Krst dieťaťa

13. apr 2022

Ahoj, stretol sa niekto s takou situáciou že rodičia boli veriaci, tiež ste pokrstený, máte prvé sväté prijímanie aj birmovku len preto lebo vás donútili rodičia ešte v mladom veku. Ja mám malé dieťa a nechcem ho dať pokrstiť a ani aby malo akékoľvek túto sviatosť aspoň kým je teraz malé. Keď sa v budúcnosti rozhodne, že to chce tak mu brániť nebudem. Len proste ja ho nechcem vychovávať v tejto viere nakoľko sama nie som veriaca a všetko mám len z donútenia rodičov/starých rodičov. Moja rodina je z toho zhrozená a chcú aby som dieťa dala pokrstit. Zažili ste tiež niečo také? Ako na to reagovalo vaše okolie? Ako sa to nakoniec vyriešilo?
PS: som z malej obce čiže tu je veriaci asi každý.

pupava_lucna
13. apr 2022

Ja mám všetky sviatosti, môj manžel nič, keďže svokra má tiež názor, že predsa nech sa sám rozhodne ak sa chce pokrstiť. Lenže.. ak sa chce pokrstiť v dospelosti, tak musí absolvovať dvojročnú prípravu. Preto sme aj svadbu sice mali v kostole ale bez omše. Okrem toho, prečo by sa niekto v dospelosti krstil, pokial ho rodičia od malička k viere neviedli? Za mna je to skôr naopak, dať dieťaťu sviatosti a v dospelosti keď nechce, nech do kostola nechodí.

vanda323
13. apr 2022

@nevenka
@pribinak Ospravedlňujem sa......

pribinak
13. apr 2022

@vanda323 však ok, nič sa nedeje 😊

lyci
13. apr 2022

@pupava_lucna s tymto dovodom mam ja napr. velky problem, lebo sa tak umelo navysuje pocet veriacich, ktory nezodpoveda realite

janetinka27
13. apr 2022

keby nebol dedicny hriech, potom kazdy, kto by zil "spravne", cestne, nevinne, by vlastne nepotreboval Kristovu obetu. aj male deti uz maju svoje hriechy, v 8-9 rokoch som si bola velmi dobre vedoma svojich hriechov, mame totiz svedomie.

ajka0207
13. apr 2022

@vanda323 tak ale ona sa pýta na katolícku cirkev, aspoň myslím, katolíci krstia lebo veria na dedičný hriech. V tomto chápem babku, že ak verí že dieťa bez krstu pôjde do pekla ( a ako katolícka by tomu veriť mala) tak ma z toho stres že dieťa nie je pokrstene. Druhá vec je že babka mala svoju dcéru vychovať ku viere a toto zjavne v tejto rodine zlyhalo.

cacianka
13. apr 2022

Ty poznáš svoju rodinu a vieš predpokladať, ako sa zachovajú. Aj keď sa tu pýtaš, každý má inú skúsenosť.
Ak sa vy rodičia, jediní ktorí zodpovedajú za svoje dieťa, zhodnete na spoločnom rozhodnutí že svoje dieťa nedáte pokrstiť, tak si za tým stojte. Či to ustojite, či bude tlak vašej rodiny neúnosný, alebo iba striedmo skúsia apelovať, to sa dozviete až časom.
Je na vás dvoch ako to zvládnete, ale radšej tému zbytočne nezačínajte, vysvetlite iba ak sa budú veľmi vypytovať, a pri ďalším pokusoch zmeňte tému, že už ste povedali a teraz to neriešite.
To že ho možno časom budú starí rodičia brať do kostola, niečo možno zabrániš, ale zbytočne z toho nerob drámu, pôjde, pozrie, nebude ho to baviť tak samo odmietne, neublíži mu to, ale vy mu môžete urobiť zaujímavejší program, výlet.
Poznám ľudí ktorí tlačení do viery odpadli a sú zhnusení, vôbec nič cirkevné neriešia.
Poznám aj tých, ktorí absolútne nežili vo veriacom prostredi a v dospelosti sa veriacimi stali a urobili všetky kroky ako vo viere chceli.

vanda323
13. apr 2022

@ajka0207 Áno uzzzz som bola upozornenena že ide o cirkev katolícku...ak je katolícka tak áno mala by dať pokrstiť dieťa

ajka0207
13. apr 2022

@pupava_lucna svadbu v kostole ste mohli mať aj s omšou, to nesúvisí s tým či máte sviatosti.

