Vzájomné uznávanie krstu katolíckeho a evanjelického

zuuzika
18. jún 2013

Ahojte,bola by som rada keby mi niekto vedel poradit,ci ked dam maleho pokrstit v evanjelickom kostole a trebars sa neskor rozhodne pre katolicku vieru ci mu uznaju krst? Ja som katolik,cela moja rodina su silni katolici, mm evanjelik a mame dvoch synov,jeden bude asi pokrsteny v evanj,ten starsi a a mladsi v katolickom...Mate niekto skusenost? Dakujem za odpovede

mimka11111
18. jún 2013

@zuuzika prečo si "všetci" katolíci myslia, že evanjelická cirkev je niečo menej?

molka
18. jún 2013

@zuuzika osobnú skúsenosť síce nemám, ale krst je ten istý, takže by mal byť platný pre obe Cirkvi.

cicimotinka
18. jún 2013

kým evanjelici katolíkov "uznávajú" tak katolíci evanjelikov "neuznávajú"... myslím, že krst v evanjelickom kostole bude neskôr pre katolíkov problém... ja som za to, že aj deti by mali byť vychovávané rovnako... u nás sa tradovalo, že dievky po mame a chlapci po otcovi a potom vo vyššom veku bol problém vysvetliť, prečo jeden môže tak a druhý musí tak a podobne... neviem... asi by som nedelila... 😉

molka
18. jún 2013

@zuuzika hneď prvý odkaz v googli ti dá odpoveď, že je krst platný pre obe Cirkvi:
http://www.kbs.sk/obsah/sekcia/h/dokumenty-a-vy...
"Sme presvedčení, že súhlas v uvedených otázkach je dostatočným základom pre vzájomné uznanie krstu. Z tohto vzájomného uznania krstu vyplýva, že sa vzájomne uznávame ako kresťania, bratia a sestry v Kristovi. Krst nás začleňuje do jedného Kristovho tela, do spoločenstva, ktoré, hoci nie je úplné, je predsa skutočné."

terezka1947
18. jún 2013

@zuuzika katolici a evanjelici si krsty vzajomne uznavaju....nejaka vzajomna dohoda bola asi v roku 2001...

zuuzika
autor
18. jún 2013

@mimka11111 ja si vobec nemyslim ze evanjelicka Cirkev je menej,nedovolim si to tvrdit o ziadnej viere,je to kazdeho osobna vec,ale ja som bola vychovavana v katolickej,som s tym stotoznena a ocenila by som keby aj moje deti boli aspon pokrstene,potom nech uz sa rozhodnu ako chcu. A preto sa pytam na uznavanie krstu...

zuuzika
autor
18. jún 2013

@terezka1947 Ahoj o tej dohode viem,len sesternica sa pytala na to katolickeho farara,bolo to v roku 2011,a on povedal ze katolici neuznavaju evanj.krst...

vroni
18. jún 2013

@zuuzika, krst si navzajom uznavaju, len su farari (na oboch stranach barikady), co su papezskejsi nez papez a vyhlasia, ze ON (osobne) neuzna a hotovo.

zuuzika
autor
18. jún 2013

@vroni Dakujem,k tomuto som sa chcela dopracovat,cize len treba hladat farara...

terezka1947
18. jún 2013

@zuuzika hm 😠 tak to je nejaky divny farar....ked raz nieco plati,on nema co riesit....
ja sa necudujem,ze nas katolikov potom maju za minimalne divnych 😠 vzdy sa najde niekto,kt .robi zlu krv a potom nas podla toho jedneho beru vsetci 😠

zuzulab
18. jún 2013

pockaj kym vyrastu aspon na 15 rokov a vyberu si sami :D

brumka
18. jún 2013

a xo takto rozhodnutie o krste nechat na deti v neskorsom veku ked sami budu chciet?

