Svokra na návšteve

niagara11
4. mar 2013

Ahojte, chcela by som len vediet, ako je to u vas s navstevami svokry. Ja mam z toho dost stres uz len ked na to myslim, a to je moja svokra ako celkom v pohode, oproti tomu co som pocula od druhych. Mne stve najviac ze k nam, chodi kazdy tyzden tak na pol dna a ja som z toho dost na nervy. Ako chce vidiet a hrat sa s malou. Neviem, ci som misantrop, ale zda sa mi to prilis casto. Ako je to u vas s castostou navstev?

magic08
4. mar 2013

ked sa mala narodila, bola u nas nonstop... liezlo mi to neskutocne na nervy... tak som to raz vecer povedala mm, nech jej naznaci, ze je to vela... asi zabralo.... navstevy zredli, a dnes uz nechodi skoro vobec... 😀 😀 😀 😀

nicolasko55
4. mar 2013

@niagara11 ahoj 🙂 mno moja svokra chodi kazdy piatok na nejake dve-tri hodky k nam,a nevadi mi to bo sa aspon pohra s malym a ja si zatial oddychnem 😀

xlucia
4. mar 2013

@niagara11 ako u vas, raz tyzdenne po robote

katia7
4. mar 2013

tak k nam moja nastastie len omylom asi raz za rok 😀

motovidlo
4. mar 2013

@niagara11 Ja som raz za tyzden u svokry na cely den a raz za tyzden u maminy 🙂 Zda sa mi to tak akurat, su to maleho babky, lubia ho a chcu ho vidiet. A ja si aspon povybavujem nakupy, ked mi ho postrazia 🙂

jajkakk
4. mar 2013

moja príde, keď niečo potrebuje🙂 asi tak raz za tri týždne a to len na dve hodky, ešte ani raz neprišla len tak pozrieť vnúčatká. Spočiatku mi to vadilo, ale teraz mi to aj vyhovuje😀

aduskatt
4. mar 2013

raz za rok na tyzden🙂 teraz bola po roku dva dni.tak to sa da🙂

kacena4
4. mar 2013

@niagara11 a z coho si na nervy zo svokry?? ja nemam mamu, otec byva v uk a svokrovci k nam pridu len ak mame oslavu a veeelmi mi je luto ze moje deti nie su v kontakte so starymi rodicmi. ty ked si bola mala bola si so svojimi?? mas z toho pekne zazitky??? ak ano tak nechaj dcerku nech aj ona moze mat take so svojou starou mamou a casom jej ju mozes davat aj na vikendy a ty odychovat doma 😀 😀 😀

kattrin5
4. mar 2013

Ja by som na tvojom mieste bola rada...ja byvam sama s mm, od mojej mami pol sveta daleko a od svokry 6 hodin autom...stale som sama a padlo by mi vhod aj keby svokra chodila aj dva krar do tyzdna alebo aj na cely den, aspon sby som sioddychla..ved na tom nieje nic zle, mas dobru svokru ktora lubi svoje vnucata..bola by si racej keby vas nenavidela alebo vam robila zi zivota peklo a o deti nejavila zaujem???

sisaha
4. mar 2013

@niagara11 asi som divna, ale navsteva 1x do tyzdna na pol dna vobec nie je vela.. hlavne ak pride za vnuckou a hra sa s nou. Ved ty si mozes aspon porobit svoje veci...Co ja by som za to dala.. Moja mama v zahranici...a svokra 200 km od nas..Jedine stastie co mam, je moja starsia dcera, ktora mi robi aupairku ked potrebujem

aaliyah
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nefertiti7
4. mar 2013

