Svokrovci ťahali môjho 5 mesačného syna za ruky

31. okt 2020

Syn ma čerstvých 5mesiacov , nesedí, nechodí , jedine čo robí zatiaľ je že sa pretáča na brucho ale to už od konca 2. Mesiaca
Teraz sa snaží si sadat teda ešte len skúša že ako na to.
Bola som v obývačke svokrovci v kuchyni dala som im nachvíľu malého lebo som si potrebovala niečo dorobiť na PC a dôjdem do kuchyne a maly na zemi na nohách a oni ho držali za zápästia a nadvihovali ho že “hop hop hop” akože skáče alebo akože chodi a tak ho ťahali no nemala by som tu byt vulgárna ale skoro ma JEBLO na mieste. Neviem ako dlho to robili samozrejme som to hneď stopla že na toto je príliš skoro. Ale mohlo sa mu niečo stať ? Veď preboha hocikedy keď ho prebalujem a nadvihnem mu nohy počujem kostičky že mu pukaju. Nechcem byt za hysterku ale je to moje prvé dieťa tak neviem. Ďakujem za všetky odpovede

iva812
31. okt 2020

Koľko majú rokov svokrovci.?

autor
31. okt 2020

@iva812 44 a 55

iva812
31. okt 2020

Tak to sú tzv.mladí starí rodičia, zvlášť pani svokra. Poučenie pre Teba, druhý krát im dieťa nedaj, ale iste mu nechceli ublížiť, nedomysleli to.

simona92101
31. okt 2020

Stat sa mu isto nic nestalo,ale nedovolila by som to uz viac.presne kvoli takymto veciam nenechavam svokru s dcerou samu,lebo ta tiez zastava retro nazory ako,: ostrihaj ju dohola,bude mat huste vlasky.alebo pol rocnej dat pit sirupovu vodu, 2m babatko krmit na hojdacke (dcerka reflux jak prasa,grcala prudom🙈)...atd.

kubkovamama
31. okt 2020

Kks,šak to sú mladí ešte na také názory. Chodítka,pavúky,hopsadla,blbosť. Zato,že oni v tom boli? Všetko sa mení. Kedysi sa v krojoch chodilo,začneme znova? Ale dobre,že inak si vychádzate,vtedy je oveľa jednoduchšia komunikácia. Napr.ja mám veľmi starých rodičov,tiež majú svoje názory na vychovu-hlavne otec,no mama koľkokrát povie,že nechaj,ich deti,ich život,vždy sa opýta či môže dať zjesť to alebo to,ako kúpem,čo obliekam,kedy spia,kedy a čo jedia,co kúpiť ak chcú teda nieco. Tiež je stará škola,ale oceňujem a vážim si,že ma rešpektujú ako rodica a mama aj sa snaží sledovať dobu v tomto,číta mamičkovské fóra a stránky🤦 nemá problém priznať,že plno veci sa zmenilo a hneď sa ľahšie dohodneme. Koľkokrát povie,že za jej mamičkovskych čias sa robili s deťmi také blbosti,že jej je až zle teraz. Svokrovci sa nezaujímajú vôbec,v tom to mam lahsie.Skus im podhodit nejakú knihu,ak chodia na net tak niečo z netu o deťoch,a normalne poziadaj ich aby rešpektovali tvoje názory a spôsob výchovy,hrania,kŕmenia.A ak nie,obmedz kontakt Nie úplne,ale aby im docvaklo,že prečo

jaroe
31. okt 2020

nie si hysterka, moj ma 6 mesiacov a neviem si predstavit, drzat ho za zapastia a "chodit" s nim. Mna sa stale pytaju, ci uz sedi. Ja fakt neverim, ze pred 40 rokmi vsetky 6 mesacne deti sedeli.

autor
31. okt 2020

@jaroe aj môj muž teraz sa ma pýta lezime v posteli a on že “za mesiac už bude sedieť že?” Jaaaj mamooo 😂🙈

vilma7
31. okt 2020

Aj behať. Tvoja svokra má toľko koľko ja a ja dvoch prvkov doma (takmer 4r.a 16 med).
U drobca si všímaj či jeho nebolí zápästie. On nemusel mať totiž hneď pri tej činnosti bolesti. Ja som sesternicinej dcére nechtiac natiahla zápästia keď sme ju držali za ruky a hojdací...mala asi 3 roky, v tej chvíli ju tiež nič nebolelo ale potom doma neskôr áno.

amelie2017
31. okt 2020

Urcite bude autosta, adha, dyslektik, dysgrafik...

