Krstná mama nemá sviatosti

misulka1906
15. nov 2022

Ahojte máte niekto skúsenosť keď chcem pokrstiť dieťa v katolickom kostole stým ze krstný otec ma všetky sviatosti a krstná mama nemá nič a nechceme aby bola len svedok krstu ale krstná mate niekto skúsenosť?

danieladeley
16. nov 2022

Pri oboch krstoch mojich deti museli mat krstni rodicia krst a birmovku. Nechapem, k comu je vobec krstny rodic bez sviatosti. Lebo pointa krstneho je pomahat rodicom viest dieta ku viere. Ako moze k tomu ponahat niekto, kto nema ani tu najzakladnejsiu sviatos a ocivodne ho/ju to netrapi?

terezka1947
16. nov 2022

@qqqqqqqqq inak,ako vieš,že nie si v matrike zapísaná ako svedok krstu,ale krstný rodič?
Lebo inak nemáš ako vedieť,či si krstná,či svedok krstu. Stačí jeden z krstnych,že má sviatosti.

lessiie
16. nov 2022

@misulka1906 ak nemá sviatosti, nemôže byť krstná mama... bohužiaľ... moje deti stredná a najmenšia majú len krstnu mamu a švagor nemá sviatosti takže nemohol byť krstny... druhú švagor je svedok krstu

janetinka27
16. nov 2022

@natalala na to, aby si bola pokrstena, tvoji rodicia nemusia byt sobaseni a nemusia byt ani pokrsteni. staci si to nastudovat a potom nemusis vymyslat pribehy o zvonceku.

janetinka27
16. nov 2022

@qqqqqqqqq ahoj, prepac, nemyslim to v zlom, ale krstna oficialne nie si, ale mozes plnit funkciu, ktoru plni krstna. ako keby si sa nevyucila za cukrarku v skole a sice by si vedela robit lepsie zakusky ako vyucena cukrarka, tak proste vyucny list nedostanes, lebo si nesplnila podmienky-nechodila si do skoly alebo si neurobila skusku odbornej sposobilosti atd.
ani farar nemoze mat vlastne podmienky,lebo tie podmienky su dane pre vsetkych. nepomoze ani to, ze ta oznacil za lepsiu ako inych svojich farnikov (aj ked mne by taketo slova neboli vobec prijemne a ani by som ich nikde potom nespominala)
si svedok krstu, lebo si nesplnila podmienky, nemozes byt krstnou bez birmovky (snad len vo vynimocnych pripadoch)

natalala
17. nov 2022

@janetinka27 ale prosim ta kolko parov uz aj oddali v kostole a ti ludia videli kostol prvykrat z vnutra den svadby. Bez priprav, bez predchadzajucich sviatosti, bez vsetkeho. Ja rpzumiem, ze ludia chcu v nieco verit a idealizuju si to, lebo im to v mnohych smeroch pomaha, ale cirkev ako institucia je jedna velka masineria. Moja krstna nema sviatosti a o 10 rokov pri krste mojho brata zas krstny otec a ako tu aj vyssie pani opisovala, nie su svedkovia krstu. Nas dali rodicia pokratit iba preto, lebo babka by asi neprezila, keby sme pokrsteni neboli. Bodaj by boli pribehy o prispevkoch do zvonceka vymyslene a rovnako aj predavanie odpustkov co ficalo v cirkvy v minulosti :D

janulik2008
17. nov 2022

@natalala krstniatko mám tiež pokrstene a sestra nie je vydatá ;) a nedávali sme nič do zvončeka

