Čo treba doniesť farárovi, keď chcem pokrstiť dieťa?

alexinka33
15. máj 2017

Ahojte, prosím vás ked chcem dať pokrstiť dieťa, tak čo mam doniesť farárovi? Rodný list? Alebo sa dáva ajnejaka vysluzka a este ma zaujíma či su termín možem zvoliť ja alebo mi ho dá on, bože mam strach.

maryskas
15. máj 2017

@alexinka33 ahoj, myslim, ze staci iba rodny list a to uz je na konkretnom knazovi, ci schvali a pokrsti aj ked nie ste zosobaseni... no a potom v den krstu sa hodi aspon par kolacikov doniest a prispiet na kostol.

natal
15. máj 2017

@alexinka33 Normalne chod za fararom, alebo nech priatel ide za nim a vsetko vam povie. Nevidim dovod na strach, alebo obavy. Neviem v akej viere, ale pokial v rimokatolickej, tak krstni rodicia musia byt pokrsteni a birmovani. Oni musia doniest krstny list, pripadne aj potvrdenie o birmovke. Ale to ti vsetko povie farar pri osobnom stretnuti. Termin krstu si urcujes ty sama. Mas dost casu na pripravu. Absolvujete nauku, kupis sviecu, kosielku. To by mala krstna, alebo krstny zabezpecit. Dar kostolu mozes dat, nemusis. Je to na tebe. Ja som vzdy dala, pri kazdom krste. Pokial ti vo vasom kostole nebude chciet farar pokrstit dieta, tak skuste inde.

maryah
15. máj 2017

@alexinka33 záleží aj od viery... ak dieťa chceš dať pokrstiť do katolíckej viery tak to čo písala maminka predo mnou hanata a ak chceš do evanielickej viery tak tiež rodný list a pôjdete na prípravu ku krstu s farárom. Na krst do evanielickej viery košieľku a ani sviečku potrebovať nebudeš. Tiež sa dáva niečo do zvončeka prpadne niečo na cirkev, krstní rodičia, aspoň jeden z nich musí byť evanielik a musí mať aj konfirmáciu. U katolíkov presne neviem 🙂

lienka737
15. máj 2017

Žasnem nad niektorými príspevkami.

Choď za kňazom (farárom) na faru, povedz mu, že chceš dieťa pokrstiť.
Neviem aké máš dôvody dať dieťa pokrstiť, ale v prvom rade dieťa sa krstom stáva Božím dieťaťom a úlohou rodičov a krstných rodičov je vychovávať ho vo viere.

Nič prosím Ťa nenos a už vôbec nie tučnú peňaženku.
Pýtaj sa čo Ťa zaujíma.

evittam
15. máj 2017

@alexinka33 Ja som sa ti nikde nevysmievala

dominika6
15. máj 2017

@alexinka33
1) najprv sa zdvihni a chod do kostola za farárom..on ti presne povie či vám dieťa okrstí,neokrstí,kedy a prečo začo načo..
2) ak trváš na krste aj napriek tomu že sa tým sama neriadiš,alebo nemieniš k tomu dieťa viesť,ale chceš to lebo chceš mať sestru kmotru...krst sa minie účinkom..
3) netuším či sa nedá okrstiť aj na mestskom úrade..toto neviem,ak by odmietli,môžeš tam
4) tvoj divný strach zo zabalených zahalených ľudí ti radím prekonať,lebo v jednej vete použiť slovné spojenie, panika,kňaz,mníšky,chodím do kostlola ked omša nieje...:-/ nevhodné a protirečíš si

nikanu
15. máj 2017

Tak keď nie ste pokrstený tak sa moc nečudujem, že vám trochu robili problémy. Treba si nájsť farára, ktorý s tým problém nebudú mať a išla by som sa ním kľudne sa porozprávať, všetko mu vysvetliť a potom keď bude ochotní tak bude potrebovať rodný list a za to že bol taký ochotní by som mu určite doniesla nejakú výslužku alebo niečo. To sa farárom dáva. Teda aspoň my sme dávali

