Svadba - náuky

zdenka606
3. feb 2023

Ahojte , chcela by som sa opýtať

Boli sme s snúbencom pri farárovi ohľadom tých nauk a farár na povedal ze mame ísť na určite miesto v obci na 4 dní bývať a tam absolvujeme náuky , ze tam budeme oddelení ( chlapy zvlášť, ženy zvlášť ) , neuvidíme sa s snubencom 4 dní a platí sa za to 300€ , bolo to niekde tak aj u vás alebo je to len vymysel? Vraj to tak schválil papez Bola som nepríjemné prekvapená.

kristie571
3. feb 2023

@zdenka606 No, skusenost nemam, kedze nas to este len bude cakat, som zvedava na nejake odpovede. To počujem prvy krat take niečo :D

ari1712
3. feb 2023

@zdenka606 ahoj. Poviem z vlastnej skusenosti. Tiez sme museli absolvovat nauku, trvala tri dni. Ale my sme si zvolili bez prespania s tym,ze budeme dochadzat - ako par sme oddeleni nikdy neboli, ved zmyslom je priprava na manzelstvo - partnerstvo Cize to oddelenie bud je nejaka novinka, alebo nezmysel.

rusalinka
3. feb 2023

@zdenka606 niekde sa robia takéto kurzy, áno. Ale nie je to povinné, náuku vám môže spraviť aj kňaz, počas dvoch troch sedení.

85miska
3. feb 2023

@zdenka606 my sme o naukach vedeli a chceli sme sa im vyhnúť tak sme boli za kňazom 2 týždne pred svadbou a nešli sme na žiadne náuky len pri farárovi 2x sme boli porozprávať sa.

ghostsgirl
3. feb 2023

@zdenka606 tak na toto by som nepristupila. My sme mali nauky asi 2 mesiace vzdy dva krat to tyzdna vecer, vsetci spolu asi 6 parov nas bolo a nic sa za to neplatilo. Viem, ze sa to robi aj tak, ze sa to stihne za vikend, povedzme, ze 8 hodin si tam sobota aj nedela, ale tiez sa za to nic neplati a neprespava sa tam

sasesoe
3. feb 2023
colsami
3. feb 2023

To nie je pravda, to je len moznost, ale nie za tychto okolnosti ako Vam povedal. Nauku mozte chodit na sedenia alebo na vikendovku:
https://www.domanzelstva.sk/

Po absolvovani ziskate papier o absolvovani a ten odovzdate fararovi. Je jedno ci to je 20 alebo 200 km, ake mesto a aku formu si vyberiete. Kazdy si moze vybrat ako sa mu paci.

jaskolka
3. feb 2023

My sme mali v roku 2019 tak prípravu, boli sme od štvrtka do nedele, bývalo sa v jednej budove ale na rôznych poschodiach, nie spolu ako páry.
Prednášky ale samozrejme sme mali všetci spolu, aj rôzne aktivity vrámci skupiny, teda boli sme spolu cez deň.
Platili sme spolu 180eur, teda 90 eur osoba . Logicky, keďže ubytovanie, strava.

janetinka27
3. feb 2023

@zdenka606 ahoj, o tom som nepocula, my sme dochadzali denne asi 3 dni do krajskeho mesta do pastoracneho centra, platili sme asi len nejakych 20e a kazdy den sme tam mali dobry obed a jeden den aj tanecny kurz

h2
3. feb 2023

@zdenka606 Nemám osobnú skúsenosť, ale myslím, že si to s tým oddelením pochopila zle. Budete oddelení v noci, že proste ženy budú spať zvlášť a muži zvlášť. Cez deň, pri samotnej náuke, budete určite spolu.

h2o2
3. feb 2023

@zdenka606 Toto som tiež nikdy nepočula...ja som bola 3x na ,,stretnutí,, a hotovo a to som z putnickeho mesta. V noci budete zvlášť a cez deň spolu...Ale aj tak 300e ? Keď inde to ide zadarmo.
Vlastne sme pozvali knaza na svadbu teda obed potom musel ísť.

mariet24
3. feb 2023

@zdenka606 náuku sme mali asi 3-4x po hodinke, na fare, hľadala by som asi iného kňaza, na toto by som nepristúpila

tanyan
3. feb 2023

Tiež by som sa poobzerala po inom kostole / kňazovi. My sme v roku 2010 boli asi 3x podvečer na fare asi po hodinke - normálna diskusia páru s kňazom bez akýchkoľvek tlakov a stresu... a zadarmo.

zdenka606
autor
3. feb 2023

Dakujem pekne za odpovede, no mne ani tak nejde o to že či budeme zvlášť ale skôr ide o to že 300€ je veľká suma . A myslím si že úrad je taka v podstate poistka že tam netreba žiadne náuky ani nič podobné a platí sa len nejakých 20€ či koľko .

michaela412
3. feb 2023

Nám o takejto možnosti farár ani nepovedal. Boli sme uňho na fare na náuku 3krát a hotovo.

