde.Mám z toho už vážne obavy.Začala chodiť neskôr večer domov a odmieta mi povedať kde bola.

lea641981
29. jan 2013

som si tvoj problem citala dva krat 🙂
ty robis co mozes aby aj vystudovala a ona chce otca?tak mam tomu rozumiet? 😲
chce jeho pozornost?chce aby sa o nu zaujimal?nechce vidiet realitu ze je nezodpovedny a nema zaujem o nu? 😔
tresta teba ako matku kvoli otcovmu nezaujmu?neskoro chodi domov a nechce s tebou hovorit kde bola?
to je na psychologa 😔uzatvara sa pred tebou 😔najhorsie je ked uz deti ani usta neotvoria nechcu hovorit 😔
niekedy je naozaj lepsie ked nam aspon papuluju 😢vieme co sa im prehana hlavou ale ked sa uzamknu zacina to byt nebezpecne 😔

bolo by v mnohych pripadoch aj lepsie ak by sa otec vyjadril a povedal narovinu dcere ako je na tom a nenechal vlastne dieta trpiet,taka doba este nenastala aby si niektori otcovia priznali ze su neschopni

sisaha
29. jan 2013

@mirkah1968 a tato skola je financne narocnejsia ako ine stredne skoly? Kolko stoji?

ivett1
29. jan 2013

@mirkah1968 ťažko je radiť, keď ide aj o vzťah ... matka - dcéra ... a najhoršia možnosť, keď sa dostane dieťa do puberty ... v tomto období majú problém aj deti a rodičia v úplných rodinách ... ale, ak to vezmem ako nazainteresovaný pozorovateľ ... najskôr by som skúsila dcére vysveliť s kľudom, čo naozaj môže očakávať od svojho otca ... a aby ju znovu neoklamal ... t.j. nasľubuje hory-doly a potom to nesplní ... povedz jej, že ak mu tak veľmi verí, nech jej dá nejakú záruku ...
a ja by som ešte argumentovala, že ak má naozaj o školu záujem, tak tam bude chodiť, aj keď ju jej otec platiť nebude ...
a... že teraz nechce komunikovať... skús na ňu ísť ako na dospleláka😉 ... zavolaj ju, nech si dá s tebou trebárs čaj a že sa sňou chceš len porozprávať..ak ste sa pohádali, tak jej povedz, že sa už nehneváš a hlavne veľa trpezlivosti ...
mám ešte len prváčku a tá keď sa "urazí - ofučí" nepohnú s ňou ani hrozby ani prosby, tak si viem úplne presne predstaviť, ako to je pri "puberťáčke" ... ale... tá moja vydrží byť odutá a zatvorená v izbe tak maximálne polhodinu ... tvoja tipujem, že tak jeden deň ... viac ju nenechaj, lebo by si v tej svojej hlavičke mohla namýšľať, že tebe - ako mame - na nej nezáleží a mohla by sa odcudziť a začať utekať z domu ... a potom je už len krok od "zlej partie" ...
všetci tínedžeri si v tomto období myslia, že "všetko, čo urobí rodič zle" a vôbec, ale vôbec ten rodič svojmu dieťaťu nerozumie ... držím palce😉

ivett1
29. jan 2013

@mirkah1968 s tým platením školy si to myslela školné (súkromná škola?) alebo ubytko - internát?...

vefi89
29. jan 2013

ja si skôr myslím, že sa snaží ochrániť kasu matky, ak vie, že otec neprispieva tak ako má?? ak je tá škola fin. náročnejšia, a vie, že máte problém utiahnuť sa teraz, ak sa bojí toho, že pôjde na školu a nebude mať nové rifle alebo makeup? (len môj tip)

irriss
29. jan 2013

@mirkah1968
Uvazovala jsi o pisemne smlouve/zavazku na placeni teto stredni skoly *otaznik*/nefunguje mi klavesnice ☹
At se otec primo a zakonne zavaze a prijme povinnost placeni..
At mas v ruce papir, kde je jeho volba jasne zretelna.. 😉
Dcera by mela vedet,ze v pripade jeho nedodrzeni povinnosti je nutne se skoly vzdat..
Myslim si, ze jde o jediny zpusob,jak zachranit vztah,ktery by ztroskotal diky skole.. 😉

irriss
29. jan 2013

@mirkah1968
Bohuzel mi to pripomina...kdyz si rodic kupuje sve dite..
zacina to drahymi hrackami a konci to drahou skolou..
zvlaste tatinkove vyuzivaji ve svuj prospech pubertalni a vzdorovy vek, aby dostali na svou stranu dotycneho potomka..
pubertalni potomek vzdoruje mene tam, kde mu je vse povoleno..at to stoji co to stoji..