zuzkanik
18. jún 2013

Ja som katolíčka, naše deti krstené v katolíckom kostole, ale osobne si myslím, že katolícki zástupcovia cirkvi robia zo všetkého strašnú vedu (česť výnimkám). Kamarátke napríklad nechceli zobrať dieťa na prvé sväté prijímanie, lebo s druhom nie sú zosobášení. Je to normálne? Podľa mňa určite nie. Alebo pri katolíckom krste nemôžu byť krstnými rodičmi evanjelickí veriaci. Katolíci aj evanjelici predsa majú rovnakého Boha, tak načo robiť rozdiely?

marylis
18. jún 2013

a co takto ho nedat pokrstit a pockat, nech sa rozhodne sam...

kandrea
18. jún 2013

@zuuzika...krst uznávajú...ja som evanjelička a brala som si katolika v kat.kostole...na začiatku robili problém lebo vraj niekedy sa evanjelici krstili len pokropením a katolíci vraj uznávajú krst jedine poliatim...a tak že musím napísať nejaké čestné prehlásenie že som bola poliata a nie pokropená...no nakoniec ani to netrebalo ja som sa na to vykašľala a normálne nás zosobášili a už to ani nepýtali....no asi nevedeli akú blbosť si vymyslieť aby mohli robiť stresy a problémy...ale nakoniec katolícky farár povedal že teraz už robia krst rovnako aj evanjelici aj katolíci takže ho obe strany akceptujú...

zuuzika
autor
18. jún 2013

@kandrea to som chcela vediet ci to niekto pocul aj priamo z ust farara,ze sa vzajomne uznavaju...

terezka1947
18. jún 2013

@zuzkanik no to je jednoduche...pri krste sa maju krstni zaviazat,ze budu rodicom pomahat vychovavat v katolickej viere...no a evanjelici to nemozu,kedze je tam trosku rozdiel vo vierovyznani ....neznamena,ze su horsi...alebo nebodaj menejcenni

zuuzika
autor
18. jún 2013

@terezka1947 Mojmu synovi budu krstni moje sesternica s mm,on je evanjelik,bude iba ako svedok,ale samozrejme ze ho budeme brat ako rovnocenneho krstneho.

terezka1947
18. jún 2013

@zuuzika no,ved ano...aj evanjelik moze byt na krste...bude zapisany ako svedok krstu...a sesterka,kedze je katolicka bude akoze krstny rodic=aj tak ich budete brat ako krstnych...takze ok

lublub
18. jún 2013

krsty su vzajomne uznavane.
@terazka1947
@zuzkanik
to plati pri kat.krste, ze musia byt obaja kat. , pri ev.krste je sice tiez podmienka, ale len jeden z krstnych musi byt ev. aj so sviatostami.. ja mam tak krstenu dceru v ev.kostole - krstny ev., krstna kat.
problem bol opacne, svagrina krstila dceru a chcela za krstnych mna a manzela.. ale nemohli sme byt, lebo ja som evanjelicka.. a dokonca ani manzel nemohol byt, hoci je katolik.. ale nemohol byt pretoze si zobral evanjelicku v evanjelickom kostole.. (pritom ako slobodny bol krstnym pri starsom dietati, tak ma aj taku otazku pomimo, ci teraz uz nie je krstny 🙂
vsetko je to take komplikovane, pritom niekedy uplne jednoduche, a zdravy rozum by to riesil inak.. jasne, nejake pravidla musia byt, ale niekedy su to nie pravidla, ale az extremy..

kandrea
18. jún 2013

...ale tiež si myslím, že záleží veľa aj od farára...niektorí chcú byť dôležitý a robia problémy tam kde nie sú...no ja som si pred svadbou dosť užila...raz bol taký problém raz taký...
...a zase od iných som počula že farár zosobášil aj tehotné aj bez krstu či birmovky a dokonca aj bez náuk...takže treba sa pýtať priamo vo vašom kostole ak sú nejaké pochybnosti....

kandrea
18. jún 2013

@lublub ja som krstná teda svedok v katolíckom kostole (som evanjelička) a manžel katolik je krstný takže nemusia byť obaja katolíci v katolíckom kostole....

