Vzťah sestra - rodina. Mám udržiavať nefungujúci vzťah?

tweetinka.co
1. mar 2017

Ahojte.. rada by som si vypocula vase nazory, konstruktivnu kritiku, pripadne co vlastne dalej? Viem, ze som velmi zvlastna, divna, "ina".. ale uz nejak nemam chut a sil byt neustale ticho. Ak nieco poviem, vzdy som ta zla. Aj v ociach mojej maminy, aj sestry.
Ide o vztah ja a moja sestra (o 5r. mladsia).
Zacnem asi tym.. ze mam pocit, ze to vsetko zacalo ked som mala 30tku, robila som vacsiu oslavu - sestra neprisla, lebo nemala volno.. o tyzden na to, bola znamej (nie kamaratke ci inej rodine) na svadbe.. V tom case uz vedeli, ze som tehotna. A asi tym to vsetko zacalo.. a pokracovalo.

Ako sa narodila dcerka, tak si spravili u nas "otvorene dvere" prislo sa, kedy im to vyhovovalo. Casom som korigovala navstevy - a to tak, ze som odporucala, aby prisli napr. po 14tej (zakazdym sa prislo aj tak o 12tej, lebo to tak vyhovovalo.). Z rodiny nemam absolutnu pomoc.. Ani raz, za viac ako 4 roky nikto nebol s dcerkou, nebodaj na noc.. alebo ze by ju niekam vzali. Za to, teraz mi to vycitaju, ze som im ju nedala. (niekomu nukat a nutit svoje dieta.. no neviem..)..
krstiny - krstna mama je prave sestra s manzelom. (aj ked nemaju prijimanie a potrebne veci, na papieri je babka krstna ale inak ich volame krstnych). Na poucenie nikto nevedel prist, ani postrazit, ani nic pomoct vybavit.. Samotny krst - prisli, ale ponahlali sa, lebo robota.. na prve narodky prisli.. druhe uz nie, tretie tiez nie.. asi po dvoch tyzdnoch prisli, dali kopec darcekov.. stvrte narodky prisli, urobili sme oslavu v herni, ale viac sa venovali druhej sestricke... takze takmer celu dobu som bola so 4 rocnou oslavenkynou..

pocas mojho tehotenstva s druhou, som bola na tom zdravotne velmi zle - nikto neprisiel pomoct, za to, som, aj pocas toho, ako som bola tehotna, tak som dostala riadne vynadane, ze som taka a taka, lebo nedovolim, aby sestra chodila.. v 9 tom mesiaci opat riadne nadavky, ze ja som zla, moja vychova, vsetko na mne je zle.....

Niekolkorat som ju poprosila o pomoc, aby prisla.. ale neprisla.. Len vtedy, kedy to jej vyhovuje..Poprosila som, aby chodili cez vikendy.. ale to sa neda, vzdy dojdu cez pracovny tyzden.. za to, k svojim znamim do ciech, boli napr. minuly rok 4x..
na fb sa pyta, ako sa mam. napisala som jej, ze nevladzem, ze je to zle. Na to smutny smajl. Dalsi den to iste. 6 dni za sebou. Neziadala som ju o pomoc, to je pravda. Ale sama sa takisto nespytala, ze ked mi bolo zle, ci sa da pomoct.. a to som mala tiez vytknute..

ako sa narodila druha dcerka, tak mali prist v sobotu, dohodli sme sa, ze poobede. Napisala mi cez fb, ze kedy mozu prist. pisala 11.20. 11.30 som odpisala, ze by mi vyhovovalo, aby prisli po 15-tej, lebo pride aj svokra.. 12.20 uz boli u nas, medzitym 3x volali, zvonili.. (potesi, ked mate babo.. ze?)

Sestra mala zaciatkom februara 30 rokov.. 2 vikendy sme chceli prist, ale nedalo sa, lebo pracovala. Tak, ze ok. Minuly tyzden sme jej gratulovali u nas. Za to, tento vikend bude mat oslavu s kamaratmi a vraj potom.. potom s rodinou.. ze niekedy v aprili..

