Svokra si uzurpuje moju dcéru. Som mimo ja, alebo ona?

helaheluska
6. jan 2019

Mile maminky rada by som sa poradila ci to prehanam alebo ma moje pocity neklamu. So svokrou mame problemy odkedy sa nam narodila dcerka od narodenia sa tvarila ze jej jej a nie raz mi povedala ze ci nechcem ist do prace uz ze ona rada zostane na materskej miesto mna... Nejako sme to prekonali podarilo sa mi ako tak presadit si svoje vychovne a stravovacie metody a so svokrou bolo isty cas klud dala nam priestor uz nechodieva k nam ako do svojho ma totiz kluce od nasho bytu. Ale to je jedno teraz ma hlavne trápi ze nestaci ze chce byt s vnuckou vzdy sama casto ked idem na prechadzku s mladsou tak ona ide so starsou niekam inam do mesta co mi pride di ne. Proste ona s nou vzdy chce byt sama. Teraz ma starsia 3 roky a sem tam si ju vzala na noc podotykam ze byva asi 10 min od nas nemamproblem ked si ju hocikedy vezme. Ale posledne dva mesiace u nej bola kazdy vikend vždy piatokna noc a zacala robi to ze ju neprinesie ani v sobotu domov a ked vecer volame ze kedy pridu tak je kolko krat urazena ze ci jejnieco urobia ze ved vieme kde jw a necha si ju az do nedele. A v decembri bola cez vikend doma iba iba jednu nedelu a aj to isla svokra s nami doba lebo s vnuckou cely tyzdennebola.

lujza123
10. jan 2019

@stankadl urcite nie kazdy vikend, to som ani nikde nepisala, za mna tak 1 prilezitostne 2 vikendy za mesiac. Ale to si treba vykomunikovat a vysvetlit aj babke.

andy03
10. jan 2019

@maciatkolulu kazdy DEN!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! oni byvaju 30m od nas 😖😖😖

katrin21
10. jan 2019

@lenuska1lele nechápem prečo dieťa Má spať len doma a nie u babky mne sa to zdá smiešne. od určitého veku napríklad od troch rokov by mohli úplne bežné občas u babky prespať nevravím že každý víkend Ako to Požaduje táto babka to je prehnané A to som ti už napísala že treba stopnúť. Ale pokiaľ ide fakt o príspevok Možno raz za mesiac nevidím na tom nič zlé naopak babka môže tiež stráviť večer s dieťaťom napríklad moja mama aj hodinu vydrží čítať dcére a tam si to vyžadovala A páčilo sa jej to ešte aj keď mala hádam 14 rokov a bola to proste ich chvíľka a ja som bola rada a že to tak je lebo vzťah starých rodičov a detí je úplne iné a keď zvládli vychovať teba a muža tak si nemyslí že nezvládnu aj tvoje deti Aj keď ty máš iné modernejšie názory než oni neznamená že ty už sú horšie. Možno im sa zdadajú horšie tie tvoje😉. A keďže mne chovali teba a aj muža asi celkom k svetu tak to také zlé nebude, či?
Fakt by ma zaujímal reálny dôvod prečo podľa teba dieťa nemôže spať u starého rodiča

charlie1980
10. jan 2019

"Radosť" vyfasovať synov v dnešnej dobe 😅

biela_sova
10. jan 2019

@helaheluska Tak po svokrinom nabadani deti na pomstu (citujem: emma pod kusni lindusku teraz jej vsetko vratits co ti robila budes ju bit a linde stale vravi len pockaj emma narastie atd) by som sa s mqnzelom dohodla na jednotnej verzii a to takej, ze si nezelam, aby tymto smerom formovala deti k nevrazivosti. Transparentne by som toto uviedla ako dovod odmlky, a uvidela by som,ci svokra prisenie od svojho pristupu zmenu. Tqketo cci vdiq ovplyvnit cely dospely zivot. Mala je voto veku "spongia", kedy nasavq nielen vedomosti, ale aj zivotne postoje, vzorce spravania. Pride mi to, ze svokra chce Lindusku odseparovat od zvysku rodiny...

