Večne zaneprázdnení starí rodičia

Ahojte, nie som tu nova, ale na tuto diskusiu potrebujem trosku anonymity, preto novy nick 🙂 ...Takze byvame 10 minut peso od mojich rodicov, na jednom sidlisku , byt sme si tu kupovali s tym, ze vsak budeme blizko, navzajom si pomozeme...problem je, ze nemaju cas na svoju zatial jedinu vnucku, moju rocnu dcerku /a v podstate ani na mna/...za cely rok jej zivota ju boli kocikovat 2x, mamka sem pride raz do tyzdna na hodinku, ocko ani to nie...Cez tyzden pracuju /do 14,00-17,00/, cez vikendy maju navstevy, alebo chodia so svojimi znamymi kade tade, cele leto napr. travili vikendy na kupalisku mimo mesta...Na jednej strane som rada, ze ako keby chytili „druhy dych“, na druhej strane sa mi zda, ze to trosku prehanaju... Ked som sa mamky opatrne /je tazka povaha/ opytala, ci by nechceli travit viac casu s malou, tak tyzden to bolo OK, potom opat stare kolaje...Najlepsie na tom je, ze pred ostatnou rodinou a spolocnymi znamymi sa tvaria, ze su tu pomaly kazdy den- pocujem, ako mamka vravi babke, ze hned z roboty uteka ku mne mi pomahat 😃 od spolocnej kadernicky sa dozviem, ze mamka je u mna kazdy den :-N odsudzuju inych starych rodicov medzi svojimi znamymi, ktori pomahaju svojim detom s vnucatami, tvrdia, ze ich vyuzivaju...uz som si na tento stav v podstate zvykla, neberiem to nejako strasne tragicky, ale su chvile, ked ma to stve... Inac mame dobre vztahy, ziadne problemy, len v tomto to skripe...Aki su vasi, blizko byvajuci stari rodicia? Som ja nenormalna, alebo chcem nieco nestandardne?
sharaeautor
13. okt 2013
@lauricka nic zvlastne za tym nehladam...vecer sa rozpravali s otcom /on je v nasej rodine radikal 😎 /, usudili, ze je dobre tak ako to je teraz...a ze sa jej teda zacnu venovat neskor...ok...pritom mamka to s nou vie /ucitelka MS/, horsie je to s ockom, s tym az taky vrely vztah nema /u dedkov asi bezny stav :-N /...ma pred nim taky respekt a urcite k tomu nepridava ani jeho vopred porazenecky pristup / vety typu: boji sa ma, nema ma rada, uz len ku mne na ruky pojde 😕 /
dadyart
13. okt 2013
@jolly84 veď toto 🙂
lauricka
14. okt 2013
@sharae dedko ma obavy, ktore by mat nemusel, keby mala bola s nim castejsie a bola by na neho zvyknuta, aj on by ju mal moznost viac spoznat. Ale ak k tomu vztah nema, moze ho jej pritomnost po chvili uz otravovat. Nie kazdy ma vztah k malym detom. Aj ked, u starych rodicov skor cakam, ze budu radi s vnucatami (aspon vacsina). Moje deti maju starych rodicov z oboch stran a casto ich navstevuju a je krasne, ked vidim, ako su tam radi a jednoznacne je to pre malych velke obohatenie. No ak by som videla, ze to starych rodicov unavuje, necham ich asi tak a zariadim sa inak.
Mojej kamosky mamina nema vztah velmi k detom, aj napriek tomu, ze mala tri deti. Proste ich moc nenavstevuje a nema prilis na deti trpezlivost. Kamosku to zo zaciatku mrzelo, ale proste chape, ze nie kazdy je paf z malych deti. Tak vyuzivali viac babku a dedka z druhej strany a hotovo 🙂.
