Krstiny trocha inak

bestmate
2. mar 2016

Ahojte,
obraciam sa s problemom ohladom krstin mojej dcerky. V prvon rade by som sa rada dozvedela ako ste si krst organizovali, ci vam pomahali, resp. miesali sa do toho, rodicia, ci uz z jednej alebo druhej strany.
Moj problem nie je ani tak s krstom, ale hlavne s tym ze mi do toho kafre " druha mama" a ja uz si neviem dat s nou rady. Ta jej neustala organizacia je na nervy. Asi to pojde formou na hrube vrece hruba zaplata.

janinah
2. mar 2016

@maslenka47 nehnevaj sa,ale svokra siuž svoje deti krstila po svojom a nech nechá túto mamičku,rodičov si tiež krstiť po svojom,aj ja som za kompromisy v rodine,ale nie v takej veci....

cecilka123456
2. mar 2016

Organizovali sme to spolu z mojimi rodicmi lebo to platili 🙂, ale o vsetkom sme sa radili a mne pomoc velmi pomohla 🙂

cecilka123456
2. mar 2016

@bestmate a inak keby mi povedala ze ak nebude po jej tak nepride tak by som sa zasmiala a odisla a duplom by ziadna vecera nebola :D ale ja som zla zla zla v tomto, a svokru nemusim 🙂

lubkavargova1
2. mar 2016

pokial ste si nechali kafrat do svadby...tak si nechate aj do krstin...a potom aj do vychovy a potom o nejaky cas bude este horsie ako bolo

terezka1947
2. mar 2016

@bestmate a co na tvoju predstavu krstin hovori manzel?
my sme objednali obed v restauracii,kolace dali napiect,mali ich aj v restike a aj balicky s kolacmi pre hosti domov..a torta bola tiez=skor symbolicka.
platili sme si to tiez sami
takze...zaplatte si to vy,pozvite si hosti a zbytok nerieste
svokre pekne povedz,ze budes rada,ked pride a nech si nerobi starosti=chces,aby si oddychla....asi to sice nepomoze 😀 ,ale aspon k nej budes slusna a mila

mily7
2. mar 2016

@bestmate Ahoj. Ja mám obe strany rodičov po celej republike. Problém robila asi najviac moja mamina. Spravala sa ako tvoja svokra. Citové vydieranie a pod tiež. Krst chcela tam a bla bla. Pre mňa neprípustné. Hneď po pôrode cestovat cez celú republiku , naháňať druhú stranu aby došli a plus koliky bábätká. No postavila som sa vydieraniu a pozvala do bytu na krst krstnych rodičov. Samých. Máme dvoj izbak a už by sme sa nezmestili na noclah a pod. Urobili sme tak aj pri druhom babetku a v pohode to prežili vsetci. Aj moja mamka.😄 Svadbu som si robila s manželom ale boli aj kompromisy robene pre rodičov oboch strán. Ale rozpravali sme sa a jasné sa dohodli na tom čo akceptujeme a čo nie. Ak by to bolo vyslovene niečo v čom sa necítim dobre , taká situacia, že by to bol opak mňa, radšej by som si urobila v tichosti po dohode s manželom a postavila ostatnych pred hotovú vec. Aj za cenu že sa pohnevaju. Treba zvážiť pre a proti. Niekedy sa dá urobiť kompromis, niekedy si musí človek stať za svojim.

mily7
2. mar 2016

@cecilka123456 nemyslím že si zlá. Myslím že to je adekvátna odpoveď na citové vydieranie. Veď plný mk je toho že deťom v období vzdoru sa nemá ustupovať nie?😄aj toto je také dvojrocniacke spravanie vydierať ineho.

pribinak
2. mar 2016

No a ked nepríde, tak farár nepokrsti dieta? Vsak si dupnite nohou, zrus vsetko co naobjednavala a basta

pribinak
2. mar 2016

@bestmate urob si krst podla seba a muza, ako uz ktosi napísal svokra uz svoje krstila, teraz krstis ty

bestmate
autor
2. mar 2016

S manzelom sme sa dohodli co bude a ako bude, tak ako vo vsetkom doteraz. Tiez sa mu nepaci ze robi veci za nasim chrbtom, uz utekala za prevadzkarom objednat veceru, ked s nou telefonoval aby to zrusila, tak mu zlozila. Rozmyslam, ze poslem mail do restiky, aby sa vecera zrusila, je to zbytocne. Krst by nemal byt o zradle.

pribinak
2. mar 2016

@bestmate tak to urob a hotovo

adel222
2. mar 2016

@bestmate ahoj my sme mali krst rano, potom sme planovali posediet doma na kavu a ist do restiky na malu hostinu. Dohoda bola ziadne torty, ziadne kolace. Vsetko bolo nachystane, objednane. Svokra sa dotrepala s kyblom salatu, plnymi hrncami reznov a tortami 🙂 no a vies co som spravila. Preskocim podrobnosti. Tak ako vsetko dotrepali si aj zobrali domov (450 km) Vobec som si tie hrnce nevsimala a neservirovala som. Dlho som ich ucila, ze ked poviem nie tak to plati, ale uz to akceptuju.

