Sme zlí rodičia? Dospelá dcéra ide žiť ku starým rodičom.

7. nov 2019

Zaujímal by ma Váš názor.

Mám 23 ročnú dcéru, ktorá 2 roky žije už s priateľom v podnájme. Ich vzťah je ako na hojdačke. XY krát sa rozišli a znova dali dokopy. Naozaj už tie rozchody ani nepočítam. Aj teraz, ešte pred mesiacom plánovali stavať dom, lebo za prenájom platia nekresťanské peniaze. A zrazu zase rozchod. Ale vraj už definitívny.

On sa vracia k rodičom.

My sme rok čakali ako sa vyvinie ich vzťah a keďže máme malý byt jej izbu sme si po roku od jej odchodu prerobili na spáľnu. (pred tým sme spávali v obývačke). Máme ešte syna 11 ročného a ten má svoju malinkú izbičku.

Dcéra hneď povedala, že ona sa domov už vrátiť nechce a ja som ju nejak nepresviedčala ani. Povedal, že si s kamarátkou nájde podnájom. Nakoniec sa ponúkli moji rodičia, ktorý majú veľký rodinný dom, že môže bývať u nich, aspoň že bude veselšie u nich 🙂

Všetci sme s tým v podstate v pohode, rodičia bývajú kúsok od nás, takže môžeme byť hoci kedy spolu.

No niektorý naši známy a aj pár ľudí z rodiny nás označil za zlých a krkavčích rodičov, lebo ju nezoberieme nazad domov.

Čo si vy o tom myslíte? Podľa mňa ak je ona s tým spokojná a sama sa nechce vrátiť nie je prčo nás takto obviňovať???

sonnenshein
7. nov 2019

Ma 23 rokov. Preco, pre Boha, by ste ju mali brat domov? Asi som teda hnusna a krkavcia aj ja, ale dospely potomok nema preco byvat u rodicov, samozrejme ak je zdravy a schopny sa sam zivit.

0silvia0
7. nov 2019

tí, čo o vás klebetia, nech si pozametajú doma pred vlastným prahom a nech sa starajú do svojich detí a do ich rodinných vzťahov. To, čo sa deje vo vašej rodine a to, ako ste si to zariadili, je výsostne vaša vec a babky, tetky, kmotry a svokry nech si idú pozrieť nejakú telenovelu, urobia lepšie keď chvíľu nebudú kvákať iným do života...

miriam11
7. nov 2019

Ani ja by som ju späť nevzala. Je dospelá, nech si zariadi vlastnú domácnosť. Aspoň sa bude viac snažiť zariadiť sa samostatne.

1andrea111
7. nov 2019

napísala si to pekne, aby bol každý na Tvojej strane, ale zrejme sa dcéra nemá kam vrátiť, tak jej starí rodičia ponúkli bývanie. Keďže ako si napísala študuje ešte na VŠ, takže je tam ešte stále zo zákona vyživovacia povinnosť voči dieťaťu, predpokladám že aj rodinné prídavky. Takže dcéra nie je ešte samostatne zarabajúca ale študent. Mňa by to osobne ako dcéru veľmi mrzelo.

miadi
8. nov 2019

Tak aj tvoji rodičia su zli ked byvaju vo velkom dome a ty ich dcera sa s rodinou tlačite v malom byte. Podla tej logiky. Hlavne ak je dcera spokojnà. Teba to može škriet jedine ak si mysliš že v tom čo tvrdia pribuzni je zrnko pravdy. Mozno pocit viny że nemas pre dceru miesto v byte. Ale tak Keby Nebolo inej cesty zobrali by ste ju spet ..? Ak ano tak možes kludne spavat a co si myslia druhi nerieš.

maciatkolulu
8. nov 2019

Ona študuje na dennom vš?

maciatkolulu
8. nov 2019

@sonnenshein pokiaľ študuje vš denne, tak rodičia majú vyzivovaciu povinnosť. Nie ona ma má starým rodičom prispievať, ale jej rodičia majú platiť výživné starým rodičom, alebo dcere....ved aj rozvedený rodič ma vyzivovaciu povinnosť voči dieťaťu🤔😉, počas celého štúdia a teda po dobu, kým dieťa nie je schopné sa starať samé o seba a to určuje súd.

