Svokrovci a naše bábätko

lennulik1
28. feb 2014

Moj problem zacal, odkedy som pred vyse 3 mesiacmi priniesla z porodnice nasho synceka. Je to jediny vnuk aj z manzelovej, aj z mojej strany. Ale k veci... byvame v 2-generacnom dome s manzelovymi starymi rodicmi (kazda mame svoju kuchynu, obyvacku, spalnu, delime sa jedine o kupelnu). Svokrovci maju na konci zahrady postaveny novy, bezbarierovy dom. Tento stary dom nam nechali a my sme si ho zrekonstruovali. Ked sme sa s manzelom vzali, so svokrovu sme sa dohodli, ze:
1. pokial sa jednej alebo druhej nebude cokolvek pacit, tak si to povieme,
2. cez vikend, prip. Sviatky sa budeme stravovat vsetci spolu, ze tym stravime spolocny cas, pokecame, co ma kto nove a koniec koncov aj naklady na stravu budu nizsie.
Vsetko bolo super, svokrovcov mam rada, taktiez aj manzelovych starych rodicov beriem ako svojich. ked sme si priniesli z porodnice vytuzene babatko, vsetko sa to tak nejak zacalo menit... ano, za prve tyzdne pomoci zo strany mojich rodicov aj svokrovcov som bola velmi vdacna (rodila som cisarskym a prvy tyzden co som bola doma som mala neskutocne bolesti hlavy, ze som nedokazala existovat), ale mam pocit, ze uz to prekrocilo hranicu unosnosti. Svokrovci, kedze byvaju cez zahradu k nam chodia kazdy bozi den. Cez vikend pridu doobeda, na spolocny obed, a vecer (pripadne aj poobede). Takmer vzdy sa tu zdrzia viac ako pol hodiny. Cez tyzden chodi tak casto svokor, a svokra pride az vecer, ked pride z prace. Ja som uz z toho v strese, pretoze nemam pocit sukromia, nemozem si robit co ja uznam za vhodne, pretoze niekedy sa citim trapne uz aj ked si rano pustim telku, aby som pocula nejaky „podmaz“. Raz som sa pokusala poobede si odsat mlieko, predpokladala som, ze je to cas, v ktorom by nikto nemal prist. Ale zakon schvalnosti, prisiel svokor... ked mam maleho na rukach, tak pridu ku mne, a uz len natrcia ruky, daj maminka, nech si mozes oddychnut. Boze, ale co ked si nechcem oddychnut? Preco tu mam byt len na prebalenie, nakrmenie a na pestovanie uz mam oddychovat? Materstvo si chcem uzit nielen s tymi povinnostami, ale aj s tymi radostami! Ked sa malemu prihovaram, hlavne svokra sa zacne prihovat tiez malemu, ze potom uz nanho hovorime dve, akoby sme sa predbiehali, kto z koho a ja radsej rezignujem. Ked je umrncany pri obede, pretoze stale ho niekto vlaci na rukach, tak sa mu prihovaram a snazim sa ho rozptylit, samozrejme svokra zacne tiez nieco vraviet malemu. Ked za nieco zacne plakat, tak svokra hned, nema hlad? Nema smad? Nespinkal by? Ale to je vzdy, vzdy, vzdy. Par krat som jej odpovedala, ze moze byt milion veci, preco moze plakat, ale ona musi stale sondovat. Ved ja som jeho mama, ja musim najlepsie vediet, preco place (poznate to, ked spoznate potreby dietatka podla placu?) samozrejme, ani ja nie som vseveduca, ale kazdy den pocuvat, ci moje dieta nie je hladne, smadne, ci mu nie je zima, ze by spinkal a podobne ma uz unavuju a najhorsie je, ze uz som na to alergicka. Samozrejme, kazdy bozi den sa dohovarame, kto pojde s kocikom a potom sa citim previnilo, ze chcem ist zase ja... no hruza. To, ze aj manzelova babicka sem chodi, bud len tak pozriet, alebo ked place tak zistit preco place, to uz nespominam, uz to nastastie nie je 100 krat za den, uz len 50. Manzelovi som to par krat uz vravela, stoji nastastie pri mne, aj sa pytal, ci nema zacat hladat nejaky byt. Ale ta moznost mi pride ako hlupost. Ja som skor submisivnejsi typ, s kazdym chcem byt za dobre, nemam rada ten pocit, ked sa na mna niekto hneva. Ale obavam sa, ze raz to nevydrzim a prasknu mi nervy tak, ze sa budem sama za seba hanbit. Svokrovcom som uz par krat povedala akoby v ramci srandy, ze nie som tu len na kojenie a prebalovanie, ze si ho chcem aj popestovat, a ani nechcem, ze ked bude mat maly rok, tak sa bude chciet len pestovat... ale asi to slo do zabudnutia...
Bola by som rada, ak mi napisete vase skusenosti, mozno rady, hlavne tie, ktore ste byvali, resp. byvate bud u svokrovcov alebo vedla seba a pod. mam obavy, ci to nebude horsie, ked uz bude maly vacsi (aby som nepocuvala stale, co ma jest, toto moze, toto este nie a tak).
Dakujem.