ssslnieckooo
15. máj 2017

Akože niektoré rady a komentáre tu, nad tým normálny človek žasne. Baba sa pomýli, spraví preklep a už to treba rozoberať na celú stranu. Otras. Lebo každý je samo bez chyby a preklep nikdy nespraví. Urážanie, to sa tu nosí, do každého rýpať, z každého si robiť srandu, ľudí ponižovať. Keď nemám konkrétnu radu, zdržím sa komentára. Ale tým by tu poniektoré prestali byť svojim rýpaním zaujímavé.. To na margo tých zababulených/zahalených ľudí.
A teraz k téme. Osobne len kvôli krstu by som dieťa krstiť nedala. Krstom sa stáva členom cirkvi, od ktorého sa čaká, že svoju vieru v čo bol pokrstený bude aj praktizovať. Ak ho rodičia k tomu viesť nebudú, na čo mu je krst??? Krst ho ochráni len pred tým, že ho zbaví dedičného hriechu. Nikdy by som nedala krstiť dieťa, ak by som vedela, že ho k viere ďalej nebudem viesť, že s ním nebudem chodiť do kostola. To nemá zmysel.
Odhliadnuc od mojich rád, treba jednoducho nájsť odvahu a ísť za kňazom, porozprávať sa, vysvetliť situáciu a podľa jeho reakcií sa dohodnúť, ako ďalej. Držím palce a po radu si sem kľudne môžeš prísť. Nájdeš tu aj ľudí, ktorí sa snažia poradiť, bez toho, aby zakladateľku zbytočne zosmiešňovali.

danusskaaa
15. máj 2017

Ak nie ste zosobaseni, nemusí Vám ho pokrstiť. Ale to skôr robia problémy v dedinách, v meste to je bežné. Prvý dcéru sme krstili tiež slobodní a pokrstili nám ju az saleziani. Potrebovali sme rodný list dieťaťa a krstné a birmovne listy rodičov i krstných rodičov. Farárovi som dala 20€, ktoré nechcel prijať, že mám dať do zvončeka 😉 druhého syna sme krstili tiež u nich a tam už stačil len jeho rodný list keďže ostatne sme doniesli pri dcére.

hanata
15. máj 2017

Vidim, ze sa tu viackrat spomenulo, ze ked dieta nebude v tom duchu vychovavane, krst je zbytocny. Ja mam na to taky nazor, ze som rada, ze moje deti maju akysi "start" do zivota, su bozimi detmi, "keby sa im nieco stalo, pojdu rovno do neba", ked budu starsie, rozhodnu sa, ci budu vo viere pokracovat alebo nie. Do kostola pravidelne nechodime, ale deti v Jeziska veria a nie je to len o tom, ze im na Vianoce nosi darceky, rozpravaju sa s nim, citam im z detskej biblie. Ked ideme okolo kostola, stavime sa tam, vzdy su fascinovane. Ked budu mat vsetky deti 4 a viac rokov, zrejme do kostola zacneme chodit pravidelnejsie, nie je v mojich silach (mozno by som to dokazala, ale rozhodne si nebudem robit nasilie a nebudem nahanat deti po kostole a budem sa permanentne domov vracat nahnevana a znicena) chodit s nimi na omsu kazdy tyzden.

yanni
15. máj 2017

@alexinka33 A co ti akoze ti "Zahaleni Moslimovia" urobia? To su tiez uplne normalni ludia. Taki isti ako "nezahaleni krestania, zidia...". Mooooje nervy. My zijeme pracovne v Saudskej Arabii a tu vidis "zahalene Moslimky", ze im len oci vidis a co. Preco by som mala mat strach?
Mne sa zda, ze ty k viere nemas vztah: Vobec nijaky vztah. Tak ten krst radsej nechaj na pokoji. Ked bude dieta niekedy inklinovat tymto smerom, tak sa moze dat aj v dospelosti pokrsti. Nerob nieco, z coho mas "strach". Grrrr