Ja mám zlatú svokru a teším sa keď prídu na víkend, lebo sú od nás vzdialený skoro 300 km a moja mamina tiež. nemám tu nikoho, tak uvítam, keď niekto príde. mamina chodí 2x za rok a svokrovci asi 3x za rok na víkend my samozrejme k nim tiež....a vždy donesú darčeky aj mimo osláv atď a najlepšie je, že donesú kopu žrádla a niekedy aj toaletný papier, len aby sme nemali výdavky, sú zlatí

cerez
4. mar 2013

@niagara11 Ja mám perfektnú svokru, aj keď sme sa nedávno nezhodli v názoroch. Vychladli sme a jedna druhú pochopili. Ja jej návštevy skôr prijímam. Porobím si čo potrebujem, poradí lebo je zdravotná sestra už na dôchodku, takže fajn.

yidaky
4. mar 2013

@niagara11 Ak vychadzate dobre, nestresuj. Skor to skus vyuzit pre seba alebo tak. Rob nieco, na co inak nemas cas, alebo len tak ddychuj 🙂. My mame svokrovcov nejakych 150 km od seba, ale chodime tam aspon raz za mesiac na vikend. Niekedy aj castejsie. Vychadzame spolu naozaj dobre, ja si tam dost oddychnem. Stari rodicia sa tesia a lne venuju vnuckam. Akurat sme sa minule dohodli, ze najblizsie pojdeme s MM do welnesu 😉. Chce to cas a skus sa nad tym povzniest a vyuzit to k spokojnosti vsetkych zucastnenych.

nadula01
4. mar 2013

co by som za to dala,keby dosla svokra raz za tyzden na pol dna 🙂 .Zial sme v zahraici ako tu pisali aj dievcata predo mnou a na vsetko sme sami! ☹

koniarova
4. mar 2013

Teš sa. Vôbec to nie je veľa. Neskôr to oceníš, keď ti povaruje malú a budeš môcť mať pol dňa pre seba. 😉 😉 😉 Dopraj malej babku.

moon1979
4. mar 2013

@niagara11 všetko záleží od vzťahov ... ja moju svokru nemôžem vidieť ani na fotke ... našťastie sa vídime tak 4x do roka ...

azbestica
4. mar 2013

@niagara11 ja ti aj celkom rozumiem 🙂 a neslo by to tak ze ty odnesies malu k svokre a mas pol dna free

niagara11
autor
5. mar 2013

cafte, tak dnes mam troch cas reagovat 🙂 podla reakcii som to analyzovala 🙂 a my lezie asi to na nervy ako sa sprava k malej, svokra je z toho cela bez seba ze ju vidi, sa tesi a tak ju hned na ruky strhne, a tak cudne zvuky vydava 🙂 a mala nevie co si o tom ma mysliet, krici a vselijako do nej stucha, je taka cela hrrr na nu, a hned jej prikazuje toto nesmies to nesmies, ako necaka kym mala pride k nej, alebo nejak sa s nou hra tak ako mala chce ... no a mala je z toho potom tak rozrusena ze v noci sa potom budi kazdu pol hodinu a ja som z toho KO. Normalne je zvyknuta na ludsku rec 🙂 a ze ju nechame hrat sa samu, ked chce hrame sa snou. Cize ju nemozem nechat s nou samu.
Ja som na jednej strane rada, ze ma mala taku babku ktora sa o nu zaujima. Ja som to stastie nemala aspon z otcovej strany nie. Ale neviem ako jej to naznacit ze nech sa k nej sprava normalne bez mikania, stuchancov a kricania vydavanie cudnych zvukov 🙂 aby sa neurazila ona je taka vztahovacna a hned vsetko berie ako utok proti nej. ako by ste to riesili?

