Žena v domácností po dohode s partnerom.

elisa1910
2. apr 2020

Zdravim zienky chcem sa spytat ci ste tu take ktoré nechodia do prace a po dohode a manželom ste sa rozhodli byt proste len zena v domácností?

fokuska
2. apr 2020

@lilka5566 Isteze su aj take. Ja nehovorim, ze vsetky su take ako poznam ja. Len podotykam, ze je aj vela takych.

Je to rovnake ako nezamestnani - niektori robit nebudu, lebo na kazdej jednej praci najdu nieco co im nevyhovuje, cize radsej budu bez penazi sediet doma cele roky.
A su taki, co si nevedia najst pracu, ale nesedia doma, chopia sa kazdej brigady, kazdej docasnej prace, na dohodu, na zastupovanie... lebo akykolvek prijem je lepsi ako ziadny.

zarao
2. apr 2020

Ja som žena v domácnosti, odjakživa som hovorila, že keď budem veľká, budem mama. Vydržalo mi to. Napĺňa ma starať sa o domácnosť, záhradu, deti, mam rada upratovanie, varenie, pečenie... Skúšala som pracovať 2 mesiace, ale nevyhovovalo mi to tak. Mame zatiaľ tri deti, mam 27rokov a doma som od 20. Popri dvoch som si spravila vysokú. Doma sa učím španielčinu a rada skúšam nové veci v kuchyni. Najstarší je teraz prvák, popritom aktívne športuje 3x do týždňa ho vozím do mesta na tréningy. Nakupujem a o všetko sa starám výlučne ja, manžel len chodí do práce. Mame životné poistky a tiež šetríme. V prípade rozvodu verím, že muž by vlastne deti nenechal bez strechy nad hlavou, ak aj áno pomohla by mi rodina a nasla by som si prácu, som človek, ktorý sa dokáže prispôsobiť situácii. Nam to takto vyhovuje, chceme viac detí, keď deti vyrastú, chceme cestovať.

queen_mary
2. apr 2020

Moja svokra je 10 rokov doma (od 45). Tam rozchod ani nic podobne nehrozi 😆 maju velky dom a zahradu, ona stale nieco robi. Stale. Vari, upratuje, sadi, nakupuje, polieva, pecie, cita. Akcna zena. A velke plus: varuje vnucata 😜 ale co ja viem, mlada zena aby zostavala doma. Ale ked to niekoho naplna, tak why not.

queen_mary
2. apr 2020

@fokuska myslim, ze ty si opisala take manzelky, ktorych muz zaraba aspon 3-4000k nesacne. Taketo manzelky v domacnosti ja osobne poznam v ba, je ich dost. Vzdelane rozhladene zeny, ktore si dali pauzu od kariery, venuju sa naplno rodine ale nezabudaju na sebarozvoj. Ale u nasich v meste su to skor zeny, ktorym sa nechce moc robit, muz napriklad kamionista, len sa hadaju, lebo nie su peniaze. Zena sedi cely den za pc, chcela by ist na dovolrnku tam a tam, ale tie prachy nemaju. Ale do prace tiez nepojde. Tychto pripadov je ovela viac podla mna, ako ten, ktory si opisala ty.

queen_mary
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
maminuska
2. apr 2020

Mňa sa kedysi manžel snažil stiahnuť do domácnosti na čas keď sú deti malé , ale viem že by som to ja sama nedala, asi by ma po čase s prepáčením je.... . Ja osobne na to nie som stavaná , ale aj tento môj postoj prináša svoju daň v podobe rodinného chaosu a neporiadku 🙂.
Mám kamarátky, ktoré sú doma a užívajú si to . Majú schopného manžela ktorý ich dokáže uživiť , zväčša je to prianie muža a väčšina z nich má menšie deti .

fokuska
2. apr 2020

@queen_mary Jooj tak to jasne, to co pises je ina situacia.

