Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Už nechcem ďalej finančne pomáhať matke a ani rodine

22abigail22
17. aug 2020

Sú takí, ktorí poznajú moju situáciu, ale pre tých, ktorý nie tak Vám tu v skratkosti napíšem o čo sa jedná.

Matka ostala sama so 7 deťmi.
Otcovi sú 3:
1. Manžel- 4 deti (ja 24r, sestra 20r, sestra 19r a brat 14r). Zomrel a nezanechal nám nič.
2. Priateľ (dlhoročný vzťah) - 2 deti (sestra 9r a brat 6r). Alkoholik, bezdomovcov, nezamestnaný (neplní si povinnosti na výživné)
3. Druhý manžel - 1 dieťa (sestra 4r) - odišiel pár mesiacov potom ako sa mala narodila, neplatí výživné/manželské (je to v riešení), matka nemá € na rozvod

Ja so sestrou (20r) doma už nebyvame. Sestra (19r) ide na VŠ. Čiže "reálne" matka má doma 4 deti.
Keďže matka ostala bez chlapa a príjmu (keďže bola na materskej) ja som financovala rodinu.

Avšak, 2 rokmi doma nebývam (bývam s priatelom) a stále rodinu finacujem (mesačne posielam 250-300€).

Chcela by som konečne prestať posielať domov peniaze. S priateľom si chceme vybaviť vlastne bývanie, čiže hypotéku. Potrebujem si šetriť a mne chyba v peniaze mesačné koľko peniaze.

Matka už nie je na materskej. 6 ročný brat nastupuje v Septembri do školy. Malú neprihlásila do škôlky, ale mohla by nájsť opatrovateľku.
Tým pardón nech matka ide pracovať.

Problém jej v tom, že neviem ako jej to celé oznámiť. Mám strach ako bude reagovať a bojím sa ako dopadnú súrodenci.
Uvažujem nad tým, že jej dám nejakú "lehotu" dokedy budem ešte fin. pomáhať a dosť (už to bude na ňu).

panda21
17. aug 2020

No ja neviem ale tvoja mama je dospelá žena a sú to jej deti o ktoré by sa mala vedieť postarať ona, nie ty. Najmladšia ma 4 roky, mohla ísť kľudne do práce. Koľké mamičky ostanú samé na deti, a sú nútené ich dať do jasličiek a ísť robiť, lebo im nik nepomáha. Viem, že je to tvoja mama ale aj ty máš svoj vlastný život. Ja osobne by som jej dala 3 mesiace na nájdenie si práce a potom stopla financovanie.

dskjhfdlkdjhl
17. aug 2020

@22abigail22 Najmladsie ma 4, uz minimalne rok mohla pracovat. Nie si povinna sa starat o deti, ktore nie su Tvoje. Chapem, ze su to surodenci, ale kvoli nezodpovednosti tvojej matky a jej partnerov, Ty predsa neobetujes svoju mladost. Porozpravaj sa s mamou, vysvetli jej, ze toto konci a musi zacat ona pracovat.

sense
17. aug 2020

Ja by som máme povedala ze chcete vlastne bývanie a nevychádza ti posielať jej toľké peniaze, a začni posielať menej, ty nie si povinná niesť zodpovednosť za matkin činy resp nezodpovednosť.
4r dieťa môže do škôlky a mama do prace, a poobede môžu pár hodín aj starší súrodenci zabaviť 4r
Takisto dúfam ze zameškané výživné rieši...

zirafienka
17. aug 2020

V každom prípade považujem tvoju matku ako nezodpovednú. Traja chlapi, so všetkými deti, otcovia bez záujmu o výchovu a matka sa dá vydržiavať najstaršej dcére (tebe)? A ako vidno nemá snahu to riešiť. Tak ako píšeš v závere, dať jej ultimátum a dosť.

