Stavba domu, dieťa a novorodenec

rebeka25
11. jan 2013

Maminky je tu niektora co ste zacali stavat dom popri alebo tesne pred narodenim prcka a este lepsie ak ste uz jedneho mali? Mam stoho strasny des neviem ci do toho ist..Pomohli by mi vase skusenosti postrehy. Bojim sa toho ze v podstate cely rok bude manzel "mimo" ....

anjelicek26
11. jan 2013

@rebeka25 - ako citam prispevky - no ono sa DA v podstate zvladnut uplne vsetko. Len ci to clovek takto chce zit a ci si deti uplne malicke zasluzia vidiet rodicov len unavenych a vystavenych, zijucich viac na stavbe ako doma... malicke su len raz.... ja by som pockala, kym nebude okolo deti tolko starosti.. v noci sa nevyyspis a manzel unaveny ti cez den tiez nebude mat cas pomoct, odbremenit, ist s vami na rodinny vylet... vsetok cas padne tam a to je jasne uz vopred....

aadulik2110
11. jan 2013

@rebeka25 a ešte som zabudla dodať, že sme stavali bungalov, s výkopovými prácami sme začali 1. 4. 2011 a sťahovali sme sa 16. 12. 2012 a to by sme sa sťahovali ešte skôr.... rátali sme to s manželom, že by sa nám to podarilo aj niekedy v auguste.... Čiže nie za 21 mesiacov, ale skôr - za 17 mesiacov - len my sme stropy v miestnostiach a strechu (ktorá je priznaná) obkladali drevom - všetko si to manžel obkladal sám, potom sa krovy museli brúsiť, všetko lakovať, olištovať, takže keď odrátame tieto práce - a mali by sme napr. sadrokartón - naozaj by sme sa sťahovali v auguste....

rebeka25
autor
11. jan 2013

@sisi1503
@slaavka
@katkapapacova dakujem Vam kočeny 🙂 Určite dam vediet ako sme sa dohodli , manzel povedal ze sa mam rozhodnut cez weekend v pondelok sa ma stretnut s chlapyikom, vdaka ktoremu je to teraz (a teda vobec) mozne zrealizovat tak aby vedel co mu ma povedat. Potom nam druhy krok bude ze nam predostrie ci nam vedel hypo pripravit tak ako sme schopny a ochotny platit, ale ked uz prejde aj ten krok tak asi pojdeme do tom 😖 . Mam bobky..... Cez weekend aj poked z rodicmy tak aj s toho podam hlasenie - bez ich pomoci to nepojde...

aadulik2110
11. jan 2013

@anjelicek26 s tým by som až tak nesúhlasila... aj keď mám len jedno bábo.... áno, bola som unavená, malý 6- 12 x za noc je aj býval hore a cez deň som makala na stavbe, manžel v práci a potom na stavbe. Bývali sme u svokrovcov, kde nebola veľmi priaznivá situácia, ale čas na seba - vypnúť sme si vždy našli.... aj keď veľmi sme chceli ísť bývať čo najskôr... našli sme si čas aj na výlet, oddýchnuť si .... naozaj sa to dá, keď človek chce

katkapapacova
11. jan 2013

@anjelicek26 preco si myslis ze ten kto stavia dom je vzdy vystaveny a unaveny?ako jasne nemas tolko casu ale ja som teda na materskej a budeme mat druhe mimco v juni a teda mam na svoju dceru vzdy cas,staviame dom, mame hrubu stavbu pod strechou uzavretu,ked mam cas a da sa mi idem pomoct, ked nie jednoducho sa venujem dcerke, nie vzdy je to take cierne

katkapapacova
11. jan 2013

@aadulik2110 presne tak ja tiez malu nijako nezanedbavam ani nedavam prednost domu pred malou ani moj manzel, hoci sa jej nevenuje cele dni ale povedzme si na rovinu kolko chlapov sa plne venuje detom v case volna?

rebeka25
autor
11. jan 2013

@anjelicek26 ale ved presne aj ja takto rozmyslam a presne o toto sa bojim ze ako to bude ale tu je presne ten problem co som pisala vyssie, ono je to bude teraz alebo nikdy (alebo teda urcite nie tak skoro lebo samozrejme nikdy nehovor nikdy 🙂 )

ewellina
11. jan 2013

My sme mali dve deti a tretie sa narodilo počas stavby. Pre mňa to znamenalo akurát to, že každú sobotu som bola na deti sama, prípadne mi pomohli naši. Teraz sme už vo svojom a tešíme sa na štvrté, hoci ešte je čo dokončovať.