Na uskali a plac mamy si totiz nevzpomina.. mama totiz slzy a zufalstvi neukazuje..i kdyz nema nic, VSE zabezpecuje..ale to dite nevidi...a nebo to bere jako povinnost..jako samozrejnost... ☹

sisaha
29. jan 2013

@mirkah1968 podla bydliska len tak triafam na slepo, ze najblizsiu skolu by ste mali vo ZV. Je sukromna, ale pre prijatych ziakov 2013/2014 poskytne skolne zdarma http://www.ssuszv.sk/oznamy. Je to sice len jeden rok a nikde som sa nedocitala ake vysoke je skolne standardne, ale aspon ten rok by to mohla skusit a uvidela by ci by ju to naozaj bavilo... Resp. napis o aku skolu ide, kam by chcela ist...

irriss
29. jan 2013

@sisaha
Podle meho Mirka @mirkah1968 bude ted v praci.. 😉 podrobnosti se dozvime ( podle mne) az vecer.. 😉

sisaha
29. jan 2013

@mirkah1968 z ich spravy: "motivačné a sociálne programy vedúce k zníženiu, resp. odpusteniu školného - žiaci
s priemerom do 1,3 a žiaci zo sociálne slabších skupín neplatia , resp. majú znížené
školné v plošnom vyjadrení cca ¼ zo všetkých žiakov." - uvedene pod "uspechy, resp.silne stranky" http://www.ssuszv.sk/sites/default/files/zavere... Takze aj toto je cesta mat skolu zdarma... 😉 Ak sa bude dcera snazit

lea641981
29. jan 2013

@irriss otcovia su brutalni ☹

irriss
29. jan 2013

@lea641981
nekdo rika, ze zalezi na vyberu..ale podle meho se otcove nevybiraji... 😉

klincek
29. jan 2013

@mirkah1968 mirka, 15 rocne dievca uz zvladne aj pravdu, aj realitu..vysvetlila si jej dost jasne, ze otec jej vzhladom na jeho sucasnu platobnu disciplinu skolu pravdeopodobne platit nebude, a ze ty na tu skolu nemas peniaze? ak ano, a napriek tomu trva na svojom, tak s nou nebojuj..nechaj ju ist na prijimacky. mozno ju ani nezoberu, a ak ano, tak sa uvidi, ci potom ocinko bude drzat slovo. ak to dopadne tak, ako predpokladas, a tebe sa to nebude dat samej utiahnut, tak dalsi rok bude proste musiet skolu nechat a ist na prijimacky inde.
viem, je to drsne. ale takto ti aspon nebude moct vycitat, ze si jej nieco zakazala. ved co mozete obe stratit? ona jeden skolsky rok, a ty..no budes ju musiet zivit o rok dlhsie 😉 , ale s tym sa u deti predsa rata. a medzitym sa mozno ukaze, kto je aky rodic a slecne sa otvoria oci.
a co sa tyka neskoreho chodenia domov, este stale je to tvoja dcera a nejaky poriadok musi byt..ak chce mat prava ako dospela (výber skoly), nech ma aj taku zodpovednost, aj ked zatial len sama za seba.

