Svokra a jej (ne)hygienické návyky

vilavila
6. júl 2017

Milé mamky, poraďte mi, čo mám robiť. Neskutočne mi vadí, že moja svokra zakaždým, keď sme u nej dáva môjmu 20 mesačnému synčekovi použitý pohár či príbory po sebe. To znamená, že môj syn pije z pohára po svokre a to že mu nedá na svoj tanierik, ale jedia z jedného taniera a s tou istou vidličkou. Raz dá do úst môjmu synovi a raz sebe, mňa to privádza do zúfalstva. Upozornila som ju niekoľkokrát, že chcem, aby môj syn mal svoj čistý pohár, svoj tanierik, svoj príbor a ona ma odbije, že veď sme rodina, môžeme jesť aj z jedného. Po mojom napomenutí vybrala pre syna čisté riady, ale už som bola zlá nevesta a v kuchyni nastala dusná atmosféra. Na ďalšej návšteve to urobila znova, syn dostal použité riady od babky. Zase som upozornila, no ignoruje to. Mne sa to strašne nepáči. Čiže keď sme rodina,tak čo? Máme mať teraz aj spoločnú zubnú kefku? Ja neviem, ako tomu zamedziť, aby malo moje dieťa čisté príbory, veď ja som mu nikdy neolízala ani len cumlík a u svokry toto? Ja nemám komu zveriť deti. Je mi ťažko, lebo teraz idem s druhým dieťaťom do nemocnice a syn ostane u babky. Ničí ma vedomie, že viem, že ak budem v nemocnici, bude mať moje dieťa "olízané" príbory. Ako riešiť situáciu, ak niekoľko upozornení nepomohlo?

dorottka
6. júl 2017

Ak raz decko ma v ustach tie "kazove" bakterie, nepomoze mu uz nic... vzdy bude mat zvysenu kazivost a nachylnost k paradentoze - to vysvetluje pribehy zien, co si zuby vkuse cistia a aj tak sa im kazia, proste tie bakterie nepresti ani cistenie. Chytaju sa presne v detstve a takymto systemom olizovania priboru dospelymi. Proti tomu imunitu neziska, cize vystavovanie tomu, ze je v pohode, je nezmysel. Ak niekto povie, ze je tam toho, tak mu blahozelam, lebo asi nikdy poriadne necaloval u zubara. Radsej by som bola hysterka ako mu dodrbat zdravie len za to, bo svokra je dolezita. To neni o non stop sterilizacii, ale o zakladnej hygiene, ktorej zanedbanie prave v utlom detstve ma neblahe nasledky cely zivot.

mamutka
6. júl 2017

@zooeynka dieta sa ma doma naucit aj nejake zakladne hygienicke navyky a k tomu patri aj to, ze uz ako maly si uvedomi, ze je absolutna samozrejmost mat kazdy svoj cisty pribor. Ze ani v skolke potom nebude povazovat za normalne, ak mu niekto bude oblizovat lyzicku. Moj maly znechutene spomenul daco take kedysi, ze nejake dieta si berie od iných a je to s ich lyzicou, nepacilo sa mu to a ja som mu len potvrdila, ze ma pravdu, ved ho od malicka ucim, ze pribor musi mat cisty.
Tak ako by si ty nejedla po svojej svokre, tak ani tvoje dieta to nepotrebuje, to nie je nijake budovanie imunity. Deti maju tych sanci na budovanie imunity dost, ale ten herpes alebo helico co sa tu spominaju si kde kto nosi v sebe a nech si ten svoj starecky dobre ziveny bacil ci virus laskavo necha v sebe a nerozsiruje ho, potom je neskoro plakat.
Myslim, ze autorka nerobi okolo toho cirkus, normalne si prisla po radu.
Nepoviem, keby slo o 80 rocnu babicku, tam by sa dalo uplne chapat, ze ju clovek neprerobi. Ale o kom sa bavime, ma svokra cosi po 50-tke? To je proste len jej sprosta priecnost. Ja by som u nej dieta nenechavala ked toto robi. A pan manzel by si mal odzit nejake patalie s helicobakterom alebo herpesom, nech sa vytrapi, potom sa ho treba spytat, ci to chce zabezpecit pre svoje dieta.

adrika47
6. júl 2017

vilavila moj nazor je ze svokra sa NIKDY nezmeni.. ked jej to budes opakovat a prosit ju urobi ti to vzdy naschval ked tam nebudes. Myslim si to preto, lebo uz si jej to slusne povedala a stalo sa to znovu. Neminaj energiu na to menit svokru. Je presvedcena o tom ze je to v poriadku, nerobi to aby malemu skodila. Pokial ti to vadi nesmies ho tam davat.