siska53
2. mar 2016

@bestmate my sme po krste sli do restauracie. Akurat sme dostali tipy,ze kam,ale vybrali sme si sami. 1.x sme objednali tak,ze boli take misy,kazdy si z nich nabral,co chcel,2.x s kazdy vybral sam. Platili sme to my. Bolo nas okolo 11-14ludi.

martina833
2. mar 2016

ja som sa dozvedela o krstinach 3 dni dopredu 😀 vsetko organizovala svokra... ja som krstit dieta nechcela...
ked to zaplati, tak nevidim nikde problem... s dietatkom by som sa nenapadne vytratila, kedy by mi to vyhovovalo

bestmate
autor
3. mar 2016

To je tiez super, dozvediet sa o tom tri dni dopredu.
Mna najviac vytaca to, ze vsetko robi za chrbtom, nic nepovie, neopyta sa, berie to ako samozrejmu vec. Jednoducho ona chce a hotovo. A este sa aj vyhraza ze nepride, no ta a co ...
Podobna situacia bola aj na nasej svadbe, chceli sme polnocnu kapustnicu, ona rozkazala ze nie, lebo ju vyleje na stol, tak nakoniec si aj tak presadila svieckovu.
Co som ja komu urobila.

maslenka47
3. mar 2016

@bestmate Pytala si sa jej (slusne!) preco organuzije veci bez predchadzajucej dohody s vami? Mna by celkom zaujila odpoved. Vysvetlila si jej, preco ti to vadi? A USTIPILA si jej aspon v niecom, dobrovolne bez toho, aby si na nu bola nasrata? Pretoze ak nie, tak sa necudujem, ze riesi na vlastnu past.

Ides krstit dieta, teda by si si mala vazit krestanske hodnoty. Trosku by ste sa mali obe nad sebou zamysliet. Kiez by vsetci mali len taky problem, ci na svadbu na polnoc kapustnicu alebo svieckovu. Obe sa spravate ako mali fagani, ktori si navzajom nevedia pozicat hracku.

janezz
3. mar 2016

@maslenka47 a prečo by jej mala ustupovať??? Ide krstiť ona alebo jej svokra??? Presne ako písali vyššie svokra už svoje deti krstila tak nech sa nestará do toho čo sa jej priamo netýka aj keď je to jej vnúča. Mne sa svokra do krstu nestarala ale pre istotu do svadby a patrične som si to s ňou vyjaasnula

helenanovakova
3. mar 2016

@bestmate ;nech si svokra uvedomí, že krst nie je o zákuskoch, obedoch a večerách. je o prijatí sviatosti, ktorú doprajú svojmu dieťaťu rodičia. ja by som nepopustila a urobila si po svojom. nech si peniažky nechá pre vnúča na neskôr a nesnaží sa financovať niečo, o čo ju nikto neprosil. ak chce v budúcnosti vysvetľovať svojmu vnúčaťu, prečo nebola na jeho krste, tak nech nejde. ak má pocit, že to bude jej víťazstvo. je to jej rozhodnutie, má naň právo. ale....spomenula som si na prípad z rodiny, kedy otec odmietol ísť synovi na svadbu a večer, ked ho bol doma niekto pozrieť, našli ho sedieť na zemi a plakať. neviem, či to ľuďom za to stojí....

bestmate
autor
3. mar 2016

Uz sme sa predtym rozpravali, ze preco to robi, odpoved bola ze jej napady, navhy su lepsie, chce to tak. Nikdy nedala jediny rozumny argument. Uz som jej par krat ustupila, respektovala som ju, vsak muzova mama, tak preco nie. A v tom som urobila obrovsku chybu, ze som len mavla rukou, vsak jasne teta, v pohode. Mam tiez svoju predstavu, nebavi ma neustale sa dotahovat a pritakavat na vsetko co povie. Keby aspon raz ustupila ona, hned by bol svet krajsi.

terezka1947
3. mar 2016

@bestmate a kto plati tie akcie,kt.chce po svojom?