Ja povazujem za zodpovedne byt zenou v domacnosti, ak je muz schopny zabezpecit po financnej stranke celu rodinu. Teda zena vlastne "nemusi" pracovat.
A tiez povazujem za velmi zodpovednu cast toho celeho mat premysleny a vyrieseny pripadny vypadok manzelovho prijmu (nar. choroba, strata zamestnania...), tak isto dochodok, neocakavane situacie.

Valat doma sunky a zabijat cas na internete, nestarat sa poriadne ani o deti a domacnosti a este vykrikovat, ze nedokazeme vyzit a pod., v takom pripad enepovazujem za rozumne byt zenou v domacnosti.

bluka2
2. apr 2020

@fokuska ja doteraz nechápem, ako sa nedá robiť nic. Toľko veci na svete, do ktorých by som sa pustila... Normálne rozmýšľam, že to musí byť super byt žena v domácnosti (ale taká, ako píšeš ty, nie ten druhý prípad :D to nie je moc super...)

oila
2. apr 2020

osobne môžem povedať, že by so nemohla byť len tak doma. mne by to nedalo, aj keby sme boli na tom finančne omnoho lepšie, osobne by som sa nudila, ak by som už aj deti mala tak povediac sebestačné

ibrunova
2. apr 2020

Jednoznačne pracovať,nevravím o závratnej kariére, ale aspoň zmeniť vzduch, vidieť iných ľudí, komunikovať. Nebodaj sa mužovi niečo stane, z čoho jej vyrátajú dôchodok? Decká odrastú a zrazu čo? Prax žiadna.. A poznám aj taký prípad, že muž chcel, aby ostala doma, on si našiel milenku, nakoniec jej to aj vykrikoval, že je doma, pritom kedysi to sám navrhol.. A rozviedli sa a z domu ju vyhodil (lebo dom je len jeho), ostala bez domova, roboty, peňazí..

heleninamama
2. apr 2020

Bola som tak 3 mesiace, najhoršie mesiace v mojom živote. Ráno som nemala dôvod ani sa upraviť, načo, keď som šla len do školy a škôlky a cestou naspäť na nákup. Domáce práce má nikdy extra nebavili, ani hlúposti v telke, záhradu som stíhala aj cez víkend, kamarátky všetky v práci... Len sedieť doma a čakať na deti. Kúpila som si od zúfalstva mačku, no nuda bola taká, že po tých 3 mesiacoch mi išlo na nervy úplne všetko. V rámci zachovanie duševného zdravia som šla do roboty a aj deti to ocenili. 😃 A ešte jeden príklad, suseda z dediny, kde máme chalupu tak žila, po 3 rodičovských zostala doma, varila, piekla, stále leštila dom... muž bol spokojný, domov chodil len prespať. Až si našiel mladšiu, tá rýchlo otehotnela a vykašlal sa na manželku. Na dom suseda nemala nárok, lebo to bol jeho po rodičoch, dostala pár tisíc a zbohom. Po 40ke bola tam, kde začínala. A nezaujíma sa ani o deti, na ktoré bol kedysi taký pyšný. Keby som to nevidela v priamom prenose, neverím, ale fakt, chlap, keď prestane mať rád ženu, zabudne aj na deti. Takže nie, nikdy by som sa nespoliehala na muža a dieťa nie je žiadna istota, že chlap bude pri rozchode férový, ako tu niektorá písala.

queen_mary
2. apr 2020

@heleninamama kks. Ono by to slo, keby si zena vie odlozit tak 1000€ mesacne. A to priemerna rodina neda. Ja som bola doma 9 mesiacov pred porodom, akurat mi to tak nejako vyslo. Strasne som sa tesila, ze si vsetko pochystam a budem robit vsetko, ja co som nemala cas. Za mesiac som mala vsetko hotove. Poriadok, nejake resty v domacnosti, ako obrazy, nove zavesy, fotky. Potom som chodila do trznice na cerstve ovocie, zeleninu, kavicka, kolac, varenie,... mesiac som si to uzivala, potom mi z toho prepinalo. Stale to iste dokola. Do prace som nechcela ist, lebo ved mam teraz 9 mesiacov oddych, o ktorom som snivala tak dlho, ale po 2 mesiacoch som oslovila jedno zdruzenie a pomahala im s eventami zadarmo. Ale neviem si predstavit takto zit cely zivot, plus, tiez robit cely zivot zadarmo dobrovolnicku, co ja viem. To uz je aj tak praca.

