Spoločné verzus oddelené hospodárenie

kvetoslava00
11. nov 2015

Ahojte dievčatá,
budem sa vydávať a rada by som poznala váš názor na hospodárenie - teraz máme každý svoj účet a svoje peniaze. Ako však hospodáriť v manželstve ? pokiaľ by bol jeden spoločný účet, nebudem mať (a ani môj manžel) žiadne "svoje" peniaze. Ako to robíte - poraďte.

monhla
11. nov 2015

Deti sú spoločné, dom je spoločný, ... peniaze tiež 🙂 P.S. Účet máme každý svoj, ale peniaze sú NAŠE !

limetka69
11. nov 2015

Tak mi sme svoji od augusta. Mame 2 ucty, nikdy by som nedala jeden spolocny, nevies kedy ta muz zotroci 😀 s platenim najmu a hypo sme rozdeleni zhruba na polovicu a na nakupoch sa striedame. Ja si uvedomujem, ze som trosku marnotratna a tak dam aj zvysne peniaze manzelovi. Necham si len limit co som si dala, ze sa mozem potesit. Alebo niekedy dam muzovi vsetko a ked potrebujem poviem: davaj het.... A musi mi dat. Ale ucet mam svoj, to je ako poistka, sak nevies co bude po rokoch, zacne setrit jak saleny a bude ti davat na pridel 2 e jak v sudnej sieni 🙂 zivot je nevyspytatelny, a ked robim zarabam tak chcem citit, ze mam moc nad tymi peniazmi. A ked ma nasere ta,mu nedam nic! Ha ha ha, srandujem. Dam mu na poplatky :-P

0silvia0
11. nov 2015

tiež máme všetko spoločné, jeden účet, na ktorý chodia obe výplaty, každý máme svoju kartu, s ktorou platíme. Nemáme moje a tvoje, ale naše. Kto potrebuje, si vyberie z účtu a nikto nikoho nevydeľuje a nikto nikoho nekontroluje ako často čítam tu v diskusiách na MK. Rôzne poplatky, platby, šeky mám na starosti ja, keďže manžel na to nemá čas a zatiaľ ani nemusel používať napr. internet banking 🙂

moni244
11. nov 2015

Tiez mame spolocny, dve karty

monhla
11. nov 2015

"a ked robim zarabam tak chcem citit, ze mam moc nad tymi peniazmi." Len aby podobnú vetu nepovedal Tvoj muž za rok, keď Ty dostaneš na účet 200eur 😝

erienka
11. nov 2015

momentalne som na materskej. Co muz zarobi, z toho urcitu sumu mame vydelenu na chod domacnosti. Kazdy ma este aj mesacne "vreckove" v tej istej vyske, za ktore si moze kupit co len chce. Zvysok aj s mojim rodicovskym davame na rozne druhy sporenia.

zuzanaete
11. nov 2015

Kazdy by sa mal zariadit, ako mu to vyhovuje. My mame nase peniaze. Ja si neviem predstavit mat zvlast, mat podelene vydavky. Necitim sa byt zavisla na manzelovi (aj ked realne som), lebo my to nedava pocitit. Vazi si, ze som doma s malym. O vydavkoch rozhodujeme spolocne, neriesime drobnosti (ked sa niekto z nas stretne s kamosom/kamoskou). Proste uz sme my a nie ja a ty v kazdej oblasti.

lenka_21
11. nov 2015

@kvetoslava00 u nas je tiez vsetko spolocne...jeden ucet.
Kazdy mame rovnake vreckove, vysku prisposobujeme podla aktualnych prijmov 😀 Mame karty od uctu a na ucte mame nastavene mesacne platby plus setrenie 😉 Nikdy sme s tymto systemom nemali ziadny problem, akurat sme obidvaja majitelia uctu (treba preverit, ci banka poskytuje tuto moznost) a majitelia sme preto, ze keby sa jednemu nieco stane, tak tomu druhemu nemozu zablokovat ucet...