Toto je len zlomok veci, co ma napadlo, niektore situacie.. Zhrniem to, od sestry, maminy som vkuse obvinovana, ze vsetko vlastne robim zle, ze ja nedovolim, nepustim svoje deti. Pritom, nikto si ich nepyta.. Zopar krat sme poziadali o pomoc, ale ani raz sa nepomohlo.. Ked pridu ku nam, je to navsteva, po ktorej treba upratovat (blba plechovka z piva je problem hodit do kosa?? )..
Sestra ma volny pausal.. ale kym som jej neprezvonila, nezavola.. Minuly rok. CELY rok som si povedala, ze nebudem volat.. a ani raz nezavolala.. ked som chcela riesit problemy priamo s nou (ked mi mamina nadavala, ze co vsetko robim zle a ze ako chudatku nedovolim ku nam chodit a aka som divna a hlupa..) tak 3x nemala cas, zlozila a neriesila.. nedavno som tiez povedala, ze uprednostnuju pracu, pred nami.. odpoved: ze pracu si nevyberaju... (no.. asi im ju niekto nanutil.. neviem..)

Vlastne sama neviem, co robit.. nechcem "zavrhnut" rodinu, ale takyto vztah ma uplne vycerpava, je plny povrchnosti, pretvarky.. Rozpravat sa spolu vlastne nevieme..

pribinak
1. mar 2017

No ked ta to vyčerpáva tak jednofucho tráv viac casu s kamoškami, s ludmi s ktorými si rozumieš a niečim ta obohacujú
Naco udržiavať stoj co stoj nieco vo nefunguje?

Dohodli sme sa o 14.00 a pridu o 12.00, a urobíš to opakovane, no smola, asi by dom neotvorila dvere
Mama asi viac inklinuje k mladšej sestre, to uz nijak neporiesis
A ked nestoji o tvoju gratuláciu k narodkam? No okaslat ju

dankabodvanka
1. mar 2017

Ty nemáš ústa? Nevieš im povedať? Keby sa mi dovalila návšteva o 3 hodiny skôr, tak pekne z ostra vo dverách by som ich otočila☹ Takéto rodinné väzby sú alarmujúce, treba prerušiť kontakt, ak ti to vadí a nevieš to vyriešiť komunikáciou. Ja poviem len raz, ak dotyčný nepochopí, má smolu a ignorácia naozaj zaberá😀 Vymazať také individuá a tým pádom všetko negatívne od teba poputuje preč. Následne nebudeš musieť riešiť ľudí, čo ťa evidentne nemusia😢

glorikarebeka
1. mar 2017

tiez by som sa nevnucovala,kasli na nich mas deti,muza a zbytocne plytvas energiu na niekom kto vlatne o to ani nestoji,ja viem boli to,ale na prvom mieste su tvoje deti a manzel

tweetinka.co
autor
1. mar 2017

@dankabodvanka Dakujem. Mam. Svoje poziadavky vravim jasne. Som za ne zla.. Komunikacia - snaha bola, ale vzdy to aj tak skonci tym, ze ja za to mozem, ja som zla... Cize uplne kontraproduktivne. Ale mam strach prerusit kontakt.. lebo tym padom pridem aj o kontakt s rodicmi (lebo su na jej strane)..

margaretka
1. mar 2017

@pribinak
@dankabodvanka nechcem sa nejako moc zapajat, lebo mali sme podobne problemy ako autorka, no po 7r. akoze "odignorovania" ohovaraju poza chrbat, po susedoch vyplakava svokra,sestra, rodine kade idu na navstevy a niekto sa spyta na nas uz spustia... nikdy sme im neublizili len nerespektovali ich nedisciplinu a uprimnost ,tak riesia ak osi nevazime rodinu ako sme ich odmietli od vnucat nedoprajeme, no des ake peklo robia. vyzaduju si od nas pozornost lebo vraj si vazime viac cuzdich ako rodicov,sestru ... no falos,intrigy a arogancia na prvom meiste ale problem sme my...
tak autorke len vela stastia, radit neviem abysi nedopadla ako my

glorikarebeka
1. mar 2017

@tweetinka. a ma sestra deti?

tweetinka.co
autor
1. mar 2017

@glorikarebeka Dakujem.