Nestresuj, nic sa mu nestalo.

Vysvetli v klude, ze si to nezelas, ze ma na vsetko cas a koniec diskusie.

kleopatra114
31. okt 2020

Toto mame aj my so svokrou...😡 “ o mesiac už bude mat 6 mesiacov, to už bude sedkat”. Jasne pani mamo, presne 14 - toho sa naštve a posadi sa😳 nič to, že sa ešte ani nepretaca, nechytá si nôžky , ale presne o 15 dni si sadne 😖

kvetinka75
31. okt 2020

Ja som.len zvedava ake svokry budete vy
Ci budete respektovat druhu stranu alebo si opakovat to svoje

annamivo
1. nov 2020

No hoc má aj ukameňuj, našej malej nervacke nezabralo ale že nič, iba tá domáca slivovica s propolisom.... Vďaka bohu zA ňu 🙏.. a to sme skúšali asi že všetko, revala deň noc 🤦... Málinko som dala na prst a potrela, a čuduj sa svete dieťa prestalo plakať, aj sa najedlo, aj zaspalo. Jasné že som jej to tým nepotierala stále, ale napr keď som vedela že je čas jesť ,tak som potrela domácou, inak by sa nenajedla. Inak gély, sirupy, hryzadla tých máme do tašky, ale je mi to na nič.

oblecenie99
1. nov 2020

@jaroe Sedeli.Tie babatka,ktorym sa nepodarilo v tom veku samostatne sa posadiť,boli poctivo usadzane.Ja som s mamou mala dosť veľký konflikt,keď na mňa vrieskala do telefónu,že jak je to možné,že malý mal 6 mesiacov a ešte nesedi.Ze keď my sme boli male (1989 a sestra 1992) už nás dávno usadzali v šiestich mesiacoch,prečo malého neusadzam a nepodopieram vankúšom.Preco ho nedávam do chodítka.Preco ho nenechám vyrevat sa.Preco mu nedám to,čo jedia dospelí ľudia.Dvihali ho do sedu ťahaním za ruky.Vysvetlovala som po dobrotky,trpezlivo,milo,pasívne agresívne,s vreskotom,kaslali na mňa,boli schopní malého rýchlo ťahať za ruky,kým som skočila na toaletu.Proste im robilo radosť,robiť mi naschvaly.Ja som mega alergická na reči typu jaaaaaj,však my sme ti dali do ruky slaninku a aha ho,tu si.Akoby im totálne preplo a neuvedomujú si,že to malé bábätko nemá tri roky ale pár mesiacov.U nás bola pikoska do toho všetkého,že malý sa narodil so skráteným svalom na krku v dôsledku zlej polohy v maternici,čo som s ním musela prácne vycvičiť a dať do poriadku,a "vďaka"skvelému nariadeniu dávať ho zbytočne na široké balenie a nekomunikacii medzi ortopédiou a fyzioterapiu sme vyfasovali aj diastazu brušných svalov v dôsledku čoho sa mu postupne nesprávnym pohybom slabli medzilopatkove svaly.Tak ja som s ním od narodenia prácne a s plačom dennodenne viackrát poctivo cvicila Vojtovku,potom baby gymnastiku,Bobatha,naťahovanie svalov na krku,na fitlopte,chodili na osteopatiu aby malý nezaostával po motorickej stránke,netrúfla som si to nechať na "vyrastie z toho",a takto krásne ťahá "tabuľkovo",ale naši,keď sme u nich,furt v kuse ale že v kuse do mňa džubu,že malého tyram a nemám sa čudovať,že ma nebude mať rád.A do toho všetkého oni malého pri každej príležitosti usadzali,ťahali za rucky.Neprospieva to žiadnemu dieťaťu,u nás to však bolo vyslovene debilstvo robit.A oni to robili.Cize ja zakladatelku chápem úplne,a toto všetko píšem preto,aby mala útechu,že áno,existuju takí starí rodičia a ja ani nemusím chodiť po nich k svokrovcom.

