Uvedomuje si chorý človek svoju psychickú chorobu?

lilitela
11. aug 2017

Mám podozrenie u jednej osoby v rodine na nejakú formu psychickej poruchy. Nie som odborník, nevyznám sa v tom, ale ide zhruba o chorobnú snahu vychádzať vždy zo všetkého dobre (a často s tým spojené nenápadné očierňovanie druhých), prekrúcanie faktov k podpore svojej teórie dobroty (a odmietanie iných názorov), absolútna neschopnosť si priznať chybu, robenie obete zo seba a pod... pointa môjho podozrenia je, že keď takýto človek údajne chce každému iba dobre, či si vôbec uvedomuje, ako sa odkláňa od skutočnosti - ako vidia tie isté veci ostatní príbuzní. Neviem, či som to vysvetlila jasne, nechcem totiž uvádzať konkrétnosti kvôli anonymite.

A preto ma zaujíma od tých, ktoré z Vás sa stretli u niekoho blízkeho s nejakou poruchou (potvrdenou následne u odborníka - psychiatra, psychológa), napr. obsedantná, schizofrénia, paranoja a pod.), či si títo ľudia uvedomujú svoju poruchu, ako ste ich presvedčili, že by mali vyhľadať odborníka, ako dlho to trvalo.
VĎAKA

loginexistuje
11. aug 2017

Neuvedomuju vsetci ktori so myslia ze maju psych problem su divni a on I su lietadlo

maciatkolulu
11. aug 2017

@lilitela tak tato tebou opisana "diagnoza" vychadza tak na svokru,pripadne svagrinu😀 a ma ju velka vacsina tychto rodinnych prislusnikov minimalne tu na MK😂

veronka1234
11. aug 2017

Ahoj, niekto si svoju poruchu uvedomuje a niekto nie 🙂 ide o to, co je to za diagnozu a v akom stafiu. ale co za chorobu by malo akoze byt to, co opisujes ty? Mne to nepripada ako ziadna psychicka choroba, skor podla toho co pises, je to proste taka povaha cloveka - intrigan alebo pokrytec alebo co 🙂

daninka2
11. aug 2017

@loginexistuje 😂 oni su lietadlo 😂 umieram

pininka
11. aug 2017

Nemusi ist o diagnozu, moze to byt taka povahova crta. Poznam aj ja take typy, co vedia fajne podpichnut,narobit problem v celej rodine a poton dookola opakovat,ze chcu len dobre kazdemu. Najhorsie je,ze to vedia tak podat,ze za debila si potom ty. A co najviac neznasam je neuprimna veta, joj mna to mrzi. Bleee

vintage_lady
11. aug 2017

Ty poznáš moju svokru 😱😂😁

juliet86
11. aug 2017

Tebou opisane spravanie podla mna nijako nenaplna diagnozu ci poruchu. Len je na casti spektra ktora sa chrani klamstvom je egocentricka ci narcisticka. Takito ludia maju mylne myslenie nastavene ako sposob prezitia pretoze pravda je pri nich prilis bolestna. Ak im budes oponovat moze to vyvolat konflikt alebo zvyraznenie spravania.... darmo darmo. S manipulatorom sa da vychadzat jedine tak ze ak ta to prilis ovplyvnuje zbehni k psychologovi sama

lilitela
autor
11. aug 2017

@veronka1234
@juliet86 A dotycna osoba (ak by chcela) by teda mala ist skor k psychologovi? Teda mam na mysli, ze ak je to povahova crta, ci sa s tym nieco da robit, alebo zbytocne?

pininka
11. aug 2017

@lilitela pochybujem ze takato osoba s tym bude suhlasit,ale skusit to mozes.

mimi1237
11. aug 2017

@lilitela suhlasim s
@juliet86 ,podla mna to vystihla presne

mimi1237
11. aug 2017

Takych ludi je ale kopu a na tvoje otazky ci sa z tym nieco da robit
Este som sa nestretla osobne z tym ze taky clovek si uvedomi ze jeho spravanie je neadekvatne a ze vlastne je to cele zle
Strasne samolubi ludia ,precitaj si nieco o narcizme 🙂

marlenka222
11. aug 2017

Toto je skor o povahe a snahe mat sa dobre na ukor druhych. To nie je psychicka porucha, to je vychcanost. S chorobou to nema nic spolocneho. Manipulant je vzdy jediny dobry podla ktoreho sa vsetko musi tocit a ak nie, hromy, blesky, rusenie svadby syna 😝 😀 a to ze "ja ja ja" to je sebectvo. Tak isto nie choroba.

namornicka
11. aug 2017

Podľa mňa to čo popisuješ je skôr taká nešťastná povahová črta.