lenka_21
11. nov 2015

@monhla podla mna to @limetka69 myslela zo srandy...a inac ja som popri MD normalne pracovala a dokonca bol moj prijem vyssi ako manzelov...takze to nemusi byt vzdy o 200 eckach 😀 😀 😀

zdena12345
11. nov 2015

ja tu uvediem divny sposob fungovania, ale viem ako dopadla moja mama a pre "dodrzanie slova" mozno i ja skoncim s holu ritu...
kazdy mame svoj ucet a svoje peniaze, spolocne vydaje sa platia +- na pol ale teraz som na rodicovskom, tak skor taha manzel. Dom je pisany len na manzela a po "prijemnej" skusenosti som si povedala ze uz viac penazi do neho vrazat nebudem a nasetrim si na nieco, co chcem a potrebujem ja. Ale ono sa to tak ci tak zleje, lebo ja napr zaplatim dovolenku na ktoru idem samozrejme s rodinou, cize ju zaplatim i jemu. Od urciteho momentu nedavam do rekonstrukcie domu skoro nic a to taha manzel. No byvam tam i ja so synom, takze zas mame uzitok vsetci. Ale keby nahodou sa stane, ze sa rozideme, hadajte kto bude v nevyhode...
Skratka, nie ze by som chcela kazit krasne idealy o fungovani manzelsvta a celkovovo vztahu, ale clovek nikdy nevie coho sa dozije a je lepsie sa poistit. Minimalne mat nejaky setriaci ucet aby si mala ozaj svoje peniaze keby si potrebovala. Minut sa daju hocikedy, kludne i na spolocne vydaje...Ci mat 2 ucty, to by som povedala ze nie je ziadny problem. Mozete mat navzajom pristup k uctom, alebo aj nie. Dnes uz za ucty nemusis platit nehorazne peniaze a ak sa zadari, su aj zadarmo, takze za mna urcite 2 ucty. No poznam aj takych co maju jeden ucet a ziju stastne. Ale aj takych, co na to doplatili.
Za seba mozem povedat, ze manzel by zo spolocneho uctu vsetko minul- to je jeho princip hospodarenia, nedokaze si nechat odlozene kebyze sa nieco stane. Ja zas potrebujem mat istotu, ze ked napr pridem o pracu, nemusim o mesiac jest suche rozky. A celkovo nevies coho sa od partnera dockas. Treba byt trosku pragmaticky. Zaroven sa nedam kontrolovat za kazdy cent co miniem (Poznaju zeny co maju doma tyranov, ktory ich kontroluju za kazdy cent- mamin pripad)

limetka69
11. nov 2015

@monhla tak mam par kolegyn co musia dat muzovi vsetko a tak by som zit nechcela, co som opica? Ved som na to robila ja, su to moje peniaze, aj ked nemam problem mu dat celu vyplatu, ale nedam sa zotrocit. Na materskej vyskakovat nebudem, sak to bude pre maleho.... 😀

limetka69
11. nov 2015

@lenka_21 nedad ma typ ako robit popri materskej? 🙂

worker_falcon
11. nov 2015

@limetka69 môžeš natáčať mamičkovské vlogy. to je teraz veľmi v móde 😀

limetka69
11. nov 2015

@kvetoslava00 a zabudla som dodat, ze pred svadbou sme mali svoje peniaze, on aj ja a nikdy sme nevyzili do vyplaty, akonahle sme ich spojili za nase v pohode sme vyzili, zvlastna matematika nie? Doteraz to mam za zahadu 😀

iukas
11. nov 2015

@kvetoslava00 zalezi aj na vyske prijmov. my sme dlho fungovali ako nemanzelia, mali sme podobne prijmy, na konci mesiaca sme spocitali vsetky spolocne blocky (byvanie, potraviny...), kto co platil a sme sa vyrovnali. preto sme aj teraz manzelom zvyknuti na samostatne ucty. ale peniaze nie su moje a tvoje, ale nase spolocne. ja nezarabam, ale staram sa o domacnost, vratane nakupov a vsetkych platobnych povinnosti (byvanie, poistky...) zo svojho uctu. ked narazim na nulu, zahlasim manzelovi, ze potrebujem dotaciu a on mi posle nejaku sumu na moj ucet. neskuma, kde som peniaze minula, ci som si kupila dalsie topanky, alebo zaplatila za byt a ja neskumam, kolko minie on. je to o dovere vo vztahu. a o zdravom rozume samozrejme.

jolinka
11. nov 2015

my sme si s muzom nechali obaja svoje bankove ucty co sme mali za slobodna z praktickych dovodov, ale mame vsetky peniaze, vsetok majetok i vsetky deti 😀 😀 😀 SPOLOCNE. 😉