A myslím že ako tu niekto písal aspoň jeden musí mať všetky sviatosti🙂

terezka1947
17. nov 2022

Tak ja napíšem príbeh mojej známej. A na MK často v podobnych témach radí ako obísť farára a z vďačnosti dať do zvončeka (vlastne nie, zaplatiť,aby si zavreli oči)
Išla za krstnú na druhý koniec republiky,cca 10r dozadu. Farár netušil,či má sviatosti,či nie. Rodičia dieťaťa uviedli,že má a že potvrdenie donesie,vybavuje si ho. Prišiel deň D. Celá rodina sa zišla a keď farár pýtal potvrdenie,uuuups,zabudli sme ho doma. Joj,prepáčte,xixixi,veď nás teraz snáď porstite,kolko km sme prešli. Pooosleme potvrdenie. Jasné. A farár pokrstil.
Čiže,ozaj sa dá všetko.
Lenže farárovi to tak môže byť jedno. My sami si ubližujeme tými klamstvami a ešte ubližujeme cirkvám tým,že sa hrdo hlasime,ako to ide a farári to robia za peniaze😃

janetinka27
17. nov 2022

@natalala to je tvoj nazor a pohlad a kazdy si v podstate moze mysliet co chce a byt presvedceny, ze je to pravda

janetinka27
17. nov 2022

@terezka1947 boli sme minuly rok za krstnych dvom detom v roznych farnostiach a farari trvali na birmovke, tak je to podla poriadku.ale nikto nepozadoval papier, povedali, ze predpokladaju, ze k sviatosti pristupujeme uprimne a birmovku naozaj mame a zijeme sviatostne v manzelstve. sviatosti su poklady a kazdy k pokladu moze pristupovat svojim sposobom. niekto si ho vazi, krst je pren branou do Cirkvi a je to slavnostny den. ale ked chce niekto podvadzat, tak to urobi a este si aj ponadava na fararov, ze staci dat do zvonceka a v podstate s krstom mu je jedno. podstata, hlbka unika. krst si vezmem, nevazim si ho a este si utriem usta o farara, ved umoznil krst bez birmovky, hlavne, ze v zvonceku zazvonilo.

terezka1947
17. nov 2022

@janetinka27 bohužiaľ a je to smutné.

chica007
17. nov 2022

@terezka1947 Je to velmi smutny prispevok, pretoze davas navod ako samotny diabol, ako sluha diabla- "poskepkam ti ako spachat dalsi hriech".... preco to siris? Pamataj, ze hriech je vedome a dobrovolne prestupenie Bozich prikazov a Klamstvo je jeden z hlavnych hriechov. Oklamat dobrosrdecneho cloveka, ktory sa milosrdne zlutuva nad prosiacimi - knaza nad pekne poobliekanymi ludmi, ziadajuci krst je aj extremny psychicky natlak a robia to len zlocinci! Knaz im ako krestanom doverova! Pan Boh vsetko vidi a jeho tito podvodnici neoklamu, raz vsetci zomru a postavia sa jednotlivo pekne po jednom pred Bozi sud aj so svojim rehotom, ze takto podviedli zastupcu Jezisa Krista.- knaza. Ty budes sudena tiez prisne, pretoze siris tento navod na podvod. Ak budes uprimne lutovat,PAN BOH TI ODPUSTI NO NASLEDOK-skodu, ktoru si sposobila si budes musiet odtrpiet bud tu na zemi, alebo na druhom svete, lebo nic neciste nevojde do neba. Uz nemozes zobrat nazad to pohorsenie co si vypustila, navadzas druhych na hriech, tak si to uvedom a rob pokanie!

mikella912
17. nov 2022

@misulka1906 moj brať je krsny mojim deťom aj keď nemá birmovku napríklad,ale krstná mama má a to je podstatné aby aspoň jeden mal

terezka1947
17. nov 2022

@chica007 toto nemyslíš dúfam vážne.
Fakt si myslíš,že toto bol návod?veď toto sa bežne deje a oveľa horšie.
Toto bolo smutné konstatovanie ako to v realite u mnohých vyzerá.

lessiie
17. nov 2022

@mikella912 birmovku musia mať obaja krstný rodicia...