elisa1910
autor
2. apr 2020

@vamajka ja som nepisala ze je to moj prípad

hederamonstera
2. apr 2020

Ja by som to aj brala, nemusiet chodit do prace, ktora cloveka naplna a doteraz som nezistila, ktora praca by ma naplnala a aj by som zarobila :D Totizto, mna prestane bavit kazda praca, ktoru musim robit z donutenia :D

Viem si predstavit, ze sa venujem vsetkym svojim konickom, staram sa o deti a domacnost, denne nieco navarim...proste zivot lazo plazo 🙂

Teraz si tak uzivam homeoffice, s tym, ze som sa doma este raz ani nenudila a to uz som doma 3.tyzden :D mozno po par mesiacoch by to aj mne vadilo, neviem...ale ja by som si taky zivot vedela predstavit :D

anita6666
2. apr 2020

@fokuska mne by z tej nadbytocnej pohody cvaklo celkom určite...neexistuje byť doma

ibrunova
2. apr 2020

A ešte taký postreh- z môjho okruhu známych. všetci muži, ktorí chceli, aby ich žena ostala doma, a nešla do práce vôbec, boli takí, ktorým to tak vyhovovalo preto, lebo inak by museli sa aj oni zapojiť, napr. semtam ísť po dieťa do škôlky, zohriať jedlo, takto nemuseli robiť vôbec nič, čo tiež nie je dobre..

fokuska
2. apr 2020

@anita6666 Kazdy je iny, kazdemu vyhovuje ine 🙂 Niekto ide po materskej do prace, niekto je doma s dietatom do 3 rokov, niekto este dlhsie.

Tie co poznam ja su spokojne, v case ked su deti v skole a skolke vybavia vsetko co treba, nakupia, uprataju, navaria. Ked pridu deti domov, tak sa venuje im, uloham a ked pride domov manzel, tak maju rodinny program.

Pochvaluju si, ze neukrajuj z casu s manzelom a detmi aby urobili nakupy, aby navarili. Deti aj manzel sa vracaju do pohody - cize do uprataneho pokojneho priestoru, nie do zhonu, necaka ich doma vycerpana podrazdena zena.

Ale to musi cloveku sadnut. Musia s tym byt obaja uplne stotozneni, len vtedy to bude fungovat. Cize muz vtedy vacsinou prebera rolu vylucneho zivitela rodiny a na domacich pracach sa podiela minimalne, alebo vobec a zena naopak prebera prave tie domace prace, starosltivost o deti a pod.
Su ludia, ktori si to vyberu a su stastni, su taki, co skusia a nechcu v tom pokracovat a su aj taki, co to skusia a aj ked im to nevyhovuje, tak v tom pokracuju...

eliska13
2. apr 2020

@fokuska zhrnula si to asi najlepšie.Bola som dlho doma boli to moje najkrajšie roky so synom vylety, aktivity, všetko malo svoj systém žiadny chaos.Ma to jednu veľkú nevýhodu, že zbytok rodiny si zvykne, že mama porobi doobeda a všetci prídu na hotové.Poznam veľa žien, ktoré sú roky doma venujú sa aj sebe, deti majú navarené, má ich to zobrať na kruzky, to musí byť typ povaha žena, ktorú to bavi.Su ženy, ktoré upadnú do stereotypu a fakt presedia to doobedie pri TV a čakajú na deti, alebo tie, čo vedia ten čas využiť efektívne a pre seba aj do budúcnosti.Jazyky, kurzy kamarátka si spravila kurz pilatesu a tomu sa venuje.A to, ze aj sedia na káve a klebetia veď to robia aj ženy v práci 😊ale píšem sú ženy, ktoré kolektív potrebujú, nebaví, alebo nenapĺňa ich tak starostlivosť o deti, záhradu, potrebujú uznanie v práci a tým je lepšie v zamestnaní.

