Vianoce 2 ročného dieťaťa - zážitky, odporúčania

iwesska
21. sep 2012

Mile mamicky, zakladam tuto diskusiu, kedze kazdym dnom sme blizsie k najkrajsim sviatkom v roku - Vianociam. Nase sidlo bude mat necele dva rocky a zaujima ma na co vsetko sa mam pripravit 🙂 Minuly rok mal 9 mesiacov, este len stvornozkoval, zacinal sa stavat, takze vyzdoba ci uz na stole alebo co sa stromceka tyka bola relativne v bezpeci. Stromcek sme mali v obyvacke pri dverach a nejako velmi ho nezaujimal, obavam sa ze tento rok to bude ale trochu inak. Tie krasne sklenene gule, co som minuly rok kupila by som asi mala nechat odpocivat v skrini, ze? 😀 Z tohto pohladu sa mi ale kazda ozdoba zda ako nebezpecna, predsa len, nie su vyrobene na hranie. Ako ste to riesili, ked ste mali velke zive stromceky? Cim ste zdobili, aby vydrzali aspon par dni v plnej vybave? 🙂 A ako ste to riesili s pecenim? Piekli ste s detickami, ci tajne po nociach? 😀 Budem rada ak sa podelite o vase zazitky, ci uz vtipne, alebo menej a sprijemnime si tak cas ktory nam do tychto sviatkou ostava 😉 Tesim sa!

157misicka
21. sep 2012

jeej super tema..moj tiez bude mat skoro 2 rocky tak som na to velmi zvedava, minuly ro sice uz chodil ale predsa len to bolo babenko a velmi nevymslal, stromcek aj gule zostali neposkodene 😀 no ktovie co tento rok?maly je ozaj velke sidielko.

lienockaa
21. sep 2012

ozdoby samozrejme nie sklenene, strom velky zivy, postaveny tak, aby sa nedal cely obiehat dookola, ale max polovica, pevny tazky stojan, ihlicie kazdy den zametat, ako zacne opadavat, tak aj viackrat, to je co sa tyka stromceka vsetko, vzdycky prezili vsetci a vsetko bez ujmy..co sa tyka pecenia, tak ja nemozem byt dobry priklad, lebo ja odkedy mam deti nepeciem-vzdy boli vo veku, ze som popri nich nestihala, po nociach sa radsej vyspim a pecenie si zaplatim u niekoho, co mi napecie, alebo mam od mamy..tento rok by to konecne aj s pecenim mohlo vyjst, uz su v dobrom veku, ze by sa asi z toho aj tesili, takze uvidime.. 😉

lienockaa
21. sep 2012

este som zabudla, najmladsia bude mat tiez dva..myslim, ze uz by ju nejake to vykrajovanie mohlo bavit.. 😉

elienka
21. sep 2012

aj my budeme presne toto riešiť, jedni kamoši mali stromček v ohrádke pre dieťa, druhí zasa len slamené ozdoby, my budeme piecť spolu, ale ja zasa nejako nevpekám.

bubelko
21. sep 2012

@iwesska mali sme slamene, drevene a latkove ozdoby a k tomu svetielkovu retaz. ak by sa stromcek prevrhol, tak sa nic neposkodi, akurat by sme utierali vodu. maly mal na minuly rok 2 roky, vyzdoba v bezpeci nebola - my sme zdobili, on odzdoboval. ale kedze bol pomalsi ako my, tak to celkom slo.
co sa pecenie tyka -krehkejsie veci som piekla po veceroch, nieco som piekla so starsim synom, mladsieho to nejako nebavilo. ale ked pred 3 rokmi piekol muz so starsim (mal 2,5 roka), tak to bol mensi horor - muz vykrajoval, starsi jazdil traktorom po kolacikoch. pre mna ako divaka to bola obrovska sranda - muz z toho taku srandu nemal 😀 😀 😀

ichbinich
21. sep 2012

Moj mal minule Vianoce 2 roky a mesiac.
Stromcek sme mali zivy, ale v kvetinaci, takze bol velmi tazky. Fukane sklenene gule som davala iba mimo jeho dosahu hore. 24.12. doobedu sme boli v Baumaxxe a tam vypredaj na vianocne ozdoby, vsetko minus 50%, tak som nakupila nerozbitne ozdoby. Maxi rolnicky vo viacerych farbach a podobne, to sa mu pacilo najviac 😉 Tohto roku mozno zase nieco najdem a dokupim, ale v principe mam dost. Mavame aj nejake sladkosti, minuly rok tie cokoladove mini dazdniky, tie boli pestre, pasovali k ostatnym. Sviecky mame naozajstne, zapalime ich samozrejme iba pod dozorom. Najviac ho bavili prskavky, to syn sedel manzelovi na kolenach a ja som zapalovala prskavky, strasne sa na tom rehotal. Potom sme boli zobrat prskavky u svokrovcov, lebo obchody boli zatvorene 😀 Stromcek bol asi 160cm velky.
U svokrovcov, kde sme slavili spolu 7 dospelych a 3 male deti, je tiez zivy stromcek so sklenenymi gulami a pravymi svieckami. Oni ho ale dali na zaskleneny balkon, teda sme mohli zatvorit dvere a stromcek bol v bezpeci. My sme ho videli, ale deti sa k nemu nedostali. Takze sme mohli v klude jest 😉

Ale na podiv respektoval, ze stromcek nie je na hranie, resp. ze si moze tuknut jednym prstom do tych rolniciek, co su dole, kde na ne dociahne, ale ostatne ozdoby su no-go. Potom sa naucil, ze tie mini dazdniky su cokoladove, tak ich bral este aj pred ranajkami, ze to chce jest 😀 Tak sme museli jednat, ze pred ranajkami urcite nie 😉

Co sa tyka pecenia: to ho minuly rok relativne rychlo preslo, ale tohto roku to pojde hadam lepsie Cesto si pripravim popredu a zavolam ho iba na vykrajovanie. Mam aj traktor, liatadlo, auto, nakladak,... 😉 Tak dufam, ze vydrzi viac ako jeden plech a ja nebudem musiet nad tym stat do polnoci 😉 Inak, nevedel sa dojest pernikov a vanilkovych rozkov. Tie rozne vykrajovacky ale pouzijem na vanilkove linecke cesto, to som uz robila a je fajn, netreba tie keksy ani spajat lekvarom, ani davat polevu. Daju sa jest take, ake su. 😝

Uvidime, ako dopadneme, lebo by sme mali byt na Vianoce u mojej mamy na Slovensku, ci budem trepat tie rolnicky, alebo ci preziju sklenene gule 😉

ichbinich
21. sep 2012

Stromcek v ohradke pre deti mali svagrina a svagor, co maju dvojicky. Tam bol v relativnom bezpeci 😀

januska191
21. sep 2012

my sme mali doteraz kazdy rok stromcek normalne v izbe, syn sa ho nechytal, pekne posluchal, ale som zvedava na tu moju nezbednicu 🙂
inac uz sa normalne tesim, ma to uz nejak chytilo /trosku skoro/, u nas bude najvacsi problem asi s darcekami, deti by kazdy den chceli nieco ine, tak naozaj neviem...

hradnapani
21. sep 2012

@elienka jaaj, dakujem za ten tip s ohradkou 😉 Mna uz oblieval pot, ze ako dopadne stromcek. Jasne, najprv dame bez ohradky pokusne a ked ho bude chciet stiahnut, tak zaohradkujeme. Super 😀

Inak, toto je pekna tema 🙂

m.i.r.i
21. sep 2012

nas mal minule Vianoce 1r a 10 mesiacov. Stromcek sme sice maly umely, ale velky..tiez tak, ze som ho postavila do roha, aby vytrcal len z jednej strany..ozdoby mam umele vsetko..nakupila som v Tescu jednu velku sadu, k tomu retaz a ziarovky..ale vsetko je teda nerozbitne..tiez sme mali ihlicie extra vo vazach a vsetko bolo na dosah malemu..ihlicie bolo ozdobene slamenymi ozdobami..nas nic nejako nestahoval..chodil sa pytat sice co to na stromceku je a aj si chytil nejaku gulu, dala som mu ju pekne dole a skusil , ale nestahoval to sam vobec..ja som sa vobec neobavala...
co sa tyka pecenia, tak ja som piekla po veceroch, nemozem povedat nociach, lebo nas ide spat o 20:00 a vtedy som zacinala..kazdy vecer nieco, tak do 23:00 najviac..ale s malym som piekla medovnicky, to som ale bola pripravena aj na to, ze to nebude pecenie ale skor zabava pre neho..tak sme vykrajovali spolu, vyrobili z cesta auticko a kadeco..to ho bavilo..jasne, ze bol vsade neporiadok..

Podla mna zalezi od toho ake mas dietko..nas maly nebol nikdy typ co by mi otvaral sufliky, vyberal hrnce v kuchyni, liezol ku kvetom atd..ja som vzdy vsetko mala normalne porozkladane, ale zas nie vazu s kvetmi na stole na obruse, alebo kavu polozenu len tak na stole..to zas by dobre nedopadlo, lebo rad hadzal do poharov s akoukolvek tekutinou auticka alebo co nasiel po ruke a mohol by to nechtiac stiahnut..ale stromcek, ihlicie, ci kvety, ine Vianocne ozdoby..to sa nikdy nepokusal stahovat a aj teraz mi do nicoho nelozi..ja som vsade na sufliky davala istice ale nikdy ho ani nenapadlo suflik otvorit..ale deti su rozne, tak si myslim, ze ty musis vediet akeho sintera doma mas, to sa ti ukazuje uz teraz....kamaratke maly 2 rocny stiahol na seba cely stromcek uz den pred Vianocami...ostali cele sviatky pri par konarikoch z ihlicia 😒 😉 😉 ale ten liezol vzdy do vsetkeho, tak sa ani necudujem..pre take sidielka treba asi ohradku okolo stromceka, alebo ako sestra spravila - dala stromcek vysoko na vysoky stol, tak, ze jej mala nemohla dociahnut ani vyliezt🙂

andulka82
21. sep 2012

ahoj, náš malý mal minulý rok 2 roky a dva mesiace, mali sme živý stromček veľmi sa mu tešil mali sme na stromčeku aj sklenené gule, no jasné tak aby na to nedočiahol, ináč sme mali aj stromček na stole aby bol vyššie a moc nešmátral strom, ale bol veľmi zlatý vedel, že na to má dávať pozor, tak len občas dole čo boli perníčky, čo sme mimochodom piekli spolu to bola zábava, tak s tým sa hral a šťuchal do toho 🙂 Jeeeej to bolo už dávno, dobre na to spomínať a už sa to blíži, teraz má už tri a chodí mi do škôlky ako to uletelo 🙂

keiko33
21. sep 2012

My mame stromcek mensi 120centimetrovy umely a mame ho ulozeny na doske asi1,5 metra od zeme a tu dosu upevnujeme z jednej strany o radiator a z druhej strany o obyvackovu stenu. Radsej mensi stromcek ale cely. 😀 Mam uz vacsie deti takze minule vianoce si ho ani nevsimali ani nikde na navsteve, ale tento rok bude mat najmensia 11 mesiacov takze vacsi sa nechystame kupyt. 🙂 A dnes je velk vyber nerozbytnych guli, takze s tym problem nieje, len ho treba poriadne priviazat, najlepsie k radiatoru, alebo o klucku okna. Nasi to robia doteraz, kedze velky stromcek byva tazsi a labilnejsi, uz sa im stalo ze im stromcek vyvratila aj macka 😀 , takze istota je istota. 🙂 A co sa tyka kolacov, minuly rok som prvykrat vypekala, kedze deti boli v skolke a ja som bola tehotna, takze cas som mala, no tento rok pochybujem ze sa k tomu dostanem, asi sa vratim znovu ku kupovaniu. Ale ak chces domace kolace, skus si vopred urobit medovniky, to urcite zvladnes aj s malym a podla toho uvidis ci sa s nim pustis aj do dalsieho pecenia s nim, alebo si popecies po veceroch.Popripade si na pecenie zozenies pestunku. Moje deti velmi bavilo vykrajovat medovnicky, obetovala som trochu cesta, ale aspon sa zabavili. 🙂 Uvidis, mozno stresujes zbitocne, ale oci pri malych detoch treba mat vsade. 😀

