Svadba z donútenia

sspeed_cs
28. okt 2022

Ahojte,
Dlho premýšľam a neviem si poradiť so situáciou ohľadom svadby. Pre mňa je to po čase samozrejmosťou, keď sa ľudia spoznajú a žijú spolu. Sme spolu 3 roky, žijeme spolu 1.5 roka, ale poznáme sa dlhšie. A pomaly som nahodila tému svadby. Som už síce 1x rozvedená, ale viem že svadba ma čosi do seba (pre mňa je to hlavne znakom úcty a žitia spolu v každej životnej situácii). Máme spolu hypo na dom, ktorý sa v blízkej dobe dokončí a deti zatiaľ neplánujeme. Ale čo sa svadby týka partner tvrdí, že v tom nevidí žiadny zmysel a je to len papier, má ma rád, myslí to so mnou vážne a že on to už teraz vníma tak že by ma neopustil a vie, že ja som tá pravá. Pobavili sme sa o tom, vezme si ma, keď na tom trvám a chcem to, ale že prsteň by mi ani nevedel vybrať a celkovo netuší čo kde a ani nevedel ktorý prsteň sa kedy dáva. A určite to netvrdí lebo ma chcel prekvapiť. Je obrovský praktik, keď som sa ho pýtala na zásnubný prsteň, tak povedal že ak by kupoval, tak nejaký obyčajný bez kameňa lebo že sa to musí všade zachytávať a je to nepraktické. Vo mne vzbudilo asi skôr sklamanie alebo ani neviem aku emóciu... A ani nemám chuť ho k niečomu nútiť a sama som trochu o svadbu stratila záujem, pretože nechcem niekoho čo to vidí inak a robi niečo čo si ja želám. Inak je to skvelý muž, milý, starostlivý, je pre mňa oporou, a nechcem aby to bol začiatok konca, ale neviem ako žiť s tým pocitom... Vďaka za prečítanie, každý názor a povzbudenie 🙂

nyusika
28. okt 2022

@doriiis to ty mas nazor, ako z minuleho storocia.
manzelstvo nie je vazenie,

lija22
28. okt 2022

nazor ti povedal. a teraz je na tebe aby si ho trosku opracovala ;) treba vyvratitnazor ze prstene s ockom sa zachytavaju ( zachytavaju, preto ho nosim len prilezitostne) alebo su aj inak vlozene diamanty. Sem tam mu treba poslat par linkov na prstene tvojho gusta. a tak si ho opracuj pomalicky

777januska777
28. okt 2022

@doriiis krásny príklad o manželstve a o jeho dôležitosti je v aktuálnej téme: práva homosexuálov. Pri tejto téme sa veľmi hovorí o tom aké je manželstvo a práva z neho dôležité, ale pri heterosexualnom partnerstve už manželstvo nie je dôležité a práva sú zastarané. Zaujímavé aký je to paradox.
Btw. Byt nezávislá a emancipovana môže byť žena tak sama bez partnera a to iste muz, lebo ak už tvoria spolu par, už to nie je nezávislé.

matullienka
28. okt 2022

@sspeed_cs keď si ťa chce vziať tak sa vezmite, dohodnite sa, ze prsteň pôjdete vybrať spolu aby si nebola sklamaná a on sa chudák necítil trápne ked uvidí, ze sa ti netrafil do vkusu. Za mňa ťa má uprimne rád keď si ťa chce vziať. Len nečakaj od neho nejaké veľké gestá a zásnuby, nad ktorými by hykala aj Plačkova. Kľudne sa dohodnite na svadbe aby vyhovovala vám obom aj keď to bude o kompromisov. Držím vám palce

dankanka
28. okt 2022

@sspeed_cs tak mu najdi vsetky pre co sa manzelstva tyka oproti zitiu spolu nadivoko..ak je velky praktik, pochopi to.. ja svadby nenavidim, slovo kanzelstvo vo mne vzbudzuje odpor ale pochopila som, ze to je pre spoluzitie omnoho vyhodnejsie.

dilino
28. okt 2022

Ja by som nechcela také manželstvo na silu. Píšeš TY chceš ON ešte nie a ani nevieš či chcieť bude možno TI to povedal len preto aby si dala pokoj. Deti nemáte tak asi to berie tak že nemá dôvod. Ja by som ešte počkala a keby že nechce svadbu za další rok tak radšej ked TI tak záleží na svadbe sa s ním rozíd.

