Krst v kostole

eanna
3. sep 2014

Ahojte potrebovala by som poradiť. Čakáme synčeka a máme v pláne ho dať pokrstiť v katolíckom kostole. Pre priblíženie v tom istom ako sa konala naša svadba, s tým, že ja som evanjelik a muž katolík. Za krstného otca sme si vybrali môjho brata takže evanjelika. Neviete mi poradiť čo bude brat potrebovať aby sa mohol stať krstným otcom v katolíckom kostole?? Bude mu stačiť žiadosť ako pri svadbe, alebo niečo iné?? Máte niektorá skúsenosť??

terezka1947
3. sep 2014

@eanna no...vychadza z toho,ze dietatko chcete pokrstit ako katolika,to znamena,ze tvoj brat ako evanjelik nemoze byt krstnym otcom ☹
skratka ako evanjelik nemoze byt krstnym a zaviazat sa,ze bude vychovavat v katolickej viere...skor by som ti poradila-vyberte si aj krstnu mamu-katolicku a brat bude "svedok krstu"-teda vlastne ako krstny otec...

mima4
3. sep 2014

@terezka1947 my mame skusenost, ze krst u katolikov, krstni obaja evanjelici...

terezka1947
3. sep 2014

@mima4 naozaj?hmmm...to som fakt nepocula
viem,ze krsty si "uznavame"navzajom...ale podla "pravidiel" by to malo fungovat tak...nemam rada to slovo pravidla 😀

eanna
autor
3. sep 2014

@mima4 a náhodou nevieš ako to poriešili aby mohli mať krst v katolíckom kostole?? 🙂

mima4
3. sep 2014

@terezka1947 no ja pravidla nepoznam 😀 ale u nas je to fakt tak...
Inak, ja som skor vyznavackou krstu, ako ho praktizuju babtisti... ale u manzela s tym nepochodim 😉

mima4
3. sep 2014

@eanna neviem, ale urcite sa to zrealizovalo.. ideal by bolo kebyze ti tu poradi niekto, kto to uz vybavoval

terezka1947
3. sep 2014

@mima4 . ...tak ja tie "pravidla"trosku ovladam 😉
ale bohuzial,vela veci zvykne byt v praxi aj inak 😒 hmmmm
takze teoria je taka 😀

bubelko
3. sep 2014

@eanna opytaj sa priamo farara v kostoliku, kde chcete krstit. moje deti maju katolicky krst a tiez po jednom reformovanom krstnom rodicovi - ale krstila som v zahranici. sestra krstila na svk, moj muz je 2x krstny, hoci ma sam len krst - nema vsetky sviatosti... a islo to. 😉

ukulela
3. sep 2014

@eanna v katolickom kostple (podla mna) musi byt krstny rodic katolik ... preto sa mi najviac pozdava prva rada - brat ako svedok krstu a a este krstna mama katolicka. moja sestra ma velmi chcela za krstnu, no karstili v evanjelickom a ja som krstena katolicka, tak isiel ako krstny otec ich svagor - evanjelik.
inac ono by sa to malo dat najst aj v ich prave, alebo sa priamo opytat farara bude najjednoduchsie - pretoze (podla vlastnej skusenosti) co farar, to pomaly ine naroky na krstnych rodicov(tiez vlastna skusenost z krstu v rodine - jeden farar doslova odmietol okrstit nemanzelske dieta a tiez nesuhlasil s neosobasenymi krstnymi rodicmi, vo vedlajsom meste nebol ziadny problem a okrstili doslova na pockanie.)

btus
3. sep 2014

mam skusenist tak ako terezka1947, ale opytaj sa u Vas v kostole. Niekde nemusia byt krstní rodiacia katolici. Zavisi to od fary a farara.

kaktusik007
3. sep 2014

Vzdy zavisi od fary a farara... Ja mam kmotru, ktora ani pokrstena nie je.... A mojim detom krstnou matkou je.

Tak ake pravidla???

daniela1983
3. sep 2014

@kaktusik007 to je zaujimave. a ako potom taka krsna matka vedie dieta k viere? to nerypem to ma prakticky zaujima. a nebolo jej blbe slubovat tam ze dieta bude vychovavat vo viere, ked je sama neveriaca?

iza29
3. sep 2014

My sme krstili v evanjelickom, ja ev., manžel katolík a krstných máme aj aj, žiadny svedok krstu, obaja krstní rodičia

kaktusik007
3. sep 2014

@daniela1983 ona ma svoju vieru... aj svojho syna k viere vedie.... a je to naozaj velmi dobry clovek..

akurat je jednou z tych, ktore ked veria v Boha, nepotrebuju ani krst, ani prijimanie, ani birmovku.... Je to o dusi cele a o tom, ako to citis.

daniela1983
3. sep 2014

@kaktusik007 tak jasne ze je to o dusi a o tom ako to clovek citi. ale vezmime si to teoreticky, ze ak by raz mala teda krstnemu dietatu vysvetlovat naco je krst a birmovka a prijamanie, tak potom by sa jej asi tazko vysvetlovalo nieco co sama ma uplne inak nie? aspon si myslim. osobne si neviem predstavit ze by som sa zaviazala k niecomu co aj tak nemozem splnit. napr ja nie som katolicka, tak si neviem predstavit aby som bola krstna matka pre katolicke dieta lebo by som nemohla slubit ze ho v tej viere budem viest, ked to mam sama inak. chapes co tym chcem povedat. tym samozrejme vobec nevylucujem ze krstna veri v Boha a ze je dobry clovek z nej. iba ze nemoze dodrzat ten slub lebo veri inak. 🙂

daniela1983
3. sep 2014

@iza29 v evanjelickom to mozne je. podla cirkevneho prava je potrebne aby aspon jeden krstny rodic bol evanjelik,

kaktusik007
3. sep 2014

@daniela1983 ano, chapem 🙂 ale toto som fakt neriesila... ja som chalanov krstila uz ked boli velki, mali 2a pol a 3 a pol roka... Takze oni sami k tomu uz pristupovali s velkou vaznostou.... 🙂

daniela1983
3. sep 2014

@kaktusik007 no o tom nepochybujem, hoci aj taki velki este potrebuju vedenie

bonaqa2013
3. sep 2014

@kaktusik007 s tou kmotrou je to silná káva...

bonaqa2013
3. sep 2014

@kaktusik007 keď veľkí, ja že mali aspoň 15 - 17 rokov

kaktusik007
3. sep 2014

@bonaqa2013 ze? vidis... fakt je to o fararovi. Ja ked citam ako nutne krstny rodic potrebuje birmovku, ako musi byt sobas v kostole a nie uradny (ak ma krstny rodic rodinu uz), ako odmietaju akceptovat rozvedenych ako krstnych rodicov...
a moja kmotra je rozvedena, nepokrstena... a JE regulernou krstnou mamou v krstnom liste mojich deti a farar tento jej stav presne vedel a poznal - takze nie je to o tom ze by nieco zamlcala.... divne. Ale ja sa tesim. Mam najsamlepsiu kmotru na svete. 😉