terezka1947
18. jún 2013

@lublub
@kandrea jaaaj,ved to je problem,jasne,ze musia byt nejake pravidla..ako v kazdej "institucii",ale naozaj niekedy byrokracia prevlada nad ludskostou...alebo potom nech pravidla latia pre vsetkych rovnake,lebo vznikaju nedorozumenia

zuzanat
18. jún 2013

@zuuzika Ak mozem, chcela by som sa opytat, preco bude jedno dieta pokrstene v katolickom a druhe v evanjelickom kostole? Pride mi divne, to takto rozdelovat... Chodite do evanjelickeho ci katolickeho kostola? Mame kamaratov, on katolik, ona evanjelicka, chceli tiez takto deti "rozdelit" ale nakoniec maju vsetky tri pokrstene v katolickom. Pretoze on s detmi do kostola chodi, ona nie...

zuuzika
autor
18. jún 2013

@zuzanat Ved to,ze obaja chodime do kostola,kazdy zvlast,deti idu obcas s jednym obcas s druhym,urcite im-rozumej tomu starsiemu,ten ma 3,5roka-nezakazujeme ist ked chce ist s jednym alebo druhym. Zatial to neriesi preco ideme kazdy inam. Nevieme sa dohodnut,dohoda bola prve dieta evanjelik,druhe si mm myslel ze bude dievca a teda po matke katolicka. ale hups,je to chlapec,podla mm aj on by mal byt evanjelik...

kandrea
18. jún 2013

...ja do kostola chodím len veľmi sporadicky...a netuším ako to budeme tiež riešiť lebo ja som evanjelička on je katolik...mne sa veľa vecí nepáči v katolickej cirkvi, (už pri svadbe som zistila, že kým im nezaplatíš tak je problém...a budú ťa naťahovať ako sa len dá, farár si otvorene pýtal nejakú obáločku, fľaštičku...že on chudák tiež musí z niečoho žiť že dostáva "len 300 EUR" mesačne-aspoň ja mám takú skúsenosť)...veľmi ma to sklamalo...v našom evanjelickom kostole povedali že nie je problém....zosobášia nás aj keď manžel je katolík žiadne podmienky nič...no manžel zase ani za svet nechcel ísť do nášho kostola...tvrdý katolík aj keď to kostola on vôbec nechodí...no nakoniec som sa podvolila...nebudem sa kvôli kostolu hádať...
ale zase aké je percento že si moje dieťa nájde evanjelika keď je oveľa viac katolíkov? a nechcem aby zažívalo to čo ja pred svadbou...
no naozaj neviem ako to poriešime...
no ešte máme trošku času na rozmyslenie...

zuzanat
18. jún 2013

@zuuzika tak to je tazka situacia, nezavidim ti. Ale prajem, nech sa rozhodnete spravne. Ja som katolicka, moj muz ma sice sviatosti, ale do kostola nikdy nechodil. Deti mame pokrstene v katolickom, takze v tomto smere sme to mali jednoduchsie. Ja do kostola chodim, co moj muz moc nechape a zase ma ani nepodporuje moc v tom, ked deti nechcu ist, v tom je to tazsie...

lublub
18. jún 2013

@terezka1947
@zuzanat
@kandrea fakt? vidis to, a u nas len poculi slovo evanjelicka a koniec..nemohla som nic.. ale to asi preto ze zijem v cisto katolickej dedine... ked je dedine zmiesana, tak je k tomu asi lepsi pristup...
manzel ti nechcel ist do evanjelickeho asi preto, lebo ked sa zosobasi v evanjelickom, tak straca pravo na prijimanie a spoved.. proste ho z cirkvi akoby vylucia.. moj mazel to podstupil,co ma dost stve resp. sklamalo... ja som navrhovala urady sobas, ale on absolutne nemal problem s evanjelickym sobasom... niekde som poucla ze teraz uz aj uznavaju sobase, resp. ze povolia katolikovi sa v evanjelickom zobrat, bez akehokolvek postihu, ze bude moct ist na spoved a prijimanie.. ale neviem co je na tom pravdy a od akeho roku to plati.. ma pocit ze to spravili asi neskor ako sme sa my brali.. hovorili mi to taky silne veriaci katolici, ze je to pravda.. ale na nete som niked o tom info nenasla..