popelka5000
21. sep 2012

Hihi toto mi pripomenulo ze nas mal min.vianoce 1aj 3mes.mali sm zivy stromcek vv stojane na stole,boli o stolik oprete boby,on sa postavil zamotal sa do bobov tie zachytili asi 2metrovy strom a vsetko letelo,jak spinave handry na zem 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

iwesska
autor
21. sep 2012

@m.i.r.i Jaj, pri tom tvojom opise kamaratkinho syna sme sa nejako nasli 😀 Vsak toto - ze ine je mat pokojne dieta, co sa prehra aj bez bordelu okolo, ale keby si dnes videla ako som za jeho asistencie piekla cez den kolac, tak sa chytas za hlavu 🙂 Vyzeralo to asi tak, ze ja som si robila svoje a on sa medzitym nural v suflikoch. Zial, v kuchyni ich je dost a z praktickeho hladiska ich nemozem vsetky zabezpecit. Tak sa najprv pustil do suflika, kde mam veci na pecenie - teda xy sackov s pudingom, cukrami, praskom do peciva, cokoladou atd, atd...samozrejme sa aj ponukol tou cokoladou bez akychkolvek zabran, no co bude 😀 Ked som si to konecne odpratala spod noh, tak otvoril dalsiu skrinku odkial mi povyberal folie na potraviny, alobal, sacky v rolke boli rozmotane od kuchyne, cez dve izby 🙂 Tak som tam pomedzi to skakala ako stepna koza, aby som sa nerozplestila 😀 Ked dokonal svoje dielo, vybehol na balkon, zacal natahovat sklene flase, ktore mame do obchodu pripravene na vratenie a nez som si to stihla vsimnut, uz som pocula len rachot a zbierala sklo. Nastastie sa nedorezal 😒 Tak som zavrela balkon a potila sa v saune. A takmer by som zabudla na kosicek so stipcami, ktore stihol zobrat s balkona a vysypat mi ich popod nohy, keby mi bolo nahodou malo 😀 Takze ked som dopiekla, nakrmila a zaspal, mala som o zabavu postarane. Takze si asi vies predstavit, preco mam respekt pred Vianocami a stromcekom. Neviem ci u nas vobec preziju aj tie umele ozdoby 😀 Asi tiez skoncime pri haluzkach 🙂 Horsie je, ze ja si rada robim vyzdobu aj na stole, ale odkedy vie chodit, tak mam v obyvacke holy stol ☹ Ani len maly obrusok tam nesmie byt, vsetko strhne. Takze ten adventny veniec si akurat tak na dvere mozem zavesit, tam nedociahne 🙂 A take, ze kolaciky na stole - no koniec, to by tlacil do hlavy kym by nezostal posledny a to pritom sladkosti bezne nejedava - to len z principu ze je nieco na stole a treba to skonzumovat. Jaaj, bude to prca, uz to vidim 😀

iwesska
autor
21. sep 2012

@popelka5000 😀 Ale vtedy ste sa asi tak nesmiali, ci?

@keiko33 - Vsak toto, ze uchytit strom - ale ze kde ked ho mame pri stene medzi skrinou a dverami? A nemame ho kde inde dat, aj keby sme velmi chceli a jedno ci by bol zivy, umely, alebo maly na stol. A to co tu baby spominali ohradku - to u nas nie je riesenie, on ju prelezie behom sekundy - este si ublizi, ked sa tam bude trepat...

