Môžeme mať krstného rodiča, aj keď nemá 1. sv. prijimanie?

alexsk
21. aug 2019

Ahojte,

poprosila by som o radu, ci je mozne pokrstit dieta v rimokatolickom kostole a mat za krstneho rodica niekoho, kto ma krst, birmovku, no nema 1. sv. prijimanie. Druhy krstny ma vsetky nalezitosti. Pripadne, ci je to mozne v grekokatolickom kostole. Dakujem

sirikami26
21. aug 2019

@alexsk zdravim.zaujimave je že ako si urobil birmovku bez prijímania? Takto vám poviem, všetko záleží od farára. Niekde sa dá, niekde nie. U nás v Ružomberku riešili aj to či sú rozvedení tak sme krstili po známosti na východe. My sme neboli ani zosobášení. Tak veľa šťastia. Choďte sa opýtať na faru a budete si na istom. V cirkvi nie sú pravidlá, ide o povahu farára a možno aj rozhoduje milodar ... Nika

veronika4495
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
peter952
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vendulka80
21. aug 2019

No ak niekto mal birmovku bez prijímania tak najmenší problem bude vybavit krst. Asi to fakt zalezi od hrúbky milodaru a nálady kňaza.

klarissa25
21. aug 2019

ten co ma vsetky sviatosti bude krstny a ten co ma birmovku a prijimenie nie( comu fakt nerozumiem) bude svedok krstu...

nenne9
21. aug 2019

Birmovku má a prijímanie nemá????nemylis sa náhodou???

fednaja
21. aug 2019

@alexsk Treba sa informovať priamo v tom kostole 🙂 Tam povedia všetko, ale ak má birmovku má aj prímanie skôr to bude asi opačne :D

janinah
21. aug 2019

Čo očakávate od krstného otca? že bude podporovať vaše dieťa v živote podla viery alebo bude "len" darčeky na narodeniny nosiť? od sudcu,lekára,právnika by vám ani nenapadlo výnimku pýtať,ked zákon a pravidlá hovoria jasne.U kňazov vybavuje..netušíte však,že kňaz si berie také výnimky na seba,na svoju dušu pred Bohom,musí vedieť vo svojom kňazskom svedomí to zdôvodniť prečo dovolil to,čo dovolil.

szzuzka
21. aug 2019

@alexsk ked ma birmovku musi mat aj 1. sv prijimanie. ale ked nema, vyrieste to s fararom. manzel mojej sesterky mal vsetko naraz 🙂 pred svadbou

bambulka712
21. aug 2019

žienky birmovku môže mať, aj keď nemá prvé sväté, u gréckokatolikov je birmovka spolu s krstom.
@alexsk my sme mali ten problém, že "krstný" nemal birmovku a tak je zapísaný ako svedok krstu nie krstný rodič a malý má iba krstnú mamu. To bolo v greckokatolickm kostole. Neviem či Ti niektorý kňaz povie niečo iné, tiež majú na to určité predpisy...

alexsk
autor
21. aug 2019

ahojte, dakujem vsetkym za odpovede. Neviem, co je cudne na tom, ze ma krst a birmovku, ved v greko je s krstom rovno aj birmovka, to len v rimo sa robi vsetko na trikrat, aby z toho mali viac penazi. Cize preto ma krst a birmovku, lebo je v grekokatolickej cirkvi. Ja som tiez tak mala pred sobasom, musela som si dorabat 1. svate iba. Nastastie farar nerobil ceremonie okolo toho, akurat, ze je dost daleko, tak by som nerada cez neho riesila aj krstiny. Preto ma zaujima, ci je potrebne, aby mal vsetky nalezitosti, ak ho chceme za jedneho z krstnych rodicov.

klarissa25
21. aug 2019

@alexsk tak áno musí mať všetky náležitosti. Inak ma zaujal tvoj dotaz na to ze rimo sa to robí na 3x aby mali z toho viac peňazí. Za to nemusíš farárovi platit, je to jeho práca...

anna777115
21. aug 2019

Lenže,ty si sa pytala,ako je to v rímsko-katolíckej cirkvy,nie v gréko....

alexsk
autor
21. aug 2019

@bambulka712 dakujem bambulka, takze aj v greko je to tak? Urcite sa pojdem informovat na faru, na greko, aj rimo. Moj chce iba v rimo krstit sice, ale uvidim, kde budu pristupnejsi.

alexsk
autor
21. aug 2019

@anna777115 pozri, hadat sa nebudem, precitaj si este raz moj prispevok. Ja som iba vysvetlovala vsetkym, ze moze mat clovek krst a birmovku a 1 sv. nie. To je vsetko.

romanka_369
21. aug 2019

@alexsk u nás nemohol byť, je iba svedok krstu..

montemotherone
21. aug 2019

@alexsk ak má v gréckokatolíckej viere krst a birmovka takú váhu ako v rimokatolickej všetky tri sviatosti, prečo by si mal niečo "dorábať". Chodí dotyčný normálne na prijímanie počas omše?