chica007
17. nov 2022

@natalala Chapem tvoje rozculenie aj pohorsenie, no ak boli svadby snubencov, ktori videli kostol prvy krat z vnutra tak si uvedom, ze oni urcite niekde chodili na predmanzelsku nauku. Cize su to stretnutia snubencov, raz s knazom, dalsie stretnutie by malo byt s krestanskymi manzelmi, dalsie so psychologom atd. V kazdej farnosti je to ine. Teraz som pocula, ze cirkev bude trvat na tom, aby tieto predmanzelske nauky trvali minimalne 6 - 12 mesiacov, aby sa buduci manzelia vyhli pripadnej anulacii manzelstva v buducnosti. Ak sudis knaza, tak to nie je spravne, on sa nezodpoveda tebe, ani mne, ale Panu Bohu a Jezisovi Kristovi, ktoreho spritomnuje tym, ze vo svatej omsi sa premeni chlieb a vino na zive telo a krv nasho Pana Jezisa Krista-pozri si eucharisticke zazraky, ktore sa nedaju odskriepit, ani vedecky vysvetlit. To je knazovo hlavne poslanie a aj ked ma knaz ludske zlyhanie-ze naletel niekomu na klamstvo, tak on ma svedomie ciste, Pan Boh odsudi klamarov. Mas pravdu, ze ludia chcu verit, ze tento zivot nekonci smrtou, aj ti najvacsi liberalne progresivni ateisti sa v nemocnici zufalo dozaduju knaza, lebo chcu sa uistit, ze to nie je ich uplny koniec, ze zivot este pokracuje dalej-no aky bude potom-nebude to vecne utrpenie?, to si za zivota neuvedomuju. Cirkev nie je jedna velka masineria v tvojom ponimani. Cirkev si aj ty, si pokrstena aj vsetci pokrsteni na tomto aj druhom svete, a aj
ty cerpas z pokladov cirkvi ani si to neuvedomujes. Cirkev ma 3 skupiny-cirkev putujuca-to sme my tu zijuci a pokrsteni, putujeme do vecnosti. Cirkev trpiaca-to su ti, co musia splatit za vsetko to zlo, ktore napachali tu na zemi, no nenapravili to-alebo sa to uz nedalo (ohovaranie, osocovanie...) a cirkev oslavena-ti, co su uz v nebi. Navzajom si clenovia cirkvi pomahaju-aj tvoja babka, ci dedko, mozno sa za teba modlia a mozno su uz v nebi, no mozu sa za teba prihovarat u Pana Boha, pomahat ti a casto si to ani neuvedomujes, beries mnohe veci ako samozrejmost, no az po smrti uvidis, kolko ti pomohli len vdaka tomu, ze si v cirkvi a oni prosia v tajomnom Kristovom tele za teba, lebo este putujes a urcite mas svoje utrpenie zivota v ktorom potrebujes pomoc. Ak ta dali rodicia pokrstit, ale nedali ti vychovu vo viere-potom budu oni sudeni v momente ich smrti a kludne im to povedz, nech vedia do coho idu. Pana Boha neoklamu. Budu vidiet aj citit z druheho sveta po smrti vsetko tvoje utrpenie, ktore si nemusela v zivote mat, keby ta vychovali vo viere a ty by si potom podla nej zila/rozhodovala sa. Tvoja babka to vedela velmi dobre, preto tuzila po tvojom krste a urcite vysvetlila to aj tvojim rodicom., takze vedome a dobrovolne urobili to, ze ta nevychovali vo viere, tak ako to pred zivym Bohom slubili ked ta drzali pri krste v naruci. Ich Boh bude sudit, no a ty, ak chces sa dozvediet viac o pokladoch, ktore ti chcela zanechat babka a sa nedaju kupit, tak si vezmi Bibliu a kazdy den si precitaj nieco z Noveho Zakona. Babka ci uz zije, alebo nie sa bude tesit z teba. A klebety neries, ani historicke fakty typu odpustky-nic na tom uz nezmenis a nechaj to Panu Bohu, on najlepsie vsetko vidi a vie ako to je/bolo a kto za tuto skodu, ktoru napachal tu na zemi mu utrpenim aj plati. Staraj sa o svoju dusu, aby si ty nemusela toho vela po smrti zaplatit, a aby mal kto ti tam pomoct-modlitbami, sv. omsami, lebo po pohrebe velmi rychlo ludia zabudaju na toho, koho odprevadili na druhy svet, aj ked casto jeho majetky uzivaju.... 😉