mima86
3. mar 2016

Ked som bola tehotna, predstavovala som si, aky velkolepy krst vystrojim v restauracii. Ked bol maly na svete vobec som na nieco take nemala chut. Chcela som nieco jednoduche a lacne. Posedenie sme mali u nasich, co som velmi ocenila, lebo som mala miesto kde sa porozkladat, maly cely cas spal na dvore v kociku a mala som aj pokojne a pohodlne miesto, kde som ho mohla nadojcit. Moja mama sa sama ponukla, ze navari a napecie. Rano prisla aj svokra a pomahala jej. Akurat tortu som objednavala a svokra tiez jednu 🙂 Potom sa striedali v kocikovani, kym som si ja vyzdobila stol. Moja mama tiez mala tendencie dakedy "radit" ale uz pri svadbe pochopila, ze tudy cesta nevede. Teraz sa vzdy opyta, ako to chcem ja. Ale zasa ja si cadtokrat radu pytam (lebo som nerozhodna a mojmu muzovi je vsetko jedno :D) a vacsinou dam jednej aj druhej nejaku ulohu pri organizovani, nech sa zapoja. Ony su spokojne, ze pomohli a ja ze mam toho menej (lebo varit moc neviem a ani ma to nebavi).

bestmate
autor
3. mar 2016

@terezka1947 s muzom sme sa dohodli ze krstiny si zaplatime, ale mam tusaka ze uz su zaplatene vopred.

bestmate
autor
3. mar 2016

@helenanovakova to je velmi smutne, a mal otec dovod? Uz ked svadbu odmietne... vazne.

veronika651
3. mar 2016

Tak tuto situaciu poznam aj ja... Uz pri svadbe mala vela reci... Jednym uchom dnu a druhym von 🙂 samozrejme nejake kompromisy sa spravili hlavne co sa tyka jedla. A ked sa nam narodil syncek, tiez chcela velmi organizovat... My smanzelom sme mali predstavu ze po krste pojdeme do restiky na obed, pozveme krstnych rodicov, jeho a mojich surodencov, rodicov a starych rodicov cca do 20 ludi. No a to sa mojej svokruške nepacilo. Predstavovala si velkolepe krstiny s poctom ludi cca 65. Ked mi to povedala hned som vyskocila ci sa zblaznila.... A manzelova reakcia bola mamicka ak to vsetko zaplatis aj cela dedina nech pride 😉 a samozrejme jej reakcia bola ze to je nase dieta preco by to mala platit... 🙂 a tak jej jasne vysvetlil aby sa nestarala... Na obede sme boli v restike na obed zdrzali sme sa tam asi 4 hodiny zjedli kokac,vypili kavu a sli domov. Na druhy den mi moja mama volala ze svatkovia mali malo a skoncili u mojich rodicov a svokra bola sfucana 🙂

jasminet
3. mar 2016

pozri, ak krstiny plati ona, neda si povedat, ze vecera je zbytocna a podobne, tak nech si naobjednava co chce, vy pokrstite, chodte na obed, az to dieta prestane bavit, tak sa ospavedlnte a chodte domov. ona moze s rodinou oslavovat aj do rana bieleho.

ak platite vy, tak zruste vsetko o com viete, ze ona objednala mimo dohodu. jej dajte vediet, ze krstiny su vtedy a tam, obed a dovidenia....

my sme prvu dceru krstili s celou rodinou a kamaratmi - ale mama aj ja sme oslavovali okruhliny, tak sme to rovno spojili. pri synovi sme pokrstili, isli do restiky hned pri kostole- kazdy si objednal na co mal chut (bolo nas asi 15), objednala som tortu, muz zaplatil obed a po cca 3-4 hodinach sme boli doma. bez vysluziek, kolacov a v pohode.

terezka1947
3. mar 2016

@bestmate vies,pokial bude svokra platit vsetky akcie,nemozes si ty povedat,co chces...takze ak sa chces osamostatnit v rozhodovani,musis si to aj platit sama...to nemyslim v zlom teraz
aj ty,ked si nieco zaplatis,chces to mat po svojom=teda aspon na 50%,nie?

takze...hmm...peknym slovom sa dohodnut,resp.nebyt nevdacni,ale na druhej strane....ak chcete nieco sami,musi prist den,kedy sa ta samostatnost odstartuje

helenanovakova
3. mar 2016

@bestmate určite mal dôvod. nepoznám aký, ale možno taký, ako tvoja svokra. že nebude po mojom, tak na vás kašlem

bestmate
autor
3. mar 2016

@terezka1947 ok, mam to chapat tak, ze bude sutaz kto skor zaplati. Esteze mame vlastnu strechu nad hlavou.

terezka1947
3. mar 2016

@bestmate ale nie...tak som to nemyslela,ale ked bude platit vzdy nieco ona a zrejma je uz na to zvzknuta,tak to bude robit stale...takze pekne jej to povedat a zacat napr.krstinami uz teraz=mamicka,vy ste sa narobili a nastarali uz dost,podte si oddychnut,nerobte si starosti....atd,atd
aj ked bude hundrat a vselijako sa bude osivat,peknym ohradenim a vlastnym platenim a vlastnou organizaciou dosiahnes viac
ked si nechas platit=musis pocuvat

tana85
3. mar 2016

@jasminet presne takto som to chcela napisat 🙂 naveceru by som uz nesla, dlhy den a babo uz potrebuje klud...nech sa bavi a hoduje ak plati