janie80
28. feb 2014

@lennulik1 no, asi ta nepotesim... Ked ta teraz nerespektuju a ty si s nimi nesadnes, neporozpravas sa s nimi, nestanovis hranice a nebudes trvat na ich dodrziavani, tak to este horsie bude... Byvam u svokrovcov sest rokov, ale najviac "bojujeme" odkedy sme dosli s malym z porodnice... Rozpravanie, vysvetlovanie, stanovovanie hranic u nas sice nepomaha, ale ked uz obcas vybuchnem, tak mame par dni tichu domacnost a potom je chvilu dobre. A tocime sa vkuse dokolecka, co sa tyka respektovania mna ako matky ich vnuka... Chvilu dobre, chvilu zle, chvilu dobre, chvilu zle... Skace mi do reci este aj ked malemu spievam, ked mu dam nejaku knizku, ze si ideme spolu citat, tak navrch da ona tu, ktoru chce ona aby maly cital... Je toho strasne mnozstvo, co ma rozculuje... Niektore veci ani nie su az take hrozne, ale uz zjavne trpim alergiou... 😝 Nastastie sa uz snad toho roku odstahujeme, tak to uz nejako extra intenzivne neriesim...

katarina002
28. feb 2014

ani som to nemusela precitat do konca, lebo presne toto mam aj ja!!!! s tym rozdielom, ze ja byvam so svokrou v jednom byte!!!!!! ked som prisla s porodnice, chodila mi do izby bez klopania (cize ziadne polonahe lezanie s babatkom v posteli za ucelom lepsieho rozbehu laktacie sa nemohlo konat :( ), ked som si odsavala mliecko tak bolo zle, ze co som to za zensku, ze sa stale s dietatom zatvaram v izbe!! (pani doktorka mi povedala, ze ked si budem odsavat mliecko, ze by som mala byt pri malom), dalej ako pises - kocikovanie- ja ho svokre moc davat nechcem, respektivne tiez si to chcem uzit (alebo inak povedane, tiez sa mi ziada aspon raz za den vypadnut z bytu, a pritom beriem aj drobca), a potom ma hryzie svedomie, ked vidim ine babky s kocikom :D . A o placi dietatka ani nehovorim, napr. sedime v izbe ja, muz a svokra, maly zaplace a ona nadzvukovou rychlostou vstane a uteka za nim (este aj moj muz jej povedal ze nech sedi, ze som tam ja :D), nad komentarmi, preco place sa uz len pousmejem (ked som prisla s porodnice tak mi stale vravela ked zaplakal, ze je hladny!!! paneboze, este ze viem, ze babatko place aj s inych pricin, lebo by som uz mala doma valibuka :D) a tak podobne. uznavam, ze je vela zien, ktore by takuto svokru ocenili, ale tiez som typ ako ty, ze si rada veci robim sama, a podla najnovsich trendov (ked mi povedala, ze jej svokra davala jej detom na hrudnik rastlinne maslo, ked boli chore, mala som dost :D). tiez neznasam, ked mam maleho na posteli a vypravam sa s nim a ona pride a tiez sa nahne nad neho a zacne mu rozpravat!!! idem zosaliet!!!a vcera prisla, ze ci si ho moze vziat a potom ho mala u seba v izbe asi dve hodky (vecer, ked uz mal davno spinkat - no nenabrala som odvahu aby som si ho isla vypytat) a tak podobne. zakazdym, ked maleho musim nechat pri nej (co je normalne, aby bol vnucik so starkou, ale ja si neviem pomoct) tak mam take nervy :D a to este ako sa mu starka prihovara, to tu radsej ani nejdem pisat (no tak predsa, aby si mala predstavu - ked maly nemohol zaspat-tak vraj PLUHA jedna...som skoro odpadla, a este moj syncek nema ustocka ale papulku...proste slovnik pomaly ako stary robos :D) tymto prispevkom ti neporadim, lebo ja sama potrebujem radu, ako to zvladnut, ale vec ze v tom nie si sama!!!