miui
11. jan 2019

Ja poznam tiez takyto pripad ze dievcatko od malicka nonstop u babky...teraz ma 12 a vysledok? Nonstop u babky, zdrava strava nula bodov lebo babka lem sladkostami krmi, krpata npnstop dookola mobil tablet pocitac lebo ved babka dovoli...a viete co je najlepsie? Ze to uz aj babke zacina vadit no mala si skor uvedomit ze podryvanim autority rodicov dosiahne len katastrofu...mama sa snazila aj sa snazi ale akonahle nie je podla krpatej uteka babke volat lebi vie ze ked pojde k babke a ta dovoli...cize si dupni nohou, ty si predsa mama a ked sa ti zda, ze nieco nie je v poriadku, tak sa ti to nezda...

ollynka
11. jan 2019

@lujza123 ale dieťa má tri roky a nie 10. Malo by si budovať vzťah s rodičmi s tatom mamou a na to sú tie víkendy ako stvorené. A keď ich babka niekedy príde pozrieť na to ihrisko alebo k nim domov na návštevu cez víkend tak to bude super.A nie si brať dieťa a rodičov posielať stranou, mne by sa to isto nepáčilo. Babke zrejme nevesta nie je moc po vôli a dieťa rastie a bude to chápať postupom času a môže sa stať že matku prestane rešpektovať . A to nie je dobre.

lujza123
11. jan 2019

@ollynka to je asi vec názoru, ako som písala pre mna by 1 prilezitostne 2 vikendy za mesiac nebol problem ani pri 3 rocnom dietati. Ja som tak vyrástla, moji rodicia boli aktívny horolezci za mlada, ja som ako dieta stravila vela vikendov u babiek. Mam super vztah aj s rodicmi aj starymi rodicmi a nemam pocit ze by ma to nejako ovplyvnilo alebo zhorsilo vztah s rodicmi, pripadne bol iny ako ma napriklad moja mladsia sestra. Ta ked sa narodila uz tolko von nechodili ako predtym.
Tazko povedat co je a nieje dobre, kazdopadne to co popisuje autorka temy ze kazdy vikend dieta prec to je podla mna prilis.

danula.ch
11. jan 2019

@helaheluska prečítala som iba 2 strany a stačí mi......Toto si mala stopnúť na začiatku, ale ešte je šanca na napravu. Svokra ta nerespektuje ako matku a ty ju v tom nechavas, čím ju povzbudzujes k ešte lepším "vykonom". Aj my sme mali podobné, vždy keď sa malý vrátil od svokry, mali sme s ním problémy ešte 3 dni, kým sa dostal do normálu. Svokra mu všetko dovolila a doma potom robil scény za každú kravinu. Tak sme jej povedali, že ak ešte raz od nej príde taký rozhodeny, nebudeme jej ho dávať. Pomohlo to nie iba v tom, že malý sa od nej vracal v oveľa väčšej pohode, ale hlavne zistila, že nás rodicov musí rešpektovať, ak sa chce stretávať s vnukom. To isté by som urobila na tvojom mieste. Ak bude pred detmi podkopavat vašu autoritu, nebudete jej vnučku dávať. Keby mi vytrhla kočík z ruky, zobrala by som si ho naspäť. Dovolí si len toľko, koľko jej vy sami dovolíte, nič iné jej neostáva, lebo to vy ste rodičia, nie ona. Dcére by som tam tablet proste nedala a 3 ročnej teda ani doma. A že sa dcéra hnevá, keď ju nechcete k babke pustiť? Radšej nech sa hnevá, ako by mala mať zmätok v hlavke kvôli svokre. Vysvetlite jej, že pôjde k babke hned, ako sa s babkou dohodnete. Vaše dieťa, vaše pravidlá, aj malá tak pochopí, kto má hlavné slovo, lebo teraz ma z toho iba zmätok v hlavke

jankalukasova
11. jan 2019

@jukov nevies ci je mozne adoptovat svokru? Lebo ak ano, tak o Teba mam seriozny zaujem. Ked mala by si robit aspon skolenia. Mne zo vztahu s tou mojou vzdy smutno ☹ Dnes je vzacnost mat "dve sady" starych rodicov a este k tomu blizko.... a co z toho dcera ma? Nic..