vroni
28. okt 2022

Ja by som si s tvojim mužom náramne rozumela. Dodnes som nepochopila, na čo je dobrý snubny prsteň. Všade sa zachytí, zavadzia a je to len prázdny prísľub. Ja som snubak nechcela a nechcem dodnes (nie, nezávidím, šperky a aj prstene od muža dostávam) Podstatne je, že s tou svadbou s tebou súhlasí, nie nejaká raroha na ruke. A fakt, že to nie je žiaden strelený magor je podstatné dôležitejší ako jeho nadšenie ci nenadšenie zo svadby a obradu.

d_anica
28. okt 2022

@sspeed_cs môj muž to mal tak isto... keby som čakala kým ma požiada o ruku, tak sa nedočkám. Nakoniec sme sa vzali po 6 rokoch vzťahu a už sme mali skoro ročné dieťa, viac menej z praktických dôvodov. Zásnubný prsteň nemám dodnes, lebo vlastne žiadne zásnuby neboli a obrúčky samozrejme máme, ale nenosíme. Láska a spoločný život je o inom, nie o prsteňoch. Sme spolu vyše 16 rokov, z toho 10 manželia.

d_anica
28. okt 2022

@vroni Presne 😅

zmrzlinka2021
28. okt 2022

@doriiis

prosím, neber to v zlom, ale mne ty pripadas, že bud mas priatela, ktorý si ta nechce vziat a snazis sa vsemozne presvedcit sama seba, ze ani ty to nechces alebo zijes v zlom manzelstve, alebo neviem co...ale mat take nazory o zapadnej a vychodnej kulture... fuha..

Ja funguje s klientmi, s ludmi so zapadnej europy, vysokopostaveni a velmi vzdelani ludia na velmi dobrych poziciach. Fantasticke vystupovanie, moderne nazory, ludsky skveli... tam je vynimka vidiet chlapa bez obrucky. Tiez moji kolegovia a kolegyne - je to doslova vynimka, ak niekto zije v dlhodobom vztahu bez manzelstva.

zmrzlinka2021
28. okt 2022

@doriiis

A este k tej emancipacii, kedze ja som feministka.

Manzelstvo s tym nema ziadny suvis. Pretoze v zdravom vztahu sa partneri vzajomne podporuju a rastu, napreduju, doplnaju sa a vzajomne spolupracuju. Feminizmus nie je o "odluceni sa" od druheho a nonstop deklarovania nezavislosti a neviem coho... feminizmus, ten zdravy, ma byt o tom, ze sme ludia, a nase pohlavie nedefunuje nevhynutne to, co robime.

elis248
28. okt 2022

Mne osobne by bolo trápne nútiť chlapa do svadby. Môj muž doniesol papiere z matriky, že či to spolu vyplníme. Toľko o našich zásnubách. Aj mi na rovinu povedal, že teraz ti musím kúpiť prsteň, že? 😄 Povedala som mu, že je to zbytočnosť, kam by som to nosila? V tom čase sme mali spolu 6 mesačného synčeka a zúrila pandémia+opatrenia. O 4 mesiace sme sa zobrali, úplne malá skromná svadba. Obrad na úrade, obed doma. Myslím si, že veľa chlapov sa obáva samotnej organizácie svadby a cirkusu okolo toho. Ženám z toho väčšinou prepne, sú maximálne nadšené z každej maličkosti a chlapi proste toto nemusia. A to už nehovorím o tom, koľko to stojí.

nyusika
28. okt 2022

@zmrzlinka2021 perfektne napísané

januska12323
28. okt 2022

Keď s tým súhlasí tak sa dohodnite na termíne a hotovo. Všetko ostatné budeš vybavovať aj tak ty, jemu len predložíš čo si vybrala on povie čo si o tom myslí a je.