nanulik
21. sep 2012

ahoj tak toto bude aktuálne aj pre nás, malý bude mať na vianoce 2 r. aj 3mesiace. Minulý rok už riadne behal na vianoce tak okolo stromčeka skákal ako taký splašený zajko, a najviac sa mu páčili svetielka, to výskal, ale našťastie nechytal nič. tento rok mám v pláne (ak povinnosti dovolia) upiecť medovníčky na ozdobu, už mám aj nejaké mašle kúpené, takže by som chcela jednoduchu nerozbitnu výzdobu, no ale tie svetielka budu. takže uvidíme, ako celé vianoce dopadnu 😀
no a pečenie. určite znížim na minimum, lebo aj mama pečie tak ja len tak minimálne kvôli atmosfére, a možno zapojím aj drobca do pečenia

popelka5000
21. sep 2012

@iwesska boze ani nehovor 😀

michele11
21. sep 2012

@iwesska To ako keby si o mojej malej hovorila 😀 . Tiez to u nas vyzera ako na bojisku, ked ju necham par minut samu, aby som nieco spravila. Na Vianoce mala 22 mesiacov, stromcek sme mali za takou drevenou zabranou, mm to vyrobil, omotala som ju organzou a na vrch som natiahla svetielka, nakoniec to nevyzeralo az tak hrozne. Nemali sme vyzdobu ani na stole, na ziadnych komodach, nikde, len na stenach, ziadne kolace na stole, ako pises, to vsetko by pojedla... Napiect by sa aj dalo, ale vrchna velitelka bola proti, ju to vtedy vobec nebavilo, akurat tak kradnut cesto 😀 .Ale nakoniec su z toho take krasne spomienky, ze mi je luto, ze uz sa to nevrati... My sme mali skor problem na Silvestra, najprv nechcela spat, potom tesne pred polnocou zalomila a zobudil ju ohnostroj, ktoreho sa strasne bala a tak sme do noveho roka vkrocili s placom...

iwesska
autor
21. sep 2012

@michele11 No, takyto nejaky priebeh vidim aj u nas. Aj ked, tazko sa budem zmierovat s tym, ze nebude vyzdoba, lebo to si vzdy tak najviac za ten rok vychutnavam, vsade nejake somarinky mam povesane, vyzdobeny cely byt. Ale uz teraz staci ze otvorim suflik z vian. ozdobami, schmatne mi hned take trblietkove hviezdicky a cely sa z toho ligoce 😀 Sladkosti radsej vesat nebudem, lebo to by nemalo dlhu trvanlivost 🙂 Ale s pecenim on urcite pomahat bude. Co ti poviem...minule som robila muzovi tortu a mala som ju polozenu na doske na stolicke aby sa mi lepsie zdobilo. Ta opica prisla a zacala mi kradnut potahovku a jest ju 🙂 Potom mi capol do tej torty, a kedze vrch bol z cokolady, tak si vies predstavit ako to vyzeralo...a to nehovorim o tom, ze som po chvili nahodou objavila hnede capky na stene. Odkial sa tam asi vzali? 😅 Dnes, aby som to vobec dokoncila som mu dala plech do neho nasypala trochu muky a si tam cmaral prstom...az kym si to cele neprevratil na hlavu 😀 Ani nemusim opisovat ako vyzeral 😀 Takze na vykrajovanie a pecenie drobneho peciva sa tesim 😉

keiko33
21. sep 2012

@iwesska Tak potom uz len zavesit na strop, ako dakedy 😀 Ale nie, hadam do vianoc na nieco prides, alebo mozno za tie tri mesiace dostane rozum. Drzim palce

iwesska
autor
21. sep 2012

@keiko33 Joooj, kiez by si s tym rozumom pravdu mala 😀 Zase ale niekedy si myslim, ze ho ma az moc 😀 😀

michele11
21. sep 2012

@iwesska Tak vy ste este vyssia liga, u nas sa na tortu nesmie capkat, to sme si vysvetlili, ale kradnut krem z misky, to hej, vyslahala som si a taky fajny sa mi podaril, nechala som ho na chvilu na dreze otepliet a ked som prisla, uz bolo skoro po nom a mala len zabila, ze "mnam, este mi das"? Vyzdoba chybala aj mne, my sme doma vzdy zdobili vsetko, od obrusov, obrazkov az po obaly na kvetinace a teraz nic, ked nechcem, aby to poslo, ale vsetko to stoji za tie male krasne rozziarene ocka.

