Ako oslavujete Vianoce, ak ste ateisti?

bbarboraa
20. nov 2012

vsetky oslavujete Vianoce ze "jezisko" a tak? ja nie som dva-x veriaca a nechcem malemu balamutit hlavu s jeziskom ... ja si to predsatvujem takto: stromcek bude, darceky budu, dame si ich jeden druhemu z LASKY (nie ze ich priniesol) a chcem oslavovat vianoce ako oslavu RODINY... ako oslavujete vianoce ak ste ateisti?

sisaka
29. nov 2012

sice nie som ateistka v pravom slova zmysle, ale urcite sa nehlasim k ziadnemu nabozenstvu a teda ani ku krestanstvu a Vianoce oslavujem. Zatial mi nieco taketo nikto nevycital, tie vycitky vzdy citavam len na forach. Oslavujeme uplne normalne akurat sa nemodlime a darceky nenosi Jezisko ale Santa, kedze sme v Kanade, tak s tym nemame problem a ku ziadnym nedorozumeniam nedochadza.
Mimochodom uz mam druhu kolegynu, ktora je ineho nabozenskeho vyznania ako krestanskeho (jedna je moslimka, druha neviem,kedze nie je slusne sa vypytovat ludi na vierovyznanie) a doma budu mat na Vianoce stromcek a budu aj darceky - koli detom! A teraz co? To je nehoraznost a trufalost, co? Fakt sa vam VELKYM KRESTANKAM cudujem, ze riesite taketo blbosti, kto ma a nema pravo oslavovat tieto ci ine sviatky, kazdy nech si oslavuje co chce a ako chce, btw vola sa to tolerancia, skuste zaviest do svojho slovnika.

magdalenaalenky
29. nov 2012

Dobré ránko, čudujem sa ti, že ťa to tak rozčuluje 🙂 veď Vianoce oslavujeme všetci pre radosť, je jedno, akú máme vieru a či ju vôbec máme. Ja tiež nepatrím k veriacim (v boha) a Vianoce si každý rok užívam aj s mojou rodinou, dokonca som sa nejako vyrovnala aj s tým, že ku nám nosí darčeky aj Ježiško. Najprv som krkolomne presadzovala deda mráza, ale z každej strany dcérke hovorili o Ježiškovi, tak nech 😉 veď aj tak sa čoskoro dozvie, že žiadny ujo neexistuje. Tie roky rozprávok rýchlo prejdú, tak nech si to užije 😀 a ako sa potom rozhodne, už bude na nej, veď má svoju hlavu. My si robíme aj adventný venček so 4 sviečkami, tento rok prvýkrát spoločne. Pre nás to znamená len nejaké odpočítavanie pri čakaní na Vianoce. Musím ísť zarábať na darčeky 🙂 pekný deň,pá !

lujza123
4. dec 2012

@bbarboraa a ty si sa ako mala netesila na vianoce a jeziska? Ano na jednej strane je to blud, je jedno ci pre ateistov alebo veriacich aby darceky nosil Jezisko - male babetko v koliske, to uz je uveritelnejsie aby ich nosil santa predsa len tucny ujo s obrovskym vrecom a ma aj sane a sobov, ma ich ako odniest

Len neviem podla mna to patri k detstvu, ja si doteraz pametam to zvlastne napatie kedy sa tam tie darceky objavia, ja to volam to prave caro vianoc, zahadne objavenie sa darcekov, v mojej hlave ich tam dal jezisko, tak isto ako realny ako mikulas co strcil sladkosti do topanok. Existoval pre mna rovnako ako lesne vily, vodnici, bubaci pod postelou a ine priserky. Peniaze boli pre mna abstraktny pojem, jezisko realny.Netrvalo to dlho, co si pametam tak asi v 1 triede mi zacinalo byt jasne ako to asi je a vtedy vianoce stratili ten mysticky rozmer, ta cast detstva bola nenavratne prec a ja som sa milovymi krokmi priblizoala k sedej a nudnej realite dospelych....ja som sice ateista (resp. verim v boha ale neuznavam nabozenstva) ale u nas jezisko bude...nikym nevideny strci darceky pod stromcek a zazvoni na zvoncek...mozno aj buduci rok, mozno aj ten dalsi uvidime kedy to mala prekukne...ja ju o to caro nechcem pripravit, niekdo povie ze je to klamanie deti, ja poviem ze to je svet fantazie, jedinecny, zazracny a nebude trvat dlho ..jedneho dna nenavratne zmizne

lilitela
13. dec 2012

No my nie sme veriaci, ale babka bola, ked som bola malicka, "jezisko nosil" darceky, bolo to take myticke a pekne, necitila som sa oklamana, ked som zistila, ako to je naozaj. Dodnes si pamatam, ako v obyvacke buchlo okno, ked jezisko odchadzal. 😀 Myslim, ze to vobec nesuvisi s vierou, ved neviem o tom, ze by Jezis nosil 24. dary, naopak on bol obdarovany. A ako slavime? U nas sa dokonca ani "nejedlo" cely den, aby sme videli zlate prasiatko, tak v tom pokracovat urcite nebudem, ad1. posty neuznavam, a uz vobec nie pre deti, ad2. toto ma uz frustrovalo, kedze som ziadne prasiatko nevidela a ani nenechalo ziadne darceky. 😀 Takto si to pamatam. Inak klasika - zemiakovy salat, kapor, po veceri darceky.

tamarago
21. dec 2015

Ak chceš tieto Vianoce prežiť naozaj v ateistickom pokoji, odporúčam ebook o Vianociach Inak od Martina Bruncka, úplne zadarmo na stiahnutie do emailu. Ja tieto Vianoce nevarím, neupratujem, nemám darčeky a som s rodinou vpohode 🙂 Pokojné sviatky všetkým! Tu je link: http://martinbruncko.com/e-book-zdarma/

janyka
25. dec 2019

Vidím že táto téma je staršia, ale vyskočila mi tu 😁 Ja sa tiež neradím k žiadnemu vierovyznaniu. Takže v podstate som čo? Ateista? Pre mňa sú tieto náboženstvá smiešne, ale rešpektujem. Každý nech verí v čo chce 😉 ale vianoce oslavujeme ako skoro všade inde. Milujem tradície. Takže u nás sú tradične kapor a majonézový šalát, ktorý robíme len na vianoce. Darčeky nosí Ježiško. Raz som čítala od nejakej psychológa, že deti by mali žiť fantáziou a rozprávkami.... To len my dospelí sme zbytočne strnulí. Ale keď sa niekomu tieto tradície nepáčia, nech ich neoslovuje. Nám sa veľmi páči, keď vidíme tie rozžiarené očká, ktoré veria na Vianočný zázrak. Sama si pamätám tém zázrak z detstva. Bolo to také čarovné, že nechcem o to moje deti pripraviť. Dcéra mi napríklad povedala, že tie vianoce boli čarovné, keď verila na Ježiška. Že boli také krajšie. Aj teraz sú krásne, ale vtedy to bolo také magické😊

stanulienkat
25. dec 2019

@bbarboraa ako ich oslavujeme? Presne ako si ich opisala. Mne sa hnusia sviatocni krestania. Tvarit sa len na vianoce,ze som krestan,ked tak cely rok nezijem,ani sa tak nechovam, je pekne pokrytecke. A deti to tiez preziju. Ja nemusim tie falosnosti okolo toho. Aj my mame darceky, stromcek, atmosferu,je mam fajn...,no bez tych veci okolo viery..

lubosmihula
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mizoko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz