Vyhodil manželku z bytu

quqo
29. aug 2012

Prosim vas o pomoc, moju kamaratku manzel vyhodil z bytu po 15 rocnom manzelstve. Jej manzel je psychicky chory clovek, ktory trpi paranojou a depresiami. Nikdy sa oficialne nieliecil, ani nechce, ale vsetci vieme ze ma problem. Vsade ju spehuje, ohovara, verejne jej nadava, robi jej problemy v praci... Psychicky ju dlhodobo tyral, ona to znasala, az to doslo do stadia ze ju vyhodil na ulicu. Stihla si zobrat par osobnych veci. Deti nemaju, byt je jeho, ale ona tam ma trvaly pobyt a veci do bytu kupovali spolocne, na co bohuzial nema doklad. Momentalne byva u mna a chcem jej pomoct, len vobec neviem ako. Vedeli by ste mi niekto poradit kde zacat? Moze podat trestne oznamenie za vyhodenie z bytu aj ked byt nie je jej? Moze jej bez jej vedomia zrusit trvaly pobyt? Ako sa ma branit? Vratit sa tam nechce. Najlepsie by bolo aby sa liecil, ale na liecenie sam nepojde. Prosim poradte mi...

quqo
autor
29. aug 2012

@mummy01 preco neodisla k tomu sa uz ja neviem objektivne vyjadrit a nechcem tu pisat za niekoho ineho... tazko sudit... brali sa dost vekovo "zrely", teraz ma uz takmer 60 rokov...tazko zacinat novy zivot, ale ina cesta nie je.

quqo
autor
29. aug 2012

@zlatica36 nemaju spolocne deti, ona ma 2 deti z predosleho vztahu

ada32
29. aug 2012

@alice107 pekna teoria 😉 ale mam svoje za sebou. neziju na slovensku len pasivne uboziacky ktore netusia ake majmu prava. ja uplne suhlasim . treba konat. treba urcite vycerpat vsetky moznosti a zabojovat. ale tiez velmi dobre rozumiem zenam ktore maju doma peklo a jednoducho maju ochromujuci strach napriek svojmu vdelaniu a pravnemu povedomiu.
poznam aj zeny, ktore vzdy hovorili ze len "hlupana" sa necha trapit a nakoniec boli same v podobnej situacii. uznali ze niekedy proste nie je mozne sa zbalit a odist. ak ziju v malom meste a maju skutocny strach. alebo jednoducho nemaju kam. ani za co.

zlatica36
29. aug 2012

@sisaha ak to bolo kupnopredajnou zmluvou,cize ak od niekoho ten byt,ci dom kupili,tak ma neho narok,aj ked je pisany len na neho,...nemala by narok,keby mali podpisanu zmluvu o bezpodielovom vlastnictve manzelov....ale ak ten dom nodobudol darovacov zmluvou,hoc pocas manzelstva(napr.ze mu ho darovali rodicia,babka).... tak vtedy na neho narok nema manzelka,iba on ako obdarovany,lebo dary nepatria do bezpodieloveho spoluvlastnictva manzelov

tajemna30
29. aug 2012

nečetla jsem diskusi, takže asi se budu opakovat reaguji jen na Váš dotaz - osobně bych si vzala kvalitního právníka a s ním prokonzultovala jak dál postupovat, bydlím v Česku zákony na Slovensku neznám - ale jako první bych řešila vstup do bytu s Policií, a převzetí osobních věcí, nejlépe ještě dnes. Pokud tam má trvalý pobyt, zašla bych na policii, řekla bych co se jí stalo, a at ji doprovodí. Pokud je takto psychicky nemocný, tak aby také nebyla bez nich. Takže nejlépe ihned. A dál už se radit s právníkem - ohledně bytu atd.
Osobně naprosto nechápu, jak dospělá bezdětná inteligentní žena může žít v dnešní době s takovým mužem, to přece musela čekat že tohle nastane, že jí může vyhodit, a ještě tolik let ... ale to už je ted pozdě řešit. Takže má rada ihned zajít na Policii sepsat to a vyrazit do bytu ...
Tady už není na co čekat, ted je nutné ho rychle překvapit, než v bytě jejího také už nic nebude ....

