Krst u katolíkov s jedným evanjelickým krstným rodičom

aicha15
4. sep 2014

môže byť v katolíckom kostole jeden z krstných rodičov evanjelik a druhý katolík?

ematko29
4. sep 2014

presne tto isté aj mna zaujíma.

anetkaadamko
4. sep 2014

stačí jeden krstný.....................jamám slobodnu sestru

danka79
4. sep 2014

ten čo je katolík bude oficiálne krstný rodič a evanjelik krstný svedok.(ale možno závisí aj od farára, každý si dáva iné podmienky)

pemizb
4. sep 2014

Iste ze zavisi od farara. I ked krst by nemal odmietnut....ale aj my sme mali problem.....krstny je pravoslavny a nam navrhol farar ineho krstneho...to sme odmietli, tak on odmietol nas...ale kusok dalej nam ho pokrstili a bez problemov. 🙂

petka1075
4. sep 2014

nam farar nechcel uznat krstnu, ale pokrstil nam dcerku s tym ze uz nemusi byt pri krste krstny rodic, ze ,,nasa akoze,, krstna ju moze pri krste drzat na rukach ale do krstneho listu ju nezapise...

liebling98
4. sep 2014

@aicha15 pokiaľ ten katolík - krstný rodič má všetky sviatosti, bude on krstný rodič a evanjelik bude svedok krstu. Ak sú dotyční krstní rodičia manželia, mali by byť sobášení v katolíckom kostole. Väčšinou ale záleží od konkrétneho farára.

lubina
4. sep 2014

@aicha15 no my sme mali takuto istu situaciu, u nas moj brat je katolik a svagrina evanjelicka.CHcela som ich za krstnych pre moje deti. Ale brat krstny byt mohol a aj deti krstil, svagrina-evanjelicka je zapisana len ako svedok krstu, ale deti ju aj tak volaju krstna....ja som krstila ich deti v evanjelickom kostole, som katolicka a nic sa nestalo, nikomu to v ich kostole nevadilo a som zapisana ako krstna dvom "evanjelickym detom"....

lublub
19. sep 2014

@lubina ak sa mozem opytat, brat mal rim.-kat. sobas alebo evanjelicky? Ja som podobny pripad 🙂 ja evanjelicka,manzel katolik, sobas v evan.kostole. Nemohli sme byt krstnymi vobec...ani manzel sam nemohol byt 😖 a ja ako svedok krstu uz vobec nie 🙄

lubina
19. sep 2014

@lublub moj brat mal sobas na mestskom urade a potom malipozehnanie v evanjelickom kostole.......co samozrejme predtym ako sme isli krstit dcerku farar v katolickom kostole hned "spomenul", ze sa neozenil v katolickom kostole....svagrina evanjelicka bola u nas katolikov iba kao svedok

lubina
19. sep 2014

@lublub ale asi to zavisi aj od samotneho farara ....lebo ani je s muzom nie sme sobaseny v kostole, ale na urade a tiez na to nas upozornoval, ale pokrstil dcerku (teraz uz v maji mala prve svate prijimanie a nikoho nezaujimalo, ze my dvaja nie sme sobaseni vkostole)....cize asi tak, ale teraz aj papez sobasil slobodnu mamicku a rozvedenych, takze dufajme ze cas sa zmenia a aj u nas sa bude dat pokrstit dietako normalne a bez prekazok ak rodicia chcu....ja to nechapem, nie aby boli radi, ze chces dieta krstit, ale este robia problemy...

annazozelenehodomu1
20. sep 2014

@lubina Pápež nesobášil slobodnú mamičku a rozvedených ale krstil dieťa slobodnej mamičke a rodičom, ktorý neboli sobášení cirkevne, pretože nemohli, keďže jeden z nich bol už pred tým sobášený v kostole.Toto sa bežne robí aj na Slovensku. Pri krste v katolíckom kostole neide v podstate o to akí sú alebo nie sú rodičia dieťaťa, ale ide o krstných rodičov, ktorí sa pri krste zaväzujú vychovávať dieťa v katolíckej viere. Preto je evanjelik v katolíckom kostole svedok krstu a nie krstný rodič, lebo on v podstate nemôže splniť to k čomu sa pri krste zaväzuje, čiže vychovávať dieťa v katolíckej viere keďže je evanjelik. To som len chcela vysvetliť prečo evanjelik nemôže byť krstným rodičom v katolíckom kostole, ale môže byť kľudne svedok krstu.