andreatytler
1. nov 2020

Myslim ze v minulosti sa robilo tolko veci s babatkami, ktore su dnes povazovane za zle ale co nerozumiem je ze ako to ze nasa generacia nema problemy z tej zlej manipulacie ktorou nas rodicia "mucili" ako vodenie za ruky, tahanie, pavuk, nutenie do sedu... alebo mame prolemy?
V ziadnom pripade nezastavam nazor tej starsej generacie, ale viem sa vzit do ich pocitov, ked oni vychovali zdrave deti a naraz im tie ich deti vravia ze kolko oni robili chyb...

mirage
1. nov 2020

Toto nie je o veku. Prekvapila si ma tym, ze taka mlada.. takmer v mojom veku a babka. Ved to je mlada zena, co teoreticky este moze mat vlastne deti. Ja mam trosku menej nez ona.. ale svoje deti som tak za ruky netahala. Nie je to o veku..je to o mentalnom nastaveni.

mirage
1. nov 2020

A teraz nerypem..len zamyslenie.. ja som bola aj v choditku, aj rezen v ruke v roku, aj jasle, aj bitka sem tam po zadku 😊 A som, myslim si, inteligentna rozhladena zdrava, klop klop, v pohode zena. Nic z toho moje deti nezazili, ani jasle, ani cokoladu v roku...a tiez su ok. Ono to je relativne. Nic sa mu nestane, ak ho tahali za ruky. Len si ziadaj, aby to uz nerobili.

biela_sova
1. nov 2020

Autorka ahoj. Je to velmi zle, co spravili. Odporucam Ti premoct sa a nenechavam im tak male babo v opatere. Zvacsa su po vikendoch plne chirurgicke uregenty deti s pronaciou - vyosenim klbu vretennej kosti (predlaktia) z klboveho puzdra.
Prva otazka prijimajuceho chirurga je: rodinna oslava u starych rodicov, co?
Pronatio dolorosa (lat. bolestiva) sa vola dolorosa, lebo je extremne bolestiva. Bolest prichadza ale par okamihov po uraze. Preto nie je pravda, co pisu baby vyssie, ze ked neplakal, nebolelo ho to. Keby sa to nabidice zopakovalo, co verim, ze sa nezopakuje, smer urgent. Sami mu to doma nenapravite. Napravanie ale vcacsa neboli az tak, vyzera to ako masaz predlaktia. Netreba sa bat ist k lekarovi. Neoplati sa ale ani cakat do 2.dna, dieta by od bolesti aj tak nezaspalo.
Pre svoktovcov prikladam rukolapny obrazok...vytlacit a dat na chladnicku u vas aj u nich...a oramovat cervenou zvyraznovackou ;)
https://www.facebook.com/820220251489714/posts/...