adrika47
6. júl 2017

este doplnim mne by to samozrejme tiez vadilo ale neriesila by som svokru ale nasla malemu radsej cudziu opatrovatelku

novana
6. júl 2017

@vilavila, nie som už najčerstvejšia zelenina, ako s obľubou hovorí Sudenková, a tak pamätám na doby, keď takmer každá babka a veľakrát i matka oblizli cumlik automaticky, skôr ako ho vložili do úst dieťatka. Vždy ma pri pohľade na túto "hygienu" natiahlo, hoci som bola tiež len dieťa, i keď už väčšie. Ale na druhej strane - tieto deti boli a dodnes sú zdravé, na rozdiel od detičiek dnešných, držaných v sterilnom prostredí. Návyky svokry nezmeníš, ak odmieta rešpektovať Tvoje pravidlá, trvaj na tom, že dieťa si pri návšteve u nej budeš kŕmiť sama.

6mia6
6. júl 2017

@novana neviem ci z toho ale nech robím co robím zuby mam v kybli

bestmate
6. júl 2017

Mam podobne problemy, a ziaden respekt. Ale tu nejde o to, ze vsak aj v skolke nieco chyti, ide o princip, ak si to mater nezela tak to budem respektovat, a vyhradim malemu pribor s ktorym bude jest len on. Aj mne bolo povedane ze nekrmit psa od stola, asi to hebedo velke budem volat a hopa laby na stol ... Ako druhy ku mne tak ja k nemu.

ivanka33
6. júl 2017

pozvi svokru a celú rodinu na obed,pooblizuj im príbory,ochutnaj z taniera,odpi z pohára-že či to majú dobré,dezert servíruj pre všetkých z jednej misky-ochutnaj prvá 😝..pripomeň že ste všetci jedna rodina ,možno potom pochopí...ja by som jej decko viac nedala,je vadná 😖

ema234
6. júl 2017

@vilavila fuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuj

adrika47
6. júl 2017

My nemozeme menit druhych ludi. Len seba samych 🙂. Svokra isto nieje zly clovek ale ma ine navyky ako je pre nas vacsinu normalne. Mozes davat maleho a byt jej vdacna ze sa onho postara ale nestarat sa ako a co s nim robi, alebo ked ti nevyhovuju jej metody, nedavat ho tam.

simculllka
6. júl 2017

@vilavila Ahoj, ja ti veru neporadím, aj keď veľmi sa mi páčila rada, že máš doniesť jeho nejaký príbor, myslím tie detské...Ale asi ju v tomto smere nezmeniš..ak ti to pomôže, moja svokra si zas neumýva ruky, proste ona príde z práce, kde sa stará o chorých ľudí, medzitým ide nakúpiť, všetko možné ochytá a potom tu mačká moje deti a hladká ich po tvári a podobne. Mužovi som povedala, nech jej niečo povie, aj povedal, ale ona vždy zabudne..ide ma šľak trafiť, ale čo mám robiť. Inak je v pohode, len tá hygiena ma zabíja..🙂 ale sme raz rodina, tak ju už tak akceptujem, snažím sa to nejako prežiť .

marllik
6. júl 2017

to nie je o tom ci svokra zmeni alebo nezmeni nazor na to, ci je to skodlive, ale o tom ci dokaze alebo nedokaze (nechce) respektovat matku dietata. Moja svokra to tiez robila, ale ked som jej povedala, ze si to neprajem a vysvetlila preco, tak to uz viac neurobila.. ani sa "nezabudla"

nini1010
6. júl 2017

S prepacenim uplne blba osoba toto,budes to mat tazke.musis urobit nejaky razantny krok lebo ona si pojde stale svoje.

maria286
6. júl 2017

@vilavila ale ma ti kto maleho postrazit - manzel predsa. Ani ja nemam rodicou uz, deti uz dve a vzdy vsetko zvladame len s muzom. K svokrovcom chodime na navstevu a vztahy su super. Mozes sa hnevat, hadat sa snou... vsetko zbytocne zaklad je nebyt od nej zavisly v nicom ani v opatrovani. Manzel OCR alebo dovolenka a hotovo. Je to narocne- neviem co to je ist niekam s muzom bez deti ale stoji to za to.