m.i.r.i
14. okt 2013
@sharae u nas bol takyto svokor..byvali sme s nim v jednom dome 2 roky..prisli sme ked mal drobec pol roka a odisli ked mal 2.5...byval pod nami, ma tam svoj byt, my hore...za cele 2.5 roka nam nepostrazil maleho jediny raz a ani raz nepokocikoval nic...ako som spominala tu uz raz, my sme s muzom sami nikdy nikde neboli..lebo nasi boli 200km dalej a nikdy neprisli aby nam pomohli, len 2x v roku na 1 den a 1 noc na navstevu..a svokor nepomohol nic..
Pre neho po prve bolo strasne tazke si napriklad umyt ruky ked sa nacahoval za malym..na dedine, ruky vecne v zemi, v hnoji, nehovoriac v odpadkoch - videli sme ho hocikedy ako vysupuje do kontajnera a hrabe tam rukami a potom cierne, spinave ruky natahoval k malemu...my sme neriesili priisnu cistotu, predsa sme zili na dedine, tam sa uz ta prirodzena imunita buduje, ale toto bolo vela..ked sme mu povedali, ze nech si aspon ruky umyje, tak sa urazil a povedal, ze k malemu nepojde vobec...kocikovat sa bal, lebo co ak mu maly zacne revat..prezliekat sa kvoli nemu z monteriek nebude a vlastne nemal ani vlastny zmysel pre to, co take dieta smie a moze..bezpecnost mu nehovorila nic, vsetkeho sa bal...a postrazit by nam maleho postrazil ked napriklad vecer spal,a le co by robil ak by sa zobudil a zacal plakat? nocna mora!
My sme odtial odisli sem do mesta blizko k nasim ( docasne aj tak) s tym, ze svokor je nulova pomoc
Ale..
Teraz ma maly 3.5..a nas starky sa zmenil na nepoznanie...cuduj sa svete..to dieta rozprava, same cika, same sa naje, povie co mu je, nereve za vsetko a je samostatne..nas starky je uzasny...teraz tam chodime skor na prazdniny a na predlzeny vikend, ale on vezme maleho, ide s nim do cukrarne , na prechadzku, vo dvore mu vyrobil uzasne ihrisko ( smykalka, hojdacky, rebrik na splhanie)...doma sa s nim uzasne hra, vymyslaju somariny, hry, hraju clovece..co sa narozpravaju...on miluje deti, ale proste ked bol maly, on to s nim nevedel, bal sa, mal respekt..a ked sme k tomu pridali trosku opatrnejsiu hygienu ( co uz teraz az tak neriesim, maly si sam ruky umyje a aj starkeho stiahne a do pusy vsetko uz nepcha, zuby mu uz nejdu)...tak starky sa k cinu vobec nemal...teraz sa nuka ze uz aj sem do mesta k nam pride ked bude maly chory a nasi budu strajkovat alebo sa vyhovarat, ze bude aj cely tyzden s malym doma...teraz viem, ze by ho do skolky aj zo skolky priviedol aj vsetko ak by sme potrebovali
Proste chlap..ktory sa ani o svojho syna v takom rannom veku nestaral...kdeto este vnucik...takze dedkov by som az tak nehanila kym su deti male, lebo je to skor vynimka ze niektorych vidim aj kocikovat 🙂 Aj ked samozrejme zaujem je tiez nieco ine, nemusi byt nevyhnutne pomoc..ale ja som si ista, ze vela dedkov( konieckoncov aj otcov) ma uplne iny vztah k detom ked su uz vacsie..
akileali
25. okt 2017