hederamonstera
13. apr 2022

@nevenka ja som si do nikoho nekopla, napisala som si svoj nazor ;)
A k tomu hriechu, ak je to tak, tak uz duplom by sa malo dieta samo rozhodovat ci chce “vstupit do raja” a nie rodicia za neho. Pokial viem, sam Jezis nesuhlasil s krstenim deti

cacianka
13. apr 2022

Tiež nechápem prečo dať dieťa pokrstiť a potom nech sa rozhodne. To ako ? Veď už krst má !
A ak sa dospelak stane veriaci, a chce sa dať aj pokrstiť, tak hádam vzdelávanie a príprava v tejto oblasti je normálne a žiadúce. Veď dospelák sa k tomuto kroku rozhodne vedome a po zrelej uvahe, tak aj chápe postupnosť. Dieťa nie, za neho bohužiaľ rozhodli rodičia a tento akt krstu mu "vnutili".

janetinka27
13. apr 2022

@hederamonstera rodicia chcu pre dieta najlepsie, preto dieta chodi do skolky, aby sa socializovalo a chodi do skoly, aby malo vzdelanie a lepsiu sancu na uplatnenie v zivote. vedu ho k hodnotam, aby bol z neho dobry clovek atd. preco myslis, ze ak veria, ze v raji bude jedneho dna ich dietatu najlepsie a bude tam prezivat vecnu blazenost, ze mu nedaju zaklady a vieru na to, aby sa do toho raja dostalo?? to potom nema logiku

rohypnol1
13. apr 2022

Z vlastnej skusenosti, obaja s manzelom vsetky sviatosti, muz aj ministroval na malej dediny z donutenia ako dieta 🙂 v Boha verim ako v nejaku vyssiu silu, nestotoznujem si ho s cirkvou, ta organizacia nema moje sympatie. Boh je najma laska, zijeme tak - nikoho neodsudzujeme a nikomu neskodime a nikoho nehodnotime, na rozdiel od niektorych “krestanov”. Ked sa narodila dcerka, nechceli sme ju krstit, ani vychovavat vo viere. Reakcia rodicov, svokrovcov a starych rodicov bola intenzivna, plakali, bolo im to luto, hnevali sa… Realne som sa bala, ze mojich 75 rocnych svokrovcov to dovedie do hrobu. Spovedali sa z toho, ako zle nas vychovali a podobne ;) nakoniec sme dceru pokrstili. Bez velkeho humbuku okolo, na prianie ostatnych. Povedali sme si, ze jej to neublizi, len neskor otvoei cestu k sviatostiam, ak sama bude chciet. Pre nas to moc neznamenalo. No asi to bolo soravne rozhodnutie, nakolko zijeme obklopeni veriacimi, s modlitbou sa stretava pri velkych oslavach, na svadbach, pohreboch a podobne. Sama prejavila tuzbu ist do kostola, asi 3x tam bola, zatial jej to stacilo. My sme to spravili pre pokoj v rodine, trochu farizejske dovody, no asi mensie zlo, akoby to ona mala pocuvat roky.

stanulienkat
13. apr 2022

Mam sviatosti, lebo som ako dieta musela, lebo sa to patrilo. Svadbu som uz v kostole nemala, ani tam nechodim. Dieta som nekrstila, nevidim v tom zmysel. Moze byt z neho slusny, dobry a vychovany clovek aj bez cirkevnych blabolov. V rodine mame inteligentnych a tolerantnych ludi-neriesili. Nemam rada pokrytecke ritualy, ktorymi sa potom nikto neriadi. Vidis, kolke ste tu "krestanky" a ani nemate sajn o biblii. Ked sa da niekto pokrstit, neda sa to uz zrusit (resp. velmi tazko) a nie, ze prestane chodit do kostola. Takisto v biblii je pisane-"ak uveris a das sa pokrstit"....takze clovek musi najprv vnimat o com to je a ked uveri, tak sa ma pokrstit. Nie dieta bez jeho vedomia a bez dobrovolnosti. Ked nechces, dieta nedaj pokrstit. Mebude z neho lepsi clovek a uz vobec never blabolom o dedicnom hriechu. To sa len cirkev potrebovala poistit.

janinah
13. apr 2022

Si dospelá,tak sa tak aj správaj. Ako prvé odíď rodičom z krku a potom nebudeš musieť ani vydržať ich tlak .najlepšie ani im dieťa neukázať ani tam s ním nechodiť,čo ak ho babka naučí sa prežehnať? to by si asi neprežila.Nechať sa v tomto rozhodovať dieťa je čisté zbabelstvo,to ho necháš,nech sa rozhoduje aké jedlo zje /samé sladkosti?/, akých bude mať kamošov,či sa bude učiť alebo sa mu nebude chcieť....? Rodič za dieťa rozhoduje vo všetkom,kým samo nemá rozum a o tak dôležitej veci nech rozhoduje ono samo ? pokrytectvo....
Ako babka by som cítila zlyhanie,ak by moje vnúča nebolo pokrstené,aj by som to mladým povedala,ale bez revolveru pri hlave.

martul
13. apr 2022

@vanda323 no vidíš a podľa tvojich príspevkov som si myslela, že si veriaca. Ale asi len tak ako to to vyhovuje?
Krst je zbavenie dedičneho hriechu, ak by si nevedela.

