Svokor chce väčšiu čiastku svojho domu prepísať na jedno z deti

8. júl 2020

Naskutol sa u nas v rodine "problem" svokor chce vacsiu ciastku zo svojho domu prepisat na jedno z deti. Moj manzel je syn, starame sa o svokra, pomahame mu, chodime s nim na vysetrenia, ked mu bolo najhorsie boli sme vzdy pri nom pripravení pomoct mu aj o pol noci. Svagrina je vydata v Rakusku. Ma manzela a dieta. Chodi k svokrovi par krat rocne "na dovolenku". Nepomahaju mu vobec, na zahrade mu robi moj manzel, ked trebalo v dome cokolvek robil to moj manzel. Svokrovi je zdravotne nie moc dobre a tak chce svoju ciastku prepisat na mojho muza s tym ze mu budeme nadalej pomahat, ale bojim sa aby sa svagrina na to nenahnevala, ja nechcem aby sme boli rozhadani koli majetku. Nikto svokra fo toho netlaci, zacal o tom rozpravat on. Dokonca ich ponukol ze mozu zit u neho (svagrina s rodinou, v Rakusku maju len podnajom) ale odmietli. Tak chce aby moj namzel mal jeho dom, len sa bojim aby to svagrina nezobrala zle. Myslite ze to mame riesit, alebo presvedcit svokra nech to neriesi pokial je stale s nami a zivy. Je nejaky rozdiel ked sa dedí po smrti ako ked sa to vyriesi za zivota? Nemam z tohoto dobry pocit. Nie sme vypocitavy, mame svoj dom. Ten jeho

autor
8. júl 2020

Pokracujem takto...ten jeho my k zivotu nepotrebujeme. Neviem co si o tom myslet, nemali ste niekto takyto "problem" ako ste sa dohodli? Dakujem za rady a skusenosti 🙏

janetinka27
8. júl 2020

ak sa bojite rozhadania, mozno by mal svokor sam o tom povedat svojej dcere, ked bude u neho na navsteve.

zooeynka
8. júl 2020

Svokor narobi v rodine nezhody pokial nespravodlivo rozdeli majetok. Nech dlabe na to ak chce aby jeho syn a dcera v buducnosti normalne vychadzali

autor
8. júl 2020

@janetinka27 no ved to ma aj v plane. Len sa bojim aby sme sa nerozhadali. Ja si na rodinne vztahy velmi potrpim, rodina je pre nas vsetko. Neviem preco vymysla svokor. Nemam z toho dobry pocit.

autor
8. júl 2020

@zooeynka Ano chce svojim sposobom nerovnomerne rozdelit majetok v prospech mojho muza a argumentuje to tym, ze bez mojho nazela to on nezvladne. Ci pomoc s domo alebo pomoc s jeho zdrav.stavom. Ma len nas nema mu kto pomoct. Keby tu nezijeme, svokor je strateny. My sme zili v Taliansku dlhe roky. Vrtaili sme sa na Slovensko 6 rokov dozadu. Keby sa nevratime, neviem co by bolo so svokrom.

simca06022011
8. júl 2020

Vymysla pre to, ze sa chce synovi zavdacit... a dcera mu nepomaha, tak uz stary clovek to vnima, tak ze na neho kasle... preto vymysla. Treba si s nim sadnut a povedat mu co je vo veci. Neviem aka je svagrina, ci by taketo nieco pochopila a aj tak, napise vacsiu ciastkuna syna, dcera bude mat nejaku cast a teda ju bude treba vyplatit. Planovali by ste ten dom predat, alebo uzivat? Neboji sa toho, ze ked sa svagrina nechce prestahovat do toho domu, tak aby ho nepredali... kto vie co mu chodi po rozume, ale je to dost casta vec, aj nasa babka posledne roky len dedicstva riesila...