dada0902
3. feb 2023

Pokial vaša fara robí len takéto 3dnove náuky môžeš si zistiť kedy robia v inej dedine náuky ono nemusíš ich absolvovať priamo u svojho farára

lilke
3. feb 2023

@zdenka606 v súčasnosti už kňazi nerobia úplne všetko, na predmanzelske náuky sa špecializujú animátori, chodia tam lekári, psychológovia, páry, ktori hovoria z praxe. Preto vás kňaz poslal na miesto, kde sa príprava robí. A áno, je to pápežom odporucane delegovanie úloh na ľudí, ktorí o manželstve niečo vedia.
Dievčatá hore ti už vysvetlili, že len v noci budete oddelení.
Myslím, že 4-dnovy predĺžený víkend so stravou a ubytovaním za 300€ nie je zlá cena. 😉 Navyše zväčša ľudia majú fajn spomienky a nové priateľstvá.
Ale ak vám to finančne nevychádza, buď sa opýtajte na iné moznosti v okolí, kde by ste dochádzali. No ak je tvoj postoj, že úrad to istí, tak kostol pre teba asi znamená iba atmosféru, honosnejsie prostredie. Potom si musíš v sebe spracovať, či si ochotná ísť naozaj do takýchto "obmedzení".

zuzka102
3. feb 2023

Jemine, to co je za blbosť, ešte som také nepočula, a teda takú pálku za to platiť. 🤦‍♀️ Určite sa popýtaj inde aké sú moznosti. My sme mali náuku (v r. 2016) vo forme asi 5 (max. 6) hodinových stretnutí s kňazom na fare. Iba ja a snúbenec, žiadne iné páry tam neboli a dotyčný kňaz nás potom aj sobasil. Nemuseli sme nič platiť.

kvetinka75
3. feb 2023

absolvovali ale 5x, hodinu sme si vypočuli, čo nám chcel farár povedať, boli tam aj iné páry a bolo. To čo je že s prespaním? A ešte za to aj platiť? To majú novú zárobkovú činnosť? Prvýkrát niečo také počujem. No ja osobne by som radšej tie peniaze investovala do víkendu s priateľom, manželom a nie kde bude ešte kopa iných párov.

lilke
3. feb 2023

@zuzka102
@kvetinka75 dievčatá, žiadna zarobkova činnosť. Ale náuku už majú robiť ľudia z praxe, nie kňazi s teoretickymi vedomosťami. Odporúčanie pápeža. Myslím, že veľmi rozumné... Mimochodom, 1.lastovicky boli už pred 18 rokmi, keď na prípravu sme chodili my, v BA sa na niektoré oblasti už špecializovali ľudia.

kvetinka75
3. feb 2023

@lilke to áno, ale aj s prespaním a toľkoto si pýtať? Nie každý má 300 eur len tak na pobyt, pretože ide na náuku.

lilke
3. feb 2023

@kvetinka75 veď jej viaceré napísali, nech sa spýta na ďalšie možnosti, s dochadzanim. Predpokladám, že kňaz im povedal túto možnosť, všetko naraz pod jednou strechou. Oni nezareagovali, že im to nevyhovuje.

zuzka102
3. feb 2023

@lilke tak my sme zrovna mali v BA 😉 konkrétne u Frantiskanov, vo forme tak ako som pisala. Vlastne, kňaz nás okrem toho poslal akurát na 1 extra sedenie s nejakou pani, kde bolo aj niekoľko ďalších párov, a to bolo zamerané na sexuálne veci..
Ako pápež môže odporúčať co chce, ja by som na taky pobyt ako píše autorka isto nešla. Ale tak nech sa každý zariadi podľa svojich preferencií a možností.

lilke
3. feb 2023

@zuzka102 tak my u saleziánov. Ti sú progresivnejsi. 🙂

maja22
3. feb 2023

Nauky maju svoj zmysel, pokial su robene specializovane na rozne oblasti. Clovek netusi, co ho v zivote stretne, comu bude musiet celit, tie nauky mozu vela dat do praktickeho zivota. A v neposlednom rade by mali ukazat aj na sviatostny charakter manzelstva a co z tejto sviatosti plynie. My sme pred 17 rokmi absolvovali s mojim buducim manzelom vikendovku pre snubencov a bolo to velmi povzbudzujuce a dalo vela aj do duchovneho zivota.

zuzka102
3. feb 2023

@lilke no, dik za progresivnost za hentake niekoľkodňové náuky, neprosím 😅

tanyan
3. feb 2023

@zuzka102 ale napriek progresívnosti sú to asi zatiaľ náuky asi iba pre hetero-páry. alebo? 😅

terezka1947
3. feb 2023

Somarina to nie je, dokonca,keby mám pred svadbou tak to určite absolvujem. Ale určite to nie je povinné,ani nie všetky náuky podobného zamerania musia byť takéto cenovo narocne.
Keď je to vysoká suma,rovno to povedzte farárovi a zvolí iný spôsob.

zuzka102
3. feb 2023

@tanyan tak to verím ze hej a ze to tak aj ostane

lilke
3. feb 2023

@zuzka102 saleziáni už vtedy mali na niektoré oblasti ľudí z praxe. Nepísala som o pobytových naukach. 😉