semiha85
11. jan 2019

@helaheluska ani nevies, ako mi citas myslienky! a to som este iba s druhym tehotna. dcera ma 10 mesiacov a svokra uz teraz dost drzo a veeelmi sebavedomo hovori, ze ona si starsiu berie na cas k sebe, kym ja budem vo vysokom stadiu tehotenstva a v porodnici (pravdepodobne opat sekcia). som jej povedala, ze urcite nie, ze tehotenstvo nie je choroba, ze by mala musela ist odo mna prec. svokrovci su uz na dochodku, teda maju vela volneho casu.. ale ak tak velmi chcu pomoct, nech pricestuju tych 80km oni k nam, kym ja budem rodit, ked tak strasne chcu pomoct. ale som z tych debilnych hlasok na prasky. a este v mojom hormonalnom stave 😖 nech ma radsej nedrazdi nikto, lebo velmi zle bude 😀

semiha85
11. jan 2019

@helaheluska a s tou stravou to je detto. ja napr. nejem a nikdy v zivote som nejedla bravcove a svokra podjeby furt, ze malej bude davat a ze konvertujem aj ja atd. Akoze nie je zly clovek, ale vie byt velmi velmi neprijemna miestami. Az tak, ze potom ani ja nim velmi nechcem chodit, lebo ma poznamky pomaly aj k tomu, ci treba umyvat decku rit v smere hodinovych ruciciek alebo proti. A ja nenavidim, ked sa mi niekto miesa do zauzivaneho...ale som presvedcena, ze je to ucitelska deformacia. 40 rokov v skolstve sa muselo niekde podpisat :D

slaste
12. jan 2019

@helaheluska To s tým vytŕhaním kočíka a privlastňovaním si dieťaťa - akoby som čítala o svojej svokre. Dokonca aj vekovo sú si podobné. A v jej prípade je to fakt opičia láska - badať ju aj u jej troch synov. Najstarší (môj muž) musel dokonca donedávna telefonovať, že sme dorazili z návštevy od nich v poriadku domov. Pochopím to, keby sme bývali na druhom konci republiky, ale nie 15 km od nich a tie návštevy boli aj viackrát za týždeň, keď niečo potrebovali pomôcť. Rovnako sa musí hlásiť, keď dorazí na služobku (napr. do Nemecka). Že zavolá mne, ako životnej partnerke, je prirodzené, ale že voláva mamičke ako 35-ročný už mi príde čudné :D
A táto opičia láska sa teraz preniesla na naše dieťa. Takže ťa úplne chápem. U nás to vyzerá tak, že babička svojho polročného vnúčika vytŕha každému z rúk, je schopná ho zobudiť, keď prídeme na návštevu a dieťa spí v autosedačke – veď si ho predsa chce užiť aj ona. A to som typ matky, ktorá dá dieťa bez problémov do rúk zaradom všetkým na návšteve, nech si ho pomojkajú, prípadne aj nakŕmia, ak mám odsaté mlieko. Okrem toho každý týždeň odpovedám na jej rovnaké otázky – či už malého dávam sedieť a obkladám ho vankúšmi a či ho dávam do pavúka. Zakaždým jej poviem, že ani jedno z toho neplánujem robiť, ale každý týždeň s jemnou výčitkou príde tá istá otázka. Veď ona to tak robila 🙂
Dodnes mám v pamäti, ako sme boli na prechádzke celá rodina. Malý mal asi 1,5 mesiaca a ja som asi prvýkrát držala kočík sama (dovtedy ho viezol vždy pyšný otecko alebo bol so mnou niekto, kto si ho chcel pokočíkovať, takže som nenamietala, veď sa ešte v živote nakočíkujem dosť). Svokra sa najskôr ponúkla, že zoberie za ruku švagrovho malého, ale ten sa niesol na krku, takže ju slušne odmietli. Potom sa mi hodila po kočíku, že mi zoberie malého, na čo som jej povedala, že si ho chcem konečne povoziť aj ja troška. No mali ste vidieť tú reakciu. Ofučaný komentár, že nech si teda tie deti bavíme sami 😀 Takto sa jedna dospelá normálna žena nespráva.
Ospravedlňujem sa za dlhý príspevok, ale potrebovala som sa aj ja posťažovať 🙂 A držím palce, nech si nastavíš hranice. Ja som už musela nahodiť nepríjemný tón aj zvýšiť hlas. A samozrejme, zapojiť aj muža, nech jej dohovorí.