juliet86
17. aug 2020

si zjavne mlada sikovna inteligentna baba. vysvetli matke svoju situaciu. priprav ju na to. bude to zdravsie pre teba pre nu aj pre surodencov. drzim yi palce

vikusjk
17. aug 2020

@22abigail22 suhlasim s názormi vyssie, priprav sa na mozne citove vydieranie, ale nedaj sa. Ak uznas za vhodne, maj pri sebe priatela, nech ta ma kto podrzat a podporit, ak by ta chcela mama zlomit. Prepac, ale v mojich ociach je maximalne nezodpovedna a neviem si predstavit, ako takto jedna zenska moze fungovat. Urcite je najvyssi cas, aby uz konecne zacala pracovat a zarabat a zivit svoje deti. Partnerov moze nahlasit a ak vyzivne platit nebudu, pojdu sediet a doplati jej ho myslim v tom pripade stat.

janula12345
17. aug 2020

@22abigail22 kedze su to tvojo surodenci a doteraz si posielala peniaze, pocitam ze je to surodencov luto a mas empatiu. Preto tiez navrhujem znizit sumu a znizovat postupne az do nuly. Tak to bude pre matku menej sokujuce a pre teba pocitovo lepsie ako z leaoca na mesiac seknut a pocuvat vycitky a histeriu. Povedz, ze mas vydsvky a zacnes posielat menej, kolko ti vyjde. A seoni na 200, 150, 100 atd...

sissy27
17. aug 2020

@22abigail22 ja som tu už viackrát zachytila nejaké tvoje diskusie, otázky... Tvoja mama podľa mňa potrebuje terapiu šokom - normálne by som sa jej spýtala, či si už našla prácu a keď ostane prekvapená, že nie, lebo veď *výhovorky* tak by som jej rovno povedala, že má najvyšší čas, lebo ty peniaze netlačíš každé ráno doma na záchode a tiež potrebuješ z niečoho financovať svoj život a ty ju prestávaš sponzorovať.
Daj si na papier, s čím všetkým si jej pomohla, koľko peňazí si jej už naposielala... Ono to vyzerá inak, keď je to "mesačne len toľko" ale keď uvidíš ty a aj ona celú cifru v tisícoch €, tak to bude iné. Ľahšie ti bude stopnúť to, a mame sa možno rozsvieti, aj keď obávam sa, že ani nie, že jej proste vyhovuje život na úkor druhých.
Ty nie si povinná starať sa ani o mamu (nie je zdravotne postihnutá alebo z objektívnych dôvodov odkázaná na tvoju pomoc) a ani o súrodencov, aj keď chápem, že srdce a povaha ti nedovolia nechať ich len tak... Ale kým budeš mamu dotovať, tak nikdy nebude donútená prevziať zodpovednosť.
A mimochodom, dúfam, že má vyriešenú antikoncepciu, lebo ak zavrieš kohútik ty, tak zrejme bude hľadať zdroj u nejakého chlapa, tak aby vám náhodou nepribudol ešte súrodenec...

nyusika
17. aug 2020

Matke by som prestala posielat peniaze.
pomahala by som adresne mladsim surodencom - ak terba, tak nejake pomocky do skoly, mozno nejake oblecenie...ale nie hotovost a nie do ruk matke,

fokuska
17. aug 2020

@22abigail22 Ja registrujem tvoje prispevky od zaciatku a z toho co si pisala mamka nema vobec zaujem pracovat. Je jej pohodlne, ze ju ty zivis :( je skvele ako si sa ty postavila na vlastne nohy a ako fungujes a plne chapem, ze ti je surodencov luto a bude ti blbe prestat je prispievat.
Musis byt ale aj trosku sebecka v tom zmysle, ze mysli na seba a na svoju buducnost. Nie si zodpovedna za mamku, ona je dospela zena a mala by prebrat zodpovednost za svoju rodinu.
Neviem ti ine poradit :( raz s tym musis seknut a pripravit sa na citove vydieranie :(

22abigail22
autor
17. aug 2020

@sense áno, zameškané výživné sa tiež rieši. Momentálne ide znova k exekútori.

saskiass
17. aug 2020

Ty si prevzala zodpovednosť a úlohu za svoju matku a otcov jej deti. A s tým by si mala skončiť a mala by si začať žiť svoj život. Prečo mama nepracuje? Kvôli čomu nezapísala štvorročné dieťa do škôlky.? Čím skôr si pohovor s mamou, pomôž jej nájsť prácu a tým to pre teba už konci.