@horana .....môj názor ako babky je taký,mám 46 rokov ,vychovala som 3 deti ,bez muža mala som dve zamestnania a kopu dlhov.Ked sa deti osamostatnili a povydávali/poženili...a maju svoje rodiny...maju deti..áno som babka 3 vnučiek,ale mám 46 rokov,žiadny dôchodok ,žiadny oddych ,pracujem v zahraničí ,aby som dosplácala dlhy z čias ked deti študovali,na SR som málo ,lebo len pracujem ..moje deti bývaju odo mna dosť daleko ...a dostala som list,od dcéry ktorá ma 5 mes dcérku,že som zlá babka-lebo sa neviem rozdať,lebo neprídem atd-no vlastne kopa výčitiek,odsudzovania zo záverom -že nemám právo na vnučku,kým ja nezmením svoj postoj...pýtam sa v duchu ,do šlaka aký postoj? mám prestat pracovať? a z čoho budem žiť? ja nerozumiem v čom som nahnevala dcéru,milion krát som povedala máš telefon,potrebuješ pomôcť -zavolaj..áno naozaj nemám čas,aj ked som babka,pracovať musím a ked som na SR ,tak vybavím urady,lekárov a idem späť....jedna dcera býva s vnučkou na lazoch 120 km odo mna,a druhá býva s dvomi vnučkami pod Krkonošami v CZ ,neviem sa jednoducho rozporcovať,nebývam blízko nich a ani nie som s 80% na SR.Naivne som si myslela ,že budem dobrá babka,tak ako bola tá moja...mi sme k nej chodili na prázdniny ,a ona ku nám prišla ked som mala narodeniny a milovala som ju .Tiež som si myslela ,že ked tatko si naplánuem čas ,letné prázdniny,vianoce ,narodeniny -že budem dobrá babka...no vraj nie som,lebo sa nezaujímam alebo sa zaujímam málo...áno dcéra ma porovnala zo svatkou (druhou babkou) ktorá býva 20 km od nich a je tam skoro stále....podniká z domu má čas ...ale ja mám do dôchodku ešte 20 rokov a fakt sa neviem roztrhať....takže ,doba je moderná,ľudia odchádzaju do dôchodku omnoho neskor ako bolo kedysi,a práca ? nie každý robí v kancelárii a na SR ..vela žien robí v zahraničí,tak ako ja...preto prosím ,neporovnávajte starých rodičov s pred 40 rokmi s dnešnými starými rodičmi -je uplne iná doba ..keby bol komunizmus ,za 5 rokov mám dôchodok -uplná paráda..lenže nie je to tak 😞
oli18
25. okt 2017
@akileali Aj ja som babka troch vnúčat. Taká, akú chce mať tvoja dcéra. Ale je medzi nami zásadný rozdiel. Vek. My v rodine rodíme neskôr. Preto ja nie som mladá babička, ako ty, ale dôchodkyňa a svoje radostné " babičkovské povinosti" si plním rada a často. Navyše deti ostali bývať v našom meste, takže sa to dá. S tvojim príspevkom v plnom rozsahu súhlasím, škoda, že dcéra to nevie pochopiť.
janickacrazy
25. okt 2017
@oli18 Určite to nie je len vekom. Moja mama aj svokra sú obe na dochodku a ani nebývajú daleko a aj tak prídu len 3krát do roka na návštevu a ked potrebujem ísť k zubárovi alebo niečo podobné, tak je problém, musím sa doprosovať, aby prišli na hodinu postrážiť jedno vnúča. Nikdy mi neboli kočíkovať ani jedno z mojich 3 detí. Zato pred cudzími sa tvária ako babky roka. No čo už.
mojaniku
25. okt 2017
je to tvoje dieťa / deti, nie babkine. Babka si už svoje "odmakala" a má nárok robiť hocičo iné (pracovať, tvoriť, flákať sa po svete, chytiť druhý dych atď atď) a nie čakať ako na špagátiku, kedy ju dcéra / nevesta zavolajú, že treba teraz toto, potom hento.