quqo
autor
29. aug 2012

@tajemna30 vdaka za radu, preco neodisla to ja neriesim...proste aj take veci sa deju a deti ma ona 2 svoje, zila v malej dedinke kde kazdy kazdeho pozna...asi sa aj hanbila odist..radsej trpela...neviem

ada32
29. aug 2012

netusim kde som sa zmienila o tom ze policia by mala robit charitu 😕 😕
ak ma policia indicie ze zena ktora ju zavola je sustavne tyrana , mala by mat pravomoc tomu zabranit / mozno niekto zaregistroval nedavny medializovany pripad zastrelenej byvalej manzelky , ktora opakovane ziadala policiu o ochranu kedze sa bala o zivot. nakoniec aj tak on prisla. bol to psychopat.
mozeme tu mliet o tom ake su u nas moznosti 😀 ako som uz pisala mam svoje za sebou, zaujimam sa o problematiku tyranych zien cele desatrocia.
dalsi fatalny tzv. laicky omyl je istota vyzivneho alebo socialna pomoc. tieto situacie si treba zazit aby bolo jasne co je skutocne vymozitelne. teoria je prilis pekna.

alice107
29. aug 2012

@ada32 z mojho prispevku nehovori ziadna teoria ale prax. 😉
takze viem,ze zeny,ktore ziju s tyranom bud su nezrele alebo neschopne sa o seba postarat. ci uz po stranke finacnej ci inej.
ani jedna zena,ktorej osobnost je vyzreta sa neda tyrat.a uz vobec nie dlhodobo.a uz vobec nie zo strachu pred tyranom.vsetky pipady co som za prax videla su prave o tom,ze tie zeny ako pises velmi casto nemaju kam ist.ale to je aj ich vinna. kazda rozumne uvazujuca zena vie,ze financna zavislost na partnerovi prinasa riziko.a kazda aspon trochu pravneho povedomia poznajuca zena vie,ze financne zavisla byt nemusi.aj ked nepracuje.
takze je to len a len o tom,ci ta zena je schopna samostatnej existencie a samostaneho zivota.
skutocne mentalne zrela zena sa tyrat neda.lebo vie,ze nemusi. su moznosti,ako tomu predchadzat ci zabranit.ak uz s tyranom zije a bola taka lahkomyselna,ze nedbala na zjavne priznaky jeho osobnosti predtym. 😎

ada32
29. aug 2012

@quqo tvojej znamej - pani drzim paste, naozaj potrebuje slusneho pravnika a podporujem ju. nesudim preco neodisla skor. prajem jej vela sily aj stastia a mozno by mala uvazovat nad zmenou bydliska v bezpecnej vzdialenosti.

mummy01
29. aug 2012

Tak moj nazor nevychadza z teorie ale z praxe ale samozrejme moze sa pripad od pripadu lisit.Ale s istotou mozem napisat ze tyrana zena vyckava vo vztahu az prilis dlho,vtedy je aj tazke rychlo a efektivne pomoct a preto sa deju tie hrozne pripady ☹ Castokrat nevycuva zo vztahu ked sa este da a je to jednoduchsie lebo stale dava vsakovake druhe,tretie a milionte sance tyranovi a potom sa pred okolim hanbí a radsej ticho cusi a caka co sa stane.A ono sa nestane nic dobre ☹

alice107
29. aug 2012

@ada32 to je o tom,co som pisala.laicka verejnost ani netusi,ze policia kona len v ramci jej danych pravomoci zakonom.a tie schvaluje parlament.organy statnej moci potom pracuju v ramci tychto zakonov.uz tomu rozumies?
rozumies,ze policia ma len urcite pravomoci.ten medializovany pripad je aj o tom,ze obcan ma tiez svoje moznosti,ktore musi vyuzit.a to tam,kde uz zakon statnej moci pravomoci nedava.
stat nema finacne a zdroje na to,aby chranil 24 hodin dlhodbo kazdeho obcana poskytovanim ochrany.to je proste utopia.
organy statnej moci musia preto zvazovat podla dostupnych dokazov prrity ochrany.
neviem,ci danu problematiku chapes.pretoze to je velmi zlozite aj pre odbornikov.
tyrane zeny nebudu tyrane,ak sa tyrat nedaju .tyran uz na chovani zeny vidi,ci ta bude lahka obät ci nie.a tyrane zeny maju vela moznosti si pomoct.len musia chciet a nezvalovat svoju necinnost na rozne dovody,preco ziju s tyranom. 😉

ada32
29. aug 2012

@alice107 tak s tym co si teraz napisala suhlasim bezvyhradne. Bohuzial je to naozaj o mentalnej vyzretosti zeny.
ak to taku zenu nezlomi , tak ju to len neskutocne posilni.
Len uboziak tyra zeny. zvycajne su to musi s nizkym sebavedomim aurcite priznaky su vzdy zrejme uz pred svadbou. Iba naivna zena si mysli ze sa to po svadbe zlepsi. A este naivnejsia si mysli ze sa to zlepsi ked sa narodi prve, druhe tretie.....a neviem kolke dieta.