marzuz89
1. nov 2020

@oblecenie99 možno trošku mimo hlavnej témy, ale joj ako ti rozumiem. Ja som tiež zrúda, ktorá nedavala novorodencovi čaj (mimochodom predčasne narodenému, ktorému som do materského mlieka musela primiesavat výživu, a veľmi sme sledovali množstvo mliečka, ktoré vypil aj s týmto fortifikatom, bolo to veľmi dôležité. Vypil iba 12ml na jedno kŕmenie každé 3 hodiny (!!) ale mamina stále že mu mam dat čaj lebo ho dehydrujem, čo som za mater že nedám napiť vlastnému dietatu. Áno, naliať ho 20ml prázdneho čaju, nech mi nepapa dôležité mliečko ďalšie 4hodiny..), potom som bola neschopná zakryť svoje dieťa paplonom, vlastne neochotna, lebo mamina by k nemu nonstop vstavala ale ja nie som ochotná ho každých 5min zakrývať paplonom a obetovať sa za dieta, čo som to za mater (to som citovala ju, realita - v tom čase som vstavala na mliečko niekedy až 12x za noc, takže ochotná vstávať som určite bola a aj som, aj keď teraz tie noci už sú perfektné, už sa budí len raz. Ale paplón nezniesol a neznesie doteraz, doteraz sa kvôli tomu vadime, ja už nie som schopná reagovať s kľudom na rypanie a večné smsky, ved to určite poznáš. Ma dlhý overal, v spálni 24stupnov,ked ho v noci kontrolujem, má teplé rúčky nôžky aj zatylok, pekne spinka. Kúpila som od jedu spací vak, 2 noci som ho v ňom uložila, chudáčik obidve noci o hodinu vstal s neskutočným vreskom, zatylok mokrý ako by som ho kyblom obliala. Ale ani to nestačilo ako "dôkaz", že jednoducho pyžamko mu stačí. Ma 20m a krásne spinka, ale naozaj nepríjemné navážanie sa do mňa kvôli paplonu trvá dodnes).

A takto by som mohla pokračovať ďalej. Bohužiaľ. Alebo napríklad naposledy, uspavala som drobca u maminy, ale nechcel mi na obed zaspať, lebo izba bola plná hračiek, a jasne ze by sa hral, a jasne, ze začal ohromne plakať. Doma nemám problém ho uspinkat. Už som si vypočula, citujem, ako ho mam nahovno nauceného že nevie zaspať, a 2x mi vletela do izby počas uspavania, a daj mi ho, ja ho uspim.... Aj napriek tomu ze som ju prvý krát upozornila, nech nás necha a nechodí za nami.

Ja chápem, že každý človek má svoj názor na to, čo je správne a čo nie. Chápem aj dobre mienene rady.

Ale nikdy nepochopím takýto psychicky teror voči vlastnému dieťaťu... Jej vnuk je na pohľad šťastné spokojne dieťa, je veľmi šikovný, bystrý, pekne už začal rozprávať. S manželom sme veľmi šťastní, ale ani toto všetko nestačí 🙂

biela_sova
1. nov 2020

Co sa tyka choditka, tak ziadne nepouzivat. Ak sa Ti zda, ze dietatko zaostava oproti tabulkam, smer neurolog, ktory vas posle na fyzioteraoeuticke rehabilitacie. Alebo rovno sukromny fyzioterapuet, aby Ti ho pozrel. Prirpav si porodnu spravu o malom a o rodicke, nie vela napovedat odbornikovi.
Choditko nikdy. Uponahlate vyvoj. Ale svaly, slachy a kosti nedozreli este, aby dieta bolo vzpriamene ... chrbtica sa mu este spravne nezakrivila, mozte mu zarovit na vazne problemy s chrbticou v dospelosti (skoliozy, lordozy, vyvocenie panvy atd atd atd). Aj podpory chodenia tlacenim pred seba vo vseobecnosti nie. Ked uz velmi chcete, je tu jedno fajn.
Ked bude vacsi a bude sa SAM staviat na nozicky, a urobi krok/dva sam, je fajn tento Ybike Pewi. Ma velmi agilne kolieska, pohybuje sa v 360 stupnoch v priestore, nielen dopredu. Dieta nadobuda sebavedomie v chodzi. Ked uz bude riadne chodit, stane sa z neho pekne odrazadlo, pri ktorom nedrzi ako pri klasickych motorkach velmi dosiroka nozicky. To je nespravne z hladiska vyvoja a rotacie bedrovych klbov, postavenia klbov nozicky celkovo. Vela stastia

marzuz89
1. nov 2020

A aby som dala komentár aj priamo k veci 🙂 určite nie je správne, aby ho ťahali do stoja, dieťa sa nemá ťahať ani keď ma 7, 8, 9.. Dokiaľ si na to sam nepríde. Totiž keď mu ukážeš stoj, bude sa mu veľmi páčiť a nebude mať motiváciu plazit sa, stvornozkovat, bude ten stoj žiadať čoraz viac. Bude sa jedovat, až kým ho nepostavís..