pribinak
1. mar 2017

@tweetinka.co tak neprerušuj uplne, ale ho výrazne obmedz
Proste 3-4x do roka a uvidis aka budes vzácna a budu si viac vážiť tvoj záujem

pribinak
1. mar 2017

@margaretka hm, moja sestra ma fajn muza, ale jeho rodina je komplikovana
Najskor to vela riedila a potom sa na to vybodli
Aj tak boli vzdy s vsade zlí, ich deti to časom same pochopili

tweetinka.co
autor
1. mar 2017

@glorikarebeka nie, nema.. Myslim, ze tu vlastne vznikol aj problem medzi nami.. Dovtedy sme my vzdy chodili na navstevy, volali sme ich vikendovat ku nam... a ked som oznamila, ze som tehotna, mala som nejake zdravotne problemy, cize som nebola na spagatiku, ze hocikedy som mohla ist (sice iba cca 40km vlakom na prestup)..a dalsie.. moj pocit.. ze ziarli.. lebo zatial sa im nedari mat deti..

margaretka
1. mar 2017

@tweetinka.co tysi pripad presne ako bol u nas zacalo to sestrou,skoncilo to svokrovcami lebo jasne drzali jej stranu ona samozrejme nemala deti vtedy, bola leniva ja sikovna nevedeli to prezit no milion veci sa nabalilo az sme povedali dost.... a ozaj sa vidime 4x do roka, pridu si doslova splnit povinnost na narodeniny,vianoce dovalia sa s darcekmi zdrzia sa hodinu, nic si nedaju enpohraju sa s detmi idu domov. Ohovaraju dalej 🙂 a my sa s manezlom dozeirame hadame koli nim tomu co sa dopocujeme co o nas hovoria...
A presne to bolo aj u nas ze sestra -svgrina ziarlila, nemohli mat deti, nebola schopna sa starat o domacnost lebo ruky lave, presny opak mna vzdy mysliaca na vsetko ....

tweetinka.co
autor
1. mar 2017

@margaretka dakujem za skusenost.. uz teraz sme my ti zli.. neviem, ci zvladnem uniest byt este "horsia".. Vazim si rodicov, snazim sa respektovat aj sestru.. Ale su momenty, kedy je toho uz "dost".. Pritom vonkajsok posobi, vyrovnane, spokojne.. ku kazdej fotke na fb moja zlatucka moja.. moja...

melbak001
1. mar 2017

no je to velmi zlozite, ale - moj nazor - to je asi dlhodoby problem, ja by som zasla za odbornikom, psychologom, mozno by bolo dobre rozobrat vztahy v tvojej rodine, tvoja mama, oco , sestra, aky dovod maju sa tak voci tebe spravat
...moja zivotna skusenost - zameraj sa viac na svoju rodinku, deticky, manzela, skus sa venovat nejakym konickom, proste "zamestnaj sama seba" a menej sa zatazuj problemami, ktore ta oberaju o energiu

tweetinka.co
autor
1. mar 2017

@melbak001 praveze som "zamestnana" fakt dost. 🙂 Vytvaram to, co ma bavi. Aj to je / bol problem.. Na svoju rodinku som velmi zamerana (niekedy asi az prehnane).. Ale je pravda, ze si vela pripustam a riesim.. a asi chcem mat vsetko "dokonale"..

tweetinka.co
autor
1. mar 2017

@margaretka vo vela veciach velmi obdobne. Len sestra, ked pride, tak sa vie prehrat so starsou dcerkou. Maju sa radi.. (len ked sme doma, to je akoby bolo dalsie dieta, po ktorom treba upratat, nachystat)

glorikarebeka
1. mar 2017

@tweetinka. tak uz len sa modlit aby a sestre zadarilo a aby zistila,ze to neni med lizat mat deti lebo je fakt divne ked sa ti narodila dcerka a ani neprisla pomoct a este si robila u teba holubnik co sa tyka nastev

pribinak
1. mar 2017

@tweetinka.co tak rozhádžu, no co, upraces
Podstatne je aky kvalitný je ten vztah, ze sa maju radi a venuje sa jej
Asi nemoze byt vsetko dokonale