tinki
5. mar 2013

@niagara11 chápem, že ti to vadí..ja mám podobnú svokru.. 😉 Ale ver mi, časom ju to prejde. A ber to tak, že malá si musí postupne zvykať aj na iných ľudí, v živote ešte stretne kadečo..
Ak môžeš, vytrať sa z izby, nechaj ich hrať sa. Tvár sa, že máš niečo na práci, alebo si nechaj niečo spraviť na ten čas, keď bude u vás svokra, aby si to nevidela. Povedz, že niečo máš.. 🙂
Veď v podstate jej nerobí nič zlé. A malá by sa budila v noci tiež často, ak by k nej bola jemná, už len preto, lebo je to osoba, ktorú často nevída. A každú zmenu deti vnímajú dosť citlivo. Zvyknú si na seba, len potrebujú čas. Ver mi, prežila som to. A poviem ti, pri druhej dcére to už vôbec také nie je.. 🙂

niagara11
autor
6. mar 2013

Diky za radu, a pochopenie. chodia sem aj druhi ludia, ktorych vidi iba prvy krat, a pri tych je v pohode, ziadne budenie nic. No ja ich aj akoze nechavam, ale svokra nemoze byt s nou sama, ma zdravotne problemy, takze ma co robit so sebou. Takze uz len dufat, ze ju to casom prejde. Nic zle je nerobi, len jej vnucuje to co chce robit ona s nou a nie to co chce robit mala. 🙂 som zvedava ako to bude pri dalsom 🙂 🙂

katka121
6. mar 2013

@niagara11 podľa mňa je to v pohode, ešte vydrž, potom keď bude malá vačšia môže ísť aj pohrať sa k svokre.....alebo tam aj spinkať, je dobré mať babičku ktorá pomôže.... pre moje deti sú babky veľmi dôležité.....
tieš si myslím že časom to prejde, .... svokrovci tiež ma syna šušlali ale ja som to tak taktne zahrala.... že v rámci debaty som jej len tak medzi rečou povedala, že som zakázala mužovi na malého šušlať......aby sa nenaučil nesprávne rozprávať.... a malý ozaj nešušlal - pekne rozprával bez zlých návykov, skús takto oklukou ísť na to.......