sante81
28. feb 2014

treba jej to vysvetlit, tak aby to pochopila jeden a posledny krat, ale treba jej to naservírovat na striebornom podnose zaobalené, tak jemne, aby sa neurazila.

lucinkaboz
28. feb 2014

preto je najlepsie byvat sam.....

katren
28. feb 2014

@lennulik1 napísala si 2 body dohody a ty ani prvý neplnis...tak co im to povedať na rovinu aby si sa takto na svokrovcov nemusela stazovat?????

silaviat
28. feb 2014

1-ste si povedali,ze ak sa vam daco nebude pacit tak si to poviete- tak preco im to teda nepovies? kludne si sadnut a povedat si co ta trapi.. tu ti nikto nepomoze to vyriesit..ak su problemy maju sa riesit medzi vami a nie medzi cudzimi ludmi... Svokrovci chcu byt mili poradit .. ty si im to na zaciatku dovolila tak im to pride teraz normalne ... preto radsej v nedelu az budete mat zas spolocny obed si to v klude vydyskutujte udajte si hranice a hotovo.. ak boli rozumny predtym budu i teraz..mozno sa ich to malinko dotkne a chvilu budu urazeny,ale to ich isto prejde...

sashabb
28. feb 2014

@lennulik1
@katarina002
Nezávidím Vám, no čudujem sa že to trpíte. Ono to treba zastaviť hneď na začiatku. Takto idu mesiace a ony si myslia, že je všetko v poriadku, čiže nemajú prečo toto "chovanie" meniť.
A s kočíkovaním by som si hlavu nerobila, mne dieťa nikto nekočíkoval 😉 jednoducho som ho nikomu nedala (samozrejme manžela do toho nepočítam) my sme si malého robili pre seba a nie pre druhých 😀

csenibaba
28. feb 2014

Ahoj ,ja trosku rozmyslam inak nez ostatnè mamicky! Skús sa trosku porozmyslat o tom ze preco to robia-asi preto lebo velmi sa tesia na vnúcika a chcú byt súcastou jeho zivota a chcú ti pomôct!Môzes im povedat ze ti to nepáci ze sú stále u Vás ,ale podla mna urazia sa!

nini1010
28. feb 2014

Požiadala by som muža aby to s nimi vyriešil.To čo žiadas je v poriadku a mali by ste sa vrátiť k dohodnutym pravidlám.

lennulik1
autor
28. feb 2014

@janie80 nemozem povedat, ze by ma nerespektovali, to nie. ale ked som im svoj nazor povedala, tak chvilu to bolo o tom, ze sa malemu prihovarali typu: no nemozem Ta teraz vziat na ruky lebo mama nedovoli" a podobne. ale vydrzalo to asi len tri dni a potom sa to vratilo do tych istych kolaji. spravia si nakoniec co chcu. viem, ze by som im to mala prizvukovat, ale jednoducho asi nie som ten typ....

diusik
28. feb 2014

@lennulik1 no nezavidim ti,ale asi si treba fakt sadnut a povedat,ale bude to neprijemne,lebo musis povedat ze ti vadi,ze k vam tolko chodia a ze chcete viac sukromia a tak.Hrozi ze sa urazia,ale to ich potom prejde.Bez toho to nepochopia.Ako je super ze si vychadzate a ze pomahaju,v buducnosti sa ti to urcite zide,ale napr kazdodenne navstevy by vadili aj mne.
Aj mne sa stavalo,ze mama prisla,ze si bere deti,a ja som prave chcela byt s nimi,mala som program vymysleny,tak som jej povedala ze nie,jasne ze sa urazila,ale potom to preslo a stale sa odvtedy dopredu opyta kedy a ci moze.Aj vo vztahoch treba urcit pravidla a dodrziavat kompromisy...