Ziadne vydelovanie, ziadne nedozicenie si . ci strazenie jeden druheho. Ale toto moze byt aj vdaka tomu, ze jednak si doverujeme a jednak mame podobny styl hospodarenia, teda ani jeden nema sklony k priisnemu rozhadzovaniu ci prilisnemu skrbleniu...rozhodujeme sa pre vacsie vydavky spolu podla toho na co mame prijmy. Drobnosti si kupujeme zvlast, ako oblecenie na seba, ja kupujem detom oblecenie a pomocky do skoly, manzel zase vacsinou do zahrady, stavby a vacsie nakupy potravin. Takisto internet banking obsluhujem ja, jeho to nebavi.

zuska2001
11. nov 2015

Máme všetko oddelené - dva byty, dva účty... tie byty preto, že sme sa brali neskoro a už sme každý mali svoj vlastný bytík- ale kedže sa nám narodilo mimi, ideme oba predávať a kupovať väčší. Tie účty asi ostanú oddelené - sme dosť rozdielne povahy - ja som workoholik - v práci od rána do večera a tých peniažkov mám viac, manžel pohodák s normálnym prímom - nerád sa stresuje v práci, radšej obriadi domácnbosť a uskromní sa. Avšak viem, že peniaze požičiava rodičom a sestre. Aj ked mu vždy vrátia, asi by som nezniesla, že požičiava z mojho. Ked kupujeme veci, vždy ideme na polovicu, nemám problém zaplatiť vačšiu časť na nehnuteľnpsť spoločnú, ale jeden učet nie. Asi to závisí od povahy a spôsobu života.

andrejka1974
11. nov 2015

manyel ma aj svoj ucet, ale ten ma len koli podnikaniu, vsetkz peniaye mame na mojom ucte, takto fungujeme uz roky rokuce a o vsetkych peniazoch rozhodujeme spolu a ked nieco potrebuje dohodneme sa a dam mu co potrebuje

babu15
11. nov 2015
Používateľ babu15 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od babu15.

najlepsie je hospodarit spolu 🙂

sissy27
11. nov 2015

@kvetoslava00 logika hovorí - ak je manželstvo spoločná cesta životom, spoločné sú deti, nehnuteľnosť, mali by byť spoločné radosti aj starosti a rovnako aj peniaze...ale praktické skúsenosti často hovoria o niečom inom 😅 musíte si sadnúť a porozprávať sa doma ako si to predstavujete... kým budeš na materskej a budeš bez príjmu, tak budú všetky peniaze vaše spoločné, ale keď budeš zasa pracovať, tak bude "moje a tvoje" ? alebo spočítate povinné mesačné náklady a budete sa na nich podieľať rovným dielom? alebo každý percentuálne podľa svojho zárobku? ako to bude, ak jeden z vás ostane PN alebo nezamestnaný? ako to zariadiť tak, aby to bolo fér? alebo spoločný účet a dohodnete sa, koľko si každý z vás mesačne odloží bokom ako rezervu? (napr. 10% svojho príjmu a zvyšok je spoločný)... možností je viac, ale len vy dvaja viete, aký máte vzťah k peniazom a čo by vám vyhovovalo...

anetkaadamko
11. nov 2015

som za oddelené účty........ale výdavky po dohode......

bajana
11. nov 2015

Spoločný a ak chcete, každý si odtiaľ berte mesačne nejakú sumu na "vlastnú" spotrebu....aj tak tým, že uzavriete manželstvo, už všetko, čo odteraz zarobíte, je spoločné....nehovoriac o tom, že počas MD a RD je ženin príjem minimálny a je tu X tém o tom, ako žena"nevyžije z RP lebo muž jej nič nedá"...WTF?

gabrielaslivkova
11. nov 2015

@kvetoslava00 u nás má každý svoj účet, ale navzájom sme si na nich disponentmi (pre každý prípad). raz ťahá jeden, raz druhý. ale ako aj moje, aj jeho peniaze spravujem ja - nie, neberiem a nemíňam mu ich, len mu ich odkladám a šetrím, keďže on by ich všetky minul (sám mi to takto navrhol, keďže ja som v tomto dôslednejšia). proste hospodárime spoločne. nedelíme si "toto je moje, toto je tvoje". Raz mi kúpi niečo on, raz kúpim niečo ja jemu, raz platí nákup on, raz ja. čo nám pred výplatou ostane, odložíme na vkladnú knižku, pretože staviame dom a budeme zariaďovať, takže peniažky budú potrebné. pretože čakáme bábätko a peniažky budú potrebné. pretože chceme chodiť na dovolenky a peniažky budú potrebné.
každý má teda svoj účet, svoje peniaze, ale nakupujeme spoločne, aj úspory sú spoločné... o všetkých svojich príjmoch a výdavkoch navzájom vieme. 🙂