chica007
17. nov 2022

@terezka1947 Myslim to naozaj vazne, ak si to aj myslela uprimne ako varovanie pre knazov-ze sa im to moze stat (knaza na MK som este nenasla), tak pre podvodnikov je to navod, preto ti pisem, aby si to nesirila a aj ak chces poukazat na chyby knazov, biskupov, veriacich, tak poukaz to na spravnom mieste a nie na mieste, kde utvrdis neveriacich v ich nenavisti voci cirkvi - nespin vlastne hniezdo pokial do neho patris. Cirkev ma dost utokov diabla z mnohych stran, nepomahaj diablovi aj ty.

mikella912
17. nov 2022

@lessiiene mne povedal že stačí jeden a tak to aj bolo pri krste,brat nemal iba kamoška

terezka1947
17. nov 2022

@chica007 nikdy by som si nedovolila a ani som si nedovolila čokoľvek zle na akéhokoľvek kňaza,ale aj laika povedať. To,že sa toto deje,nie je návod. Je to realita ako ľudia klamú. Lebo si myslia,že sviatosť je o "oklamaní" kňaza.
Lenže kňaz je vysluhovatel sviatosti. Okrem manželstva.
A preto klamú Boha a samých seba.
Práve na toto klamstvo treba poukázať a jasné ho pomenovať.

janetinka27
17. nov 2022

@chica007 mas pravdu v tom, co si napisala, ale verim, ze to nepatrilo terezka1947, pretoze zial iba napisala realny pripad, ako niektora rodina obisla a mozno povedat, ze oklamala farara. potom taki ludia siria polopravdy o knazoch a pospinuju meno Cirkvi. skor len poukazala na to, co sa deje, ze ludia si nectia sviatosti a nepristupuju k nim s tuzbou a uctou, ale s podvodom.

janetinka27
17. nov 2022

@chica007 aj ked chapem, co si tym chcela povedat

terezka1947
17. nov 2022

@janetinka27 presne tak. Chcela som práve poukázať na to,čo tu mnohé šíria. Že "ide to". Ale ako to "ide"?
Klamstvom.
Nedajú sa pravidlá obchádzať. A keď niekto tvrdí,že to ide,tak oklamal kňaza.
No,neuvedomuje si,že oklamal Boha a seba.
Aká to je potom sviatosť,keď začína klamstvom?

terezka1947
17. nov 2022

@chica007 ale musím aj napísať,že rozumiem. Niekto sa toho môže chytiť.

@qqqqqqqqq
Ja som tiež krstná, v katolíckom kostole a v čase krstu som nemala ešte birmovku. Krstiaci kňaz s tým problém nemal, vo vedľajšej farnosti bol z toho druhý kňaz v šoku. Obaja správcovia farnosti. Takže myslím si, že v istom čase sa kňazi snažili niektoré veci robiť po svojom a niektorí starší tak možno ešte fungujú.

iveta57
8. jan 2023

@nevenka
To sa tak da? Ze byt svedok krstu?

iveta57
8. jan 2023

@nevenka
Ako to funguje ? Ja som tiez taky pripad

misulka1906
autor
12. jan 2023

@mikella912 jeden krstný ma vsetko ale druhy nič

tiezjedna
12. jan 2023

@qqqqqqqqq ja tiež 🙂 Ale u evanjelikov, tí s tým nerobia také problémy😉