doriiis
28. okt 2022

@zmrzlinka2021 ...žiaľ,sklamem ťa.Ani jedno ani druhé.V živote som bola zasnúbená už 2 krat.Teraz mam partnera,ktorý ma o ruku požiadal presne pred 12 rokmi.Ale ja sa vydavat nechcem a on to rešpektuje a vie od zaciatku..Na otázku prečo ma teda požiadal o ruku odpovedal,že som jediná žena,ktorú si chce v živote zobrať.Aby som to mala na pamäti a svadba bude,ak budeme chcieť.Ked nie,nič sa nedeje.Takze nie som ani jeden prípad z vyššie tvojho spomenutého.Ja som akurát tak vieš čo? Brutálne nasratá,keď sa tu píšu komentáre typu,že keď si ťa nechce vziať,tak ťa neľúbi,neváži si ťa,zadné dvierka má a pod.Akoby iba manželstvo zaručoval o uctu,lásku a rešpekt.
Videla si včera tu diskusiu,o dáme,ktorá odmietla zasnúbenie? Videla si aké sprosté,drzé a nenávistné reči na ňu mali? Je to podľa teba normálne? Je žena naozaj nútená súhlasiť s manželstvom,aj keď ho nechce?Lebo podľa toho,čo som tam čítala ja mi to pripadá,že akonáhle ťa muž požiada o ruku tak je tvojou svatosvatou povinnosťou povedať áno.Ak tak neurobis,tak si ty ta blbá,čo od nej muž utečie.Je toto podľa teba ok voči žene?

doriiis
28. okt 2022

@777januska777 ...s tým rozdielom že zatiaľ čo heterosexuáli to právo manželstva majú a je iba na nich či ho využijú,homosexuálom je toto základné právo odopierane.A prečo vlastne? Lebo Slováci...

sense
28. okt 2022

@nyusika ale on jej povedal ze ak chce ze si ju vezme, len nezačal o tom výpravat romantické eseje ako si to autorka predstavovala

zmrzlinka2021
28. okt 2022

@doriiis
Rozumiem tvojmu uvazovaniu, aj chapem, ze sucasneho priatela si nechces viat za muza a je to uplne OK. Mas na to svoje dovody a je to len tvoja vec.

Treba si vsak uvedomit jednu vec - kazdy jeden prispevok tu, kazdej jednej zeny je zalozeny na jej prezivani a jej hodnotach a je vporiadku, ze ty to tak nevnimas a ty sa s tym nestotoznujes. A tiez je v poriadku, ak to niekto vnima odlisne ako ty - nechapem, preco ty mas s tym taky problem.

Ked niektorej zene vyhovuje zit ako priatelka, je to v poriadku. Mne by to tak nevyhovovalo, kedze v pozicii priatelka by som urcite "nehrala manzelku" a teda ziadne spolocne byvanie, ani sexualny zivot... Proste pre mna osobne su to dve odlisne role. Ale ty to tak vobec nemusis brat.

A uz vobec som nesla do manzelstva ako "zaruky", pretoze tu ti neda nikto a nič, ale aj kebyze sexualne zijem pred manzelstvo a byvam s priatelom, pre mna kao zenu by bolo ponizujuce tvarit sa ako "manzelka", pritom priatel by jasne mi povedal, ze manzelstvo so mno nie...
Uz vyjadrenim toho ze "jasneeee budme spolu ´, lubkajme sa, fungujme..." ALE "akt podpisu nejakych papier? co si zblazon? NEVER!"

Mam dobreho kamarata, co mal takto frajerku 9 rokov, potom sa rozisli, lebo on sa nechcel zenit, spoznal inu holku a o dva roky uz boli manzelia. Minule som sa ho pytala, preco do toho siel (uz su manzelmi 4 roky, cakaju prve babo) a povedal mi na to - proste tu som nemal akukolvek pochybnost. Niezeby tu prvu frajerku nelubil, ale nie natolko, aby sa vzdal svojej slobody....

doriiis
28. okt 2022

@zmrzlinka2021 ...áno presne tak.Obidva prípady sú ok.Ale tak mi vysvetli,prečo vydáte paničky majú stále sklony zhadzovať ženy,ktoré vydáte nechcú byť? Prečo sme my menej ako vy?

