Zvyky pri štedrovečernom stole

sunshinemoon
11. dec 2014

Ahojte. Aké sú vaše zvyky pri štedrovečernom stole? Z koľkých chodov sa skladá večera, s čím konzumujete oblátky? Pripravujete pampúšiky alebo pirohy?

womankc
11. dec 2014

@sunshinemoon u nás sa podáva kapustnica bez mäsa, vyprážaný kapor aj pečený na masle, zemiakový šalát, alebo cibuľový zemiakový, pred tým oblátky s medom a cesnakom a rozkrojujeme jablko a každý zje kúsok potom už len zákusočky vianočné na stole mám v jednom rohu šupiny, v druhom zbožie /pšenicu/, v treťom orechy a v poslednom peniaze , na stole je ešte okrúhly chlieb s oblátkou a ružencom - kapustnica je len kapusta, cesnak, veľa hríbov a mrvenica . Kapustnicu a chlebík som prebrala od manželovej rodiny , u nás sa varievala kapustnica s údeným, klobásou , smotanou a mäskom a na stole bolo veľmi veľa drobných špecialít od výmyslu sveta. Ja som sa ale časom prispôsobila manželovým zvykom. zdali sa mi krajšie . čosi je od nás , čosi od neho

zuna89
11. dec 2014

@4stanka4 u nás sa varí v obrovitánskom hrnci, aby ostalo 😉 a šalát robievame tak z 12kg zemiakov, aby bolo aj na 25teho 🙂

bonaqa2013
11. dec 2014

@bodka70 otca mám z východu, a moja babka piekla a hovorila tomu paska. Ale ja som k tomu nemala vzťah, nechutil mi, ani to nerobievam.

bonaqa2013
11. dec 2014

@zuna89 tak ten moj to takto isto robí. Šalát s rybou - kaprom može jesť celé sviatky. Ráno, obed ,večer

nice202
11. dec 2014

my mame na zaciatok oplatky s medom, cesnak, potom kapustnicu, rybu so salatom a hus alebo kacku...plus kolace. sme z vychodu a bobalky nejeme, nikomu nechutia /to je to s makom/

andrejka1974
11. dec 2014

u nas najprv oplatka s medo,m, potom bud kapustnica alebo rybacia polievka, majonezovy salat zo zemiakov,cibule a vajicok k tomu rybie file 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

bubelko
11. dec 2014

Bratislava: u nas sa zacinalo oplatkami s medom a cesnakom, potom sa davali opekance s makom, kapustnica, kapor a zemiakovy salat 😉

Svajciarsko: posledne roky sme zvyk zmenili: 24.12. veceriame fondue chinoise 😉
minuly rok a tento rok ideme opät lyzovat - syrove fondue 😉

samo_blaho
11. dec 2014

okrem iného:

vlastné oplatky, fazuľová s hríbami, filé so šalátom, makové pupáčky s medom, ... potom ledva vstávame 🙂

cuculiatko88
11. dec 2014

Nitra:zaciname oblatkou s medom,potom si delime ovocie,dalej je modlitba a pripitok,sosovicova polievka so zeleninou a kapor so salatom,a na druhy den robievam rezne 😊

qtinka46
14. dec 2014

My zaciname oblatkami s medom a cesnakom (pre zdravie) 1 orech rozdelime pre vsetych, 1 jablcko pre vsetkych , 1 orechovy ,makovy a tvarohovy kolac pre vsetkych, a medom sa urobi dievcatam krizik na celo aby boli kasne 🙂 potom nasleduje rybacia kapustova polievka ( je velmi kysla tak my ju jeme so zemiakmi s cibulkou) potom hribikova polievka a nakoniec salat s kaprom 🙂

sunshinemoon
autor
16. dec 2014

Teším sa, že ste sa do témy zapojili 🙂 Prajem Vám krásne sviatky, dobrú chuť, bohatého ježiška. A ak sa budete chcieť podeliť o vaše recepty, tak dávam do pozornosti stránku www.Najrecept.sk 🙂