autor
8. júl 2020

@simca06022011 on ten dom nechce predat. Postavil ho sam so svojim otcom. Svokra nezije 15 rokov. Svagrina tam ma ciastku malu rovnaku ale ako moj muz, vyplatit by ju nebol problem. Manzel by prerobil, svokor by dozil a dom by sme mozno do buducna prenajimali ak by uz svokor nebol medzi nami a ked ho tak velmi nechce predat. To je pre neho teraz velmi dolezite. Predat nechce, ale nevladze sa starat o seba nie este o dom. A zas je nespravodlive aj to ze keby moj muz sa tam naozaj narobi a svagrina nepohne ani prstom, tak by mala rovnaky podiel ako moj manzel ktory tak poslednych 6 rokov aktivne investoval svoj cas aj pracu. Takto to asi aj svokor vnima, len sa bojim aby nas to nerozhadalo. Lebo my svoj dom mame, nebrusime si zuby aj na ten jeho. Vsetko to zacal svokor, lebo chce aby sa dom nepredal.

limetka69
8. júl 2020

svokra by som nechala nech si spise svoju poslednu volu ako chce, podla mna zmysla normalne a logicky, po dedickom konani by som videla ako sa zachova sestra/svagrina a tak sa rozhodla, ved on ako dedic, moze darovat cast sestre, alebo ju vyplatit z vacsieho podielu nie?

simca06022011
8. júl 2020

to musite riesit so svagrinou, vsetko su to dohady. Je mi jasne ze on nechce aby sa dom predal.. inak by toto neriesil. Ale ak si ho neplanujete nechat a byvat tam, tak su tieto postupy aj tak zbytocne. Zase vezmi si, ze to svojim sposobom je spravodlive. A mozete ho nechat nech to prepise ak bude mat vacsi pokoj a potom to budete riesit, podla svedomia a vedomia.

autor
8. júl 2020

@limetka69 ano moze ju vyplatit, len keby jej chce dat pol na pol, na to nemame. Tu jej mensiu ciastku by sme zvladli, ale vasciu uz nie. A ak sa dom nepreda tak nemame z coho to neskor sestre zaplatit. A nechcem ani to aby manzel sa tam nadrel a potom pride svagrina a zobere polovicu. Najlepsie by bolo predat a rozdelit. Ale to je nerealne kedze niekto sa o to starat musi a je to len na mojom manzelovi. Keby aj svagrina chodi ze pomaha ako vie, porobi aj ona u svokra tak by to bolo logicke ale takto vsetko ostalo na mojho manzela a teraz chce svokor este aj okolo dedicstva robit poriadky. Nechcem zhrabnut jeho dom, ja ho k zivotu nepotrebujem, dom svoj mame. Ale pride my aj nelogicke ze jeden tam robi a druhy len zlize smotanu. Mne je luto len manzela, ze nevie teraz co ma robit ale pomahat svokrovi chce aj nadalej aj dom uz bude potrebovat mensie upravy.

autor
8. júl 2020

@simca06022011 slubit mu ze ho nepredame a nakoniec to budeme musiet urobit, bude asi dost nezvorile voci svokrovi. Najlepsie by bolo nechat to tak, po jeho smrti dom predat a rozdelit ciastku presne medzi deti. Len ze on nechce aby sa predal, sam nevladze sa o dom starat takze kto mu pomoze toho bude dom. Padlo to tym padom na manzela ze bude dom jeho ale tym padom sa vude starat nie len o dom nas (este mame aj my roboty na nasom) ale aj na dome svokrovom.moj muz by sa najradsej rozdal pre kazdeho. Svagrina zas len na seba mysli, trochu jej aj zavidim ze nema ziadne starosti okolo tohto tu a zije si svoj bezstarostny zivot 🤦

nikpa
8. júl 2020

Ak ma potrebu sa vam zavdacit tak je to jeho rozhodnutie. Veľa ľudí to tak robí, ze kto sa o nich na starobu postará, ten dedí. Chapem, ze švagriná by sa mohla hnevať ale na vás nema začo.