anjelicek26
11. jan 2013

@rebeka25
@katkapapacova - ja pisem ako to citim... nas caka prestavba, bude to trvat tak tri tyzdne a uz z toho som na prasky... cele mesiace v pohotovostnom rezime by som nezvladla 😅 Ja potrebujem pri detoch klidek tabacek, s nimi je roboty az az aj bez stavania 😅

sisi1503
11. jan 2013

@rebeka25 no vidis ty mas pomoc rodicou tak to sa tes,my sme nemali a ani nemame nijaku pomoc ani s detmi ani financnu a zvladi sme to.Nehovorim ze to bolo jednoduche,ale podla mna to stalo za to.A to sme niekedy zazili sakra tazke casy.No teraz na to radi spominame.A uz len po troske dorabame co treba a tesime sa s kazdej novej veci....Tak drzim palce nech sa dobre rozhodnete 🙂

kykka
11. jan 2013

@rebeka25 Ak mate velmi vyhodnu moznost, ktora sa uz nikdy opakovat nebude, tak zatni zuby a jednoznacne sa dajte do toho. Ktovie este aka doba bude, no a vy s dvoma detmi uz budete za vodou. Mozno sa strosku potrapis, ale zvladnes to a nakoniec budes stastna, ze si si taku prilezitost nepremarnila. Vies kolko ludi by chcelo mat vlastny dom? Bola by to velka chyba, keby ste si tu prilezitost nechali ujst a v buducnosti by si to mohla pekne olutovat. Takze bud silna, ved co ta nezabije, to ta posilni..

katkapapacova
11. jan 2013

@anjelicek26 jasne je to tvoj postoj len ked citam tvoj predosly prispevok tak znie akoby sme my co staviame nezili,nemali cas na deti,boli stale zniceni-no nie u kazdeho to tak je,prestavba je narocnejsia ako nova stavba zazila som aj prestavbu a tie prasky fakt budes potrebovat, teraz zazivam stavbu ale je to uplne ine a hlavne je to nase, drzim palce nech ta to stoji co najmenej nervou

eloisse
11. jan 2013

@rebeka25. No uprimne povedane stavat dom je vzdy velka zataz pre rodinu a manzelsky vztah. Rodina trpi velkym stresom, ide o vela penazi, partneri sa hadaju. Ak sa stavia svojpomocne tak si to vynasob dvomi. Nechcem strasit ale v mojom okoli tento typ stavania rozvratil nejednu rodinu. A pokial mas mat k tomu este babatko, tak si to ani nechcem prestavit. Viem ze su rodiny, kde to ludia zvladli ale ja by som moju rodinu svojpomocnym stavanim s novorodencom nikdy neohrozila. Znami tak stavali a on uz dnes byva u frajerky. Asi tam bolo viacero faktorov ale hlavne nezvladli ten tlak, stres a uplne sa odcudzili. Takze budte opatrni.

anjelicek26
11. jan 2013

@katkapapacova - budu nam robit podkrovie ;) Spravit hore tri izby a stresne okna, zaizolovane a elektrika natahana tam uz je, je to 10 rocny dom + treba nove schodisko z prveho poschodia do podkrovia.. na prasky hadam pri tejto firme nebudem, maju skvele recenzie a su vraj samostatne jednotky, netreba ich dozorovat... ved sa uvidi.. tie tri tyzdne nejako prezijem.

baklik
11. jan 2013

@rebeka25 ale preco je to u vas teraz alebo nikdy?? tomu nerozumiem... ja ti poviem tak - byvame v 2i byte a ked som bola tehu, zacali sme zhanat vacsi byt. nic sa nam nepacilo. napokon som ja navrhla stavbu domu. ale o tom ten moj nechce ani len pocut, hned ma zrusil ako "ziadost o byt", potom som sa to pokusila navrhnut este par-krat, ale nic, iba nervozny, ci som nerozumela, ze on do ziadnej stavby domu nepojde, on si chce uzit drobca a nie ako jeho kolega, ktory dieta ani nevidi a v podstate deti vychovava iba zena a jeho svokrovci. tak sme nakoniec kupili 4i byt a prerabame ten. aj ked stale kdesi v podvedomi mi mata, ci sme urobili dobre...a snad raz aj ten domcek bude....

aadulik2110
11. jan 2013

presne tak... aj keď je pravda, že my sme sa už ku koncu so stavbou ponáhľali.... a malý naozaj celé dni trávil s nami na stavbe.... kúrilo sa.... dali sme si do jednej izby, ktorá už bola nahotovo penový koberček, kde sa malý hrával a my sme robili. Nemáme všetko.... ale bývame a to je podstatné.... dôležité je, že máme spálňu, kuchyňu, kúpeľňu aj obývačka a jedáleň sa nám podarilo zariadiť a zostali nám už len 2 miestnosti....ktoré zatiaľ majú status skladisko...

