Svokor chce väčšiu čiastku svojho domu prepísať na jedno z deti

8. júl 2020

Naskutol sa u nas v rodine "problem" svokor chce vacsiu ciastku zo svojho domu prepisat na jedno z deti. Moj manzel je syn, starame sa o svokra, pomahame mu, chodime s nim na vysetrenia, ked mu bolo najhorsie boli sme vzdy pri nom pripravení pomoct mu aj o pol noci. Svagrina je vydata v Rakusku. Ma manzela a dieta. Chodi k svokrovi par krat rocne "na dovolenku". Nepomahaju mu vobec, na zahrade mu robi moj manzel, ked trebalo v dome cokolvek robil to moj manzel. Svokrovi je zdravotne nie moc dobre a tak chce svoju ciastku prepisat na mojho muza s tym ze mu budeme nadalej pomahat, ale bojim sa aby sa svagrina na to nenahnevala, ja nechcem aby sme boli rozhadani koli majetku. Nikto svokra fo toho netlaci, zacal o tom rozpravat on. Dokonca ich ponukol ze mozu zit u neho (svagrina s rodinou, v Rakusku maju len podnajom) ale odmietli. Tak chce aby moj namzel mal jeho dom, len sa bojim aby to svagrina nezobrala zle. Myslite ze to mame riesit, alebo presvedcit svokra nech to neriesi pokial je stale s nami a zivy. Je nejaky rozdiel ked sa dedí po smrti ako ked sa to vyriesi za zivota? Nemam z tohoto dobry pocit. Nie sme vypocitavy, mame svoj dom. Ten jeho

autor
8. júl 2020

@majkeel musime jej dat len tu cas co tam ona ma. Keby svokor prepise dom na manzela, stale jej ostava ta jedna ciastka na ktoru by sme mali. Po mame dedicske konanie bolo 15 rokov dozadu. Tam dostali deti mensie ciastky a svokor najvasiu.

h2
8. júl 2020

Tak to sa mi zase ale nezdá spravodlivé, napriek tomu, že o otca sa staráte len vy. Ja som to pochopila tak, že otec prepíše zo svojej časti viac na syna a menej na dcéru. A nie, že všetko napíše na syna. A dcéra bude mať len malú časť po mame. Myslím, že v takom prípade by sa švagriná cítila ukrivdená a úplne právom.

autor
8. júl 2020

@h2 ano tak to chve svokor urobit. On sa jej ale pytal ci chce ist tam zit do toho domu s tym ze by tak svagrina bola a pomahala by mu. To odmietla. Ked sem pride nepomaha mu s nicim. Ked ochorel ani raz neprisla mu pomoct alebo pomoct obehat doktorov. Asi preto to tak bere svokor 🤷

h2
8. júl 2020

Napriek tomu si myslím, že by ju svokor nemal v podstate vydediť len preto, že nepomáha a nechodí s ním po doktoroch.

sklamana15
8. júl 2020

pred cca 3-4 tyzdnami tu bola diskusia, ale z tej druhej strany, skusim pohladat link. Bola to sice trocha ina situacia- tam sam jeden brat povedal druhemu bratovi, ze mu vyplati jeho "podiel"- tusim sa jednalo o 1/4 domu, ale len pod podmienkou, ze sa vzda zvysku, ale podstata bola v tom, ze on to vravel sam, nevyslo to od otca a este sa vobec o nikoho nikto nestaral, takze troska z ineho sudka

martina9999
8. júl 2020

svagrine by sa malo navrhnut, ze ak chce mat pri dedeni rovnaky podiel na majetku tak teraz, ked treba investovat cas a energiu aby majetok nechatral, je treba tiez jej prispevok. Kedze zije v zahranici, kludne moze napr platit, v zahranici (ja zijem mimo sr), bezne funguje si zaplatit zahradnika, opatrovatela. pri jej rakuskom plate to bude smiesna cifra platit niekomu na slovensku. tak moze kludne platit niekoho kto bude chodit robit tam na zahrade. alebo upratovat do domu.

autor
8. júl 2020

@sklamana15 ved jasne su pripady okolo dedicstva aj na 10 knih 🤦 ked sa jedna o majetok ludia šaleju. Najhorsie je na tom to ze my pomahame ako vieme nezistne a svokot to chce robit zl svojej hlavy, nikto ho nenuti, my sme mu absolutne take nieco nehovorili. Keby ze tam zijem a jedna sa o strechu nad mojou hlavou ale my svoj dom mame. Financne sme na tom dobre, takze my to nepotrebujeme. Keby svokor povedal, dom sa preda a rozdeli po jeho smrti to by bolo najlepsie. Ale on to nechce predat, mame ho nechat, ze sa na nom nadrel. Ze mame nechat pre deti (mame 3 deti).