lennulik1
autor
28. feb 2014

@katarina002 takze v tom nie som sama. i ked som od zaciatku mala problem s mliekom (mala som ho menej ako by maly potreboval) nikdy som si nedovolila si ho prilozit ako sa hovori koza na kozu, aby ma lepsie citil. aj ma to doteraz mrzi... ach jo, a to s tym placom, no presne nas pripad. ja mam svokrovcov rada, ale menej je niekedy viac, no nie?

lennulik1
autor
28. feb 2014

@sante81
@katren uz som to tak zaobalene vravela. je pravda, ze len co sa tykalo maleho, tie kazdodenne navstevy nie, ale aj tak to nepomohlo.
katren, na svokrovcov sa nechcem stazovat, viem, ze to nemyslia zle, len sa potrebovala postazovat. niekedy pomoze aj nazor, rada nestrannych ludi....

lennulik1
autor
28. feb 2014

@silaviat na jednej strane nechcem, aby boli urazeni, na druhej strane ani nechcem, aby mi to vycitali (takym podpichovacnym tonom, ked k nam pridu, ci nevadi, ze k nam idu a ci mozu a tak)

katren
28. feb 2014

@lennulik1 a mate dohodu, ze is to poviete "zaobalene" alebo " na rovinu"?????? ja by som mojmu manzelovi zaobalene mohla vraviet kopec veci a mala by som z toho tak velke makove........a doteraz by som sa asi nestala maminkou, keby mu to tak vravim.....niektorym treba ROVNO povedat, co mas na srdci 😉

zuska88
28. feb 2014

jasne je, ze samo od seba sa to nezmeni...je to na tebe a manzelovi, bud sa odhodlas a povies svokrovcom co si myslis (to je pre teba s tvojou povahou a zasadou byt z kazdym za dobre dost problem) alebo sa odstahujete trosku dalej...este by ma zaujmalo ako casto byvaju s malym tvoji rodicia? Nieje ti luto, ze vyrastaju viac menej len u jednej babky a dedka?

lennulik1
autor
28. feb 2014

@sashabb a ako si im prosim Ta povedala, ze im kocikovat nedovolis? alebo ani nemali zaujem kocikovat? ja by som im raz za cas dala kocikovat, ale nie sa denne dohadovat kto s nim pojde i ked viem, ze to zle nemyslia

lennulik1
autor
28. feb 2014

@csenibaba ano, pises mi z duse. jasne, ze sa tesili na vnucika a ked im poviem, ze sa mi nepaci, ze su tak casto u nas, tak nechcem vidiet ten dopad...

lennulik1
autor
28. feb 2014

@nini1010 to by nebol zly napad. nejak slusne nadhodit, ze su u nas moc casto, ze chceme sukromie, ale povedat im to spolocne. s tym, ze ak by s tym manzel zacal, nemuselo by to tak hrozne vyzerat ako nevdacna nevesta, ci sa mylim?

lennulik1
autor
28. feb 2014

@diusik ved to, keby neboli tie denno denne navstevy, tak by bolo podla mna po problemoch. pretoze nedostavala by som denno denne nejake rady, a taktiez by maly nebol denno denne tolko pestovany na rukach...

lennulik1
autor
28. feb 2014

@katren vtedy sme to nespecifikovali ako to povedat. je podla Teba moc zaobalene ak som povedala svokre, ze aj ja chcem pestovat maleho, ze mama nie je len na krmenie a prebalovanie?

lennulik1
autor
28. feb 2014

@zuska88 no ved to, najhorsie je sa odhodlat. pozeram sa na to tak, ze este chvilu, a bude to za mojou hranicou unosnosti a potom vybuchnem a poviem to bez okolkov.
moji rodicia byvaju od nas cca 3km. vidam ich asi raz, dva krat tyzdenne. ked pridem k nim, je to ok, ale ked pridu oni k nam, casto krat sa stretnu aj so svokrovcami, ktori uz maju maleho na rukach a na chvilu im ho pozicaju, ale potom ho opat pytaju spat...