lubina
20. sep 2014

@annazozelenehodomu1 ja som sa ani nehadala, ze evanjelik ma alebo nema, hovorila som o nasom pripade, ze svagrina je evanjelicka a je zapisana ako svedok, napriek tomu ju moje deti volaju krstna a aj ju beru ako krstnu....inak svoje deti vychovavam ja a manzel, nie moj brat a svagrina 😉

annazozelenehodomu1
21. sep 2014

@lubina a ja som sa hádala? Veď som napísala to čo ty, že evanjelička je svedok krstu. Volať ju môže ako chce.

lublub
22. sep 2014

@lubina a brat moze chodit na sv. prijimanie, ked mal civilny sobas?
no uz len dufat, ze casom sa to nejako zjednoti alebo priblizi..

terezka1947
22. sep 2014

@lublub rozdiel v sobasi evanjelikov a katolikov je ten,ze u katolikov je sviatost-to znamena,ze manzel kedze ste boli na pozehnani u evanjelikov-u vas je u katolikov este "slobodny"...ak by ste boli sobaseni v katolickom kostole...normalne by sa to bralo ako sviatost...a teda manzel by bol zosobaseny s tebou,aj ked ty si evanjelicka-je to prekonatelna prekazka 😉
takze,pokial nebude mat sobas manzel u katolikov,nemoze ani na prijimanie 😒
ono su veci,kt.sa vzajomne uznavaju...a su veci,kt.su pre katolikov a evanjelikov rozdielne...a to najma sviatosti ☹
jedndoucho ako aj vsade inde,aj v otazkach nabozenstva su nejake pravidla,normy-ked to mam tak zjednodusene napisat
moji kamosi mali svadbu aj,aj....aby mohla aj kamoska katolicka chodit do kostola

lublub
22. sep 2014

@terezka1947 ja chapem.. len sa mi to nejako vylucuje 🙂 ak je u katolikov "slobodny", tak preco nemohol byt krstnym otcom pri katolickom krste... ja len na margo toho, ze krsty sa vzajomne uznavaju, ale pri krste je tolko "problemov" ... ked sa cirkvi dohodli na vzajomnom uznavani krstov, tak mohli nejako aj podmienky pre krstnych rodicov "zjednodusit" ... ved to len tak nahlas rozmyslam 🙂

terezka1947
22. sep 2014

@lublub tak ono to trosku "logiku"ma....kedze je "slobodny"....ako taky zije mimo manzelstva akoze v "manzelstve,nema porieseny zivot a nemal by byt "prikladom"pre dieta ....to len tak velmi zosiroka 😒 napisane
vela ludi vela veci aj faraovi zamlci-ked su napr.zdaleka a potom tu na MK vznikaju rozne nedorozumenia,kto co mohol a akoze preco on mohol a ja nie...a je potom zle na fararov 😀 ...ale v skutocnosti to az take rozporuplne nie je
chapem ta,ale podmienky pre krstnych rodicov nie su az take komplikovane a vyhradene iba pre katolikov-su tu moznosti aj pre ine viery a preto sa da uz kadeco poriesit....ale zivot,resp.napr.v tvojom pripade-akoze zivot "nadivoko"by problemom byt mohol.
krsty sa uznavaju....ale na krstnych je skoro vacsi roraz ako na rodicov-lebo maju viest a vychovavat k viere
mne sa ten moj kamarat pacil,ked povedal,ze svadba bude aj,aj..aby aj kamoska mala porsiesene svoje nabozenstvo....a mozno by sa vela veci poriesilo aj u vas-netreba na to nic okazale...staci v "tajnosti" poriesit a mas pokoj a aj manzel ma primanie poriesene,keby chcel chodit
vsetko sa da...nie je to vsetko aaaaaz take komlikovane a az take ludom nepristupne...len casto sa veci trosku inak prezentuju a ina je skutocna pravda a vznikaju z toho naozaj bludy 😖
ale len moj nazor-rada....iba take vysvetlenie celeho 😉

lublub
22. sep 2014

@terezka1947 tak potom by ani slobodni ludia nemali byt krstnymi rodicmi.. tiez este nemaju porieseny zivot.. no to je na dlhu debatu 🙂
no len to asi nie je take jednoduche mat svadbu aj aj.. ved sobas moze byt len jeden, nie? myslim s papierami na matrike.. ale asi to myslis len tak "bez papierov" urobit v katolickom kostole? len asi farar bude pristupny a toto by asi dovolil, teda akoze v nasom pripade.... mozno este niekde v meste ano, ale na dedine asi nie..