sonnenshein
8. nov 2019

@maciatkolulu Ze je denna studentka sa nikde v povodnom prispevku nepise.
Kazdopadne, vyzivovacia povinnost nemusi znamenat, ze bude dievca byvat doma, ale ze jej rodicia budu prispievat, alebo zaplatia izbu v podnajme. A kedze platili (pl.) drahy podnajom a chceli stavat dom, neviem ci by aj Sud nepristupil na to, ze je schopna sa sama zivit.

maciatkolulu
8. nov 2019

@sonnenshein nuž nie prispievať, ale živit. To už my nevieme ako to bolo s priateľom, koľko mal peňazí, kto to platil, každopádne ako externý študent by mala zamestnanie a nie brigádu podľa mňa. Takže pokiaľ je dcéra na dennom štúdiu, tak ju rodičia majú zo zákona povinnosť živiť. Ako písal niekto vyššie, rodičia poberajú prídavky a iné... V takomto prípade. Nikde nepíšem, že ma byt s rodičmi doma, ak si si nevšimla, píšem, že je povinnosťou rodičov platiť bud starým rodičom, alebo samotnej dcére ktorá to inak môže riešiť aj súdnou cestou😉. Ja nechápem, keď sa jedná o otca, ktorý chce zrušiť dieťaťu výživné, tak sa tu hromadné naňho nadáva, pokiaľ je to napísané inak, tak je zrazu dieťa už dospelé a ma sa živiť same😂😂😂. Nedajbože, sa opýta druhá manželka, že dokedy sa platí výživné na dospelé dieta😂😂😂😂😂tak konieeeec. Zákon je rovnaký a vždy a všade, teda po celom Slovensku. Nerozdeluje matku, otca. Proste je vyzivovacia povinnosť stanovená zákonom.

lagata
8. nov 2019

@maciatkolulu no tymi asi 20 eurami co na nu poberaju si rodicia strasne prilepsia 😄 Vies niekto mozno nema potrebu nechat sa zivit rodicmi len preto, lebo ma na to narok zo zakona. Bola som ja ale blba, ze som si ma vyske nasla brigadu a po roku studia rodicom povedala, ze mi nemusia posielat ziadne peniaze a neriesila som, ako sa obohacuju na pridavkoch 🙄 Mala som sa radsej pekne nechat zivit rodicmi a potiahnut tu vysku aj dalej a nielen do Bc. a ist robit 😂

mm2008
8. nov 2019

neviem, či "zlý" , no "zlí" určite nie... dcéra je dospelá a ostatné už odznelo v predchádzajúcich príspevkoch... rodinu, známych nerieš, nežijú váš život.. starajú sa, lebo zrejme nevedia poriešiť svoje vlastné "problémy" .. ži a nechaj žiť...

negymama
8. nov 2019

@maciatkolulu tak to urcite meni situaciu. vacsina diskutujucich aj ja, sme boli v presvedceni ze tu ide o zarabajucu dospelu osobu, nie studentku na dennom studiu, tu samozrejme maju rodicia este vyzivovaciu povinnost. nie je problem ze byva u starkych, ak je tak priestorovo pre vsetkych lepsie, ale mali by potom prispievat starym rodicom na vyzivu dcery a hradit naklady na studium.
Dcera ked si privyrobi, je to len plus. vacsina rodicov berie, ze studujuce dieta ma brigady na "luxus" navyse, ako vylety, drahsie oblecenie, elektroniku nad ramec moznosti rodiny, nie na svoje zivenie sa a platenie studia.

autor
8. nov 2019

@1andrea111
@maciatkolulu
@sonnenshein
@miadi na ujasnenie:
1. ona sa nechce vrátiť
2. ak by nemala kam ísť určite bude s nami
3. študuje denné štúdium + brigáda z ktorej má cca 700 v čistom mesačne
4. ako rodičia s vyživovacou povinnosťou je každý mesiac prispievame sumou 250 EUR , + výdaje na školu
5. moji rodičia nám navrhli, že môžeme bývať u nich, čo sme mi odmietli, aj keď ich milujem nadovšetko
6. s priateľom si všetky výdaje delia 50:50, peniaze nie sú u nich problém

autor
8. nov 2019

@negymama písala som už skôr, že chodí na VS + brigáda

sonnenshein
8. nov 2019

Z tohto pohladu si myslim, ze svoju vyzivovaciu povinnost si plnite, a to dokonca aj ked je dcera schopna sa sama zivit.
PS. Ja som mojim rodicom vdacna, ze ma nechali sa postarat o seba. Verim, ze Tvoja dcera to bude, ak uz aj nevnima, podobne.