kykka
11. jan 2013

@aadulik2110 A dobre ste urobili, ved ktovie, co by sa mohlo stat neskor, keby ste dlho cakali, ved by ste ten dom ani vobec nemuseli mat. Urobili ste si to sikovne a teraz sa uz tesite v podstate zo svojeho. ;)

kolinia
11. jan 2013

@rebeka25 ahoj, my sme stavali v obdobi, ked som bola v poslednom trimestri tehotenstva, este som aj robila statnicu, stavanie domu trvalo cca rok, cize asi tak do roka malej sme byvali u nasich rodicov v jednej izbe, nas taticek sa venoval cez tyzden firme, po praci isiel na dom, ked bolo fajn a cele vikendy bol tam! Max. polovicu nedele a vecery sme mali spolocne, osobne si myslim, ze na SK je to tak, ze ak chces mat vsetko dokonale bud musis pri tom byt, ak to robi firma, dirigovat ludi, lebo inak to dopadne hrozne alebo si to urobit svojpomocne! Poviem ti, ze nemali sme projekt, sama som ho v podstate navrhla takmer cely ja, pocas tehotenstva, kedze som sa nudila, mali sme stavebny dozor, znameho ing., no ten tu bol dokopy tak trikrat! Avsak vsetko je super za rok sme to stihli a byvame. Ale bolo to dost hronze, ked sme boli bez nasho tatinka, boli to nervy! Ale poviem ti este jednu vec, jedne znamy nas, mimochodom architekt, stavia uz 4 roky vedla nas dom a robi to uuuuplne sam! Lebo nikomu neveri.....okrem ineho ma zenu a 2 deti! Oni byvaju u jej rodicov stale! Takze zalezi od toho, ake mate na to nervy!

lea641981
11. jan 2013

no ide o to ci pride firma a nebudes im musiet varit a obskakovat ich a kontrolovat 😔 aj ci budete mat uver tak sa da staviat rychlo a stahovat sa 😔 ale ked nemas uver a stavba nema konca a ked sa nastahujes a dojde ti o co vsetko si prisla po tych rokoch tak je to na prasky 🙄 a hlavne ked zistis ako ti usla MD 😲 jaj to je este len prebudenie 😕

anavila
11. jan 2013

@rebeka25 TO ISTE SME MALI AJ MY...behom stavby som bola dvakrat tehotna, byvali sme u nasich, este aj s mojimi surodencami, tak sme chceli cim skor byt vo vlastnom....stavali sme dva roky, ako tehotna som nosila jedlo chlapom, vkuse vyvarala, bolo to velmi velmi tažke...ale zvladli sme to a sme radi...najmladsia dcerka sa narodila mesiac po nasťahovani do domu...ja by som ti poradila, ze ak mate kde byvat teraz a nic vas nesuri, tak by som pockala...ale je na nezaplatenie vidiet ako drobec robi prve krocky v novom dome, a nie u starkych...bolo to velmi narocne, ale stalo to za to...

cesalka
11. jan 2013

my sme zacali ked som bola tehu a aj ked stavame svojpomocne s jednym dietato sa to dalo,dost mi pomohla mamina a to ze je nas ocko casto prec beriem dost normalne lebo to robi pre nas,ved kolko chlapov chodi na vselijake tyzdnovky a zeny to zvladaju same len ak budes musiet aj varit pre chlapov bude to narocne.Jednu vyhodu mate a to je ze vas asi nic netlaci,mate svoj byt a nic vas nenahana.

alenata
11. jan 2013

@anavila @rebeka25 aj u nás to bolo podobné....malý mal 2 mesiace, keď sme začali kopať základy, sťažené to bolo ešte v tom, že sme stavali 25 km od nášho vtedajšieho bydliska. Takže sme sa často presúvali aj s malým na celý víkend k svokrovcom. Svokra mi dosť pomáhala s varením prvý rok, potom som to už zvládala sama. Stavali sme tri roky, ešte sa mi potm narodila aj dcéra 🙂 Sťahovali sme sa, keď mala 5 mesiacov. Náročné ale stálo to za to....dá sa to zvládnuť 😉

rebeka25
autor
12. jan 2013

@baklik ide o to ze kto si chcel brat hypo na novostavbu tak to sa neda, musis nieco mat aby si to vedel zalozit cize mat dost velky pociatocny kapital - co mi nemame. Na tom sme skoncili uz pred rokom ked sme kupovali byt. Lebo na ten sa da brat hypo hned. Teraz mame moznost, ze by sme si postavili domcek, kupili pozemok atd. ako keby za cudzie(nie ako keby ale ano) a nasledne ked bude hotovy nan zobereme uver a prefinancujeme.

