Čo si obliecť na krst?

lienka.
28. feb 2007

Poradite?Ako obliest maleho?Treba biele?A ja? aka farba je dobra?Nakolko nenosim sukne,uvazujem nad nohavicami,nejaku bluzku,top,sako?vdaka.

lenadka
28. feb 2007

Ahoj lienka,
maleho oblec hlavne teplo-v kostole byva chladno a nas krst trval cca pol hodinku+ ceremonie kym sa vsetci usadia a potom sa to rozide. Mala bola v perinke + mala dupky /biele zamatove - take sviatocnejsie, ale aj tak ich nebolo vidno/ 🙂 a na tom pleteny svetrik a dve ciapocky, obycajnu a na nej pletenu, vsetko mala biele aj pletene teple papucky - no babky sa snazili a plietli. Este som pocas obradu lutovala ze som nenechala malu s perinkou aj v deke, lebo bola faaakt zima. Ja som mala cierne nohavice a kabat, manzel oblek a kabat. Pod tym uz ani neviem, urcite cosi take pohodlne ved som dojcila. 😵 Mam s krstu fotky v albume. Tak nech vam to dobre dopadne 😀

maaja
28. feb 2007

lienka, ja som kupila taku kosielku na krst ale este som vlastne ani velmi neuvazovala co si vsetci poobliekame, totiz nam hrozi, ze ziadny krst nebude ... nie sme zobrati v kostole a farari s tym maju neskutocny problem ...

lienka.
autor
28. feb 2007

My tiez nie sme zobraty a krs budeme mat,ale v sobotu o 7 00 ,vraj to robia pre slobodne mamicky.Nam to nevadi hlavne,ze bude pokrsteny,to je pre mna prvorade.dakujem za tipy.

maaja
28. feb 2007

lienka, my sme zobraty na urade 🙂 a to im vadi asi viac ako ked je slobodna mamicka ...

napriklad ked krstila moja sestra, vtedz som este bola slobodna a mohla som byt krstna mamina, ale teraz, ked uz som vydata - na urade - uz nemozem byt 🙂 super, ne ?

no a este k tomu obleceniu ... vtedy sestra mala maleho obleceneho do bieleho - biele dupacky a ta kosielka na krst ... a my sme boli tak normalne, sestra mala take obycajne ciernobiele letne saty ( bolo letoo ) proste normalne ako ked ides do kostola ...

cat
28. feb 2007

Lienka, malý vôbec nemusí byť v bielom. Moj mal napr. bledunkomodrý kompletík a v pohode 😉
maaja, aj mne sa rozum pozastavuje nad tými farármi 😖

maaja
28. feb 2007

mne na tom v podstate nezalei, mozno trosicka malicko ;) lebo ja aj tak nechodim do kostola .... choidila som ked sme boli deti, to nas oco strasne nutil ... a vlastne dohovara aj terz, sestra vravela, ze uz zasa ma reci, ze kvoli tomu ze sme nemali svadbu v kostole, nebudem jej moc krstit maleho a ze svoje tiez nebudem most .... verila by si, ze ma stale nahovara, aby sme mali este aj v kostole svadbu ?!

tessa
28. feb 2007

krstní rodicia musia byt prikladom pre krstňa, preto musia byt aj sobaseny v kostole, aku zaruku ma Cirkev, ze ich budete vychovavat v krestanskej nauke, ked ani sobaseni v kostole nie ste??

Toto uvadzam pohlad Cirkvi a odpoved na to, preco robia farari taki rozruch okolo nesobasenych manzelov v kostole, ktori chcu dat pokrstit svoje dieta..

A my sme mali krst po nieco vyse mesiaci a maly bol este v perinke a bol cely v bielom 😉

cat
28. feb 2007

maaja, napíšem ti ako je to u nás. Moj brat je slobodný a okrem krstu nemá nijaké sviatosti. Chceli sme iba jeho za krsného. Farár nám vysvetlil že nemôže byť uvedený ako krsný rodič ale môže byť zapísaný ako "svedok krstu" a vlastne moj syn nijakého iného krsného nemusí mať ak to tak chceme. Tak sa i stalo, a na krste brat vlastne plnil všetky funkcie krsného, t.j. držal malého, zapaloval sviečku..úplne ako krstný. Ešte dodávam že hovorím o kostole v Rači, z Pezinka to máte fakt na skok 😉 Ak by si chcela byť krsná sestriným deťom a nezáleží ti na tom či budeš na nejakom papieri zapísaná ako krstná či svedok krstu, tak toto je cesta. Inak fakt neviem..

kasis
28. feb 2007

sorry, ze sa vam tu pletiem, ale mne ide za krstnu sestra, ktora je este slobodna. Este sme neboli za fararom, ale to musia byt krstni rodicia zosobaseni?? A ked nema partnera? Dufam, ze teraz narychlo nebudeme zhanat krstnych rodicov podla cirkevnych predstav, vsak moja sestra bude tou najsamlepsou krstnou 🙂
A k tomu obleceniu, o male nemam starost, to bude vyobliekane, ale co ja??? Mam sice kostymy z obdobia spred tt, ale do tych sa zrejme tazko vopcham 😝 Ved mam este casu a uvidim kolko zhodim po porode. A vlastne sa uz aj tesim, ze si nieco pekne aj na seba kupim 🙂

vilkakatka
28. feb 2007

Kasis, aby tvoja sestra mohla byt krstnou musi byt pokrstna a mat birmovku...a vek min. 16 rokov...a vobec nemusi mat partnera 😉

kasis
28. feb 2007

vilkakatka, to mi odlahlo, lebo to ma vsetko, bola mi aj za svedka pri sobasi a neskutocne sa tesi na male. A rockov ma tiez dost. Dakujem