mirkaferko
13. apr 2022

Rozhodnutie či mať alebo nemať dieťa si vedela urobiť. A na krst potrebuješ rozhodnutie z MK? Si dospelá, tak sa tak správaj.
Mimochodom ako veriaca ti radím, ak nechceš vychovávať dieťa vo viere, tak krstiť nedávaj. Na čo? Zaviažeš sa pred Bohom, že ho budeš vo viere vychovávať. To chceš pri krste klamať?

matkahelka
13. apr 2022

prepac, ale kolko mas rokov? dieta ste si dokazali urobit aj bez rodicov? urcite ano. byvat uz bez rodicov nemate kde. na jednej strane, velka katastofa, lebo stari rodicia vezmu dieta do kostola, na druhej ste na nich bytostne odkazani, lebo si nemozete dovolit ani podnajom... mne to pride strasne schyzofrenicke. ak nechcem, aby sa mi niekto do zivota montoval, tak nemam len silne reci, ale hlavne skutky. zabezpecte si vlastne byvanie a zite ako chcete. ak budete zit s rodicmi pod jednou strechou, samozrejme, ze budete musiet respektovat ich nazory a postoje.

hederamonstera
13. apr 2022

@janinah ozval sa uzasny veriaci…

lenka_matko
13. apr 2022

Moj bratranec je z veriacej rodiny a ani jedno dieťa nieje pokrstene( je názoru že nech sa deti rozhodnú samé). Teta to rozdýchavala dlhšie ale už uznala že sú to jeho deti a on s manželskou o nich rozhoduje.nik vám to nemôže nanútiť. Urobte tak ako vy cítite s manželom

mb2021
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lucifuk212
13. apr 2022

Akoby som o sebe citala 😀 ani ja ani brat nedavame svoje deti krstit presne z rovnakeho dovodu. Rovnako sme to vysvetlili rodicom a to ze to oni stravit nevedia uz nie je moj problem. Ani ja ani muz veriaci niesme aj napriek tomu ze mame tieto sviatosti "lebo sa to vtedy tak robilo", ja necitim potrebu svoje dieta takto viest. Ak sa tak v buducnosti same rozhodne a bude sa chciet dat pokrstit, branit mu nebudem. Takto som temu uzavrela a uz sa k tomu nikto nevracia.

nevenka
13. apr 2022

@hederamonstera nevies dobre, ale budis.
"nema ziadny tupy hriech…" da sa to vyjadrit aj slusne, bez toho, aby tam bol ten podton, co si myslela za tym, len na to som narazala. Na vysmech tym, ktory veria na nejaky "tupy hriech". A viac sa dohadovat nejdem.

nevenka
13. apr 2022

@hederamonstera este k tomu, ze rodicia by nemali rozhodovat za neho. A kto iny? Co je zle na tom, tak ako Ty nechces mat pokrstene dieta, tak ja chcem? Rozhodujes ci ho budes dojcit, ci mu das umele, ake prikrmy mu das, ake jasle, skolku, ockovat, neockovat, vyberame skolu atd. Rozhodujeme vo vsetkom. Tak preco nie v tomto? Je to uplne to iste. Tak pockajme, kym Ti povie, ako chce byt krmene, do akej skolky a kedy chce tam ist, ci vobec chce? Podla tejto logiky by sme sa nacakali a dieta ani nevychovali. To len tak na okraj.

nevenka
13. apr 2022

@vanda323 ale ved v pohode, len diskutujeme 😉

vanda323
13. apr 2022

@nevenka Veď jasné 🥰

janinah
13. apr 2022

@hederamonstera a neveriaci nevydržal bez poznámky....pokiaľ sa chces z niečoho posmievať alebo sa k niečomu vyjadrovať tak by si o tom mala niečo aj vediet

hederamonstera
13. apr 2022

@janinah som veriaca 😉 len sa nedrzim nejakych pravidiel co si vymysleli ludia, aby si naplnili vrecka. K viere nepotrebujes nejaku organizaciu s pravidlami, ktore ked nedodrzis, tak ta Boh nebude milovat alebo si spatny veriaci.

hederamonstera
13. apr 2022

@nevenka prepac, ale ked nemusim, nebudem rozhodovat…jest dieta musi, zdravie je tiez dolezite. Ale vieru musi clovek pocitit sam, nie ze za neho niekto rozhodne. Co ked nebude suhlasit so zakonmi katolickej cirkvi?
A vies, ze k viere ziadnu cirkev s pravidlami, ktore Boh vobec neriesi a su mu ukradnute, nepotrebujes?

janinah
13. apr 2022

@hederamonstera si veriaca len takým spôsobom.ktory sa hodí tebe...len si z viery vyberas toto áno a toto nie......viac nemám čo dodat