A to nehovorím o tom, že čerstvo 5m stavať na nohy za ruky je koledovanie si o vážny pruser - ma mäkké klbiky, ručičky sa ľahko môžu poškodiť, hlavne keď s ním akože skáču. Nožičky ešte nie sú prispôsobené na takú váhu. Neexistuje, aby toto robili, máš veľmi správny názor.

Ešte ma zaujalo, píšeš, že sa snaží sadat si. Akým spôsobom? Ako keď by robil brusaky, ťahá sa do sedu takto priamo? Ak áno, nedovolí mu to. Správne si ma dieťa sadkat z pozície sikmeho sedu, a je to pred samostatným postavením a chodenim posledný míľnik, ktorý má dosiahnuť.

Čiže si s najväčšou pravdepodobnosťou sada nesprávne, skus sa pozrieť aj na to.

Veľmi veľa sme cvičili Vojtovku, navštevovali súkromne fyzioterapeutku, tak čo to som pochytila a rozhodne máš pravdu, aj keď niekto povie ved neplakal, je to ôk 😉🤗

biela_sova
1. nov 2020

@andreatytler Andrejka vyvediem Ta z omylu. Kazda generacia je uplne "dogabana". Vsimni si niekedy seniorov. Kolko z nich ma hrb, haluxy (vybocene palce na nohach), migreny, rproblemy otehotniet, zazivacie tazkosti, nespravne drzanie tela, nohy do X alebo do O, captanie, ploche nohy. Nasa generacia to iste, len este sme mladi, tak to este nie ej tak evidentne.
Inak, kolkokrat si pocula kolegynu, ze sa postazovala, ze ju boli v krizoch pri zmene pocasia alebo pri preneseni stosu sanonov... zdravy chrbat a celkovo pohybovy aparat neboli.
Preto je dolezite byt pouceni a narabat spravne s babatkami, aby sa nam v dospelosti nepodakovali za stovky eur vyhodene u fyzioterapeuta 🙂
Casto sa unho ucia nanovo spravne chodit 40rocni ludia... tak asi to ich rosicia nezvladli. Vyvoj netreba uponahlat... ci sa dieta rozchodi v 10 ci v 14 mesiacoch je uplne jedno z dlhodobeho hladiska. Zvavsa ho rodicia posadzaju a davaju do pavuka, aby nepoculi nemiestne narazky okolia :/

biela_sova
1. nov 2020

@oblecenie99 @marzuz89 Toto pozna vacsina mamiciek, len si to nechce priznat 🙂 Navazajuca sa matka alebo svokra. Domnievam sa, ze tym prilisnym staranim sa kompenzuju to, ze ako mlade matky tej doby mali vela veci "nahaku" a teraz to chcu prehnanou uzkostilovstou o vnuca vykompenzovat. A potom obzvlast matky maminiek rady takto deptaju svoje dcery, ze su neschopne mamy a nevedia sa spravne postarat o vlastne dieta. A nebyt babicky, to dieta do druheho rana neprezije :D To je zase preto, ze podprahovo sa vasa mama nevie zmierit s tym, ze vy uz nie ste jej male dievcatko a uz mate vlastnu rodinu. Ze vy ste centrum, nosny stlp tej rodiny a oni su uz na vedlajsej kolaji...v tom hierarchickom postaveni "svorky". Ale samozrejme to ich neopravnuje k tomu, aby boli na vas nechutne.
Nic, treba to zastavit. Dakujem mamina, mame s malym uz svoje zabehane ritualy, poradime si.
A opakovat dookola, ze ste vy s babom samostatna dobre fungujuca jednotka.

biela_sova
1. nov 2020

@marzuz89 Ano a mas velmi spravne informacie z fyzioterapie...napisali sme to iste :D

autor
1. nov 2020

@marzuz89 áno presne tak robí brušaky 😱 to som ani netušila že je to zle teda vedela som že si ma sadat tak ako si napisala ale nikdy ma nenapadlo že toto môže byt zle 😱 ako tomu mám zabrániť ?

