Rozvod a dom na hypo

natina_m
14. jan 2018

Ahojte,chem dat ziadost o rozvod,mame dom na hypo,j postaveny na manzelovom pozemku kt.mu rodicia prepisali ked sme sli stavat.Moja otazka znie,ako sudy k takemuto pristupuju,budu prihliadat na to kde bol dom postaveny? Ja chcem aby s dom predal,on vsak nie....

sasa1310
14. jan 2018

@somsamadoma https://www.katasterportal.sk/kapor/vyhladavani...

** nemusíš zadávať všetky, stačí tvoje meno alebo dátum narodenia

somsamadoma
14. jan 2018

@sasa1310 presne tam som to zadala, ale ico je medzi povinne idaje

medovka14
14. jan 2018

@somsamadoma nechcú IČO, chce to iba jeden z tých údajov, pri ktorom sú dve hviezdičky 🙂

sasa1310
14. jan 2018

@somsamadoma veď čítaj...

montemotherone
14. jan 2018

@natina_m hypo nech ťa nemýli. Jednoducho sa zhodnotí váš spoločný majetok. Keďže dom ste financovali počas manželstva, z vlastných prostriedkov (to čo vám dali rodičia teda asi nezdokladuješ ☹ ) + z hypotéky, je tvoj aj jeho 50:50. Obaja ste predpokladám zapísaní na liste vlastníctva. Čo sa týka pozemku, ten sa pravdepodobne odráta z ceny domu ( V čase keď sa prepisoval, mal nejakú hodnotu a o tú pravdepodobne pôjde) Zvyšok je váš spoločný majetok. Je to celé o vašej dohode+ sa tomu bude venovať súd, takže určite neodídeš s holým zadkom 😉
Ideálne je dohodnúť sa rozumne ešte pred súdom (s pomocou právnikov, mediátora...) Vyjde vás to oboch lacnejšie, a hlavne ušetríte nervy. Určite sa nechcete ťahať roky po súdoch :-/

somsamadoma
14. jan 2018

@medovka14 len nenaslo ani jeho ani mna, aj to som skusala. Preto som zmätena

veronikaszabova
14. jan 2018

@somsamadoma tak zle hladas ;)

ankare
14. jan 2018

A ako je to, keď napr. manzelka výhra vyssiu hotovost? Aj tá patrí do BSM?

veronikaszabova
14. jan 2018

@somsamadoma ja ked to vyplnim, tak mi tam ukaze LV.
Vypisujes to dobre?

zuzanaete
14. jan 2018

@veronikaszabova Domova schodza ma vela spolocneho s LV. Hlasovat moze iba vlastnik a rozhoduje, ci je vlastnistvo bezpodielove (vtedy staci byt pritomny jeden vlastnik) alebo podielove (musia byt pritomny vsetci). Ci sa to uz dodrziava je druha vec.

andy03
14. jan 2018

ako poviem ti je toto vsetko len o charakteru tvojho mazela..ja poznam presne taky isty pripad co pises a skoncil tak ze manzel- majitel pozemku prepisal pozemok rychlo na otca a napisali zmluvu o prnajme pozemku...vlastne pozemok bol svokrov a dom bol ich.. len tu nastava vec kto ti kupi dom bez pozemku????? tak nakoniec kamoska odkracala s kufrom a par tisicami vo vacku a pritom mali dom postaveny bez hypo..povymyslal si tam rozne sprostosti co bolo treba opravit a vsetko mozne mal vydokladovane..akokeby cely zivot pocital s rozvodom..
ako pravo mas na to co je pisane ale zaklad je to ci je tvoj muz charakter a da ti to, alebo z toho vykluckuje.. l
ebo aj u nas to tak bolo ze manzel dostal pozemok a nasa rodina finacovala dom ale pod tou pomienkou ze pozemok sa prepise na oboch .. lebo sud sa aj u tej kamaratky tahal asi 2 a pol roka a aj tak prd z toho mala

somsamadoma
14. jan 2018

@zuzanaete u nas je aj nejaka pani od primatora a vsetko zapisuje. A ked prideme na schodzu podpisujeme sa vsetci pritomni. Ja som z takychto veci magor, preto sa pytam, ci niekto nevie ako to je. Len aby som vedela do buducna. Pre istotu

veronikaszabova
14. jan 2018

@zuzanaete ked som byvala u rodicov, tak som chodila na schodze ja. Aj som hlasovala. A majitelom nie som.

montemotherone
14. jan 2018

@somsamadoma podpisovala si niekedy nejakú kupno-predajnu zmluvu k bytu? A potom návrh na vklad do katastra? Ak nie, nebudeš ani na liste vlastníctva :-/

veronikaszabova
14. jan 2018

@somsamadoma ved pozri LV a budes vediet na com si

montemotherone
14. jan 2018

@andy03 Vieš čo, tu ale je časť domu majetkom banky. Myslím že s pozemkom nebude môcť nikto narábať bez súhlasu banky 😉 my sme s tým mali teraz trochu problém. Chceli sme navýšiť úver na dom, a banku dokonca zaujímala prístupová cesta, jej ťarchy a podobné záležitosti, ktoré by znižovali možnosť prístupu k nehnuteľnosti aj možnosť predaja

montemotherone
14. jan 2018

@andy03 ...v podstate s pozemkom by som na jej mieste nerátala, ale dom je v bezpodielovom spoluvlastníctve, s tým nemôže narábať bez jej vedomia...

mondolina
14. jan 2018

@somsamadoma
teraz som si vyhladala na katastri moj byt ktorého som majitekou, a bez IČA

lula313
14. jan 2018

@veronikaszabova v tom prípade spoločenstvo(správcovská spoločnosť) porusovalo aj zákon, nakoľko ak si nemala splnomocnenie, nebola si oprávnená právoplatne hlasovať.