nikyball
2. apr 2020

Podľa mňa to má viac nevýhod ako výhod byť dobrovoľne nezamestnaný - skús si ich pre seba vypísať. Deti potrebujú mamu pár rokov a potom čo?! Ak sa cokolvek s mužom stane ,ziadne odrobene roky, žiadne skúsenosti ,kontakty proste nič.
A ako tu baby vypísali , sú 2 typy žien, tie ktoré sa venujú tomu čo ich baví , čo mi príde nefér voči mužovi aby on makal, živil ženu a ona si užívala svoje koníčky, to môžu takí čo zarábajú 3000 e a viac, a potom tie typy čo doma zleniveju, miernejšie povedané osprostievaju, zanedbávajú sa a podobne.
Nevidim dôvod aby bola žena v domácnosti keď bežne tieto veci čo sú tu vymenované stíhajú aj pracujúce ženy.

matapo
2. apr 2020

@elisa1910 ...pokial mate male deti je to celkom prinosne (beriem tak ze jeden plat je tak vysoky ze po tejto stranke to problem nie je). Lepsie kludna mama kt. ma cas aj na domacnost aj na seba aj na deti, ako zit jeden kolotoc povinnosti. Ako deti rastu a menej ta budu potrebovat cca 10 - 12 rokov je mozno ta hranica,budes sa sama doma nudit a budes sa zrejma citit nenaplnena ☹ Takze aspon na skrateny uvazok by sa hodilo. Ja som zazila kolotoc male deti, praca, dpmacnost este som aj po nociach robila, do toho aj studium, bolo to o nervy pre vsetkych v nasej rodine. Teraz po rodicovskej dovo planujem do prace ale len na polovicny uvazok, len pre radost a moju potrebu byt s ludmi. Nemienim sa nahanat, stalemam tri male deti, kazde jedno ma este stale potrebuje, nemienim obetovat tento najlrajsi cas kym ma potrebuju nahanacke okolo deto, prace, domacnosti a polomrtva lihat do postele a nevyspata vstavat. Chcem mat cas aj na seba aj na deti aj na domacnost aj na vzdelavanie sa aj na cvicenie aj precitanie si knihy v klude. Financie problem nie su.

luccija
2. apr 2020

@nikyball ak sa s mužom niečo stane dostane vdovské, sirotské, životnú poistku.Ale samozrejme nebude žena v domácnosti taká, ktorá vie, že žijú od výplaty k výplate.Je veľa mužov, ktorí cestujú, služobne sú dlhodobo prec ja som nikdy nechcela nechávať dcéru v škôlke, družine do 17.Bola som doma 7 r neskôr pol úväzok či práca z domu.Ale je pravda, že ja som mala našetrené a nepotrebovala od muža pýtať peniaze.Neskor som robila vizáž, dorobila si inú školu čomu sa venujem dodnes.Co je nefér na tom, že sa žena venuje rodine?Nie je nefér, že ženy majú 2,3 deti prácu na TPP deti vyberajú starí rodičia, lebo nestihnú škôlku, po večeroch si robia ulohy a muž príde bud večer a prstom nepohne, či odíde na týždeň na služobnú cestu?Každá rodina má iné priority, zamestnania, jedným nevadí celú sobotu variť, upratovať robiť čo cez týždeň nestihli.Su dediny kde je škôlka do 16 hod.Ty nevidíš dôvod, aby ženy boli doma ja nevidím dôvod prečo musia do práce, ak nejde o núdzu o peniaze.Mne je aj pri pol uvazku malo času na všetko, čo by som chcela robiť a stihnút.Moja sestra má 2 VS, 2 r žila v zahraničí teraz je doma s deťmi 9 rok a nevie si to vynachváliť.