charlie1980
12. jan 2019

Baby, napíšem to este raz.....ja viem, že tie svokry nie sú vždy idealne....
Ale....
Sme matky, všetky tuto, čo spoločne prispievame...
Ja som sa nikdy o seba nebála viac, kým som neporodila deti. Bojím sa o deti, veľmi. Ale moje dieťa bude aj v 35r moje dieťa....a to nemá s opicou láskou ani s pupočnou šnúrou nič spoločne. Naše deti zostanú našimi deťmi aj v dospelosti a rovnako sa budem o nich báť.....či sa im vodí v práci, po finančnej stránke, v rodinnom živote. Dúfam, že na starobu nebudem do všetkého pchat nos 😂 Ale Tot asi nie....len som tým chcela povedať, že svokry Majú tendenciu o všetkom vedieť....lebo naši muži sú ich deti.
Minule som čítala pekný článok. Niečo v znení : ak chcete, aby starí rodičia dlho žili, dávajte im vnúčatá. Počkajte baby, keď raz zistite, že čas sa kráti a vašim jediným potešením sú už len tie vnúčatá, úspechy deti....v tých horších prípadoch k vam nikto nezazvoni. Ja by som toto mojej svokre nikdy nevykonala, keď s deťmi byt chce. Kľudne sa s ňou porozprávajte, čo vam nevyhovuje a prečo, možno chyba len komunikacia. A možno aj pochopenie pre druhu stranu.

misinka0611
12. jan 2019

@slaste Toto aj moj chlap ( 30r. ) jej pokazde musi telefonovať. Ked zabudne vie presne akou rýchlosťou ideme a kedy prídeme tak volá. Ked mu vola do prace a pritom vie, ze ma náročnú prácu a nehrá sa s mobilom, nie vždy môže zdvihnut, tak automaticky vyvoláva mne 🤔 s choditkom a posudzovaním tiez podobne. Raz mi ho posadila m, 3m. vylruteny ako paragraf, zle sa na to kukalo a hneď na gauč kt. ma opierku vodorovne. Prišla som a v dobrom prosim neposadzajte mi ho potom mu trpí chrbtica ked to sám nevie. Ona v nervoch tak si ho zober a odišla fajcit. Bola som zla mater lebo 7m. mi nechodil a je to moja vina lebo som nechcela choditko. Pokazde ako sme tam boli vždy zacinala s tym choditkom az jej chlap povedal ze uz o cihoditku nechceme počuť ani slovo. Začala vykrikovať ze ona nic dnes o choditku nehovorila.. no hovorila a mala nas za bláznov. O tom, ako si zobrala syna na ruky plakal išiel sa zadusiť plačom a nechcela mi ho dat do rúk otáčala sa alebo o tom ako mi povedala daj mi ho ty ho neukludnis len ja ho viem ukľudniť. ja prvorodička maly novorodenec. No plakala som.. az chlap zasiahol, postavil sa za mna a povedal jej ze uz preháňa. Bola som neschopná co raz vravela ze jej syn pribral ze mu nemam toľko jesť dávať( ako je dospelý naberie si koľko chce ) a raz ked schudol ze mu nevarim! Ked mi chlap pomohol v domácnosti a pomaha zas som bola zla lebo jej muž jej nepomôže.

Ja som si uz určila hranice ale bolo to tažké obdobie.

slaste
12. jan 2019

@charlie1980 Hovor si čo chceš, je to opičia láska, ja to viem posúdiť lepšie ako ty, kedže ja to žijem a toto čo som spomenula je len zlomok z toho, čo sa deje. Inak myslí si to aj zvyšok rodiny, nielen ja ako "nevďačná nevesta". Moja svokra je chorobne naviazaná na svoje deti, ale nejdem sa tu pred tebou obhajovať, nemá to zmysel. Ale v podstate je to dobrá žena a mám ju rada, len jej treba určiť hranice 🙂
@misinka0611 Uff, no vidím, že to máte podobné. Niektorým ľuďom je ťažko vyhovieť. Tie telefonáty do práce... to je aj u nás. A nedajbože, keď jej hneď nezdvihol telefón ďalší syn v Čechách. To bol zase hysterický telefonát k nám, že jej nedvíha, čo ak sa mu niečo stalo... A pritom dobre vie, že má dve práce, takže nie je stále na telefóne a zároveň má číslo aj na jeho ženu, veď mohla zavolať rovno jej.