diusik
28. feb 2014

@lennulik1 toto su velmi chulostive veci,ja ked som mala prve dieta,este sme byvali u nasich a tiez mi mama furt chodila do izby, a najviac mi vadilo jej :"zase kojis?!" ale vlastnej matke clovek lahsie povie,daj mi pokoj ako napr svokre.
Pockaj len,este pridu veci a situacie 🙂 cokoladky a príkrmy,preco nedavas toto preco davas hento,a potajme ho budu "prikrmovat" ked sa teraz na zaciatku nezachovas trosku prisnejsie,tak si budu stale viac dovolovat,alebo ako to mam povedat,pokial necitia ze ti to vadi,nic sa nezmeni...
Ty ich poznas najlepsie,skuste s manzelom nieco vyhútat, ako by sa dalo na nich...ale bez neprijemností to nepojde 😒

mandm
28. feb 2014

ja stale hovorim, ze som mala svokrovcov rada, kym som s nimi nezacala byvat 😒 byvame v dvojgeneracnom dome s vlastnou kuchynou a kupelnou ale aj napriek tomu je pre mna toto byvanie neprijatelne (dovody su velmi podobne tym, ktore uvadzas aj ty) s tym rozdielom, ze nase spolubyvanie ma byt docasne, kym dostaviame vlastny dom. No aj za tych par rokov sa nase vztahy dostali az k bodu mrazu. Aj u nas bolo povedane, ze ked sa jednej alebo druhej strane nieco nebude pacit tak sa to na rovinu povie. Nefungovalo 😠 ani po dobrom ani po zlom. Momentalne sme v stave, kedy svokre maximalne pozdravim, nemozem ju ani citit. So svokrom je to na podobnej ceste. Boli rozhovory, krik aj plac. Kebyze mame urobit znovu rozhodnutie tak nikdy viac s nimi neostanem byvat pod jednou strechou. Nas vztah to uplne znicilo. A pre mnohe povedane aj urobene si nemyslim, ze niekedy sa to este da do poriadku.
Ale kazdy je iny. Mozno by vam vsetkym prospelo si sadnut a porozpravat sa. A ked ani toto nezaberie tak necakaj a hladajte si vlastne byvanie.
Mne svokrovci k zivotu ani nechybaju ale nase zle vztahy budu mat dopad aj na nase deti. Nebudu mat normalny vztah s babkou a dedom aky by mozno mali kebyze to medzi nami nie je take zle. To viem zas z vlastnej skusenosti - ja a moji stari rodicia. 🙄

diusik
28. feb 2014

@mandm uplne s tebou suhlasim a chapem ta,podla mna babky a dedkovia by mali byt tak akurat na vikend alebo sem tam postrazit,ale nie kazdy den!Mlada rodina si ma tvorit vlastny zivot s vlastnymi chybami a nazormi a vsetkym co k tomu patri...

katarina002
28. feb 2014

@lennulik1 :D ja som mala mlieka celkom aj dost, ale maly sa nevedel prisat a tahat, tak som to vyriesila odsavanim. ja mam tiez svokru rada, cak nam vyvara, pomoze s domacnostou a tak, ale presne ako vravis. stale sa sama seba pytam, ci som normalna, ked sme spolu v jednom byte a napriek tomu chcem mat sukromie, este ze existuju taketo fora, to ma vzdy upevni v mojom usudku 🙂 🙂

saskia5000
28. feb 2014

Ha, tak moji svokrovci ani nevedia, že majú nejaké vnúča...Tak čo je lepšie?????????!!!!!!!!!!!!!!!!??????????

diusik
28. feb 2014

@saskia5000 vsetko s mierou,hovorim ja 😉 ale mne napr. nevadi ked svokra nepride aj mesiac 🙂

saskia5000
28. feb 2014

@diusik no moju videli asi tri krát a to ide mať už štyri roky aj to len narodky,alebo Vianoce....

saskia5000
28. feb 2014

@diusik a tieto Vianoce sa neunúvali vôbec!!!!!!!!Keby jej nepoviem, že má nejakých starkých tak o nich nemá ani páru!!!!!