eliskapa
15. máj 2017

Ked prides na faru, tak on ti povie ake ma volne terminy a z tych terminov si vyberies ... dalej ti povie co mu mas priniest a aj ti povie co budete hovorit na krste ... nic neboj, a uzivaj sviatost krstu 😉

co_co
15. máj 2017

Hej, hej termin ti povedia oni lebo nie kazdu nedelu krstia. Maju stanovene nejake terminy a tie ti ponuknu. Uz bude na tebe aky si vyberies. My sme tiez zosobaseni neni a v pohode nam pokrstili, je sice pravda ze v meste. Tam nerobia take problemy. Drzim palce aby to dobre dopadlo🙂

alexinka33
autor
15. máj 2017

Ďakujem veľmi pekne za rady my sne zosobášený ale nie v kostole, to je to skôr pokrstua slobodne mamičky a zosibasenych na úrade a tiež sme aj všetci pokrstený, od malička ma vychovávali k viere ale babka nás nútila za každú cenu ísť dokostola, nejak som dostala odpor k tým omsiam, vadia mi tam ľudia hlavne staré baby čo sa tvária ako svetice a ked vyjdú z kostola hneď ohovárajú, preto ked uz tak si radšej pozriem omšu v telke a do kostola chodím vtedy ked nie je omša, no dúfam ze teraz ste to všetci pochopili.

1988majka
15. máj 2017

@alexinka33 co sa tyka krstu v rk viere podla cirkevneho prava 1. O krst musia poziadat rodicia. 2. Musia doniest rodny list. 3. Vyberu 1.alebo 2. krstnych rodicov ktori maju byt praktizujuci katolici s krstom prijimanim a birmovkou nerozvedeni ( rozvedeni ak nieje nik ini kto by mohol byt krstnym rodicom). Doklady o sviatostiach nemusia nosit. Berie sa to ze je to na ich svedomi ze splnaju podmienky krstnych rodicov. 3. Na krst ( po absolvovani nauky) treba rodicov krstnych knaza vodu sviecu a kosielku. To je cele. Ostatne su omacky. Krstom je dieta zaclenene do Cirkvi a zbavene dedicneho hriechu. A je zodpovednost a povinnost rodicov a krstnych pred Bohom ho tak vychovavat.

ak sa ti vo vasom kostole nepacia omse chod tam kde sa vam paci napr. detske omse 🙂 tie spomienky na babku ako vas nutila chodit do kostola su mozno smutne ale skus jej odpustit a sprav si to vo vlasnej rodine podla seba.

juriva
15. máj 2017

Sviecku, kosielku, zakusky a 20 ecok.

emerie
18. máj 2017

Pokrstit dieta je povinny kazdy jeden farar.....napriek tomu ci ste zosobaseni alebo nie...ak by b9l roblem treba sa obratit na biskupsky urad....

kulzuz
1. jan 2018

@danusskaaa v ktorom meste ste krstili?

danusskaaa
2. jan 2018

@kulzuz ahoj, v Žiline 😉

mata128
2. jan 2018

@alexinka33 ked sme krstili starsieho,farar robil problemy. Boli sme obaja rozvedeni. Vtedy som mu povedala,ze nepokrsti, on,pokrsti iny. Nakoniec pokrstil. V roku 2016 sme sa vzali civilne,ale to je nepodstatne. Teraz v oktobri sme krstili mladsieho,uz tu mame ineho farara. Ten nerobil ziadne problemy a sam povedal,ze dieta nemoze za to,ci su rodicia rozvedeni alebo je slobodna mamicka a ze vidi to tak,ze zachvilu by nebolo koho krstit,kedze kazde tretie manzelstvo pomaly su civilne sobase alebo su nemanzelske deti. Takze nie je farar ako farar. Teraz sme davali flasu vina a 30€. Povinna nie si dat nic,je to len tvoja dobra vola

mata128
2. jan 2018

@alexinka33 prepac,az teraz pozeram,ze to je stara tema