laura1804
6. júl 2017

Aj ja som v tomto musela razne zasiahnut, lebo som pochopila, ze oni su tak hlupo nauceni... Ale svokra nastastie rychlo pochopila. Paradoxne, muzovi to musim este obcas pripomenut...nehovoriac o takych nechutnostiach, ako bolo tazke im vysvetlut, ze ma mat kazdy svoju vlastnu osusku, ze potom sa niet co cudovat, ze maju vsetci komplet doma pliesen na nohach...co mi vsak robi vrasky, je svokor, ktory ani po viacerych upozorneniach nechape, ze novorodeniatka sa nechytaju za ruky. Svagrina ma doma dvojmesacne a moj svokor aj 10 x do dna, vopcha hlavu do kocika 10 cm od maleho nosa ( chudak maly, uz z toho zacina skulit) a hned ho chyti za obe rucicky...a je jedno, ci vysiel z gataze, od kosacky, alebo jedol slaninu. Svagrina len predychava, snazi sa mu vyhybat, ale nenabrala odvahu mu narovinu povedat, nech to nerobi...ja som uz viackrat nahlas povedala, ze take deticky sa za rucicky nechytaju, lebo v momente si ich pchaju do ust, ale on, akoby bol hluchy. O 5 minut to spravi zas. Viem, pomyslite si, ze co ma do tpho, lenze presne ten problem som mala s prvorodenou, este sme len vystupovali z auta z porodnice a najneskor v pondelok rodim znovu a uz teraz mam nocne mory...

maja22
6. júl 2017

Z rozpravania starych materi viem, ze ked sa dietatko zacinalo prikrmovat, jedli sa mu "mlelo" v cudzich ustach, v tom najlepsom pripade maminych. Poradili si aj bez mixera, najma s maskom.... Takze jest z jedneho taniera je uz daleko ina uroven... Ale nemyslite si, tiez sa mi ta predstava ludskeho mixera hnusi 😀

katkabublinka
6. júl 2017

@ivanka33 supeeeerr!!jak som sa pobavila 😂 😁 ale fakt mas pravdu,aj ja by som to tak spravila 😆 😄

mamana4
6. júl 2017

@novana tie deti ktoré maju dnes napr 30?tak to neviem ci su az take zdrave alebo si to každý len nahovára,pretoze mnoho starších ľudí odsudzuje dnešnú modernú dobu.
Moji súrodenci maju veľmi problematicky chrup.vsetci sme mali od detstva problémy s imunitou.a dvaja prekonali este pred 30 onkologické ochorenie...tak volím radšej prehnanú opatrnosť a sterilitu..

mamana4
6. júl 2017

@lenka_21 moja svokra nemá problém dojest po mne,mojim príborom 😭 Ja som na tieto veci citlivá,nedávam ani svojim deťom po mne dojedat,ani ja po nich nedojedam.to je vsetko taky divný zvyk ...

maciatkolulu
6. júl 2017

miesto toho, aby si bola rada, ze sa ti niekto postara o dieta, teba to nici....hmmmm, no dobre, inak ma syn rad babku, vychadzaju spolu? Co je nakazena, chora? Ved to nie je tragedia, my doma jeme vsetci po vsetkych a zijeme, pokial ti to tak extremne vadi, svokra ta nepocuva, juuuj, tak skus tam nedavat zistne vnuka, lebo verim tomu, ze kebyze nepotrebujes pomoc, tak ho tam nedas..., a uvidis, ze problem oblizanej lyzicky je malina proti tomu platit si opatrovatelku, priapdne davat dieta do jasly a spajat docasnu hospitalizaciu s muzom, pracou a jaslami, ved nerob desive problemy tam kde nie su, kolkrat ochorel od svokry?

novana
6. júl 2017

@mamana4, neviem posúdiť, či je stav chrupu len otázkou hygieny. Podľa teórie mojej mamy je stav chrupu hlavne odrazom stravy. Otcova matka išla do hrobu ako 90 ročná so svojim, i keď už nie najzdravším chrupom a moja matka ako 70 ročná s jednou jedinou plombou (žiadne korunky či mostíky). Pri zákrokoch v nemocnici jej vždy kázali vytiahnuť zuby. 😀 Mala svoje a ako perličky. Pohľady starších ľudí nesúvisia s ich vekom, ale s ich skúsenosťami. 😉

14hviezdicka12
6. júl 2017

@vilavila no ja by som to riesila v prvom rade s chladnou hlavou. Vela detičiek he nachylných na afty a podobne problémi v pusinke. Organizmus malého dieťa nie je taký silný, jeho imunita je vzdy na nižšej úrovni.

Ja by som to riesila buď by som to povedala mojmu partnerovi aby to svojej maminke povedal alebo by som pritvrdila. Teraz bývaju prenosne poharky ktore niesu cenovo náročné a nie je to žiadna vada ho mať pri sebe aj s vodičkou alebo s čajíkom. A hlavne by som si svoje dieťa nakŕmila ja. Pretoze asi svokra je tak zatrpknutá ze nedba na zdravie svojho vnucata a bohvie co vsetko moze mat co sa tyka áft alebo zápal dasien herpesy a ine. Ja by som kaslala na to co si mysli :D proste by som si vzala svoje dieta a nakrmila sama a bodka..