marfusaklimca
28. feb 2007

Baby, v čom na krst? Ale veď tam predsa nejde o to čo bude mať malinké na sebe, nesiete ho tam s istým úmyslom a ten je dôležitý. Farár nebude pozerať či má bielu, žltú, alebo modrú košieľku, ani to v čom prídu rodičia a krstní rodičia. Nikde nie je napísané kto a včom. Alá ta košieľka, ktorá sa prikladá na dieťatko počas krstu má byť biela, je to znak čistoty....
Len toľko môj názor..papa

lenadka
1. mar 2007

Cao dievcata,
presne na farbe oblecenia nezalezi a mamy kludne mozu byt normalne samo sebou slusne oblecene, ale netreba nic vynimocne - pokial si nechcete urobit radost nie cim novym peknym 😀 😀 😀 . Moja mala bola v bielom, lebo mala pekne biele veci, keby boli ruzove svetricky babky ustrikovali tak ma ruzove🙂
Len ak idete krstit v zime, oblecte babo hlavne tak aby mu nebola zima, kostoly su chladne - aspon vacsina. 😉

maca21
2. mar 2007

ahojky, tak my krstíme teraz v nedeľu a malého oblikam do zeleného menžestrového kompletu, tiež si myslím, že je jedno čo má na sebe a nikde nie je napísané, že musí byť v bielom a my klasika troška slušnejšie, ale tak v norme pa 😉

melory
2. mar 2007

u nas je taky zvyk ze babo ide na krst do kostola v bielom a v perinke, mne sa to paci a aj to dodrzim.

melory
2. mar 2007

keby som krstila na mestskom urade tak zas dam nieco frajerske a farebne.

zuzula
2. mar 2007

Melory ako myslis ze krst na MU? Ja som myslela ze krst je krestanska procedura, teda sa robi v kostole. Tak mi to teda vravela babka.

adetka
2. mar 2007

dievcata... aj ja mam otazku ohladne krstu... v evanjelickom kostole... musia byt obidvaja rodicia evanjelici?... a musia mat obidvaja vsetky nalezitosti?... nestaci u jedneho z nich iba krst?... prosiiiim

ja som totiy iba krstena evanjelicka a.v. a podobne aj cela moja rodina vratane mojej sestry, ktora chce byt krstnou mamou... manzelova rodina su katolici a maju aj birmovku... a planoali sme, kedze sestrin manzel nie je krsteny... poskladat krstnych rodicov z mojej sestry a jedneho z manzelovych bratov...

melory
2. mar 2007

adetka to utekaj na evanjelicku faru po radu, oni to maju volnejsie.

zuzula nie, byva aj krst na MU, len sa to tewraz premenovalo na uvitanie do zivota.

anielik
2. mar 2007

Ahoj Adetka,

toto mi napisala fararka, ohladom krstu...

aby mohlo byť dieťa pokrstené, mal by byť pokrstení jeden rodič a krstný rodič, v nevyhnutnom prípade iba krstný rodič.

u nas je to zlozitejsie...my nie sme pokrsteni ani jeden :(

viamka
2. mar 2007

krst by nemal byt odmietnuty nikomu, toto je len fenomen slovenska, klast si podmienky. ktory knaz skuma v afrike a inde na misiach, ci su rodicia sobaseni a ci maju krsni rod. sviatosti? krstia hlava nehlava, casto su rodicia neznami. ak chcete dieta pokrstit a nesplnate vetky podmienky, opustite svoju faru a hladajte inde, nie vsade je to take prisne.
a co na seba? nieco slusne a pohodlne a hlavne nie cierne. krst je o znovuzrodeni, je to sviatok dietatka aj celej rodiny. nie je dovod na cierne oblecenie. uz davno neplati "slusne" = v ciernom.

melory
2. mar 2007

anielik a to evanjelici???
lebo krestania maju ze musia byt obaja pokrsteny aj birmovku aj svadbu v kostole...!

snilko7
2. mar 2007

melory u nás pokrstil známym dcérku, aj keď nemali svadbu v kostole, takže to fakt asi záleží aj od prístupu jednotlivých kňazov

anielik
2. mar 2007

hej hej evanjelici

melory
2. mar 2007

juj snilko zabudla som napisat ze byvam v malom rime trnava, to vysvetli snad vsetko.

snilko7
2. mar 2007

melory 😀 no my máme tiež dosť prísneho kňaza, taká stará škola, ale zrovna keď krstili ich malú ho zastupoval druhý kňaz, lebo on bol na liečení, tak ktovie ako by to dopadlo, keby tu bol náš 😀

viamka
2. mar 2007

moj brat ide teraz krstit stvrtaka syna koli 1. sv. prijimaniu a nie su sobaseni v kostole a su obaja rodicia "len" pokrsteni. kr. otec ma aj birmovku a jeho zena je len pokr. suto katolici.

lienka.
autor
2. mar 2007

ozaj dievcata robi sa nejaky prihovor?myslim pred pslavnostnym obedom.Budeme to mat v restauracii asi 15 ludi hovori sa nieco?A co ,kto?rodicia,ci krsny rodicia?Dakujem

melory
2. mar 2007

u nas to bol moj manzel co povedal prihovor a bolo to pekne, potom sme sa pomodlili a uz len si uzivali mnami.

marfusaklimca
2. mar 2007

u nás to bolo podobné ako u melory...niečo milé na úvod krstní povedali, pomodlili sme sa, a šup papkať. Mali sme krásne tortičky, a ja som mohla len kulilinček ochutnať- kvôli kojeniu 🙂, ale tajne som si dala 😉