Spoveď dieťaťa, ktoré je ZŤP

maminuska33
4. sep 2020

Ahojte maminky.Tie ktore máte choré ZŤP dieťa a pripravovalo sa na prvé sväté prijímanie,ako išlo na spoveď deň pred slavnosťou?Môj má Detsku Mozgovu Obrnu a nevie čítať a nezapametá si vôbec spoveď.

hipuska
4. sep 2020

@maminuska33 môžeš ísť s ním, a čítať všetko zaňho a taktiež hovoriť hriechy. Nemyslím si, žeby s tým mal byť problém. Veď sa spýtaj kňaza, ktorý vás vedie

janinah
4. sep 2020

určite to zvládne ,ved porozprávajte s kňazom

eriksonka1234
4. sep 2020

@maminuska33 nemusí vedieť čítať, ani si pamätať. Kňaz sa ho bude pýtať, navedie ho, spolu to zvladnu♥️

maminuska33
autor
4. sep 2020

Lebo jedna pani mi hovorila,že musi vedieť celu spoveď a tak.Že ináč dieťa nemôže isť na prve sväte prijimanie

deti95060810
4. sep 2020

som prekvapená...lebo u evanjelikov mentálne postihnuté deti nechodia vôbec na spoveď.... ani keby nemali nárok....

hipuska
4. sep 2020

@maminuska33 asi záleží od kňaza. To je ako, keď niekto pokrstí dieta rozvedenej matke alebo slobodnej matke a niekto odmietne

evkamotka
4. sep 2020

@maminuska33 neriad sa nejakou zenou, ale dohovorom s knazom. Podmienkou spovede je dostatocne uzivanie rozumu. Deticky s lahsim postihnutim a vaznejsim postihnutim sa rozlisuju. Je to vsetko individualne a prisposobene schopnostiam dotycneho dietata. Neboj farari nie su obludy a nečakajú hory doly od kazdeho uniformne. Vo vacsich mestach dokonca robia separe 1 sv prijimanie pre postihnute deticky, omsa aj kazen aj dlzka su prisposobene tak, aby tomu deti rozumeli. Dieta ktore nevie dobre rozlisovat dobro a zlo, nevie sa vyjadrit, nezvlada to nejakym sposobom=nechodi na spoved.
Odpoved platí aj pre
@deti95060810

sunny8
4. sep 2020

Mne toto celé príde na hlavu ale budiš 😔

jajka71
4. sep 2020

@maminuska33 moji to maju este daleko ale kazdopadne by som to konzultovala s knazom a nespoliehala sa na to co kto povedal, v kazdej farnosti sa to trosku inak riesi a postih deti sa neda zovseobecnovat....

taskataska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
spadnutaslivka
4. sep 2020

@maminuska33 netreba počúvať "jedna pani povedala..." treba sa porozprávať s kňazom, kam by ste na prijímanie išli. preberiete s ním stav dieťaťa, či vôbec je psychicky schopné páchať hriechy- vedomé dobrovoľné prestúpenie Božieho prikázania- a ak áno, tak ako sa na spoveď bude pripravovať a ako bude spoveď potom prebiehať.

evkamotka
5. sep 2020

@taskataska preto lebo nejde take dieta na spoved. V prispevkoch jej to viaceri diskutujuci vysvetluju. Autorka sa mylne domnievala

evkamotka
5. sep 2020

Este malinko off topic ale mozno aj nie. Robila som animatorku pre birmovanvov. Koncom pripravy (koncom roka) dostali na naucenie fakty v rozsahu 2x A4, na preskusanie. Jedna mamicka reagovala tiez takto vystresovane 🙂 lebo jej dcerka chodi na specialnu skolu a tolko info sa nenauci, a ci ju teraz nepustia k birmovke atd. Farar vysvetlil ze dievca samozrejme nebudu skusat ako bezne deti. Nech sa rodicia dcérke venuju vo viere a to je cele. K farárovi na skusku sice sla, no nie z vedomosti, chcel ju vidiet, pozdravit a bolo. Sla na birmovku "len tak".
Mrzi ma, ze automaticky sa od knazov a cirkvi predpoklada ake su obludy, mam uplne opacne skusenosti. Vzdy sa hladala cesta a individualny pristup

zazvorka87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
katulienkax
5. sep 2020