22abigail22
autor
17. aug 2020

@nyusika
Áno, nad týmto som uvažovala, že z času na čas keď sú v danom mesiace extra/nečakané výdavky ako lieky (choroba), obuv tak len vtedy by som prispela.

nyusika
17. aug 2020

@22abigail22 presne. a mozes ich aj na vylet vziat, proste nieco specialne...ale pre surodencov.
a nie prispievat financne - kupit konkretnu vec.
Mama je dospela, chapem, ze je to tazke akceptovat, ale zodpovedna za svoje konanie je.

22abigail22
autor
17. aug 2020

@saskiass
Predtým bola na materskej (to som si ešte povedal, že ok). Teraz je to už rok čo nie je.
Prácu "má"= od pondelka do nedele chodí upratovať do jednej pizzerie ale na čierno (čiže € na ruku bez zmluvy).

A malú proste nezapísala do škôlky (na to sa vykašľala) ale je pravdepodobné, že by ju aj nezobrali lebo u nás je problém so školkami (veľa detí, malo škôl). Jasle u nás nie sú.

luulinkaa
17. aug 2020

Oznámila by som mame situáciu s tým ze už neplánujem prispievať, a zrejme postupne by som posielala menšiu a menšiu sumu až nič. Napr 200,100 euro a nič. Nech si to uvedomí,ze ju nebudeš dotovať večne. Inak čudujem sa ze sestra nešla pracovať a študovať externé. Matka nech dá malú do škôlky a nájde si prácu.

22abigail22
autor
17. aug 2020

@luulinkaa
Sestra poctivo pracovala popri SS. Nedávno si zlomila nohu, nemohla ísť pracovať tak ju vyhodili. Študovať na VŠ nechce. Podľa mňa pôjde znova pracovať popri VŠ ale finančné pomáhať nikdy nebude. Ona je dosť sebecká (vždy tak bola) a vníma to tak, že ona nie je povinná sa starať a brat zodpovednosť za matku.

tamisi
17. aug 2020

Určite by som stopla toto dotovanie. A nie nemá Ti byť čo ľúto, raz mesačne kúpiť omaľovánky, ceruzky, tričko, banány, keksíky, proste maličkosť do 5€ tým najmladším trom. Je mi jasné, že ich všetkých ľúbiš a práve preto budeš mať srdiečko spokojné... Bratovi tiež nejakú drobnosť, zrejme tiež niečo do školy alebo oblečenie. A so staršími si založiť taký zvuk raz za mesiac niekde čajík, či kávičku. Proste s každým z nich budeš udržiavať stále kontakt a v podstate im stále pomôžeš. Mamine dať ultimátum, pretože ona sa nezmení zo dňa na deň... je v podstate zvyknutá celý život sa zrejme trošku zbavovať finančnej istoty... Pohovor si s ňou a pri najbližšej podpore jej daj určite už menej! Držím moc palce! Zo srdca Ti želám úspešný štart do života, pretože to nemáš vôbec ľahké! Neznášam keď musia deti trpieť a znášať následky činov svojich rodičov! A áno i Ty si ešte dieťa,ktorému by mamina ešte mohla pomôcť v začiatkoch...

rosabel
17. aug 2020

@22abigail22 financie by som stopla, dala by som matke ultimatum max. 3 mesiace a dovidenia...potom by som bola mozno ochotna kupovat priamo surodencom, co by nutne potrebovali, osatenie, veci do skoly a podobne...najmladsiu sestru uz moze strazit aj ten 14-rocny a matka do roboty...je sebecka, vypocitava a leniva...vobec by som sa s nou nemaznala, podla vsetkeho tvoja matka na teba bude hadzat svoje starosti, kym jej to dovolis...odhadujem, ze ma kratko po 40-ke, dokedy si to nechas? dalsich 30 rokov?