keiko33
21. sep 2012

@iwesska co vies, mozno ta prekvapi. Ja som zistila ze pokial je dieta schopne pochopit co od neho chces, tak ked mu nieco nezakazujes tak to ho prave nezaujima. Zakazane ovocie najlepsie chuti. Ja som si uz aj zacala zvykat, ze mam po zemi kvietky, po polickach veci a teraz ma mala 8 mesiacov a uz zacina ten kolotoc odznovu. Vsade sa rozlieza, neviem kde tie moje velke kvietky a palmu schovam pred nou, ked sa na skrinu nezmestia. Tiez by sa mi zisla nejaka ohradka. 😀

iwesska
autor
21. sep 2012

@michele11 Vsak ved presne, pekne si to napisala. Clovek to aj tak robi hlavne kvoli detom. My uz to berieme tak rutinne, ale najviac sa tesim na to, ze tento rok to bude uz vnimat viac. On je taky tesivy typ, jemu ziaria oci skoro stale 🙂 A ked dostane este od kazdeho darceky, tak mu asi vypadnu 😀

evabb35
21. sep 2012

ozdoby - drevené a také tie nerozbitné z plastu. Samozrejme výzdoba sa zo dňa na deň menila, lebo dieťa neustále niečo zvešovalo a rozvlačovalo to po byte. Samozrejme vianočná kolekcia na stromčeku nebola, ani salónky, lebo čokolád malo aj tak dosť každý deň. Nepiekla som s dieťaťom, ani po nociach /potrebovala som sa vyspať/.. Celkovo sme boli v tom čase čo najviac vonku,aby sa dieťa čo najviac vybehalo na čerstvom vzduchu a užívali sme si stavanie snehuliakov, sánkovanie, chytanie snehových vločiek.. čo je v tomto veku úplne rozprávkové.....takže na nejaké pečenie počas dňa vôbec nezostal čas. Navyše sme cestovali na hory /za slnkom/, takže sme sa celkovo doma zdržovali máličko...pokiaľ sme boli v meste tak sme chodili na vianočné trhy, kde sa spievali koledy a bolo množstvo farebných svetielok...

michele11
21. sep 2012

@iwesska U nas tiez darceky velmi frcali, najlepsie bolo, ked na druhy den prisli svagrovci zase a mala sa hned stavala ku nim, ze kde su darceky, trvalo to, kym sme jej vysvetlili, ze to nebude kazdy den. A najlepsi dar bola rolka princeznovskeho baliaceho papiera, na tu si sadla a kym ju neroztrhala na kusky, nepohla sa odtial 😀

iwesska
autor
21. sep 2012

@evabb35 Pekne stravene sviatky, aj ja tak nejak planujem, ukazat mu vsetky krasy zimy. A to pecenie, to zas ja som na to uchyl, pre mna je to relax, takze cas si musim najst 🙂

iwesska
autor
21. sep 2012

@michele11 😀 No a to je presne priklad toho, ze deti sa najviac tesia z jednoduchych malickosti, aj ked mi sa snazime im zniest hory doly.

evabb35
21. sep 2012

@iwesska nebudeš mi veriť, ale pokiaľ som nemala dieťa tak som vypekala pre celú rodinu od Mikuláša po Silvestra a roznášala torty, koláče v krabiciach po rodine...to o takomto čase som si už plánovala čo budem na Vianoce piecť. Tiež je pre mňa pečenie úžasný relax. Len keby bolo toho času viac.

iwesska
autor
21. sep 2012

@evabb35 Tak ja som v tomto taka strelena, ja aj teraz vypekam, ked je kde aka oslava, alebo len tak pre nas, pre spokojne bruska 🙂 Mna to potom tesi, ked to chuti. Pre mna je to balzam na dusu, ktory v tychto krusnych dnoch s malym potrebujem, lebo z tych prikazov, zakazov mi uz dost prepina 🙂