tweetinka.co
autor
1. mar 2017

@glorikarebeka dufam, ze sa im podari. Hlavne pre nich. Ale tesim sa na navstevu u nich s mojimi dvomi strelami 😉😅😉

dankabodvanka
1. mar 2017

@margaretka To bude tým, že mne je jedno, čo si kto o mne myslí 🙂
@tweetinka.co Chápem ťa, len som chcela poradiť, ale mňa by sa určite dotklo, že sestru upredňostňujú...tak nech si ju užijú, ale aby som sa ja niekomu tlačila do priazne, ak je záujem na bode mrazu, to isteže nie ☹

tweetinka.co
autor
1. mar 2017

@dankabodvanka na to som si zvykla, ze ju uprednostnuju. To uz neriesim. Nerozumiem tomu, ale nechavam to tak. Len vlastne v mene sestry (neviem na koho popud) dostavam "kvapky", nadavky, vcitky.. je jedno, ci som ticho, ci zlozim telefon (do oci mi nikto nic nepovie) alebo sa branim ci nejak utocim. Za par dni sa vsetko zmetie pod koberec a necha sa to tak.. potom zas nejaka situacia, ktoru niekto nezvladne a je to..
Uz nestojim o priazen, hlavne nie sestry. Skor, ci udrziavat takyto vztah. Len preto, ze je to rodina. Udrzat ho mozem jedine tak, ze budem v podstate ticho prikyvovat (ako je vsetko tazke, ako sa nic neda a podobne) Alebo si povedat svoje, nezaujimat sa... Starsia pride o moznost mat krstnych (vztah medzi nimi je fajn... aj ked je malo a sestra si moju dcerku kupuje.. ale dcerka ju ma rada).. a starych rodicov, nech su, akykolvek.. tiez im nechcem vziat..
Mam v sebe vela strachu. Ci to unesiem - ci uz v pozicii "ta najhorsia" alebo bez rodiny..

santeema
1. mar 2017

@tweetinka.co zlatko uplne ta chapem, mam podobnu situaciu...2 sestry a mamina a aj otec sa podobne spravaju. asi ta velmi nepotesim, ale ja to uz ani neriesim, lebo uz som sa x krat poucila, ze ich nezmenim a zbytocne som na to stracala energiu. a rovnake spravanie praktizuju aj k mojim detom, ktore su este malicke a nechapu to a maju ich radi, ako kazde male dieta babku a dedka. ako tu pise nejaka kocka, zameraj sa na kamosov, tych si vybrat mozes, rodinu nie🙂. mala som fazy, ze som bola nestastna z toho, aj som to riesila, preco sa tak spravaju, ale sem tam som mala pocit, ze im to robi dobre, stale poukazovat na to, ze to ja ich potrebujem a ak nieco chcem treba poprosit a oni uvazia ci sa da... co ti poviem, vystrelila by som ich sem tam do inej galaxie... ja som si povedal, ze mam priatela, zdrave krasne deti, kamosov, pracu co ma bavi a naplna, som zdrava a tym sa naucim a budem stastna aj bez rodiny... postupne to ide a poviem ti, ze uz mi je aj neprirodzene, ked sa mam stretnut so sestrami, ak sa da vyhybam sa kontaktom s nimi...kazdy robi najlepsie ako vie a im to lepsie asi nejde.. zelam ti spokojnost a radost v dalsom zivote , vyries si to hlavne v sebe a neboj bude aj lepsie🙂...

hariet
1. mar 2017

Ak sa sestra s tebou nechce rozpravat a vyvolavat ti, pravdepodobne ma na to svoje dovody. Zda sa, ze jej velmi nerozumies, cim prave prechadza (ak sa ozaj pokusaju o dieta a nedari sa im, nejde iba o ziarlivost, ale moze to byt pre nu tazke zdrziavat sa v pritomnosti tvojich deti). Co sa tyka vymedzovania casu navstev - dobre som to pochopila, ze ty byvas s rodicmi? Lebo ak ano, tak sa mi to zda divne, aby sestra nemohla prist k vam hocikedy (ved ide vlastne domov). Co sa tyka nedostatocnej pomoci alebo zaujmu o tvoje deti - su to tvoje deti a nikto nie je povinny ti ponukat pomoc a ani ty by si to nemala automaticky ocakavat od druhych ludi.
Ak chces mat so sestrou lepsi vztah, tak zacni od seba, prejav uprimny zaujem o jej zivot, a nie len odporucania, kedy a za akych podmienok mozu prist. Skus sa s nou naozaj otvorene porozpravat a vysvetlit si veci, myslim, ze to je jedina cesta k naprave vasho vztahu. Drzim palce.