katkalubkova
6. júl 2017

@vilavila no pekne. Uplne Ta chapem, mne by to tiez vadilo. Tazko ti je poradit, ked je svokra taka trúba ( to som ju neurazila, ved truba je hud. nastroj 🙂
Pravdepodobne takto vychovala aj svoje deti, takze teraz to praktizuje opat.
vilavila dala dobry typ, skus ju zavolat k sebe, navar nico male, odjedz a ponukni jej.
A s tym, ze tam mas nechat syna sameho, to daj na starost muzovi, nech sa o to postara, nech jej slusne dohovori, ked od nevesty nerozumie...
A este ma napadlo, kup mu nejaky pekny detsky pribor a malu detsku lyzicu a povedz jej aj malemu, ze je to jeho priborik, lyzica a s tym bude papat.
Och, komu z hore nie je dane, v obchode nekupi a ked je hlava sprosta, tak trpi cele telo ☹

mamana4
6. júl 2017

@novana nepísala som iba o chrupe,písala som o ňom,aj o imunite a o predsudkoch starších ľudí,voci dnešnej dobe...

guiseppinka
6. júl 2017

Baby, to je v pohode vsetko... ale moja uzasna svokra aj svagrina - obe zdravotne sestry, to je iny level... z jedneho taniera mi nerobi problem zjest polievku a aj druhe jedlo, ale iba ked som sama a aj to nie vzdy... a moja uzasna svokra, uz sa sice naucila, ze ked sme nahodou tam, tak vytiahne supravu, ktoru sme jej raz na vianoce dali, pretoze dovtedy nemala 2 rovnake taniere... to je ale o inom, teraz k veci... kompot alebo salat riesia stylom, ze otvoria kompotovu flasku a KAZDY si z nej nabera SVOJOU vidlickou. Ide ma z toho urvat... decko mi nestrazi ani nekrmi, chvalabohu... ale taka elementarna vec, ze naucit si deti, aby si umyvali zuby tak to nie... vsetci maju problemy so zubami jak len...
Svagrina ta je iny level... boli sme u nej na obed (z donutenia) a dostala som pre seba a malu 1!!! misku s polievkou a 1!!! Lyzicu. Takze lyzicu pre malu som si vypytala a najskor sa najedla mala a potom ja... O tom, ze z poharov u nich pije kazdy po kazdom ani nehovorim... a potom, ze decka ma vecne chore... a to napr. Jej decka su schopne sa napit aj po mne... no ide ma rozhodit...

A take ine fajnotky ako olizovanie cumla alebo predzuvanie jedla, tak to ma napina len o tom citam... ked malej padol cumel, tak som ho obliala vodou, aj ked som z nej predtym pila... mala mala jedno obdobie, ze pila iba z niekoho pohara... potom som to zrusila, lebo s mm boli vecne rovnako chori... ale tiez mu to trvalo dlho, kym to pochopil...

laura1804
6. júl 2017

@guiseppinka toto poznam...nechcem byt bonzak, ale odkedy som vydata ( 3 roky) vsimla som si, ze svokor ma stale tu istu zubnu kefku v pohari...a pri nej este dalsie tri kefky, ktore sa veselo o seba stetinkami opieraju ( predpokladam, ze su to starsie nevyhodene kefky, alebo mozno este po svagrovi, co uz tiez viac ako rok nebyva doma) a o stave chrupu uz radsej pomlcim...obcas sa citim ako nenormalna, neviem, ci to ja prehanam s hygienou, ale niektore zlozvyky nedokazem pochopit...

majloo
6. júl 2017

Mna by porazilo, najma to vedomie, ze som s druhym v nemocnici a svokra robi, to co robi. Jednoducho nechce respektovat volu matky. A najviac by ma stval postoj muza. Asi si zakladatelka nepomoze, ked sa za toto rozhodnutie neolizovat nepostavi muz. Ten by to mal riesit, je to jeho mama.

jm1988
6. júl 2017

Fuj to je riadny hnus, co šetri na jari ked mu nevie vylozit ciste riady. Ak by to nepochopila vysvetlenim a poziadanim, tak na nu navrieskajte, dajte jej do ruk nejake materialy z netu co vsetko to moze sposobit..., ja mam zas v rodine jednu co malemu davala polievku tak ze zobrala lyzicu,pozula halusku a zeleninu a take mu to dala 😣 to som si jej dovolila povedat aj ked je jeho matka co si o tom myslim. V dobe ked su mixeri ako toto mozu niektore robit...rodina nerodina bleee.

mamutka
6. júl 2017

@jm1988 skoro som si grcla, hnus! Toto neviem či niečo prekoná v tejto téme.

eludka
6. júl 2017

@maciatkolulu fujtajbl, takže v prípade infekčnej choroby sa vzájomne nakazite, všetci od jedného - jeden od všetkých, na biológii ste zjavne bičovali...