a deti? zijem v cisto katolickej dedine, nabozenstvo maju dokonca uz aj vo skolke, co mi trocha vadi...ani nie preto ze ich uci katolicky farar, ale preot ze rozoberaju dospelacke temy, smrt a podobne.. apotom moja dcera ma z toho depky, ona je velmi citliva, potom mi plakal ze nechce aby osm zomrela a ani ona nechce zomriet.. myslism si ze pre dieta to nie je vhodne zatial..
ale deti mam krstene v evanjelickom kostole, po mne.. ja obcas idem do kostola ked sme u nasich, manzel ide aj so mnou, katolicky kostol ma priamo doma a tam sa mu dako nechce... horise to bude so skolou ked bude povinne nabozenstvo, neviem ako to spravime.. ako urcite jej nebudem branit chodit aj s tocom do katolickeho kostola, ale nechcem aby sa doplietla, aby maa v tom zmatok, uz som jej to par krat vysvetlovala a celkom to pochopila 🙂
a ako pikoska na zaver ... ked sa katolicky farar z dediny mojho muza dozvedel ze ma frajerku evanjelicku, tak mu povedal ze aby sa so mnou rozisiel a nikdy si ma nezobral 😀

terezka1947
18. jún 2013

@lublub vies,mozno myslel na to,ze to budete mat v zivote komplikovanejsie 😒 lebo ak by ste boli fakt "zaryti"veriaci,fuuha,tak dohoda je tazka....aj ked poznam taky par...a pekne to zvladaju,snazia sa zo svojich nabozenstiev vybrat to,co ich spaja...uprimne obdivujem take pary..lebo clovek ma dost inych problemov,kt.je potrebne riesit....
katolici maju sobas ako sviatost,evanjelici ju ako sviatost nemaju...a preto je tam problem s uznavanim...bohuzial plati,ze pre katolika plati sobas iba v kat.kostole 😒 teda ak chce prijimat sviatosti....no pravidla...
ale fakt ta obdivujem ako pekne sa snazis vysvetlovat dcere vsetko...celkom nechapem,preco ich zatazuju smrtou..to by mali rodicia vycitit kdy a ako tuto temy detom podat...lebo ako pises,deticky su rozne citlive...ved aj pre dospeleho je smrt tazka tema ☹

lublub
18. jún 2013

@terezka1947 aj my sa tak snazime.. niekedy je to tazke, mozno by bol zivot jednoduchsi kebyze sme rovnakej viery, ale zase keby nebol tento problem, mozno by bol iny, este horsi.. vedeli sme oboja do coho ideme, tak teraz si tak zijeme 🙂 respektuju to aj svokrovci, nestaŕaju sa do nas.. aj moji rodicia.. mozno nas okolie zo zaciatku riesilo a aj riesi ale ja to neriesim 😀 nech sa kazdy pozrie na seba..
dcerka je velmi vnimava a chape veci.. urcite ked budu vacsie a budu to mat v hlavicke, aj mladsou dcerou, usporiadane, co sa tyka rozdielov vo viere, tak budeme chodit aj tam,, aj tam do kostola.. tak ako sme chodili s manzelom, ked sme nemali este deti..
som zvedava ako o rok pochodim v skole, ked poviem ze na katolicke nabozenstvo nepojdu, ako to vyriesia, ci budu mat s tym problem alebo to budu akceptovat. aj ked si myslim, ze s tym budu mat problem.. na kat. nabozenstvo ich nechcem dat z toho dovodu, lebo od prveho rocnika sa tam deti pripravuju na prve svate prijimanie, kedze nase dcera nam nepojdu, tak sa mi to zda zbytocne zatazovat ich skuskami, testami...