maminuska
29. jan 2013

Ono je to niekedy zdlhavý proces , kým dieťa prijme že jeho otec / matka sa práve nesprávajú ukážkovo .
Preto ja som zástancom toho aby sa deti už od malička a primeranou formou informovali o realite. Idealizovanie si nespratného rodiča vo svojom okolí a práve naopak trápenie toho rodiča ktorý sa stará , chystá raňajky , chystá desiate, perie varí ........
Ja keď som sa rozviedla , povedala som deťom pravdu , bez nejakej zášti k bývalému manželovi ( aj ked si mysliet môžem čokolvek ), prečo začo ,kto od koho odišiel ....Syn sa ma len opýtal či ho má otec rád. Povedala som že ano , len inak ako ja. Keď syn chcel čítať čo exmanžel napísal ako vyjadrenie k zvýšeniu výživného ,dala som mu to aj ked to práve nebolo príjemné čítanie. Prečítal , opýtal sa ma či otec málo zarobí , povedala som že nie a tým to končilo, viac sme to nerozoberali . To bolo pred dvoma rokmi.
Výsledok je taký , že moje deti sa naučili žiť s realitou , vedia že ich otec si ich v živote nevezme na víkend , ani na dovolenku , nezavolá im ,nekúpi nič na Vianoce a ani na narodeniny. Nekomentujeme to , neriešime to a ja si každý mesiac vyberám výživné , ktoré posiela jeho manželka. Syn na budúci rok chce isť na sukromné anglické gymnázium , je to finančne pomerne náročná škola, nebavíme sa o financovaní , ale vie že urobím max. aby som z jeho otca dostala peniaze , nakoľko dobrovolne ich on nedá.

mirkah1968
autor
29. jan 2013

Dobrý večer.Ďakujem vám všetkým za názory.iba náhodou som na internete našla túto stránku,bola som zúfalá už.Máte pravdu,bola som v práci do večera.Dcéra už neurobila ani domáce práce.Sedela v izbe ked som prišla,obliekla sa že ide von.Teraz nie je doma.Neviem čo robiť.Pripadám si že ma vydiera,že ma trestá.Veľakrát sme sa rozprávali o jej otcovi,predchádzalo tomu veľa zlých udalostí.Bola nadaná športovkyňa,už pred dvomi rokmi skončila so športom,lebo vraj ide bývať k otcovi a on jej aj školu vybavuje v bratislave.Nič sa neudialo,zhoršila si prospech a on nechodil po ňu.Všetko sa to dialo len v ich telefonovaní.Riešila som to tak,že som mu jedného dňa zatelefonovala a oznámila,že ak je to tak ako mi hovorí zakaždým ked si volajú,tak nech sa páči za 2hodiny nech príde pre ňu,má už zbalené veci.Začal sa vyhovárať,nechce ju vraj mať u seba,že on s ňou hovorí že keby...žeby to bolo super.Bola pri tom,všetko počula.Zavrela sa do izby a začas bol pokoj.Lenže začalo to znova.Mne jej otec telefon nezdvihne.Ona ho obraňuje,že on má teraz finančné problémy,ale že mu verí(?) lebo jej to sľúbil(?)že ked všetko vyrieši,postará sa o ňu.Uvažujem už vážne nad tým,že rozhovor u psychológa bude potrebný.Neviem si predstaviť ale ako jej povedať že tam s ňou musím ísť.Chcem vedieť aj ja ako mám reagovať,pochopiť,a ona nech si povie,možno od neznámeho príjme rozhovor,aby pochopila že pravidlá platia, aj pre ňu,aj pre jej otca a aj pre mňa samozrejme.Umelecká škola je aj bližšie aj vo Zvolene,aj v BB je taký odbor,môže ísť aj tam,ona to vie.Bola by som najradšej keby išla tam a mala by som ju pod dohľadom,dochádzala by.Chcela som vedieť názory iných,ďakujem vám všetkým.