autor
8. júl 2020

@martina9999 niekto od nej neziada ani cent. Ale keby bolo aspon vidiet ochotu.ze ked tu je tak pomoct 🤦 ale ona sem chodi fakt na dovolenku zatial vo moj muz ide z nadho domu tak na dom. Na ukor nasej rodiny nasich deti. Kolko krat treba u svokra kosit a nemoze ist s detmi kam by chcel. A teraz este svokor psychicke natlaky robi 🤦

autor
8. júl 2020

@sklamana15 no to je ine trosku ako nasa situacia. Ale ked sa jedna o majetky vie to narobit šarapatu. U nas je to "problem" ze to riesi zivy svokor 🤷

bobulka109
8. júl 2020

tak ale ked to fakt nechcete, nepotrebujete, tak jednoducho to takto povedzte, aby to neriesil a riesit to budete az vtedy, ked to bude aktualne. Lebo mi to prijde, ze tu ani niet , co riesit, kedze vy to neriesite,nechcete, nepotrebujete, n svagrina je v zahranici, tá to takisto teraz neriesi, takze zbytocne okolo toho sa stresovat

autor
8. júl 2020

@bobulka109 keby svokor okolo toho stale natakoval mojho muza bolo by to ok.ale uz to vyzaduje viac casu tam, vuac pomoci, a mam pocit ze aj ked manzel niekedy nemoze tak mu svokor zacne o tom ze mu ten dom ostane, nech mu pomoze ze ma len nas a uz ide psychicky na nas. Pritom pomahame stale ako vieme 6 rokov ako je chory nuz ale sil uz ma cim dalej menej uz to chce cim dalej viac prace a casu okolo neho a domu.

bobulka109
8. júl 2020

ale ved pomoct mu pomoze aj beztoho, aby mu prepisal dom, nie ? ci ? ved je jeho syn, takze nerozumiem tomu celemu. Ved , ked je to tak, sko pisete, ze to nechcete, nepotrebujete, tak potom neviem, o com cele to tu je. Ved syn jasne, ze otcovi pomoze, bez rozdielu na to, ci mu otec o dome moze rozpravat , ze mu ho daruje, nedaruje apod. Ked trema investovat do oprav domu, treba vsetko zdokladovat, aby boli hodnoverne doklady aj pre svagrinu, kolko ste do toho investovali, ked pride zo zahranicia domov, tak nech jej svokor predostrie danu vec, aky ma to nazor a hotovo. Tu nie je podla mna , co riesit

surriana
8. júl 2020

Neviem ako inde ale v mojom okolí je to úplne normálna vec, že ten kto doopatruje rodičov dedí väčšiu časť.

evkano1402
8. júl 2020

Ahoj, pises, ze to financne nepotrebujete. Takto to povedzte svokrovi. Ze nepotrebujete vacsiu ciastku, resp. cely dom (teraz neviem, ako to presne je).
Ze je lepsie mat naporiadku vztahy ako byt rozhadany pre vacsiu a mensiu ciastku pri dedeni. Tam je dobre zvazit, ze nejde len o vztah sestra (svagrina) a brat, ale pravdepodobne to moze ist cez generacie, teda, vase deti, bratranci sesternice nebudu vediet kvoli tomuto dedniu spolu fungovat.
Pises, ze sestra sa nestara.
No z jej pohladu, ale to si len domyslam, takze ma kludne pooprav. Maka v Rakusku a ked ma dovolenku, tak pride sem s otcovi, kde si chce "oddychnut". Odmietla sa sem pristahovat. Mozno preto, lebo tu nema pracu, mozno by si ju nevedela len tak najst, asi by jej klesol prijem. Inymi slovami mohlo by ju to ohrozit, ak by sem prisla. Neviem, ci ma deti, zmena prostredia, skoly...
Dalsia kapitola je svokor.
Chce vobec svokor chodit so svagrinou po lekaroch? Ono, ked chodi stale jeden, tak ten druhy, ktory nechodi, musi do toho vhupnut. Kde je ktora ambulancia, ako a ktorym lekarom jednat. Neviem na ako dlho tu svargina chodi, ci je to realne z jej strany...
Nie je tvoj muz svokrov "oblubenec"? Ostatni sa o neho nevedia tak dobre postarat, nechce prijat pomoc od ostatnych.
Nerovnomerne dedenie s urcitostou narusi rodinne vztahy.
Mozem sa mylit, len som ti chcela poskytnut pohlad z druhej strany.

h2
8. júl 2020

@surriana Dediť väčšiu časť je v poriadku. Nedediť nič je niečo celkom iné.

surriana
8. júl 2020

@h2 autorka píše že chce väčšiu čiastku prepísať na jedno z detí,a nie jedno vydediť

h2
8. júl 2020

@surriana Píše, že chce celý svoj podiel prepísať na syna. Takže dcéra by mala len malú časť, ktorú zdedila po matke. Čiže, po otcovi by už nezdedila nič.