ucinka333
25. feb 2014

niagara11 viem veľmi dobre o čom hovoríš... Ako je to u Vás teraz? Ja mám veľmi dominantnú svokru. Začalo to nevinne. Keď som prišla k nim na návštevu, len mi vnucovala stále nejaké jedlo, nemohla som zjesť toľko, koľko som chcela a bolo mi blbé odmietnuť, takže som sa pri každej návšteve takmer doblvala. Potom prišlo na rad oblečenie, prečo sa obliekam tak a nie inak, začala mi kupovať veci, šperky, jednoducho to, čo ona chcela, hoci som sa v tom necítila dobre. Okrem toho som si všimla, že keď som sa jej s niečím zdôverila, vždy to potom riešila v jej rodine alebo s kolegyňami (keď som sa s nimi stretla, opýtali sa ma na to, čo som povedala iba jej). Uvedomila som si, že jej nemôžem povedať to, čo nechcem, aby vedelo pol mesta. Tiež mala zvyk volať niekoľkokrát do týždňa a musela vedieť o všetkom, čo sa deje v našom živote, o každom detaile a pod. Všetko sa to dalo zniesť, kým sa nestalo to, že som sa k nim musela nasťahovať. Vtedy začalo peklo. Nemohla som stráviť večer po svojom vo svojej izbe, musela som sedieť pri nej a pozerať to, čo chcela ona. Stále ma kontrolovala, čo si obliekam, čo a kedy jem a pod. Viem, že to myslela dobre, ale preboha, takto ma nekontrolovala ani moja mama. Keďže som jej nikdy v ničom neoponovala a nikdy jej nepovedala, že mi to vadí, utrápila som sa až k chorobe a skončila na gastroenterológii. Našťastie som sa z toho dostala a všetko sa zlepšilo, keď sme sa odsťahovali do vlastného. Avšak iba na nejaký čas, kým nás opäť nezačala vo všetkom kontrolovať, stále sa chcela stretávať a všetko vedieť, aby to potom mohla riešiť so svojím okolím. Keďže ona zvykne všetkých ohovárať a hovoriť ešte aj o susedoch (o ktorých vie všetko, lebo ich stále sleduje cez okno), bola som si istá, že tak ako hovorí mne o nich, určite to platí aj opačne a s ostatnými ľuďmi rieši náš život. Momentálne je to ešte horšie ako kedykoľvek predtým, lebo medzitým sa nám narodilo bábätko. Svokru som mala od pôrodu na návšteve každý deň (vrátane pôrodnice). Samozrejme, že neprišla pomôcť, ale chcela vidieť dieťa, robiť fotky a kávičkovať. Ja som mala dosť čo robiť so sebou, aby som sa po ťažkom pôrode spamätala a ona si chodí na kávu, ani nepomôže. Párkrát doniesla obed a na margo upratovania povedala, že taký byť sa poupratuje za pol hodinu (mne to trvá min. 2 hodiny). Dokonca, keď som ju poprosila o pomoc, aby prišla na noc, lebo som ostala s malou sama a bola som ešte neistá, prišla a ešte pozvala aj kolegyňu na kávu. Okrem dennodenných návštev ešte aj 3 x denne telefonovala. Asi po mesiaci a pol som sa posťažovala svokrovi, že takto to už ďalej nejde, že nevládzem, že potrebujem kľud a nie stále svokru na návšteve a ešte tie neustále telefonáty. Keď jej prehovoril do duše, urazila sa, že jej bránim sa stretávať s vnúčaťom. Cítila som sa po psa, aj keď som nič zlé nespravila. Nakoniec to uznala, že asi to prehnala a chvíľu bolo dobre. No nie na dlho. Teraz sme v štádiu, že ona sa chce neustále stretávať, každý týždeň obedy u nich. Musí vedieť o všetkom, kedy a či idem von s malou, proste, každý detail z jej života chce vedieť. Okrem toho, pri každej návšteve neustále robí fotky, ide mi to na nervy. Tiež nakupuje oblečenie neustále, čo by bolo v pohode, keby nekupovala veci pre 2-ročné deti a malá má sotva pol roka. Takisto, keď ju berie na ruky, tiež keď počujem, aké zvuky vydáva, ide ma poraziť. Akoby moje dieťa bolo nepríčetné. My sa snažíme veľa na ňu hovoriť a nie hučať do nej, natriasať ju a pod. Takisto sme ju od narodenia učili, že sa musí vedieť chvíľu prehrať aj sama. Napríklad, ležká si na gaučíku a ja pri nej robím, čo mi treba, ona si spokojne gagoce. Potom sa s ňou chvíľu pohrám a ona je spokojná a veselá. Svokrovci ju však nenechajú samú ani 5 minút, furt do nej hučia a keď od nich ideme, malá je už úplne rozrušená, stále plače, potom nevie zaspať a tiež máme po každej návšteve zlú noc. Keď som u svojich rodičov, nič také sa nedeje, takže jej zjavne vadí ten hluk a humbuk okolo. Nedávno sme mali oslavu a bolo tam veľa ľudí, hudba, hluk, každý do nej hučal až sa z toho rozplakala a tiež potom nespala. Keď im naznačím, že je ešte malá na takéto zážitky, urazia sa (aj so svokrom), že si predsa na nich musí zvykať, veď sme rodina. Ale ona si ich aj tak nebude pamätať skôr ako možno od 1 roka. Takže tiež neviem ako ďalej. Partner ma v tom veľmi nepodporí, on nechce ísť proti nim. Len, keď to už fakt preháňajú, povie, aby prestali, ale väčšinou je ticho. Plánujeme sa odsťahovať do iného mesta, vzdialeného niekoľko stoviek km, ale ani to mi nepomôže. Svokra vyhásila, že bude u nás každé 2 týždne na návšteve.... Závidím každému, kto má svokru, ktorá sa im nestará do života a verte, radšej by som prijala sovkru, ktorá sa neuzaujíma o mňa ani o vnúčatá ako toto. Už sa dlho chystám, že jej konečne niečo poviem, ale je veľmi urážlivá a viem, že nech poviem hocičo, naruší to vzťahy a nikdy to už nebude ako predtým. Okrem toho sa bojím, aby sa to neobrátilo proti mne a partner sa urazí, že svokra je najhoršia a moja mama najlepšia :(

adulka1979
26. feb 2014

Moja svokra k nám nechodí, nezaujíma sa o nás vôbec a keĎ sme jej povedali, že čakáme bábätko, tak povedala, že ju to nezaujíma....

hajajanka
26. feb 2014

Viem, ze toto je uz dost stara tema, ale neda sa mi nevyjadrit.