limetka69
8. júl 2020

tak by som este teraz za zivota riesila co sa planuje, o com sa hovori a svagrinej povedala ako to je, ze svokor to chce takto, preto a preto, vymenovala dovody, a ze co ona na to, nech sa vyjadri, povedala by som, ze z mensej casti ju vieme aj vyplatit, z vacsej nie a otec/svokor si praje aby sa dom nepredal, ze dostane menej a je vitana chodit dovolenkovat ako domov, napriklad, mozno bude chapava, nie kazdy je na majetky, a myslim, ze ked zije v rakusku tak sa netasie za kazdym centom 🙂

autor
8. júl 2020

@nikpa ano tak to on chce. Na jednej strane to ma logiku, ja sa len bojim aby to nejak svagrina zle nepochopila. Tie vztahy su dolezite, nerada by som ak by to majetok pokazil 🤦

syslik81
8. júl 2020

svokrov dom svokrove rohodnutie,,, ty si sa len vydala do rodiny ale neres to- nech si to pripadne vyrozpravaju surodenci medzi sebou ... mono robis predcasne zavery a svagrinej to nebude vadit ..

jajamalka
8. júl 2020

tak ale, v úvode píšeš, že "kvôli domu sa nechceš rozhádať, že svokrov dom nepotrebujete", o pár riadkov nižšie, že " je nespravodlivé, aby švagrine pripadla presná polovica". Ja ťa chápem, ale budete si musieť vybrať. Oželieť polovicu domu kvôli zachovaniu dobrých vzťahov alebo si nechať väčšiu časť a rozhádať sa s rodinou. Oboje sa nedá.

autor
8. júl 2020

@syslik81 ja sa do toho ani nemontujem. Netlacim an nikoho nech sa vyjadri, praveze presne ako pises im hovorim ze nech sa dohodnu medzi sebou. Ja ani svagor nemame co do toho kecat, mne len ide o mojho muza aby z toho nevysiel ako najvacsi chamtivec a aby tam nevenoval viac casu pomaly ako doma a nakoniec sa aj tak rozhadame. Ale mas pravdu uz to nebudem riesit. Dom svoj mame, dufam ze sa dohodnu tak aby to bolo najlepsie pre vstkych troch.

h2
8. júl 2020

Myslím, že je ťažké radiť a nemá zmysel o tom diskutovať, kým nepoznáme švagrinin postoj. Možno sa s ňou bude dať dohodnúť ľahko, možno bude rada, že sa o otca a o dom stará jej brat, že to tam zveľaďuje a nenechá dom chátrať a uspokojí sa s menšou čiastkou finančného vyrovnania. A možno nie a bude trvať na svojej polovici, potom by sa vzťahy určite pokazili, ak by svokor dom prepísal. Takže, jediné, čo môžem poradiť, je, pri najbližšej príležitosti sa so švagrinou porozprávať.

limetka69
8. júl 2020

a este dodam, ze mna osobne by sa viac dotklo, ze to bolo predebatovane za otcovho zivota a nikoho nezaujimal moj nazo a postoj k tomu (na mieste svagrinej) vadilo by mi to viac ako to, ze ako sa to deli

andy03
8. júl 2020

Ja som so sestrou tak dohodnutá, že ten čo doopatruje tak dostane/ moja sestra s bratom/ väčšiu časť a ten čo bude chodit na “návštevy” / teda ja / dostanem len takú symbolickú sumu - a to podotýka že som to sama navrhla - a jedna sa o dom v centre trencina za niekoľko sto tisíc - človek si musí uvedomiť že keď nepomáha-nerobí spoločnosť tomu rodičovi, nákupy, doktorov... tak nemá morálne právo, ale právne a to je už len o charaktere.Pokial sú normálny tak to pochopia a keď nepochopia tak by som im dala každý druhý týždeň “šichtu “ aby vedeli čo je to..