alex49
11. aug 2017

s povahou sa predsa narodíš, neviem čo by s tým mal spraviť psycholog, každý človek je iný, niekto je milý, niekto egocentrický, niekto zbožňuje deti... No a niekto je najlepší vo všetkom a všetci sú zlí ako tvoj príbuzný

mimi1237
11. aug 2017

@marlenka222 rusenie svadby syna 😀 velmi pobavilo

emocka
11. aug 2017

Moja, sú neurologické ochorenia a psychopatické ochorenia. Tí prví si svoju chorobu uvedomujú a trpia, tí druhí si nič žiaľ neuvedomujú, tam trpí ich okolie. A to ich aj posúva na liečbu, lebo oni to o sebe nevedia. Neviem, či ide o toto.

lenkaam_1
11. aug 2017

Ja som mala diagnostikovanu panicku poruchu...kym sa prislo na to co to je neuvedomila som si ze mi "sviha" az potom ked uz po stanoveni diagnozy prisiel zachvat uz som si uvedomila ze ano je to ono..

emocka
11. aug 2017

@emocka Zle som sa vyjadrila, to sú psychotické ochorenia, čo si to neuvedomujú. My lenkaam-1 sme neurotické. Tam patrí aj panická porucha. U mňa je zasa úzkostná depresia a reaktívna porucha.

takaakoty
11. aug 2017

Co opisujes je psychopat prip.manipulator. Svoje spravanie si.neuvedomuje, zije v presvedceni ze cely svet je okolo.neho.je zly a on je obet. Ja trpim panickou poruchou a uvedomujem si ju, dokonca s nou uspesne bojujem odkedy to viem "pomenovat". Psychopatom.sa.clovek bohuzial rodi, okolie a prezite skutocnosti to.v nom umocnuju.

vintage_lady
11. aug 2017

No dobre ženy, tak poraďte, ako na takého manipulatora, keď ja ju mám "na salame " poradím si s ňou veľmi rýchlo , ale za chrbtom vlastne manipuluje môjho muža a hadky sú na svete. Ona je chudatko, a hlavne teda ja som stelesnenie zla. Lebo netancujem ako madam piska. A toto robí všetkým synom a nevestam.

takaakoty
11. aug 2017

Mam diagnostikovanu obsedanto- kompulzivnu poruchu, tiez sa ju ucim zvladat. Ale poruchy tohto spektra nikoho v mojom okoli neobtazuju/ neublizuju...len mna osobne 😉
Psychopata nikdy a za ziadnych okolnosti nepresvedcis aby.vyhladal odbornu pomoc. Jeho vnutorne nastavenie.je take, ze on.je.v poriadku. Skor teba oznaci za blazna a posle k pstchiatrovi. Nech uz ti ublizil akokolvek, zlyhal.v comkolvek... zasadne si najde niekoho, kto za dany stav (jeho chyby) moze

tyelde
11. aug 2017

Ja som si jednu neuvedomovala, až v procese liečenia, druhú áno. A tiež poznám zo 3 ľudí čo si neuvedomujú a ešte viac čo áno

dahra
11. aug 2017

@lilitela - z hodín psychologie /ešte min. storočie/ si pamatám, že neurotik si uvedomuje svoje neurozy a je schopný sám vyhľadať odbornú pomoc, psychopat nie (ale to už vyššie niekto písal).

janaochi
11. aug 2017

@lilitela je to porucha osobnosti, tie sa nedajú liečiť, len kompenzovať návštevami psychológa.

jana_eyre
11. aug 2017

Necitam komentare, tak len tak narychlo.. Su poruchy, ktore si ludia uvedomuju a su take (vaznejsie) ktore nie.. Napr.obsedantnu poruchu si clovek uvedomuje a vie ako mu zasahuje do zivota, ale tazko s nou bojovat.. Ja ju mam, tak viem..

kapustovafliacka99
11. aug 2017

@vintage_lady pises o mojej svokre? 😀 my sme sa odstrihli uz pred x rokmi, ovtedy je pokoj. Dovtedy nasla sposob ako intrigovat.

Autorke: to nie je choroba, to je povaha. Typicky narcisizmus. Nepomoze nic, iba sa odstrihnut uplne! Lebo taka svinska povaha zmetie zo stola kazdeho len aby ona bola obet. Pozor na to! Perfektni manipulatori!

zitova
11. aug 2017

http://www.elyna.wz.cz/ nesedi nahodou popis z tychto stranok?

juliet86
11. aug 2017

@lilitela nic s tym neurobis. My nemozeme menit druhych ludi ci chciet od nich aby sa zmenili. Mozes jej povedat o svojich pocitoch manzelovi povedat. Pracovat na vadom vztahu. Ty sama chod k psychologovi prip. S manzelom do poradne. A pripadne prerus kontakty ked dohovor nepomoze...

takaakoty
12. aug 2017

@zitova Je desive, ked clovek pochopi ze prave takuto osobu ma v zivote. Aj ja som pochopila, ze inej cesty ako utek nemam. Na tej stranke je to pekne zrhnute, najma vystizne. Takmer som o psychicke zdravie ja, kym sa to vo mne zlomilo a nasla som v sebe poslednu silu na odpor vo forme uniku.

takaakoty
12. aug 2017

*prisla