simonova815
11. nov 2015

U nas neexistuje moje a tvoje. u nas je vsetko spolocne. ucty sice mame dva, ale ja ich oba obsluhujem, zapaltim vsetky ucty a ostatne sa mina spolocne. na jedlo, deti a pod. Ked sa kupuje nieco vacsie, riesime to spolu. Osobne nechapem manzelstva, kde manzelia navzájom nevedia, kto kolko zaraba alebo si vzajomne vycitaju, kto si co a za kolko kupil. Aj vo veciach peniazi a minania musi byt dovera a dohoda, tak ako aj v iných oblastiach, takze tak. Minule sa kamarat stazoval, ze nevie kolko jeho manzelka zaraba a zaraba vela, lebo je na vysokom poste. A ze ani nevie, kde tie peniaze mina, ci ich niekde setri, ci ich mina na oblecenie...ona sa s nim o tom odmieta rozpravat a pomalicky pomaly sa im vztah aj vdaka tomu rozpada...Dalsia kamaratka tiez netusi kolko jej manzel zaraba, pritom maju akoze rozdelene, kto co ma platit, manzel vsak minie vyplatu ktovie kde, ucty neplati, stale sa na nieco vyhovara, kazdy duhy mesiac im pribudaju exekucie, ona uz svoje dedictvo minula na uhradu dlhov, doma 3 deti, no ja by som tak nevedela zit....

bubinko1506
11. nov 2015

mame spolocne ucty - bezny aj setriace. vieme, ake mame prijmy, mesacne platby a kolko mozeme minut len-tak. nikdy nebol problem s tym, ze by jeden druhemu zakazoval si nieco kupit, aj ked mame rozlicne prijmy (zarabam viac). obom nam to takto vyhovuje.
moji rodicia su opacny pripad - kazdy ma svoj ucet a mama, ked potrebuje peniaze, si musi pytat od otca. toto by som nezniesla, sme predsa rovnocenni partneri, tak by sme mali mat rovnaky pristup k financiam.

magmolatus
11. nov 2015

@kvetoslava00 mi máme s manželkou spoločný účet od doby čo spolu žijeme a to sme ani neboli zobratý. Jeden účet a dve karty. Sms chodia mne, kedže manželka zväčša nakupuje keď ide S malou na prechádzku a ak má na to cez deň čas.
Je to úplne zbytočné aby odo mňa drankala peniaze, kedže je na materskej zakaždým keď niekam ide. Takto kúpi čo chce a mne len povie že malej, sebe čo to kúpila.
Ja sám nenakupujem skoro nikdy, max cigarety pre mňa alebo keď má vyzenie do obchodu. Účty sa platia časť cez internet bankové a časť zväčša cez víkend vybehnem niekam zaplatíte na poštu.

sakura77
11. nov 2015

Mame dva,na môj chodí len rodicak. Platím mužovym všetko, necháva mi úplnú voľnosť, starám sa aj o účty, nákupy A všetko čo treba.ak ide o väčšiu vec,prejedname spolu;ale v drvivej väčšine to nechá na mňa.neviem si predstaviť že by som.musela prosila za niečo. On to berie že je hlava rodiny ktorá sa stará o to aby bolo. A ja o domácnosť A rodinu.zalezi aký má tvoj budúci manžel názor, hlavne by bolo fajn si to prejednať už predtým. Mám kamosky ktoré musia doslovne prosiť o kazde euro. To by som nezniesla teda.

bucula
11. nov 2015

Spolocny ucet a dve karty. Setky ucty idu cez internet banking, aj platby v obchode, ked potrebujem hotovost,vyberiem si, rovnako aj manzel. Ked sa chystame na kupu niecoho vacsieho, dohodneme sa a kupime. Nam to funguje bez problemov.

katrin21
11. nov 2015

@kvetoslava00 vzdy mozes mat nejaky ucet, knizku, na svoje meno a tam si nieco odkladat ato by som urcite aj urobila.... je to lepsie, hlavne ak chces nejaky darceka ako prekvapko, alebo keby sa nieco stalo...

zuzuliatko18
11. nov 2015

my máme jeden spoločný, v banke, kde sme brali úver aj na byt. a každý máme svoj účet v banke, kde sa neplatia poplatky za vedenie účtu, aby sme si mohli kupovať navzájom darčeky a prekvapenia alebo míňať na čo chceme, kde nám mesačne chodí rovnaká suma. a super nám tento systém vyhovuje. 🙂