h2
8. júl 2020

@surriana V príspevkoch o 12.22 a 12.24 sa o tom píše.

mondolina
8. júl 2020

Ja sa tiež starám o mamu a môj brat nie nakoľko žije inde.
A ani by ma vo sne nenapadlo, aby mama dala mne viac ako bratovi.

h2
8. júl 2020

@mondolina U nás tiež tak, moja sestra žije v zahraničí a v živote by mi nenapadlo, že by som ja mala dediť viac. (Hoci, o moju mamu sa zatiaľ, našťastie, netreba nejako starať. Ale ak bude treba, bude to na mne.)

autor
8. júl 2020

@mondolina ide o to, ze svokor to riesi. My 6 rokov sa starame o neho a o dom. Sme mysleli ze po jeho smrti sa dom preda a rozdeli rovnako medzi deti. Ale svokor to tak nechce.Citam tu ze niekde je to normalne ze kto sa postara dedi viac. Asi aj svokor to tak bere. Mne hlavne ide aj o to ze manzel uz cim dalej viac tam travi casu a nadre sa tam a potom svagrina pride na "dovolenku" oddychnut si. A moj muz si nema ani kedy oddychnut, mame 3 male deti, ocko vela krat chyba na prechadzke alebo vylete lebo nema kedy.

mondolina
8. júl 2020

Tak to už je aj priorita tvojho muža, kde trávi viac času.

zooeynka
8. júl 2020

A tu nam konci vsetka nezistna pomoc rodicovi...chces aby tvoj muz bol financne ohodnoteny za to ze pomaha otcovi. Svagrina si nezasluzi, lebo mrcha zije daleko. Well...vztahy so svagrinou skoncia v okamihu ako si vypocuje otcove rozhodnutie. Co napr.robite otcovi na baraku? Prerabate, pristavujete? Ma prist aj ona murovat? Alebo ako si predstavujete jej zapajanie sa do starostlivosti? Chodit s otcom po lekaroch, to snad zvladne aj tvoj muz, ved to robi pre otca. A ze mu tvoj muz na jar prekope zahradku, to snad nechce aby prisla robit z AT jeho sestra....

gelifil
8. júl 2020

@zooeynka moja rec...akonahle sa dozvie otcove umysly, vztahy skoncia

evkano1402
8. júl 2020

Svokor svojim rozhodnutim vraza klin medzi svoje deti.
Je teraz na vas, alebo lepsie povedane len na tvojom muzovi, ci jeho rozhodnutie podporite.

autor
8. júl 2020

@zooeynka nechcem aby bol ohodnoteny, chvemaby boli rovnako s tym ze aj svagrina nieco urobi.Svokor si nevari, varim mu ja, aj ked je tu svagrina. Upratujem mu ja aj ked je tu svagrina, plot stavat, zachod robit, pristresok na drevo robit nemusela. Po doktoroch tiez vela ja chodim, ked treba s troma detmi idem s nim k doktorovi(nemam kde nechat deti) . Chcela som aby sa dom predal a rodelil medzi deti co svokor nechce a uz nechce ani moj muz koli otcovi ale nemame proste na to cele to prerobit ani financie ani cas. Svokrovi sa pohorsilo posledny rok, cakala som ze pride svagrina a pomoze, no bohuzial neprisla aj ked mohla (hranice su uz otvorene) ale teraz zacal svokor s dedicstvom nas otravovat a dom za boha predat. A stale to iste dokola hovori. Najlepsie by bolo sa dohodnut so svagrinou zeby sem chodila castejsie otca opatrit a dom nech sa rozdeli napolku medzi deti. Svagrina ale o to nema zaujem. Ani o pomoc otcovi ani nejak najst riesenie co s domom.

autor
8. júl 2020

Ostali sme v zacarovanom kruhu, ked nevieme uz viac pomoct aj ked uz pomaly viac treba, ked svokor chce poriesit dedicstvo za zivota (neviem preco), ked dom nechce predat ale treba tam uz pomaly vascie a vacsie upravy a viac casu. A este aj vztahy aby boli dobre, je to tazke nevieme uz ako dalej.

zooeynka
8. júl 2020

Svokor by mal dom predat, ist niekam do jednoizbaku a peniaze(ak nejake zostanu)rozdelit podla svojho uvazenia.

autor
8. júl 2020

@zooeynka to by bolo najlepsie. Peniaze aj keby si nechal alebo rozdelit medzi deti rovanako. Len on dom za boha nechce predat. Preto vymysla komu to dat, kto ho doopatruje. Len uz nam s manzelom dochadzaju sily kedze to graduje.