lublub
22. sep 2014

@terezka1947 a ďakujem si zlata, ze to beries s nadhladom, ze sa za tym neskryva vzajomneutocenie, ako to v mnohych diskusiach byva 😉 ze si to len tak vysvetlujeme pre lepsie pochopenie 🙂

terezka1947
22. sep 2014

@lublub mas pravdu,ani slobodni ludia by v tomto pripade nemali byt krstnymi rodicmi-ale kto povie dobrovolne,ze zije 5 rokov v spolocnej domacnosti s niekym-aaaaale ved deti nemaju,tak co? 😉
velmi dobry postreh
nie je to take zlozite-staci fararovi normalne vysvetlit,co chcete...kostol a matrika=platne manzelstvo pre stat-ci uz IBA na matrike alebo IBA v kostole....ale co sa viery tyka-sobas pre katolika a tym aj vyriesenie otazky jeho duchovneho zivota-taaaak tam sobas musi byt aj v katolickom kostole
je jedno-dedina-mesto=niektori farari vyzeraju nepristupne...ale ak nemas "doveru"v toho vasho-najdite si nejakeho "sympatickejsieho" 😉
keby sa to nedalo-nepisem ti to...ale da sa to a vela ludi si zivot riesi aj po rokoch takto...
ale prosim ta,neber to ako neajku moju kazen 😀
naozaj iba ozrejmujem,co sa da a co nie...alebo skor vyvraciam,ze sa uz nic neda robit 😉

terezka1947
22. sep 2014

@lublub nemam preco utocit-ludia sa predsa nedelia na katolikov,evanjelikov,zidov...atd...atd..

a nech to znie akokolvek ako klise,ale aj tak je najdolezitejsia vzajomna laska a tolerancia...to ostane je asi taky "osobny bonus"kazdeho vierovyznania-zase z nadsazkou trosku napisane(ten bonus 😉 )
mne sa velmi nepaci,ked sa niekdy pisu polopravdy a ludia si pridu niekde pre rady a ked citaju rozne polopravdy,casto stratia nadej,odhodlanie a aj chut-leeeebo ved sa uz nic neda robit...

lublub
22. sep 2014

@terezka1947 🙂 urcite ako kazen nie, ale mozne riesenie 🙂
ja len to, ze v takom pripade, ze by bol sobas na matrike, a potom dodatocne k kostole, to mi je jasne, myslim, ze aj farar by s tym nemal problem..
ale to ze prvy sobas bol v ev. a potom by sme chceli v kat. tak neviem.. no ale ako pises 🙂 ak nejde pochodit u jedneho, ktory si to nebude chciet dat vysvetlit a pochopit nas, tak mozno sa najde iny 🙂

terezka1947
22. sep 2014

@lublub da sa aj to-nevadi,ze prvy bol u evanjelikov a ze u katolikov bude o hoci aj 10r.

...trosku to pritiahnem za vlasy-ale to akoby davaj ludia zili iba po sobasi na urade a na 15.vyrocie si uvedomili,ze chcu dat manzelstvu hlbsi zmysel aj po duchovnej stranke...
chcete mat poriesene vase manzelstvo-chces,aby manzel bol ucastny prijimania,atd....je to vysvetlitelne a aj v praxi uskutocnitelne...

lublub
22. sep 2014

@terezka1947 tak ak je to v praxi uskutocnitelne, tak potom je to super.. dufam, ze to zoberie tak aj farar, ze je takato moznost, a bude ochotny vyjst v ustrety.. ze to hned nezavrhne nie kvoli tomu, ze by sa to nedalo, ale kvoli svojmu osobnemu postoju, ze uz z principu to tak neurobi ...

terezka1947
22. sep 2014

@lublub ....chodte si za svojim cielom,ak to tak vnutorne citite 😉 a nenechajte sa odradit... drzim vam obom palce.

lublub
22. sep 2014

@terezka1947 ďakujem za podporu!!

lubina
22. sep 2014

@lublub brat je skor taky sviatocny katolik, alebo ako by som to povedala 🙂....takze prijimanie, to neviem ci vobec chodi, ale to uz ja ani neriesim, je dospely a je to jeho vec. ALe krstit ich nakoniec mohol, ale sam, bez svagrinej.

yanni
22. sep 2014

jaaaaaaaaaaj zase tito katolici. Preco evanjelici nerobia taketo caviky? Pre evnjelikov je kazdy krestan rovni. Ale pre katolikov je vsetko menej. Ako keby sme my nekatolici (som evanjelicka) boli nieco menej. Moj muz nie je krsteny ani si nic nedorabal. Katolicky knaz by nas nikdy nezosobasil. Evanjelicky nemal problem. A presne je to tak aj s krstnymi rodicmi. Len katolici robia problemy. Cest vynimkam. Krestanstvo je jedno a pod to spada aj kat. aj evanj. Ja tam az taky rozdiel nevidim.