magmolatus
1. mar 2017

@tweetinka.co nechapem co riesis. Zijes vo svojom a tam platia tvoje pravidla. Osobne by som ich nestval proti sebe, ale staral by som sa o seba. U nas boli svokrovci len raz. Ked sa mala narodila. Vyhovorka od nich, ze benzin je drahy. Pritom je to par lm prejst cez mesto do ktoreho chodia kazdy druhy den. Ale frflat budu ze malo chodime.
Proste jednym uchom dnu a druhym von.
Idem ked ja chcem, ovsem musim mat na to náladu. Hodina kukuc a odchod.

Do riti sa nikomu strkat nemusis. Len sa zbytocne trapis.
Zi svoj zivot a staraj sa o svoju rodinu ( manzel a deti)

xoxolusik
1. mar 2017

@tweetinka.co niesi sama... Tiez mam vztahy v rodine narusene a tiez som ja ta najhorsia.. Uz to ani neriesim.. Najnovsie uz mam toho dost, tak ak nieco, tak necakam a hned to riesim.. Postavim a branim sa, aj svoju rodinu..

dankabodvanka
1. mar 2017

@tweetinka.co Vlastne je len na tebe, či so sebou necháš manipulovať, alebo sa odosobníš ☹ Aspoň si premysli, či ti stoja za to, aby si sa psychicky zložila a k tvojej dcérke len toľko, že všetky deti majú radi toho, kto im kupuje hračky a nič nezakazuje...Nerozumiem síce jednej veci, prečo ti tak záleží na tom, čo o tebe hovoria?

margaretka
2. mar 2017

Ja skusim taku otazku tie co mate uz tieto problemy preskakane do modulu ze vam je to jedno a citite sa fajn.... Co ak aj vaz partner,manzel povie napr. to, ze ale vies su to rodicia,surodenci tak mali by sme s nimi vychadzat a neobchadzat sa, nech su akí su ...... mna ide urvat vtedy dobre vidi to zlo co robi rodina... a...

alerka
2. mar 2017

@tweetinka.co to ze ziarli ma napadlo hned z prveho prispevku. A mrzi ma to ale stve to aj 'Tvoju mamá'... jedine co pomaha je dvihnut hlavu hore a sebaisto trvat na dodrzani pravidiel... bud asertivna. Normalne z ich vztahu citim snahu ta rozlozit.. ked uz nevedia ukradnut trochu tvojho stastia.. PS: komunikuj najma s mamou.

janickacrazy
2. mar 2017

@tweetinka.co Dám ti takú možno netradičnú radu, skús si dať urobiť rodinné konštelácie, ked máte takéto problémy, tak by ti to mohlo dosť pomocť, vygoogli si to, ak nevieš o tom nič, je to niečo úžasné naozaj.

0silvia0
2. mar 2017

@tweetinka.co jednoducho všetky problémy vychádzajú z toho, že sestra nemá deti a ty máš. Podvedome ti závidí, hoci to nikdy nepripustí a preto si TY jej hlavným veľkým problémom a tým, že nerešpektuje dohodnuté termíny ti ukazuje, že zato, že ty máš deti nie si stredobodom pozornosti, že aj ona je dôležitá a ukazuje ti to tým, že si na teba nevie nájsť poriadne čas... Má to ťažké, aj ty to máš ťažké, ale ona je v takej situácii, že vnútorne trpí a chce aby si trpela aj ty a dáva ti to vyžrať. Jedine dúfať, že aj ona otehotnie a vaše vzťahy sa tým napravia, uvidíš...

mima4
2. mar 2017

@tweetinka.co prepac, asi skor ja som nechapava ale co presne prekaza tvojej maminke a sestre na tebe? Co ti vytykaju? ze si aka....?