Ale aj tak . nie sme tu aby sme sudili priatelku @qoqo . ta uz ma asi ponaucenie do konca zivota. je to za nou. podla mna ma narok na polovicu bytu kedze ho ziskali pocas manzelstva. takze jej prajem naozaj len vela sily a sikovneho pravnika. nakoniec zisti ze jej ten tyran len urobil sluzbu tym ze to ukoncil on po tolkych rokoch utrpenia. Zacina sa jej dalsia etapa ktora urcite bude omnoho lepsia.
Pisem z vlastnej skusenosti s odstupom 15 rokov.

quqo
autor
29. aug 2012

@ada32 vdaka za podporu, len ta pani ma 60-rokov a zacinat novy zivot je pre nu trochu tazsie, ale ja verim, ze to zvladne... !!!

ada32
29. aug 2012

navinim policiu z necinnosti. ak to tak vyznelo , tak to nebolo mojim cielom. viem ze maju len urcite pravomoci a nic viac.
mna rozladuje ze ludia s jasnymi znakmi psychopatickeho spravania mozu behat na slobode pokial oni chcu a kym sami neuzanaju za vhodne dat sa vysetrit.
to bol dovod preco som spomenula pripad zastrelenej exmanzelky nejakeho / mozno paranoickeho/ psychopata.
nevinim policiu ze zenu nechranila. mna hneva ze s nim nemozu urobit nic kym nevyvedie nieco take.

alice107
29. aug 2012

@ada32 🙂 takze vies, o com to cele je. mimochodom, ja som tu zenu nesudila.ja som je dala pragmaticku radu co ma robit. 😉 ale myslim si o nej samozrejme svoje.tak ako o inych podobnych zenach. 😉
my nemozeme povedat na co ona ma majetkovy pravny narok.nepozname je majetkove pomery.ake maju bsm,ci ho maju,ci je rozsirene ,ci zuzene a pod.
ja vzdy davam rady na zaklade konkretnych poznatkov.nie na zaklade popisu na fore.to sa da len ramcovo
ako si spravne napisla len pravnik je moze pomoc pri poznani vsetkych skutocnosti.

ada32
29. aug 2012

@qoqo zvladla to moja mama,ked sa ju pokusil zavrazdit otec , zvladne to aj tvoja znama. hlavne ju nelutuj, a nedovol jej aby sa lutovala ona sama. treba racionalne uvazovat co dalej. s jasnou hlavou. bez emocii.

ada32
29. aug 2012

este jedna vec ma napadla. mozno uz prilis teoretizujem, ale ak @quqo nie je samotna dotycna tyrana zena, potom je jej priatelka dost pasivna osobnost ked qoqo pises za nu. nedovol jej byt pasivna. nepritakaj na vsetko s cim sa stazuje a nepreberaj ulohu spasitela. jej tym v konecnom dosledku nepomozes a teba to vycerpa.
kazdy ma byt zodpovedny za svoj zivot. jediny kto nam ma byt oporou su rodicia a v manzelstve muz ked sme zeny.
nedovol tlacit ta do role niekoho kto bude riesit problem.

quqo
autor
29. aug 2012

@ada32 no s radostou ta mozem ubezpecit, ze nie som tyrana osoba 🙂 🙂 🙂. a dufam, ze ani nikdy nebudem.a uplne suhlasim s tvojim nazorom.
dala som len otazku na ktoru som nevedela odpoved, pravne rady su samozrejmostou, ale niekedy je fajn ak poradi clovek ktory v podobnej situacii bol.
nechcela som to tu rozoberat, ale moja znama je 60-rocna jednoducha pani ktora cely zivot robila niekde pri pase, pochadza z dediny, bola najdalej niekde v okresnom meste...jednoducha, ale dobra osoba, ktora si podla mna nezasluzi taketo spravanie.
nie som spasitel, ani opatrovnik a kedze som sa nikdy u seba ani v rodine a ani u znamych s podobnou situaciou nestretla nevedela som jej pomoct ...myslim, ze aj na to su urcene tieto fora.