misinka0611
12. jan 2019

@slaste Vieš co keby to bolo aspoň nieco dolezite, ale ako sa mas co robis, ako sa ma maly a o jej robote, co varila. Ja sama nevolam chlapovi ked je v robote. Ak nieco, ako napr. ujasniť si o koľkej pride tak mu napisem na fb, SMS aj to takým štýlom, ze ak budes mat cas daj vedieť. Ked mi vola tak mu napíšem správu volala mi tvoja mama a on vždy no aj mne ale nezdvihol som, nemam cas teraz s ňou volať. Ked sme išli do Ruska tak hystericky stále a zavolaj mi ked tam budes. Hovori jej OK ale len na pár sekund ze som tu vsetko OK lebo volania mimo eu vyjdu dost a aj ty budes platiť veľa ( strašne spori, lacno nakupuje ) napriek tomu prevolala majland lebo stále nieco, nielen ona ale aj chlap... Jedna vec je bat sa o dieta ale druha vedieť o každom prde a stále stalkovat kto co kedy ako. Ked sme boli na Slovensku kedže my bývame od nej 120km. nechodili sme tam každý víkend chlap chodil do prace a vikendy sme si chceli aj užiť sami lebo sme tam prespavali este aj s malym do urciteho času. Vždy ked sme došli výčitky ze maly u nej plače, naša vina, nepozná ju a ze veď my uvidíme ako ju budeme prosiť postrážiť ho. Takéto reči. Ked sme tam uz neprespavali zas zle. Vsetko co sme si domov kupili tak zle bazen zle lebo budeme mat zelenú vodu ( nemali sme ) posedenie von nekupujte lebo drahé. Chlap dostal mobil odomna na narodeniny ( 200€ ) jemu taký staci úplne on drahšie nechce zas na mna zle ze co mu kupujem drahy mobil 😆 Malému nemame kupovat nové oblečenie, poslala nas na pôdu do vreca hľadať. Ja niesom náročná nepotrebujem ho obliekať do módnych vychytavok, najradšej mam obyčajne pančuchy lebo ponožky si zvlieka a body, alebo dupacky, praktickost ale tie veci boli zazltnute, zaprášené. Ja som si aj zobrala veci od bývalej spolužiačky. Ide mi o čistotu a to by som nevyprala. Zas sme boli zli lebo sme si nic nevybrali. Ked raz sme došli maly mal zlu noc ja nevyspata sadla som si tam na 5 min. zatial co všetci v kuchyni došla a ze co tu sedím ja ze maly bol zlý chvíľku si chcem oddýchnuť. Začala na mna kričať ze ja mam jedno dieta a nemam právo byt unavená 😂😂😂 ( narážka na to ze ona ma 2 ) a o pár hodin sťažnosti aká ona bola unavená ked mala prveho syna. Tak ja uz neviem ci ja som mimo. Alebo fakt nas ma za bláznov a nudí sa.

jukov
12. jan 2019

@jankalukasova 🙂 ďakujem za záujem, popri práci stačí malý, domácnosť a rodičia, dospelých je horšie školiť ako deti, možno by nebolo od veci, keby vymysleli program "Zámena svokier"

interneta
15. jan 2019

@davida kazdemu vyhovuje cosi ine. okrem toho, aby to bolo v pohode, musia byt s danou situaciou okej obe strany. to ze vy ste s tym ok, ze mate syna u rodicov/svokrovcov kazdy vikend este neznamena, ze s tym musia byt ok vsetci ostatni rodicia. nic v zlom 🙂

lenmama
11. feb 2019

Ahojte...ja mám už dospelé deti....a v živote som svokre nedovolila a ani mojej mame aby mi zasahovali do mojej rodiny....

interneta
12. feb 2019

@lisbetka omg, mna keby buchol, neviem, ci by ma nejaka rozvaha zachranila pred reflexivnym capancom... a to deti nebijem.

interneta
12. feb 2019

@tarinka155 no krasne. prist o muza a este sud o dieta so svokrovcami.
@18denka5 boli by ste radsej, keby ste mali ten pekny vztah s rodicmi? piect atd by vas ucila mamina?