stanulienkat
2. apr 2020

@zazvorka87 uplne chore zmyslanie

luccija
2. apr 2020

A ešte taký postreh v zahraničí nikto nepozerá cez prsty na ženy, ktoré sú doma aj celý zivot.U nás to je leniva, osprostena žena, ktorá pozerá telenovely koledujúca si o to, že muž si nájde milenku.Darmo žena žene najmenej dopraje😀

caroline_
2. apr 2020

To ze nechodia do prace neznamená ze nerozvijaju svoju osobnosť. Ja som momentálne kvôli korone doma, no predtým som chodila do práce na par hodín do týždňa. Mne tie dni ubiehaju ani neviem ako, a to nemáme ani deti. Ak sa na tom obidvaja dohodnete, ze ti to muž nevycita je to v poriadku

libka1
2. apr 2020

Tak podla toho v akom zahranici. Ja ked som v praci povedala ze chcem ostat s tretim dietatom 3 roky doma, aby som sa mohla venovat detom, tak na mna moji kolegovia pozerali dost cez prsty. Jeden z mojich zahranicnych nadriadenych sa ma vyslovene opytal, ze co akoze chcem cele dni robit tak dlho doma... A ked som povedala ze venovat sa detom, tak len prevratil ocami. A to mal sam deti. Ale jeho manzelka sa od kazdeho najneskor po 6 mesiacoch vratila do prace. Tak som mu asi nepripadala dostatocna udernicka ked ma s nou porovnal 🙂

zazvorka87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
libka1
2. apr 2020

@zazvorka87 ved ako si napisala, nech nieco vyraba a nemusi cakat a ked bude o to zaujem, bude odmenena. Ale to je uz podla mna normalna praca. Cakat od statu, aby mi daval plat zato, ze som doma a staram sa o deti a domacnost mi pride tiez cudne. Tie 3 roky co mame k dispozicii na Slovensku su fajn. Kto chce vyuzit viac, musi si to uz zariadit inak, ako tak, ze bude cakat od statu prispevky.

vevesh
2. apr 2020

Ja som tiez doma. Ale je to o dohode s muzom- presli sme si spolu chvile, ked sme mali malo, aj chvile, ked sme mali penazi ako plevu. Ja som bola vzdy pripravena ist do prace (co si muz velmi ceni- stat sa moze hocico), ale pokial je muz zdravy a vladze, chce a bude vylucny zivitel rodiny, aj ked musel mat 2-3 prace. Zvladal to v pohode, ale vzdy sme taketo veci prediskutovali. Ja popritom robim rozne kurzy, vzdelavam sa a momentalne pracujeme sami na seba podla toho, ako nam obom vyhovuje. Ja nie som zavisla na muzovi a nemame ziane vydelovanie penazi, s dochodkom neratam ani ja a ani muz a podla toho sa riadime. Mam vsak v okoli zeny, ktore ani do ust nemaju, ale ani just za pana nepojdu do prace a ohen na streche, lebo penazi niet a doma unudene, tak aj partnerske problemy na ntu...

libka1
2. apr 2020

@zazvorka87 skus sa na to pozriet z pohladu zeny co pracuje. Pride domov po sichte, navari, uprace, nauci sa s detmi, ulozi ich spat, predtym ich vykupe a precita im rozpravku alebo sa s nimi pohra. Urobi vsetko to, co zena v domacnosti. Nakolko by to bolo fer voci takej zene co pracuje, ze druha, co nikde nepracuje, dostava za to iste placu od statu. A zena v domacnosti to urobi za cely den s prstom v nose, lebo ma na to samozrejme minimalne o 8 hodin viac casu, ako ta, co musi standardne pracovat. Este si pritom stihne oddychnut, nieco precitat alebo pozriet v telke ci venovat sa sama sebe.

zazvorka87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz