Ako oslavujete Vianoce, ak ste ateisti?

bbarboraa
20. nov 2012

vsetky oslavujete Vianoce ze "jezisko" a tak? ja nie som dva-x veriaca a nechcem malemu balamutit hlavu s jeziskom ... ja si to predsatvujem takto: stromcek bude, darceky budu, dame si ich jeden druhemu z LASKY (nie ze ich priniesol) a chcem oslavovat vianoce ako oslavu RODINY... ako oslavujete vianoce ak ste ateisti?

aduskatt
20. nov 2012

jasne🙂) vecera, darceky.moji chlapi sa pomodlia a ja zo slusnosti stojim pri stole, ale nemodlim sa....a potom papame, rozbalujeme darceky, kecame, tesime sa a manzel ide v noci na polnocnu, ja ho pockam, kym sa vrati dame si kavu a ideme spat

amadora
20. nov 2012

neviem, podľa mňa to s vierou nemá nič spoločné... 6.12. budete deťom čo hovoriť že sladkosti doniesol kto? rodičia? či poviete že Mikuláš? Mikuláš tiež nemá nič spoločné s kresťanstvom a tak isto na vianoce môžete povedať že doniesol darčeky. a či ho nazvete Mikuláš, Ježiško, Santa Claus či Dedo mráz, ide o to kúzlo vianoc, s tým nemá nič spoločné či ste ateisti či nie....

cenculinka
20. nov 2012

@bbarboraa nam tiez nikdy darceky nenosil jezisko, skratka ked sme boli deti, tak mama vzdy po veceri isla do obyvacky skontrolovat, ci tam uz su pod stromcekom, my sme stepovali za dverami, no a ked boli, ta zazvonila na zvoncek na stromceku, ona sa aj dva tri krat vzdy vratila, ze este tam nic nie je 😀 striedali sa v kontrolovani aj s ocom 🙂 no a skratka sa tam po case "vyskytli" a basta 🙂 a nam bolo pravdupovediac uuuuplne jedno, odkial sa tam vzali, hlavne ze boli 🙂 vianoce boli vzdy krasne, bez ohladu na jeziska a podobne. ani mojim detom nebude darceky nosit jezisko, ked budu male tak sa skratka vyskytnu a vacsie to uz predsa chapu 🙂 nemyslim si, ze by tym mali mat nieco krasne z vianoc ukratene 🙂

ined77
20. nov 2012

k nám chodí a bude chodit na štědrý den ježíšek dokud tomu budou děti ochotny věřit 🙂 .
mně to přijde pěkné a rozhodně v tom nevidím nějaké "balamutění" dětí... 😉

segafredo
20. nov 2012

A proč teda Vánoce slavíte? Když je to u vás jen o dárcích, proč si dárkový den nestanovíte na jiné datum než 24.12.?

bbarboraa
autor
20. nov 2012

@segafredo v konecnom dosledku to asi tak aj skonci pretoze ja budem na stedry den pracovat, takze sa to posunie bud o den dopredu alebo dozadu

segafredo
20. nov 2012

@bbarboraa já se nechci nikoho dotknout, jen to prostě dost dobře nechápu..

pampeliska1
20. nov 2012

Jen poznámka pro @amadora jaktože nemá Mikuláš nic společného s křesťanstvím?! 😅 Byl to biskup (tj. žijící historicky doložená osoba), který podle legendy věnoval peníze (hozené oknem, odtud dárky od Mikuláše za oknem 😉 ) chudé rodině, aby dcery měly na věno a nemusely si vydělávat nečestným způsobem.. Více zde http://cs.wikipedia.org/wiki/Svatý_Mikuláš

@llluckaaa tak o půlnoci to není z praktických důvodů, navíc hodně kněží má těchto "půlnočních" mší za jeden večer více, proto jsou už třeba ve 20,00. Ale o jednom kostele tady v okolí, kde půlnoční začíná opravdu ve 24,00 vím.

bbarboraa
autor
20. nov 2012

@segafredo preco? ze budem pracovat na stedry den? tak a co mam robit? //teda nie tieto ale buduce urcite//

segafredo
20. nov 2012

@bbarboraa ne, to ne - nechápu, proč lidé slaví vánoce, když jsou ateisti,.,.,.dárky si můžou dát třeba v květnu.,,

bbarboraa
autor
20. nov 2012

@segafredo kvoli atmosfere

amadora
20. nov 2012

@pampeliska1 myslela som to tak že všetky deti oslavujú Mikuláša či sú veriace či nie a pokiaľ viem 6.12. nie je kresťanský sviatok 😉

pampeliska1
20. nov 2012

@amadora tak to teda je křesťanský svátek 😉 Ten den se podle křesť.kalendáře slaví právě svátek Sv. Mikuláše z Myry, biskupa.

llluckaaa
20. nov 2012

@pampeliska1 Jasně, já chápu, proč to tak prakticky je. Jen mi přijde paradoxní tomu říkat půlnoční mše, když na většině místech o půlnoci není 😒

pampeliska1
20. nov 2012

@llluckaaa protože v dřívějších dobách, kdy měl jeden kněz na starosti jednu farnost opravu o půlnoci bývala 😉

tremonti
20. nov 2012

k nam chodil od malicka dedo mraz🙂

llluckaaa
20. nov 2012

@segafredo My si dáváme dárky i v jiné dny, ale všechno to kolem děláme na Vánoce hlavně proto, že jsou za sebou 3 státní svátky, sejde se rodina a prostě je to svátek rodiny, kdy vzpomínáme na ty, co s námi nejsou ap. S našima jsme v ten den chodili na hřbitov.
Já zase nechápu, proč bych se měla šprajcnout, jít proti davu a Vánoce přestat slavit jen proto, že jsem zjistila, že nejsem křesťan.

rainbow0508
20. nov 2012

Ja osobne som katolik a vychovavana v katolickom duchu so vsetkym, co k tomu patri. Ale tvrdim jedno: clovek zije podla poznania. A preto nie je mozne niekomu zazlievat, ak nechce vianoce slavit v krestanskom duchu. Ak to niekomu nic nehovori, nevidim dovod, aby si robil nasilie len preto, ze ini to tak robia alebo ze ho niekto do toho tlaci. Je fakt dolezite, aby ak uz ateisti slavia vianoce, prezili ich hlavne v pohode a v pokoji. A mozno je to viac, ako ked sa katolici nahanaju za vsetkym moznym, upachteni sadnu vecer k stolu, nervozni, zniceni a atmosfera fuc.
Poznam rodiny, kde nie su veriaci a cely ten cas sa nesie v duchu "hura, sme doma spolu a bude nam dobre". A ani Jeziska nespominaju...nemaju to v sebe...a su to rovnako krasne vianoce ako kdekolvek inde. 😉

amadora
20. nov 2012

@pampeliska1 nie je to prikázaný kresťanský sviatok takže nie, nie je 🙂

pampeliska1
20. nov 2012

@amadora no však já ani neříkám, že by to měl být přikázaný křesťanský svátek 😉 Řeč byla o tom, že to prostě křesťanský svátek je a to je 🙂 Ale to je jedno, nechme to být 🙂

amadora
20. nov 2012

@pampeliska1 mohol mať základ v kresťanstve ale kresťanský sviatok to už dávno nie je, proste ho slávia rovnako veriaci ako neveriaci tak ako vianoce a o tom som písala 😉 tak ako MDŽ bol "komunistický sviatok" ale slávi sa rovnako teraz....

misickah
20. nov 2012

@llluckaaa ahoj, citala som vraj na jar, co dava aj logiku, lebo aj jahnata, co sa tam vacsinou zobrazuju na dobovych portretoch, prichadzaju na svet na jar, tak ako vacsina zvieratiek. Na presny datum by som sa osobne nejako neviazala, nakolko nikto nevie, ako vtedy viedli kalendare a ktory je ten "pravy" (krestania a moslimovia maju napr. iny rok). V zime okolo vianoc sa volakedy slavil zimny slnovrat, ale "niekto" to potreboval ohranicit na isty datum a tak si zvolil 24.12. 🙂

llluckaaa
20. nov 2012

@misickah Ahoj, jj, to zní logicky (ikdyž mému tchánovi se nejvíc jehňat rodí na přelomu ledna a února 😉 ). Já bych taky viděla základ v oslavě zimního slunovratu, ikdyž to potom třeba nabylo jiný význam. Nevidím problém v tom, abychom všichni slavili ve stejnou dobu jinou věc 😉

kapradina
20. nov 2012

@bbarboraa ja nejsem věřici,ale Ježíšek k nam chodi 🙂

ruzickaruzova
20. nov 2012

@segafredo ty neoslavuješ Vianoce?
@amadora tak ako tu už padla odpoved. ten Mikuláš bol trošku mimo 😉 išlo ti asi o porovnanie Vianoc a Mikuláša ale je to dosť rozdielne. Vianoce nie su čisto kresťanský sviatok, kdežto sv. Mikuláš je čisto kresťanský len sa zaužíval....Vianoce nemaju podstatu v kresťanskej histórii ale sv.Mikuláš vznikol tak ako tu už žienka nadomnou písala 🙂

bbarboraa
autor
20. nov 2012

@amadora a to je tiez zaujimave ze MDZ sa povazuje za sviatok komunisticky a pritom vznikol v USA (a den je tusim ten kedy ziskali zeny v USA volebne pravo)

segafredo
20. nov 2012

@ruzickaruzova já jsem věřící...

ruzickaruzova
20. nov 2012

@segafredo tak prečo ty sláviš Vianoce? 😉 len aby si vedela, ja som tiež veriaca ale vzhladom na historické poznatky su takmer všetky zvyky ohladom Vianoc v kresťanstve len prevzaté z pohanských zvyklostí. pozri si môj príspevok o stranu skôr 🙂

mojbazarteodor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dedenini
20. nov 2012

bbarboraa - ja som ateistka a moj priatel je veriaci, ale nejak to neprehana... len ma svoju vieru nic viac..ziadny kostol; ani nijake zvyky u nas niesu... ale ja mam 7 mesacnu dcerku, a myslim ze je dobre aby verila na jeziska... podla mna to ktomu patri..ja som tiez tak bola natom..vsetci sme boli neveriaci, a tiez som ako mala verila na jeziska..a ked som troska vyrastla sama som zistila ze darceky nam nosia rodicia... a tak to chcem aj u dcerky... proste to su vianoce.. a inak normalny den..len sa pozeraju rozpravky vianocne, ako napriklad popoluska, perimbaba a taak..vari sa, pecie, daco fajne sladke... stromcek svieti, vecer sa napapkame..dame darceky a zasa sa pozera telka a je rodinna pohodka.... potom nejaka navsteva ked tak a je to........