Kde mi pokrstia syna, keď nie sme sobášení v kostole?

kuriatkocervene
22. apr 2022

Ahojte, viete mi prosím niekto poradiť, kde by mi v Pezinskom okrese (Pezinok, okolité dediny ...) pokrstili syna, ak nie sme sobášení v kostole a krstný rodič nemá birmovku ... vraj to záleží od farára ... v Modre nám pokrstiť nechcú ...

lienka175
22. apr 2022

@kuriatkocervene to, že nie ste sobášení, problém nie je, ale to, že krstný nemá birmovku, áno... krstom sa totiž krstný rodič zaväzuje viesť dieťa ku viere, čo človek bez birmovky asi nespĺňa... tým pádom krst stráca svoj účel

kacena4
22. apr 2022

nikde krstný rodic musi mat birmovku

majkabambulik
22. apr 2022

@kuriatkocervene suhlasim s predchadzajucimi prispevkami, krstny rodic je podla kanonickeho cirkevneho prava clovek, ktory sa zarucuje pri krste pred Panom Bohom, ze bude rodicom pomahat, aby jeho krstniatko sa stalo cestnym a dobrym clovekom, krestanom. Cize bude sa zaujimat, ci sa krstniatko uz vie prezehnat, pomodlit podla veku, ci pozna 10 Bozich prikazani a ci zije podla nich, ci chodi pravidelne na sv. omsu v nedelu a sviatky. Krstny rodic bude raz zato Panu Bohu zodpovedat, ci Vam naozaj pomahal a ci skutocne splnil to, co pred Panom Bohom sluboval. Nebude po smrti sudeny zato, ze nenakupil drahe darceky ani, ze nebol stedry financny sponzor. Ak sam nezije v duchu viery ako krestan so vsetkymi sviatostami, ktore prijat moze-krst, sv. prijimanie, sviatost birmovania a pripadne sviatost manzelstva, tak ako sa hovori, slepy slepeho viest nemoze, lebo obaja spadnu do jamy. Riesenie je nehladat knaza, ale hladat krstnu/krstneho, ktory bude pevne stat pri krstniatku z uprimneho cestneho presvedcenia ako silna moralna osobnost, ktora len tak lahko nezanevrie na krstniatko ako v tazkych casoch zivota.

jakubrianka
22. apr 2022

@majkabambulik krásne si to napísala. Presne takych sme vybrali aj my.

majkabambulik
22. apr 2022

@jakubrianka dakujem ❤

mamatroch
22. apr 2022

@majkabambulik krasne a pravdivo napisane 👏👏👏

arvven
22. apr 2022

Ja by som ku krstnemu rodicovi dodala, ze jeho zodpovednost je ( podla kanonickeho prava) najma stat pri vas po boku ako rodicov a podporovat vieru u dietatka. Prvotnu zodpovednost vychovy vo viere a prikladu ale maju rodicia, az v pripade ich nepritomnosti potom zodpovednost v otazkach viery krstny rodic.
Je vsak este moznost " svedok krstu". To moze byt osoba vam blizka,ktora vsak pre nejaky dovod nemoze byt krstnym rodicom. Svedok krstu je pritomny na krste, aj sa podpisuje a jeho ulohou je v pripade " straty papierov/ zabudnutia,atd" dosvedcit ze dieta bolo pokrstene. Nie je to povinne, ale je to moznost ako niekoho vynimocnym sposobom ku krstu pridat 🙂

majkabambulik
22. apr 2022

@arvven Dakujem za doplnenie, naozaj je dolezite spomenut, ze prvotnu zodpovednost vychovy vo viere pred Panom Bohom maju rodicia, ktori prinasaju a ziadaju pre dieta sviatost krstu.