Dajte tým babkám už konečne svätý pokoj a užívajte si spoločné návštevy za prítomnosti všetkých členov rodiny. Hodinku - dve prísť, pokecať, vystískať sa a zas pekne domov po svojom.

Ak sa na to babka cíti a strašne chce, určite sa ozve sama od seba, že príde rada pomôcť. Ale paušálne tlačiť babku do "babkovských" bejbysit povinností... 😞

Postrážiť dieťa na hodinu môže suseda odvedľa s tiež malými deťmi - vzájomná výpomoc alebo proste zaplatíš niekomu za opateru. Akože ja v tom nevidím absolútne žiaden problém.
emilia25
26. okt 2017
Och baby moja svokruska uz mala tento mesiac 74 rokov a vcera podvecer zobrala vsetkych 3 mojich loptosov na prechadzku.joj lubim ju moc.moje deti su vzdy v tych najlepsich rukach ked sme v meste.
amelie2017
26. okt 2017
Necitala som celu diskusiu, len par prispevkov na zaciatku a skoro vsetky v tone- stari rodicia nemusia pomahat, oni uz vychovali svoje deti. Podla mna vsak kde skor o to, aky vztah si buduju s vnuckou a nezaujem o nu. Vsak si spomente na svojich starkych, vnimali ste ich ako ze pomahaju rodicom s vasou vychovou, alebo ste ich milovali/milujete za to, ze babka upiekla najlepsi cucoriedkova kolac na svete, urobila skvely segedin, poza mamin chrbat dovolila ten obrovsky kybel zmrzliny, dedko vam vystruhal hojdacieho konika, bral na hriby, krmil s vami zajace a ine. ? Vacsina ludi spomina na starkych s laskou a na co budu spominat nase deti, ked starki maju uz “svoje odchovane”?
sosovica
26. okt 2017
Toto je nas večny problem tak isto.Keď je u nej dcera 5ročna pusti rozpravku namiesto toho aby zobrala ju na ihrisko.Syncek 2roky detto.Som sa napocuvala"ked sa maly narodi budeme chodit kocikovar uz tesim"ani raz neboli.Pridu raz za tyzden posediet si kavu vypit nepytaju sa nič len sedia.sklamanie uplne...dieta(vnučatka)maju byt pre radosť a venovať sa im cezvykend keď cez tyžden chodia do prace tomu rozumiem!
bosorkabb
26. okt 2017
@amelie2017 presne tak. Ja mám krásne spomienky na starých rodičov.
Moja mama mi pomáha, postrazi, ale manželovi rodicia nula bodov. Keď volajú na deti sa ani neopytaju, ale kade chodia tak rozprávajú vymyslené historky kde všade s nimi boli. Ja to nechápem.
oli18
26. okt 2017
Toto, čo vy tu píšete, to si ja, ako babka, neviem ani predstaviť. Ani slovami neviem vyjadriť, ako veľmi milujem svoje vnúčatká a keď ich 1-2 dni nevidím, je mi smutno. Beriem ich na víkendy, aj mimo, podľa potreby. Keď sa narodilo prvé vnúča, zriadila som zošit, kde som písala jeho vývoj a pokroky. Píšem aj teraz, ale už nie tak podrobne a len sporadicky o všetkých troch. Keď budú mať 50 rokov, možno to budú čítať a smiať sa pri tom. Užívam si ich teraz, keď sú malé a zlaté, obávam sa, že keď vyrastú a budú mať vlastné záujmy, už na nás nebudú mať čas.
janickacrazy
26. okt 2017
@oli18 Aj ja by som chcela takú mamu alebo svokru, žiaľ mám smolu. Prišla k nám asi po 5 mesiacoch a malý sa k nej nemal samozrejme, lebo ved už aj zabudol na nu a ona sa strašne čudovala, prečo k nej nechce ísť. 😨
angelinja
15. júl 2018
nechapem tuto cudnu dobu to co obolo normalne ze my sme mali prazdniny u babiek a pod uz normalne neni..je aj chyba ta ze zeny musia robit dlhsie.kedysi moja babka bola doma od 54 rokov na dochdoku co dnes nehrozi...ale je ozaj cudna doba. detom chyba to detstvo.. hlavne ze je tisic kruzkov od vymyslu sveta a dennych taborov a pod blbosti kde deti su stale len s cudzimi , s cudzimi su v skole, skolke potom este aj po skole..otras neviecem co bude o 40 rokov
baklik
15. júl 2018
@angelinja ved to, tiez to budeme musiet z vacsej casti vykryvat tabormi... cudzi ludia a kopa penazi... no co uz... stari rodicia z muzovej strany nula,ale fakt nula bodov a mojej mame ho tiez na cele prazdniny zavesit na krk nemozem 😞 nechapem pre koho a naco je tolko prazdnin.... asi, aby si ucitelia oddychli a tym im akoze kompenzuju o cosi nizsie zarobky ako maju ostatni VS vzdelani alebo co...lebo inak fakt nechapem... 😯
soldi
15. júl 2018
@baklik
@angelinja ja zas nechapem tuto cudnu logiku, ze stari rodicia by mali pomahat s detmi.

ja mam rodicov doma, maju 55 rokov a firmu, co ich zivi, takze nemusia pracovat, byvaju od nas 200m a deti byvaju u nich po jednom, nikdy nie naraz (mam tri a stvrte na ceste) a aj to len na tri
styri hodiny raz za dva tri tyzdne.

svokrovci su na dochodku, byvaju od nas 10 km a deti im poziciavam dve starsie raz , max dva krat za mesiac na jeden den.

ja to beriem tak, ze su to moje deti a ja som povinna sa o ne starat.