Je to smiešne z čoho sa má spovedať choré dieťa ; na hlavu padnuta cela cirkev . Aj moja babka z Alzheimerom sa spovedala každý mesiac z čoho preboha a nebola hanba fararovi brat 5 EUR zato. Ale keď umrela museli volať farára z inej dediny lebo tento mal voľačo na rovasi a išiel prec

evkamotka
5. sep 2020

@katulienkax deti s mentalnym postihnutim sa nespovedaju

spadnutaslivka
5. sep 2020

@katulienkax babka s Alzheimerom sa pravdepodobne chcela spovedať, nie že musela. Ak k nej farár chodil, tak to nebolo len kvôli spovedi (ak vôbec kvôli spovedi), ale aby videla, že nie je odvrhnutá, že niekomu na nej stále záleží a myslí na ňu. A čo viem, tak za spoveď sa neplatí, skôr si myslím, že ona (resp. niekto z rodiny) platil 5e za úmysel na omšu. Aspoň tak viem, že niektorí robia, ale ešte som nepočula, že by niekto platil 5e za spoveď. Ale lepšie je nadávať na cirkev ako celok, že? Lebo to je také moderné :D A ktovie, čo ten kňaz mal, že nemohol prísť. Ak neviete isto, nechápem, prečo odsudzujete.

barla5
5. sep 2020

@maminuska33 môj má mentálny postih, tiež nevie čítať a na spovedi nikdy nebol. Ani nechodíl na prípravu ako ostatné deti

jeliz59
6. sep 2020

Tu isto musí byť nejaká výnimka nevie čítať je chorý to by chceli od neho zrejme nemožné....každý človek ktorý je normálny a má aspoň kúsoček zdravého rozumu to musí pochopiť...a ak taká výnimka nieje v katolíctve,že sa proste výnimka pre zdravotný stav nerobí tak potom to nemá zmysel....ja sa nechcem starať ani tá poúčať ale zrejme si to ani tvoje dieťa neuvedomuje celý ten ceremoniál a význam...tak načo je to dobré....Boh ho určite miluje aj bez toho...a verím tomu ,že miesto v nebi má istejšie než ktokoľvek zdravý pretože tvoje dieťa hriechy nemá nenapachalo ich...
Tebe a rodine prajem všetko dobré....

maminuska33
autor
6. sep 2020

@jeliz59 Ďakujem

maminuska33
autor
6. sep 2020

@barla5 a bolo mu umožnené ísť na prvé sväté prijímanie?

barla5
6. sep 2020

@maminuska33 áno bol, aj na birmovku by mohol, sám generálny vikar povedal, že takéto deti normálne chodia. Záleží aj od farara, keby to bolo na kaplanovi, ktorý mal prijímanie na starosti, tak by syna nepustil. Ale farár, jeho nadriadený, s tým nemal ani najmenší problém

janulla1
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
h_petra
6. sep 2020

@taskataska odpadla som z tohto komentaru

h_petra
6. sep 2020

@deti95060810 evanjelici nic take ako spoveď face to face s farárom nemaju

deti95060810
7. sep 2020

@katulienkax evidentne si nepochopila o čom spoveď je....😉

deti95060810
7. sep 2020

@h_petra asi si nikdy neabsolvovala že? Lebo inak by si také hlúposti nepísala

h_petra
7. sep 2020

Evanjelici nic take ako spoveď face to face v spovedelnici nemaju. Ake hluposti mas teda konkretne na mysli?
@deti95060810