autor
1. nov 2020

@andreatytler noo, muž problém s krčnou chrbticou, ja skolióza, každý deň vyrovnávaci pás+problémy s kolenami
Takze určite nieje každý jeden bez následkov.

autor
1. nov 2020

@kvetinka75 určite budem nasilu ťahať nevestine babatko za ruky keď mu to môže ublížiť. a pri jej napomenutí si budem presadzovať svoje.

marzuz89
1. nov 2020

Áno, je to zle, pretože to znamená ze ma veľký nepomer medzi jednotlivými svalovymi partiami, silné bruško, slabý chrbatik atď. Zásada je nepodporovat, nepoužívať už od novorodenca lehátka, kde je "mesiace" pripútaný v jednej polohe a keď sa chce hýbať, jediný možný pohyb je snažiť sa "sadnúť si". Lebo doľava ani doprava to nejde.

Keď sa bude snažiť takto sa pritiahnuť, nepomáhat mu tým, že mu pritiahnes ručičky a "posadís ho".

A čo najviac nechať na rovnej tvrdej podložke, nech je aj na brušku, pivotuje ti? To je teraz dôležité, znamená to ze je na brušku a točí sa ako hodiny, ideálne do obidvoch strán 🙂

marzuz89
1. nov 2020

@biela_sova veľmi pekný názor, áno, u nás si uvedomujem ze to je tým, že mamina "stratila dosah". Pretoze vždy ma organizovala, muselo byt po jej, veľmi ťažko znáša že som samostatná. Dokonca som počula už aj vyjadrenie, že bez nej by som nemala nič co v živote mam. Moja protiotázka - nasla si mi prácu? kúpila si mi byt? Nasla manžela? Porodila syna? Pretoze toto všetko som dosiahla sama. Jej odpoveď - ona ma vychovala a keby ma nevychova, nic v živote nedosiahnem. Áno ja rozumiem, výchova je dôležitá. Ale neustále všade rozprávať, že bez nej by som nemala nic z toho co v živote mam, je už cez čiaru. To je presne to utvrdzovanie samej seba v tom, že JA som najdôležitejšia a moja dcéra je bezo mňa chudera..

peony13
1. nov 2020

@mirage
@andreatytler to je pravda baby ale zoberte si napr . Stravu ...moja svokra ze dracik kremik daj mu toto sak moje deti len to jedli....lenze pozrite sa ake zlozenie ma dnesny dracik a ake bolo zlozebie pred 30 rokmi..alebo si sami doma robili jogurty..takze urcite teraz radsejnsi vyberam napr aky jogurt dam ..tak isto aj s perinkou sak vybste mali perinku aby ste boli v nej rovno..nam dula na predporodnej priprave povedala nech preferujeme satku pretoze si zoberte ze dieta v maternici ma chrbticku v tvare pismena C a zrazu sa narodi a sok pre neho ze ju musi vystriet...ze nase prababky deti nosili len v satkach pri praci hocijakej..a preto sa nase babky este v 80 roku svojho zivota tak vedia zohnut ked kopu zemiaky...sak ja dnes tak vydrzim ani ne 2 minuty uz si musim cupnut...chapete...nie vsetko co uz nase mamy s nami robili bolo dobre doba sa meni k horsiemu co sa tyka potravin aj vsetkeho ....cize ja tiez budem aj stastne dojdem do konca mojho tehotenstva mat problemy aj s mamou aj so svokrou :D ale tak je to nase dieta ja viem ako chcem s nim zaobchadzat...a povedzme si narovinu sme zeny radsej budeme pocuvat a mat pri sebe mamu ako svokru :D

autor
1. nov 2020

@marzuz89 áno áno začal sa mi už koncom 2 mesiaca pretáčať z chrbta na brucho a teraz asi posledný mesiac pozorujem že sa točí . On robí tie brusaky aj v postieľke aj v kočíku , v kresielku vôbec nechce byt takze väčšinu casu je naposteli. Určite ho nepodporujem nerátam ho ale teda som tomu ani nezabranovala. Znamená to že ak s tým neprestane tak mu bude veľmi dlho trvat kým nájde ten správny spôsob ?