skor je u nas blbo nastaveny socialny system, ze je problem s detmi cez prazdniny. ja patrim medzi stastnu mensinu, co moze pracovat z domu.
angelinja
15. júl 2018
@soldi ok tak ti nieco poviem vies co odstahuj sa 1000 km a bud bez toho pocitu ze keby nieco tak nemas ani svokrovcov ani tvojich rodicov 10 km od svojho domu..a potom nieco pis
baklik
15. júl 2018
@soldi no vidis,tak to ti potom ti tvoji zaneprazdneni starki pomahaju daleko viac ako nam,tak potom by sme mali sudit teba, nie ty nas..
angelinja
15. júl 2018
@baklik ale prazdniny su vsade v europe..neivem ako to je v amerike aelbo australii>D ale tak prazdniny treba
baklik
15. júl 2018
@angelinja urcite nie tolko,kolko ich je teraz, ich netreba. Rodicia nemaju tolko dovolenky a ak nepomozu starki,tak potom prichadzaju do uvahy len tabory,na ktore tiez nie kazdy ma... alebo sa maju tie deti flakat???
soldi
15. júl 2018
@angelinja ? preco by som sa mala stahovat? ja som 100% samostatna, a ked potrebujem postrazit deti, tak si platim aupairku, alebo zaskoci muz.

@baklik nikto nie je zaneprazdneny, ja s detmi pomoc nepotrebujem, rada s nimi travim cas, naschval pisem, ze deti poziciavam, lebo keby bolo na mne, nemuseli by chodit ani tam, ani tam, nepotrebujem to.
svokra by ich kludne mala u seba cele prazdniny, keby som chcela.
angelinja
15. júl 2018
@baklik ja neviem ved ja mam ten problem..no napr. ale zas na druhej strane viem ze teray sa to bere uy tak y
@soldi e 11 rocni nemoze byt sam doma pol dna..kdesto my v n asich dobach sme isli spolu domov apr. zo skoly kamaratky a notavzajom u seba sme sa cakali raz ona u nas my vpotom u nich....atd.., ale s tymi malymi je teraz ozaj to tazko..a chudatka cele dni v skolkach a este aj cey prazdniny vselikade..
baklik
15. júl 2018
@soldi si predstav,ze tiez rada s mojim jedinym dietatom travim cas,asi ako kazda normalna mama a bezne pomoc nepotrebujem ani nemam. Ide o to,ze beriem akosi prirodzene ,ze stari rodicia maju byt sucast rodiny a snazit sa travit cas s detmi a mat s nimi zazitky,tot vsjo. Apropo, ty mas 80 dni dovolenky,aby si v pohode vykryla prazdniny bez starych rodicov? Tak potom super...
angelinja
15. júl 2018
@baklik ona je emancipovana zena ktora je asi podnikatelka ked robi z domu...lebo aj kebz robi IT tak tolko homeofficov by nemohla mat
angelinja
15. júl 2018
@baklik ano ja to tiez berem ze to je priirodzene pomahat vnucatam...pokial su stari rodicia zdravi..ved odjakziva sa to bralo ako radost a nie ako starost no dnes sa to uy bere ako starost a obeta..hovorim cudna doba
baklik
15. júl 2018
@angelinja asi tak, niektori by sa radsej ani nemali zapajat do debaty,ked nechapu pointu a trieskaju odveci a v podstate nepriamo urazaju...
soldi
15. júl 2018
@angelinja moj najstarsi ma len 7, tak to este neviem tak uplne posudit, do skolky mi chodili len na pol dna. A neviem ci tym dieta nejako trpi ked je cez prazdniny vselikde, mne to ako dietatu nevadilo, ale je pravda ze viac ako polovicu prazdnin som stravila u babiek.

Ale napriek tomu nesuhlasim s nazorom ze je to povinnostou starych rodicov a nikdy som to od nasich ani nikoho nepozadovala, vzdy sme vsetko zvladali sami s muzom.

To, ze deti potom nebudu mat so starymi rodicmi vztah, to uz je dalsia vec.
soldi
15. júl 2018
@angelinja a nie, nie som podnikatelka a mam home office 365 dni v roku 6 hodin denne
baklik
Autor odpoveď zmazal
Zobraz

Začni písať odpoveď...

Odošli