77daniela77
17. aug 2020

@22abigail22 Prestan jej uz platit lebo si ju naucila ze ona nic nemusi.Zacni si hz riesit svoju buducnost.Budem neprijemna,ale pri jej doterajsom zivote je celkom mozne ze si zase niekoho najde pravdepodobne rovnako perspektivneho ako tych dvoch poslednych....takze chces toto cele financovat aj do buducna?Nech si mama uz hlada realnu pracu,lebo toto je uz fakt privelmi bezohladne voci tebe.Povedz jej ze jej davas uz posledny raz peniaze.Ty nemusis zdovodnovat preco a nedaj sa uz vydierat.

janulka88
17. aug 2020

Podla mna matka v tebe vidi "istotu"... tym padom sa nehrnie do prace... vie ze mesacne dostane prispevok od teba. Keby ho nemala snad by sa posnazila.... povedz ze zial konci tvoje prispievanie...ty si chces zalozit svoju rodinu,tebe tiez nik nebude prispievat.... surodencom vypomoct formou ,ze im kupis obcas pomocky do skoly,oblecko atd...budu vdacny za to 🙂

vilma7
17. aug 2020

A tvoja matka niekedy normálne pracovala. Padla mi sánka, ako si vychutnáva tvoje dotácie, rodí s prepáčením na každom rohu a starostlivosť prenechá na dcéru??? Nemám slov a pred tebou klobúk dolu, že takto pomahaš.

83lenka83
17. aug 2020

@22abigail22 prežila som si to isté, dotovala som našich každý mesiac lebo mama na invalidke, otec tiež, brat skolopovinny a stále žili v dlhoch, postupne sa mi otvorili oči, oni ma len zneužívali, mama prefajcila pol dôchodku mesačné a otec svoj prežral a prepil, keď som im stopla financie aj láska ku mne sa skončila, vzťah nemáme žiaden, nenavstevujeme sa, nemajú záujem o vnúčatá ani o mňa , pokiaľ som ich dotovala tak som bola najlepšia a keď to skončilo tak mi nevedia prísť na meno :-/.

sendy1977
17. aug 2020

@22abigail22 píšeš že matka nemá peniaze na rozvod. Ved rozvod stojí 66 e. Tak jej tých 66 e daj a prestaň jej posielať ďalšie peniaze. Pomôž jej spísať návrh na rozvod a veci okolo toho.

kukulienka83
17. aug 2020

Ahoj... Tak ja ti celkom rozumiem, tiež som bola v podobnej situácii pred mnohými rokmi. A poviem ti len toľko, kým to ty sama nestopnes budeš v bludnom kruhu a vlastný život dávaš bokom. To môže a ver ze bude mat časom vplyv aj na tvoj vzťah... Takže mamku postáv pred hotovú vec, daj ultimátum a dovidenia. Žiadne peniaze. Súrodencom radšej pomôž prípadným nákupom alebo v núdzi oblečením ci obuvou... Držím palce. Viem možno myslíš to sa ľahko povie. Ale prežila som viem...

22abigail22
autor
17. aug 2020

@sendy1977
Žiaľ, matka je cudzinka čiže pre ňu neplatí ten poplatok 66€. Keď sme sa boli informovať u právnika o rozvode (cca koľko by to mohla stať) tak odpoveď bola 300-500€ min.

selu11
17. aug 2020

V živote každého človeka asi príde čas, kedy musí myslieť na seba. Podľa mňa si super, že si takto pomáhala mame, aj keď si nemusela. No nedá sa to donekonečna a to musí pochopiť aj ona sama. Nepremrhaj si vlastný život.

sendy1977
17. aug 2020

@22abigail22 hm, a keby si je prestala posielať peniaze a nemiestno toho zaplatila právnika ? Ak bude rozvedená tak bude mať nárok na socialku ako občan SR?

fokuska
17. aug 2020

@sendy1977 Musela by za nu podla mna riesit aj cely rozvod. Riesila za mamu aj zverenie deti do starostlivosti, aj vyzivne, aj exekucie za nezaplatene vyzivne, aj nahradne vyzivne... vsetko obehala, pozistovala, matka ocividne nemala zaujem nieco riesit, tak ako nema zaujem najst si pracu :(

bluka2
17. aug 2020

Koľko má vlastne rokov?
Mne napadlo tak postupne redukovať s varovaním vopred a vysvetlením (jedným). To sa mi pozdáva viac ako sokova terapia. To ale neznamená, nechať sa ukecat...

Tu začni písať odpoveď...

Odošli