777januska777
28. okt 2022

@doriiis no vidíš a hovorí niekto homosexuálom, ze je to zastaralé a ze su zaostali, keď sa chcú brat? Nie nehorí, ale heterosexualnom to aj ty sama hovoríš.

doriiis
28. okt 2022

@doriiis ...ja mám problém s jedinou vecou.A to s agresivitou a tónom akým sa vydáte ženy bavia so ženami,ktoré sa vydavat nechcú.Tvarite a rozprávate o sebe nadradene.

zmrzlinka2021
28. okt 2022

@doriiis Preco si myslis, ze ste zhadzovane?
Realne rozhodnutie ist do manzelstva je dost brutal rozhodnutie, velmi vazny krok, preto je bezne, ze zena vo veku 30 rokov ked povie, ze mala za sebou 4 vazne vztahy, tak nikto sa nad tym nepozastavuje. Ale ak povie 30 rocna, ze bola 4krat rozvedena.... tak uz to nie je take popularne.
Proste ten "krok do manzelstva" nie je taky bezny ako volakedy (lebo spolocnost, lebo aby mi niekto varil, lebo sa to ocakava), ludia uz si stokrat premyslia, ci s dotycnym ano / nie, preto v spolocnosti rezim "priatelky" je sice vazny vztah, ale este tam chyba to vazne rozhodnutie...
Realne keby to nebol vazny zivotny krok, kde dnes fakt ludia zvazuju, tak tuto debatu nevedieme... chlap by priatelke povedal "jasne zlatko, ked sa chces vydat, nie je poroblem...dajme datum"... ale takto to nefunguje.

777januska777
28. okt 2022

@doriiis no neviem kde je tu agresivita, tu v tejto téme to nevidím a väčšinou su tu vždy len temy o tom, ako sa žena vydať chce a chlap nie. Zatiaľ som videla agresivitu len u teba, keďže ženy sú podľa teba zaostali, lebo sa chcú vydať.

doriiis
28. okt 2022

@777januska777 ...pleties tu dve veci dokopy.Si myslíš,že keby povolili manželstvá homosexuálov,tak sa 100% homosexuálnych párov pohrnie do manželstva?To,že je menšine upreté jedno zo základných práv ( podľa ústavy tuším manželstvo je) je fakt.A faktom je aj to,že na Slovensku je 50% rozvodovost.A ja nikomu zato nenadávam.Mne je to jedno.

doriiis
28. okt 2022

@zmrzlinka2021
@777januska777 ...vy nečítate diskusie?

mandzula
28. okt 2022

@autor suhlasil, ze si ta vezme, zrejme sa nesnazi zo vztahu vycuvat, len su mu mozno proti srsti tanecky okolo pripravy svadby. Navrhni mu svadbu o dvoch svedkoch, zariad, co treba. Mimochodom, ja som si obrucku kupila sama, muz ma vytetovanu, to su pre nas tie najmenej podstatne veci.

777januska777
28. okt 2022

@doriiis no ale ja vravím ako sa o danom práve vyjadrujes aj ty, pre homosexuálov je dôležité a potrebné a pre heterosexualov je zastaralé a zbytočne. Hlavne aké máš právo hodnotiť nastavenie iného človeka? Nepoviem, zeby si povedala, pre teba to nie je, ale tvrdiť, že každý kto to chce je zastarali?

doriiis
28. okt 2022

@777januska777 ...kde som povedala,že manželstvo je zbytočne? Pre mňa áno,ale chápem,že pre mnohé ženy je to pocit úspechu a záruka spokojnosti na celý zivot

marca12
28. okt 2022

@sspeed_cs Nezatracovala by som vas vztah. Nebrani sa svadbe,vezme si ta,ale keby bolo po jeho,tak na svadbu kasle. Ine by bolo,keby isiel proti tebe a nechcel sa zenit a nechcel by zmenit nazor a nezobral by si ta. On na svadbu pristupy,ale nie je to jeho priorita. Tak by som nerobila dramu a ukazala mu,aky zasnubny orsten si predstavujem a obrucky uz aj sama mozes vybrat. Je vela chlapov,ktorych zeny museli postrcit,inak by sa dodnes nevydali. Nebud hrda a konaj,ked chces svadbu a zalezi ti na tom.

doriiis
28. okt 2022

@777januska777 ...a nie je to dôležité iba pre homosexuálov.Mat rovnaké práva je dôležité pre všetkých.To len slovenský hetero národ a hetero politici majú pocit,že sú nadludia