Mam pocit, ze mnohym tu na MK sa nezavdaci ziadna svokra - ani ta, ktora ma zaujem o vnucata, ani ta, ktora sa o vnucata vobec nezaujima. Svokra je pre mnohe zla len preto, ze je proste svokra ☹

eeffka
26. feb 2014

@ucinka333 ale tvoj problem nie je svokra ale ze si TY makota, ju zabrzdi aj za cenu toho ze budes papulnata drzana a mas klud. Na takých ludi sa nechodi s rukavickami.
Zdravim mozete prist na 2hod za tyzden, kolac nech donesu, kavu im uvaris.
Na muza sa nespoliehaj , synacik nepojde proti mamicke a moj muz povedal ze jeho slepacie problemy nezaujimaju a ked sa mi nepaci nech si to vyriesim sama, tak riesim , veci strkaj do skrin o 2r sa zidu. Kluce mas od bytu? tak sa zamkni a nech ti fuka slamkou do riti.
Co sa tyka oslav ja v tom problem nevidim, ja decka vlacim vsade od 2m s nimi cestujeme, to je tvoja prehnan starostlivost z môjho pohladu, ze nan suslu je bezne, na to som ja hovorila ze to je moje zdrave dieta nie dement tak nech sa k nemu tak nespravaju ... pekne nahlas nech sa hanbia oni.

Ako na co si si volal svokru na pomoc??? nerozumiem, ja som sa jasne vyjadrila este v porodnici nech mi nikto domov neleze, bo ja nebudem navstevym zadky obskakovat a nech mi vsetci daju svaty pokoj. Tak ako ma pocujes. Prisli an 30min vypili kavu a tahali prec.

maria1989
26. feb 2014

@hajajanka každý chce to, čo nemá 😉

fuska
26. feb 2014

@niagara11 Nechapem, s cim mas problem. Pises, ze svokra je v pohode a interval raz za tyzden na pol dna sa mi pri pohodovej svokre zda byt aj dost dlhy.
Ja mam tiez rada svoju pohodicku, ale u svokrovcov som pichnuta kazdy druhy den a ak oni pridu (tak ako napriklad vcera), tak sa potesim, ze sa s vnucatom zahraju aj u nas doma.

fuska
26. feb 2014

@niagara11 Aha, takze az v diskusii si pisala, co ti naozaj vadi, lebo ten uvodny prispevok bol ako dovod na nervy velmi chaby. To je dalsia vec. Ak mas so svokrou dobry vztah, tak jej povedz, ze si rada, ze chodi, ze si to vazis, ale nech to skusi s malou inak - a povedz jej, aku mas predstavu. Ja som si nacitala nejake knizky, nechcem dietatu zakazovat, skor ho ucit, co sa ma a co je spravne. Proste mu povedat, aby nieco nerobilo takym sposobom, ze mu vysvetlim, ako sa to robi spravne. Napr.: namiesto neskac do bariny hovorim barinku obideme. Atd. Vsetko, co mi vadilo, som svokrovcom aj mojim rodicom povedala. A ak nerespektovali, tak sme tam parkrat nesli, ked som mala nervy a ked som to stravila, isli sme znova a skusila som na starych rodicov inak, s kludom a oddychnuta. 😉

lenbea
26. feb 2014

@niagara11 bud rada, že s nou nebyvaš, to by bola "u vas" nonstop. pol dna za tyžden prežiješ.