@somsamadoma ako nechapem, čo sa muža nespýtas, keď si nevieš stiahnuť LV, že ako to mate? na com mate založený vzťah, keď takéto veci nemáte doriešené a ani sa o tom otvorené neviete porozprávať? Prispievaš mu na hypotéku? Ak je muž jediným vlastníkom na LV odporucam ti odkladať si bloky ku všetkému, čo kúpiš a ak mu prispievaš na hypotéku, tak mu peniaze prevádzaj cez banku aj s poznámkou splátka hypotéky, nech to vieš potom zdokladovať.

sassannka
15. jan 2018

@montemotherone No veď jasné. Ale kľudne sa môže stať, že hypotéka presiahne hodnotu toho domu (+ úroky - darovaný pozemok). Prakticky jej patrí len polovica rozdielu medzi hodnotou nehnuteľnosti (- hodnota pozemku) a hypotékou. Aby nakoniec nebola rada, že po rozvode nemusí nič splácať.

emilia25
15. jan 2018

Ked sa rozvadzala moja segra ktora akoze si kupili dom od otca za manzelstva a mali to bez hypo.svagor jedine co dostal bolo auto.a to zili 13rokov spolu a prerobili aj vrch novu strechu spodok spolocne.no aj tak bol vitaz lebo bol stastny ze ich rozviedli.naozaj zalezi aj od charaktere druheho partnera.

medovka14
15. jan 2018

@somsamadoma píšem ti spravu 🙂

eliska13
15. jan 2018

@natina_m prepáč a čo by si z toho chcela mať?dali to jeho rodičia ako dar synovi.Ak nemáš ty zdokladovane peniaze, ktoré dali rodičia tebe, tak je to zle.Budes mať nárok na polovicu z domu a vybavenia plus dlhy.Zalezi koľko rokov platíte hypo

fefe123
15. jan 2018

presne tak to je, ak je pozemok dar, odráta sa z ceny domu, potom sa odráta nedoplatená hypo (hypo sa bud vyplatí, alebo dom zostane jednému z manželov a ten ju bude ďalej splácať) a rozdiel, čo zostane sa rozdelí na 1/2 ( niekto to delí aj tak, že komu zostanú deti, zoberie 2/3 a ten bez detí 1/3, ale to len u charakterných ľudí funguje)... ak je manžel charakter, pripočíta Ti peniaze, čo dali Tvoji rodičia a priplatí Ti ich k Tvojej polovici zostatku ceny za dom.... ak je blbec, tak Ti dá len polovicu zo zostatku ceny domu po odrátaní pozemku a hypo...

andy03
15. jan 2018

@montemotherone
funguje to tak..zasa hovorim ze da sa so vsetkym vytoto... ich po 2.5 roku sud rozsudiil s tym ze pozemok je svokrov a ich dom a ze ju ma vyplatit, lenze tym ze ona mal najomnu zmluvu za krotu svokor vsetko odvazal a mal to ako oficiialny prenajom pozemku, tak jej strhol peniiaze za najom z jej podiielu lebo boli rozvedeny a byvala v dome aj ona a nakoniec aj tak povedal ze on ten dom nechce nech sa preda...a tu nastava otazka kto ti kupi dom na cudziom pozemku?????????tak zasa predavali dom as rok a pol cez realitku a nikto ho samozrejme nekupil, ako zakon mu toto nezakazuje robit jedine co jej zasa zostalo jei sudit sa zasa 2 roky a furt dookola..a ked zratala co zaplatila pravnikom tak jej cca 4 tiisic zostalo.. tak preto hovorim ze dohodnut sa predom a ked je muz charakter tak ok a ked nie tak toto je nadlhooooooooooooo

andy03
15. jan 2018

@montemotherone
a vids nakoniec asi budu mat aj stastie ze maju hypo 😉😉 oni mali bez hypoteky tak to bol kamen urazu.

zuzanaete
15. jan 2018

@veronikaszabova Tak tvoj hlas bol neplatny a kludne mohol niekto napadnut hlasovanie ako neplatne. Schodze si sa mohla zucastnit, ale bez pisomneho splnomocnenia si hlasovat podla zakona nemohla.

deti95060810
15. jan 2018

vyrovnanie majetku po rozvode je väčšinou o právnikoch... vyhráva ten šikovnejší.😉
a na manželov súcit a spolupatričnosť by som sa nespoliehala.... to vieš láska prešla, všetko prešlo... príležitosť robí zlodeja a každý si chce väčšinou uchmatnúť čo najväčší kus... je to smutné,ale tak to býva v živote...