No uvidime ako bude cez weeekend, teraz sme zistili ze ked predame byt budeme musiet platit dan za nehnutelnost kedze ho este nemame 5.rokov v OV , a to je riadna palka 20percent len tak dat tomuto skaredemu statu 😖. Tak uvidime co poriesime. Ja by som bola najradsej kupit pozemok a pomalicky zacat stavat ale az o rok dva....

katkapapacova
12. jan 2013

@rebeka25 my sme boli nejak na tom ako vy, nemali sme nic do zalohy, mali sme sice pozemok ale nemal taku hodnotu aku sme potrebovali na stavbu domu, nakoniec nam pozicali svokrovci, zaklady sme mali za vlastne, potom mury, ked sme vytiahli prve podlazie zavolali sme znalca a vtedy uz sme mali taku hodnotu aby sme mohli dostat uver, chcem sa opytat aj na tvoj a manzelov vek?lebo tusim do 35tkyy mozete ziskat tak ako my statny prispevok, pre priklad mame 298e splatku mesacne a stat nam vrati 80eur spat po dobu 5rokov co je celkom fajn lebo ak tie peniaze budeme odkladat mozme o 5rokov splatit celkom peknu cast z uveru,treba to premysliet z kazdej strany, ak tomu rozumiem na byt mate hypo?cize ten zalozit nemozete?mozno by bolo fajn teda najprv kupit pozemok pockat kym nebudete mat nejaky kapital aspon na zaklad alebo sa da brat uver aj s postupnym financovanim, t.j. banka ti da povedzme 5tisic a musis urobit zaklady, potom pofotis oni ohodnotia a pustia dalsie peniaze povedzme na mury, zasa postavite ohodnotia a tak az do dokoncenia-je to narocnejsie ale ak nemas na zaciatok nic aj to je cesta

kalifa28
12. jan 2013

@rebeka25 detičky su velmi flexibilné stvorenia, to len my dospelí vidíme veci inak, zložito, lebo sme zodpovední a aj banality sa nam zdaju byt obrovsky problem... Moja dcera prijala sestričku uuuuuužasne, miluje ju, už v brušku sa s nou bavila, treba dietatu stále rozprávat o bejby, vytvorit vztah ešte pred narodením... tiež nastupila do školky, ked malo bábo 2 týždne, ale žiadna žiarlivost, žiadne sceny, jednoducho som jej povedala, že aj Amelia ide do jasličiek, ocino ju tam zavezie a hotovo...
k tej stavbe: v decembri som mala výjazdový týžden po uradoch... zvladla som s kočíkom a dvomi detmi, snežilo, pršalo a prežili sme 🙂
v marci začíname kopat, na dom sa tešíme strašne, vždy sme ho s mm chceli, takže nie je o čom... takto ti poviem: šikovná žena sa chopí príležitosti a lemra lenivá bude len vyplakávat ako sa to nedá... ja nepoznám vetu: nedá sa. u nás sa vždy dá a až doteraz ma nenapadlo, že stavba doma (tiež svojpomocná) a do toho 3ročné a polročné bábo je nejaký problém... fakt nie. Však som žena, tak sa starám... on je muž, tak nech stavá 🙂

ewellina
12. jan 2013

@kalifa28 " Však som žena, tak sa starám... on je muž, tak nech stavá " aj my sme to takto nejako brali a nedele sme si vždy vyhradili pre rodinu, takže sme ich trávili spolu.

hhenike
12. jan 2013

@rebeka25 necitala som predosle prispevky, nemam cas :D ... My sme zacali stavat svojpomocne minulú jar. Vtedy mal Attila 15 mesiacov a Gretka sa narodila v júny. Obcas je veselo, ale zvladame to. Vsetko sa da, ked sa chce a ked ta tlaci dopredu vidina buduceho zivota 🙂. Treba dodat, ze rodicia nam vela pomahaju.

baklik
12. jan 2013

@rebeka25 dan platite len z rozdielu nakupnej a predajnej ceny, nie z celej sumy

rebeka25
autor
12. jan 2013

@ewellina
@kalifa28
@hhenike
@baklik dakujem koceny 🙂 A mas pravdu @baklik len z rodielu sa plati my sme si mysleli ze celej sumy co by bolo teda dost (na to ze len tak to odovzdat statu 😝 )

mirkita
12. jan 2013

@rebeka25 ak mas najvacsiu obavu o syna, tak to by som sa nebala, zvlast ked pojde do skolky, ved to bude vacsinu casu s detmi a bude onho postarane...deti su velmi prisposobive a bude ho urcite fascinovat ked uvidi ako sa stavia dom 🙂 u nas to bolo aj o financiach, celkovej organizacii a o case...ale o maleho by som sa nebala, ten by mal zo vsetkeho zabavu...nas sa rad vozi v aute, beha po vonku a vsetko sleduje 🙂