gladys_07
8. júl 2020

moj brat zije s rodicmi a pomaha im teda najviac. Nemala by som s tym najmensi problem keby mu nasi prenechali aj cely dom, som rada ze nie su sami. Ono sa to tak aj robili, ten co doopatruje, dostane polovicu a druha polovica sa rozdeluje medzi vsetkych. Ak ma svagrina chrbtovu kost, pochopi to. Ak nie, nech si trhne...

autor
8. júl 2020

Dakujem baby, ja s tymto nemam skusenosti. V nakes rodine sme zatial nededili nic, neviem ako to chodi. Vidim ze vela ludi robi tak ako moj svokor chce, nech je tak ako on chce. Postarame sa tak ako aj do teraz sa starame. Tak snad aj vztahy so svagrinou budu aj nadalej take ake su 🙏

cacianka
8. júl 2020

Môj názor - slušne sa porozprávať so svokrom, potom so svagrinou o plánoch a predstavách.
Ale fakt by bolo naj rešpektovať svokrov nazor =jeho majetok =jeho mozole.
Fakt je aj to ze ty a tvoj muz sa staráte na 99% a prečo by mala ona zliznut smotanu ?!
Po čase môžete dom prenajat/predať a ak budu vztahy normalne tak svagrinu nielen vyplatite jej čiastku ale tvoj muz jej môže este priplatit "bonus".
Svokor cíti potrebu to takto riesit, vie kto a ako sa o neho a dom stará, vie ze to nerobite pre hamiznost. Chapem ze ty sa nestaras, ale kto iny môže povedat svoj nazor, poradit, podporiť? 25.sused ?
Ty s muzom zijes a na tvoj úkor sa muž stara a maka inde.

gelifil
8. júl 2020

Keď je švagriná, ako si ju opísala, tak je isté, že sa nahnevá a vzťahy sa pokazia. To sú presne tie typy.....Dom je celý svokrov?Svokra nemala podiel?

autor
8. júl 2020

@gelifil svokra mala, to je uz vysporiadane dlhe roky. Svagrina ma ciastku malu aj moj manzel rovnaku. A svokor ma najvacsiu cast.

gelifil
8. júl 2020

držím palce, určite by ju mal svokor informovať, ale aj tak sa naštve...bude vymýšľať, že ste ho nahovorili vy

majkeel
8. júl 2020

Dedici ste obaja ... A stara sa o rodicov ten, kto ma na to moznost. Ine by bolo, ak by aj svagrina zila na sk a nestarala sa o otca.
Hodit rec so svagrinou, ci ma nejake plany s domom a ze ak nie, vy ho chcete pomaly casom prerobit. Mozte znalecky ohodnotit dom pred rekonstrukciou, nech ju nevyplacate potom zo zvysenej hodnoty po rekonstrukcii. Podpiste so svagrinou dohodu na papieri, nespoliehat sa na slovne dohody. A odkladat vypisy z uctu o kazdej vacsej sume vynalozenej na rekonstrukciu.
Pripadne nech to prepise svokor na vas uz teraz a vyplatte svagrinu, kym dom nie je prerobeny.
Dalsia cesta moze byt, ze svokor uz teraz povie, ze dom pojde tomu, kto ho doopatruje. Dajte nejaku sumu dokopy a to bude penazne dedicstvo pre svagrinu, aby z toho nevysla naprazdno. A zase dohoda na papieri, aby svagrina vedela, ze su to peniaze od vas a nie dedicstvo od svokra ....

autor
8. júl 2020

@gelifil jasne ze len ked tu svagrina bude tak to poriesia, poza jej chrbat sa nebude riesit nic.

majkeel
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
majkeel
8. júl 2020

Minimalne jej stvrtinu domu zdedenej po mame a nejaku cast z otcovej polovice domu, ktora sa bude delit medzi manzelom a svagrinou, jej musite dat.
Proste stvrtinu domu po mame pre svagrinu nemozte obist. Svokor moze darovat iba svoju polku domu, nie cely.