womankc
29. jan 2014

@mirkah1968 rozhodne by bol osožný dobrý psychológ , zrejme bola na neho fixovaná a to takéto deti aj keď veľa chápu už , nechcú si to proste podvedome pripustiť. Zrejme ho má zidealizovaného a očividne ju on vie kvalitne slovne úplne namotať , on to berie v rovine keby..... možno aby ju utíšil a mal pokoj , ale ona to berie ako slovo, ktoré jej dal. Na teba očividne reagovať nebude, možno ťa aj viní za rozpad , bohvie čo jej on navypráva za hovadiny a také malé dieťa / 15 je práve taká tá hranica háklivá je ešte dosť dobre ovplyvniteľné , resp. oblbnuteľné . Predsa len sa lepšie manipuluje s dieťaťom ako s dospelým . Podľa mňa by ste mali tráviť vy dve spolu viac spoločného času, zober ju do kina, divadla, alebo len do centra nákupného, ale buď s ňou .
Čo sa týka školy, nechaj ju nech si ju vyberie sama, umožni jej to , povedz jej, že budeš robiť všetko preto, aby tam mohla chodiť , ale že by si bola rada , či by nemohla zvážiť tieto školy , čo sú bližšie , že by to bolo ekonimicky pre Vás obe výhodnejšie a ty by si bola šťastná keby jej to vyšlo a tešila by si sa s ňou. Že si na ňu pyšná.
Ten šport prečo už nerobí, kvôli financiám???? Šport je prefektná psychohygiena pre decká hlavne v jej veku. Naučí sa zodpovednosti, režimu, disciplíne a samozrejme aj sebavedomie upevní a hlavne vybije si nadmernú energiu- emócie . .
Zavolaj mužovi, že takto to vníma ohľadom školy dcéra, čo je na tom pravdy a že očakávaš to písomne potrdené, že sa bude finančne aktívne na financovaní školy podieľať .
Čo sa týka toho chodienia von....... No neviem, ja by som moc nezniesla, keby sa mi deti tárali a ja nevedela , ani kde sú u nás je prísnejší režim, musím vedieť kde sú a kedy prídu , sem tam si vzájomne zavoláme, či je všetko OK a ide to aj takto .
Hlavne ide o ňu teraz, nie o Vás aj ty musíš urobiť kroky, ktoré ti nie sú príjemné a vybojovať to za ňu a hlavne pre ňu.
V podstate sa jej zrútil celý doterajší fungujúci životný chod a nevie sa z toho vymotať . Je to čisto prejav vzdoru . Ona sa hľadá a myslí si , že otec jej pomôže . Nepripustí si proste , že by to bol on čo zlyhal asi ...................
Prajem ti veľa šťastia , aby ste sa vy dve našli na rovnakej ceste

womankc
29. jan 2014

@mirkah1968 prepáč , som si až teraz všimla, že je to už staršia debata, zrejme ste to už vyriešili aj školu 🙂