Dakujem vsetkym za nazor, postrehy a rady!
🙂

lili_mia
29. aug 2012

@quqo ahoj, podľa mňa musí zmiznúť, doslova, iné mesto, nové číslo, mám obavy, že aj ty, aby ju nezačal hľadať u teba .. papier o súdnom zákaze styku, kontaktu či priblíženia sa k osobe nepomôže .. on k nej príde, podreže a kým dôjde polícia .. viď správy spred mesiaca tuším .. dve mŕtve ženy ohrozované na živote svojimi bývalými partnermi a polícia nemohla nič .. fyzicky ho nenašli a ked sa k nej priblížil, narobil škody na psychike, kým došla polícia

tedynka
29. aug 2012

Ahoj, nedočítala jsem vše, tak nevím zda to tu ještě nikdo nepsal, ale pokud si pouze v bytě chce vyzvednolut své osobní věci a má strach aby jí při tom on nějak nenapadl, tak ať zajde na policii, toto jim tam sdělí a pořádá je o jejich asistenci.

ivett1
30. aug 2012

tak, tto si viem celkom dobre predstaviť a aj chápem tú známu...jednak vek (60 rokov a začínať "nový život"...), potom prostredie (dedina - má tam priateľky...príbuzných...) a možno aj vierovyznanie (keď chodí do kostola a je veriaca)...ťažko radiť, hoci všetky dobré a logické rady, čo sa v takých prípadoch robí, tu už odzneli...ale myslím, že si urobila dobre, že si sa jej ujala @quqo ...keďže je to jednoduchá a dobrá ženička, ťažko sa dokáže orientovať v spleti právnych kľučiek atď...takto jej môžeš sprostredkovane poradiť a pomôcť, ale a toto je môj názor, hoci je "svojprávna" nenechaj ju riešiť túto jej ťažkú životnú situáciu samotnú, ale, ak máš tú možnosť, skúste to spolu...😉

tyssa
31. aug 2012

alice107 teraz napisem moju osobnu skusenost spred par rokov-moj otec alkoholik, psychicky tyral mamu a svojim sposobom aj mna, ked nemal vypite to bol skvely clovek, ale akonahle zacala snura-katastrofa, obe mame vysoku skolu, rozpocet drzala mama, zarabala povedla lebo otec vyplatu prepil, mama 15 rokov podnika a vobec nepatri medzi nevyzrete zeny je to silna osobnost, vzdy sme sa mu vyhrazali ze zavolame policiu-on sa smial, a tak som sa raz nahnevala a policiu zavolala, to uz treti den chodil postvornozky po schodoch taky bol spity, tahal treti mesiac-reakcia policie- pan... kolko ste toho vypili, otec sa postavil a v pohode odpovedal ze poharik vina, policajt na mna pozrel ze co robim cirkus, ze doma si za pohar vina moze vypit, este otec im povedal ze som narusena a ze sa mu policajtmi dlhodobo vyhrazam, trvala som na tom aby mu dali fukat co pol hodinu odmietali, a mne sa vyhrazali aby som sa ukludnila, lebo ma zoberu k lekarovi-vobec som nebola rozrusena ale asertivna, nakoniec to mladsieho policajta nasr... lebo som im povedala ze ked odidu tak ich zavolam znovu, ze ci mam cakat kym nas otec v amoku pobije, aby mohli konat a dal mu fuka-otec mal cez 2,5 promile-normalne chodil, plymule hovoril, vzivote nezabudnem na ten pohlad policajtov-hned otocka, povedali mu ze kolko nafukal tak im otec povedal ze je to pokazene a ze nech si nevymyslaju,.. od tohto incidentu otec nepije a je najlepsi dedko,. otec atd,..ale ja sa vobec nedivim tyranym zenam ze maju strach zaovlat policajtov, kopa tyranov tam ma znamych, a keby som aj ja bola slabsia povaha, tak ich nedonutim aby mu dali fukat, a ja by som bola za narusenu,..

jano2
16. jún 2013

chcem sa spýtať či niekto nevie poradiť,ked neni tvoj byt a máš tam trvalý pobyt a majitel sa odstahoval či ťa donuti sa vystahovat ked mate spolu dieta