ivkakaska
21. aug 2019

My sme mali pri synovi krsnu mamu, ktora az ked si isla vybavovat Krsny list, zistila, ze je grekokatolicka a nie rimsko ako si myslela.. Krstili sme v rimskokatolickom kostole a nebol problem.. Teraz ideme krstit dcerku a bude mat inu krsnu a ta je uz rimskokatolicka..tam kde krstime skor farar by videl problem ak by bola rozvedena, zila s niekym v spolocnej domacnosti...
Inak ako pisu vyssie, zial alebo nastastie, vyberte si, vsetko zavisi od farara, citala som pred tyzdnom diskusiu, ze ci sa da v Petrzalke mat krsneho bez birmovky a ze ano, da sa niekde..

montemotherone
21. aug 2019

@alexsk https://www.rkfustropkov.sk/337-sv-prijimanie-g... podľa tohto, ak je budúci krstný normálny praktizujúci katolík, chodieva na prijímanie, je hlúposť ísť na "prvé prijímanie". Vy ho teda máte s krstom a pokračujete 🤷 Určite ale treba komunikovať s farárom 😉

montemotherone
21. aug 2019

@ivkakaska ono vieš, "dá sa" hocičo 😏 U nás farár "odporúčal" aby krstní rodičia mali všetky potrebné sviatosti. To, ako sa zariadia je už na ich svedomí. Ide o to, čo od krstu rodičia očakávajú. Či si to chcú len odbiť, alebo vnímajú jeho dôležitosť v živote ich dieťaťa a dôležitosť sviatostí a vôbec duchovnej prípravy krstných rodičov 🤷

alexsk
autor
21. aug 2019

@montemotherone
@ivkakaska baby, dakujem za odpoved.

ivkakaska
21. aug 2019

@montemotherone mnooooo, u nas to berie zivotne dolezito jedine svokra, ja nie som ani pokrstena a jedine preto to davam, lebo pred svadbou v kostole som podpisovala papier, ze deti budem vychovat v katolickom duchu, iny dovod u mna nie je, manzel ma aj birmovku ale jemu je to tiez... Svokra si podchytila syna 4,5 a ked sme tam v nedelu, ide s nou krpec dobrovolne do kostola.. Predpokladam, ze pride cas aj u dcerky 20m, ja im branit nebudem vo viere ale ani ju nebudem doma pretriasat.. Ina ak by sa sami pytali a prejavili zaujem

bambulka712
21. aug 2019

@alexsk ono spravne podla cirkevneho prava dieta dedi vieru podla otca. Takze ak je manzel rimo a chces dat dieta pokrstit v greko tak, manzel musi podpisat papier ze s tym suhlasi.. My sme to tak riesili lebo manzel ak ide do kostola tak ku nam preto nemal problem aby nase deti boli greko.

alexsk
autor
21. aug 2019

@ivkakaska napodobne, nechcem tu rozpisovat dovody, lebo niekoho to bude zbytocne pohorsovat, ale u nas je veriaci manzel so svokrovcami a robim to jedine preto, lebo je to pre nich dolezite a inej cesty niet 🙂 Ja nechcem krstnych ani na to, aby ich viedli k viere, ani na darceky, ako tu bolo spominane, mne uz nepresla svadba na urade, takze nemam na vyber. Manzelovi, ani svokrovcom nebudem branit vo viere, ani aby chodilo dieta do kostola, ked bude starsie, nech sa same rozhodne, ci chce, alebo nechce verit. Celkovo mi pride, ze su ateisti viac tolerantni, ako niektori veriaci. Tym nechcem vsetkych hadzat do jedneho vreca, kedze manzel a svokrovci su velmi veriaci, no akceptuju, ze ja nie, ani ma nenutia chodit do kostola a podobne, takze to si cenim.

bambulka712
21. aug 2019

@montemotherone len mimochodom, v greko tiez musi byt prve svate aby mohli chodit na prijimanie. Ten link je o tom, ze deti od krstu po zaciatok 3. rocnika chodia na prijimanie no potom prestanu a pripravuju sa na spoved. A opat prijimat mozu az po spovedi. A to prijimanie deti sa opatovne zaviedlo myslim pred 2ma rokmi. Sviatosti su u nas rovnake ako u rimo, nie sme ina viera len, mame ine obrady. 😉

diablikovci
22. aug 2019

Veľmi veľmi záleží na farárovi. U nás deti krstia v rímskokatolíckom kostole aj bez krstných rodičov.

sirikami26
31. aug 2019

@klarissa25 áno nemusíš, ale u nás v rk to nenazyvaju poplatok ale milodar. Kamarátka.vybavola pohreb a musela zaplatiť 20€. Že milodar aby farár prišiel na pohreb. Veď toto, všetko by mali robiť ako nezištnú pomoc, ale všetko záleží od povahy farára.