negymama
8. nov 2019

je to potom ok

maciatkolulu
8. nov 2019

@lagata ja nechápem o com píšeš, ja som len napísala, že ak je na dennom štúdiu majú rodičia ešte vyzivovaciu povinnosť a bodka. Nuž ja mam na dcéru 230 prídavky, to je celkom pekne nie👍 a ono aj daňové bonusy sú atď. A pokiaľ majú rodičia výčitky, že im rodina vyčíta, že kde býva dieťa, tak môžu v kľude povedať, že starým rodičom platia za dcéru a takto to vyhovuje. Ú každého je to iné. Keď si si pekne zarobila a dokázala uplatit sama sebe je fajn. Každopádne by rozvedene matky co tu píšu a útočia na iné mohli zobrať k srdcu, že dospelé dieťa sa nemá nechať zivit...

maciatkolulu
8. nov 2019

Kde prosím ta ma za brigády, čo určite nie je práca na 8 hodín denne 700eur v čistom? Fakt ma to zaujíma, lebo žijem v krajine, kde sú slušne platy, ale teda takéto brigády....

autor
8. nov 2019

@maciatkolulu robí barmanku a s tringeltami jej to vychádza takto + - (ale robí viac ako je "povolené" myslím na hodiny) ale to je bežná prax všade....

autor
8. nov 2019

@maciatkolulu on je tam už dlho, začínala už v 3 ročníku na strednej, takže má na starosti aj iné veci. Zabezpečuje tovar, robí objednávky alkoholu...a pod. Takže pre nich je viac ako brigádnička...

maciatkolulu
8. nov 2019

Ale to ma toľko na hodinu????

autor
8. nov 2019

@maciatkolulu to ja netuším koľko má na hodinu. Viac je z tých tringeltov ako z "hodinovej" odmeny, to je vždy tak v gastre. Je to podnik na vyššej úrovni. Klientelu tvoria, doktori, právnici, podnikateľia, ktorý si tam chodia ventilovať večer hlavu. Naviac minimálne 2 x do týždňa majú aj uzavretú spoločnosť a za to sú ďalšie peniaze pre nich naviac. Tiež dostáva aj odmeny za "objednávky". Ja poznám majiteľa, viem že to nie je žiaden "zloduch". Osobne som ale už dávnejšie hovorila obom, že by si to mali ošetriť inak ako dohodu, ale je to ich vec.

galioska
8. nov 2019

Ono aj keby sa vrátila k vám domov by ste boli v očiach iných divni hlavne dcéra , viem si predstaviť tie keci okolo a čo sa stalo? Rozišli sa? A ako sa pomestite do tak malého bytu? A bla bla... neriešiť

maciatkolulu
8. nov 2019

Nuž tak potom, keď už ťa trochu skru reči druhých, tak treba zdôrazniť, že dcére je tam lepšie, rodičom platia a ešte im tam pomáha a robí spoločnosť a vám to takto vyhovuje. Pokiaľ ste vy spokojní a aj dcéra, tak nemáš čo riesit

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
miadi
8. nov 2019

Vobec nerieš nevysvetluj. Ten kto to nevie nechce pochopit asi len cakal na dovod aby si bola “zla”. Aspon vies na com u nich si. Fakt nemusis nikomu skladat ucty. Hlavne ze s dcerou mate dobry vztah. A je šikovna. Dlho aj tak u dedkovcou nebude najde si ineho frajera alebo podnajom ked bude chciet viac sukromia.

kvetinka75
8. nov 2019

čo máš 15 že riešiš čo si myslia ostatní? Nikto za vás Váš život riešiť nebude. Ako vám to vyhovuje, tak si spravte . Ostatných .... do toho. A k dcére, je dospelá, tak postupne by sa mala začať stavať na vlastné nohy.

maciatkolulu
8. nov 2019

Ty, ale s vyše 950 si môže aj sama. Platiť podnájom, ak by chcela

maciatkolulu
8. nov 2019

Koľko dáva starým rodičom?

autor
8. nov 2019

@maciatkolulu áno to je pravda, no sú to nekresťanské peniaze. Doteraz platili za garsónku 480 EUR, aj si našla podnájom s 3 ďalšími (cudzími) ľudmi v 2 izbáku za 290 EUR....