mirkah1968
autor
29. jan 2014

Dobrý večer prajem. Chcem Vám všetkým poďakovať za príspevky a hlavne povedať, že som urobila čo som cítila v srdci. Išla som s dcérou na tie prijímačky a povedala som si aj jej, že to bude aj pre ňu skúška, aby vedela či vôbec na tú školu má. A tie prijímačky urobila a zobrali ju. Nechala som to tak, že teraz sa uvidí ako dodrží otec svoje sľuby. Stalo sa že koncom školského roka na základnej škole jej zavolal a povedal, že s tou školou to nemyslel až tak vážne a že on sám má finančné problémy. Plakala, veľmi, obidve sme si spolu sadli a preberali sme všetky možné riešenia. Cez prázdniny jej volával a raz tvrdil, že už má novú prácu a zaplatí jej prvé školné a zápisné a že v septembri môže nastúpiť. Tak sme teda na ten zápis išli, aj na internát. Bol to veľký šok, keď sme sa dozvedeli, že nie je zaplatené ani zápisné, ani prvý mesiac školné ani internát. Nedal jej to vôbec vedieť. Na internáte nás prijali, šek vraj stačí zaplatiť do pol mesiaca. Sama sa rozhodla, a zavolala mu, že si balí všetky veci naspäť a beriem ju naspäť domov, lebo nič čo sľúbil nesplnil. A aby vedel, že je to všetko len kôli nemu. Stalo sa však to, že prišiel na druhý deň za ňou do školy a vyplatil všetko čo potrebovala, našiel si prácu v Rakúsku a odtiaľ to má do Bratislavy kúsok. Tak ostala na tej škole. Teraz platí jej školné a internát, síce niekedy oneskorene, má to veru moja dcéra ťažké, pretože musí v hlave riešiť aj to či otec pošle alebo nie, namiesto toho aby sa venovala len škole. Na tej škole je šťastná, akoby sa tam našla, má zaujímavé nápady a veľa plánov. Stali sme sa veľké kamarátky a všetko si povieme. Ja som medzitým prišla o prácu, a momentálne si hľadám, zatiaľ neúspešne. Urobím všetko preto, aby som čo najskôr pracovala, aj keď je to v tejto dobe veľmi ťažké. Máme finančné problémy, ale držíme spolu. S otcom sa teraz stretáva dosť často, pretože sa mu zmenila situácia. S priateľkou, s ktorou žil, sa rozišiel a povedal jej, že už má len ju. Dokonca býva prechodne v Bratislave na ubytovni. Ďakovala som pánu Bohu za to, že jej začal pomáhať. Je ťažké vopred sa rozhodovať, keď nevieme ako to dopadne, to bolo aj v tomto prípade. Sama som sa bála, ale musela som jej ukázať, že keď niečo veľmi chceme, musíme za tým ísť. A podarilo sa. Nie je isté či jeho pomoc bude naozaj stále, ale momentálne sa snaží. So mnou nekomunikuje, ako predtým, len s ňou. Mne to nevadí, hlavne že ona je tam a je šťastná. Sama mi povedala, mami keby si vedela koľko ľudí žije horšie a má horšie problémy ako sme mali my, sú chodí alebo prežili nejaké nešťastie, má tam kamarátky s ktorými akoby sa našli. Životné osudy sú ťažké. Pre mňa je dôležité, že sme to obdobie prekonali a že si s dcérou dôverujeme. Povie mi všetko, aj keď jej otec zase hovorí, aby to nehovorila mame. Viem o všetkom. Vždy som pozitívne myslela a verila som že ak budem myslieť na to dobré a kladné, zlé veci a nepríjemnosti ma začnú obchádzať. Dokonca aj ľudí stretávam takých, ktorí nie sú nešťastní, ale podobne ako ja myslia pozitívne. Z každej situácie by sme si mali vziať buď ponaučenie a zamyslieť sa, či už to bolo pre nás dobré alebo zlé. To zlé nás posilní a vieme ísť ďalej. Verím, že moja dcéra bude úspešná a v živote veľa dosiahne. Často ju chválim a to tiež prispieva k sebavedomiu. Povedať "ľúbim ťa a objať, to je to najkrajšie, čo môžem dcére dať. Dokonca povedala otcovi, že aj keď toľko rokov nemal o ňu záujem a klamal ju do poslednej chvíle, môže ďakovať mne, mame, že som ju tak vychovala, pretože keď prišiel za ňou že ostal sám, neotočila sa od neho chrbtom, ale berie ho stále ako svojho otca. A na to, jej sľúbil, že tú školu aj dokončí. Čas všetko ukáže. Ešte je to len začiatok. A ja som šťastná, keď vidím, ako nadšene a s radosťou si balí veci a odchádza na internát. Ďakujem ešte raz, že som tu mohla napísať, vtedy som bola bezradná a nešťastná, pomohlo mi prečítať si názory vás všetkých. Prajem pekný večer. 🙂

vravkasolivajka
29. jan 2014

Tak to je krásne a perfektné, len tak ďalej :D 🙂 prajem Vám obidvom len veľa veľa dobrého 🙂
Mám 10 ročnú dcéru ktorú som mala za slobodna a teraz som vydatá a z manželom máme 4 ročného synčeka a jej bio tatka ako ho voláme s dcérkou máme niečo podobné od malička jej tlačil do hlavičky že jej kúpi jednorožca, bieleho tigra atď keď už som bola vydatá asi 3 rok sa jej vyjadril že keď sa "niečo" stane môjmu manželovi tak nás prichýli obidve aj so synčekom u neho a že budeme krásna rodinka. 😠 😢 😝 😎 😀 😅 Vtedy keď mi to prezradila tak som si povedala a dosť a toto som mu už musela "vyhodiť" na oči a prezradiť mu že mi prezdradila 🙂 🙂 😅 a od vtedy mám oheň na streche už máme druhé pojednávanie kvôli striedavej opatere čo navrhol on a ja som z vážnych určitých dôvodov nesúhlasila. Asi si uvedomil že niečo už skončilo a už nezačne... 🙄 a chce si ukradnúť aspoň trošku.
Zrejme každý bio tatko v určitom veku - čase si uvedomí že niečo premešká ak niečo nepodnikne. Žiaľv niektorých prípadoch to príde až príliš neskoro, aj keď vraj nikdy nieje neskoro...

feejay
29. jan 2014

Ahojte, chcem vás poprosiť o vyplnenie dotazníka pre známu. Dotazník nájdete tu https://docs.google.com/forms/d/1-PpFqjIbOLRfhv...

Ďakujem.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli