Svadba introvertov

janickadusicka
14. nov 2018

Dobry den
Su tu nejake dievcata introvertky, ktore su uz vydate a mohli by mi dat inspiraciu, ako urobit vlastnu svadbu tak, aby som z nej nemala paniku?
S muzom sme rovnake povahy, introverti, neznasame pozornost druhych, nie sme ziadni bavici publika, mame dost problem s vacsimi skupinami ludi.
Dohodli sme sa, ze sa teda vezmeme. Chceme malu svadbu len pre najblizsiu rodinu a kamaratov, teda pre ludi, s ktorymi sa dobre citime. Potrebovala by som trosku inspiracie, ako to urobit, aby sme z toho mali zazitok, bolo to slavnostne a aby sme neunudili nasich hosti.
Prinajhorsom urobime obrad o 2 svedkoch a rodicoch, ale to naozaj len prinajhorsom, ak nic ine nevymyslim.
Dakujem 🙂

caroline_
14. nov 2018

My s manželom sme tiež introverti, svadba bola na úrade s 2 svedkami, potom sme išli na večeru. Pre nás najlepšia svadba, lacná a bez šaškovania 🙂

tyrkysova_kobyla
14. nov 2018

@janickadusicka kamaratka mala tiez len sobas na urade a potom mala oslava s tortou na byte

rybka16
14. nov 2018

Mali sme malú svadbu, dokopy aj s nami 25 ľudí (len rodina a svedkovia). Bol obrad, tam sa pozornosti nevyhneš. :D Potom sme sa presunuli do hotela na večeru, žiadna tancovačka, nič, mali sme pustený len taký hudobný podmaz, veľmi nenápadný. Pofotili sme sa s hosťami, najedli, porozprávali, asi o deviatej večer sa ľudia začali poberať domov. "Mladí" (svedkovia s partnermi, švagriná s mužom a my) sme ostali ešte v hoteli v bare, rozprávali sme sa, smiali, vyjedali koláče, pili do tretej rána. Nám sa naša svadba páčila a viem, že aj rodine. Nikto tam nie je vyslovene párty typ, "zábava" by bola fakt nasilu. Mali sme pekný obrad v krásnom prostredí, hostinu tiež, slávnostné to bolo, čo viac si priať?

laurita285
14. nov 2018

TO ako keby som o sebe čítala. Nemám záujem o svadobný tanec ani podobné cermónie lebo neznášam keď na mňa niekto čumákuje...
Sobáš bude teda na úrade nakoľko mi prišlo trápne tam pozvať ľudí a nasledne kdesi v reštike sedieť jak na kare 😂

rybka16
14. nov 2018

Ešte som zabudla: Z tradícií sme mali len rozbíjanie taniera pri príchode do hotela a spoločné jedenie polievky. Toť vsjo, žiadne odobierky, prvé tance, čepčenie, únosy a ja neviem čo.

ibrunova
14. nov 2018

Obrad na úrade s rodičmi a súrodencami, potom spoločný obed- večera, prípadne nejaká chata- grilovačka, alebo posedenie doma pri vínku..Ja tiež neznášam ceremónie..

asia83
14. nov 2018

@janickadusicka My tiež nemáme radi pozornosť. Malá svadba, iba rodičia a súrodenci. Všetko zjednodušujte. Šaty jednoduché, ja som mala šité, maľovala som sa sama, účes rozpustené vlasy, natočené u obyčajnej kaderníčky. Oznámenia som si robila sama, vytlačila sama. U nás sa tancovalo minimálne a nikto sa nenudil, lebo sme mali krátku oslavu po obrade (od cca piatej) do cca desiatej. Kecali sme, jedli, pili a bolo dobre.

conspi
14. nov 2018

@janickadusicka my sme mali tiež svadbu len s dvoma svedkami a bola to najlepšia svadba akú som zažila 🙂 nebola som v strese ako iné nevesty, ušetrili sme kopec peňazí a bol to naozaj pekný zážitok. Po obrade sme šli na obed a večer sme strávili a oslávili so svedkami u nás doma 🙂

kathhii
14. nov 2018

@janickadusicka
Ahoj, ja s manželom sme takisto introverti, nevedeli sme si predstaviť klasickú svadbu s milion hostami, kde by sme mali tancovať a hostia by sa mali zabávať, vymýšlať im program, behať okolo výzdob, výslužiek a kadejakých kravín čo treba na svadbu. Nevieme tancovať a mali sme 30 keď sme sa brali po 6 rokoch a 4 rokoch spoločneho bývania tak sme sa cítili starí na odobierky, čepčenie, a iné ceremónie. Kedže milujeme hory tak sme sa rozhodli , že spravíme svadbu na Lomnickom štíte. Počiatočné nadšenie opadlo, keď sme zistili že iba obrad stojí cca 600 eur+ lístky pre vśetkých... Nakoniec sme to poriešili tak, že dole v Smokovci sme mali obrad- tam prišli naši kamaráti, a ten, kto chcel z rodiny / všetci sme cestovali 130 km-1,5 h/. Tí sa zúčastnili na obrade, ktorí sme mali o 12:30. A potom išli domov, alebo si eśte spravili krátky výlet niekde do okolia. Rodine a kamarátom sme zabezpečili zákusky a chlebíčky, ktoré si po obrade zobrali domov ako výslužku...
My sme spolu s naśimi rodičmi a súrodencami pokracovali hore na Lomnický štít. Tam sme mali svadobnú hostinu a prespali sme tam. Program sme si hore urobili samy, lebo tam ešte nikto s nás nebol tak sme boli skoro stále vonku. Fotil nás švagor. Takže máme aj také iné svadobné foto ako ostatní :D Naši hostia mali super zázitok z výhľadu a aj hostina bola chutná a bez starostí. Výzdobu mi boli ochotní zabezpečit podla požiadaviek, vybrali sme si z menu. Nápoje boli v cene..Ubytovanie super na úrovni...Jedniné, čo sme si zabezpečili sami bola svadobná torta, ktorú sme si doniesli hore sami. O všetko ostatné, vrátane lístkov nám zabezpečil ubytovateľ, takže sme nemali žiadne starosti. Len vybaviť obrad na matrike a vybrať menu a zaplatiť ubytovanie...
Ak ste taký typ ako my, tak vrelo odporúćam, a ani to nevyjde tak draho a zážitok na celý život...

kathhii
14. nov 2018

Z tradícii sme mali len prenesenie cez prah...
Šaty som si kúpila na bazári, aby som nemala nervy, že ich zatrhnem, zablatím... Kaderníćku a vizáž som absolvovala ešte doma. Všetko sa pekne postíhalo tak ako malo, bez stresu.
Manžel bol ráno po kyticu a zákusky a chlebíky. Po tortu sa išlo deň dopredu.
Svadobné oznámenie sme si dali vyzerať z dreva do tvaru Kriváňa.

fomelka
14. nov 2018

Môžete mať starejšieho, ktorý bude "šaškovať" za vás a vy mu poviete do akej miery sa chcete do programu zapájať 🙂

hanah2
14. nov 2018

Pri prvom sobasi som na natlak rodiny urobila ustupok, ze najblizsia rodina, biele saty, obed po obrate... ale nemala som z toho dobry pocit a cele roky som si to potom vycitala, ze som to urobila na ukor seba a svojich predstav o zivote v prospech toho, aby boli spokojni ludia okolo mna. Teraz pri druhom sobasi (manzel ma rovnaky postoj ako ja) iba obrad so svedkami a detmi, doma torta a sekt. Mama je sice urazena, ale ja som si tentoraz (poucena) stala za svojim.

warholette
14. nov 2018

Aj my sme mali taku, obrad bol na Stiavnickom zamku, potom obed/vecera v restauracii pre 30 ludi, len najblizsi pribuzni, babka a dedko, ujovia a tety. Ziadne tradicie, ziadne prkotinky, ziadne tancovanie, skratka nic. O osmej bol "rozchod" a ja s novym manzelom a par kamaratmi sme si este isli sadnut do baru. Mala som kratke biele saty na ramienka, z dlhej roby a zaveja na mna isli mdloby, a po desiatich rokoch uz veru ani neviem, do coho som sa do toho baru prezliekla haha. Jednoduche, male, skromne, a dodnes na to spominame ze aka super svadba.

eva_eva
14. nov 2018

Keď ste introverti, tak by som volila taký kľud, žiadne veľké tradície, zvyky, hry a podobne, ale len také príjemné posedenie, obed, teda večera v kruhu najbližších, možno spoločný tanec, ale robte len to na čo sa cítite 🙂

simca06022011
14. nov 2018

Spravte si to s tym čo chcete a zvladnete. Začnite s tym koho tam chcete pozvať a uvidite. Ak malo ludi, urobte si len obrad s obedom/večerou... Ja som bola na krásnej svadbe minulé leto, veľmi akční boli, nedala by som to ja osobne ( dva obrady
, Cirkevný s dvoma fararmi a ešte civil, presuny...), tiež neznášam pozornosť. Ale uvedomte si, že tam budú len blízki ľudia a priatelia. Najviac sa mi páčil obrad, ktorý bol vonku viac menej na vonkajšej terase ( civilný), pani z úradu mala krasnu reč, farebným pieskom a niečím ešte plnili sklenené srdce na striedačku (malo to symbolizovať ako sa majú dopĺňať) .. ostalo im to jednak na pamiatku a vsetci sme si dobre poplakali :D nevestu dosikovali naše deti, tie mali radosť mohli jej po zemi lupene porozhadzovat atď...mohlo to mať tak 30 minut. Potom vedľa bola sála a vecera, starejsi riešil všetko, mladomanželia teda stres nemali s tymto. Nebolo tam podľa mňa nič prehnane a veľa ľudí odišlo slušne ( po vlastných alebo aj nie) pred 22. Ja by som nedala tie tance pred všetkými atď... Zase bude na čo spomínať 😂 mohlo nás tam byť 30 niečo a napr. Na parket to bolo málo, nie je väčší trapas ako keď tancujú 2-4 ľudia... ak nebude partia kamarátov, žiadne saskovanie netreba, lebo nebude sa mať kto zapojiť.
Hlavne si to naplánujte vy. Žiadne babka, svokra, mama urobí paradu a vám sa do toho nebude chcieť 🙂

lilke
14. nov 2018

Svadbu sme naviazali na termin plesu, takze sme ju mali v zimnom obdobi. Rodicia, surodenci, najblizsi kamarati - 15 ludi. Najprv svadba v kostole, potom do hotela najest sa a posediet si, vecer sme sa presunuli na ples, vsetci radi tancujeme. Tam sme sedeli pokope, zatancovali sme si, o zabavu bolo postarane, a my dvaja s manzelom sme neboli stredobodom pozornosti. 🙂

e_lenka
14. nov 2018

my sme tiez nechceli robit nejake divadielka, ale zaroven sme chceli svadobnu hostinu aj s tancom. Dopredu sme vsetkych vratane DJ-a upozornili, ze ziadne hry, divadielka, ani nic podobne sa konat nebude, ze proste dokedy sa budu ludia prirodzene bavit dovtedy bude svadba a ak by to zacalo viaznut, tak sa to proste rozpusti, ale ziadne hry na ozivenie zabavi sa konat nebudu a nakoniec sme boli do rana do siestej a DJ-ovi sme este zakazali hrat take tie klasicke svadobne odrhovacky ala repete, ale dali sme mu zoznam kapiel ktore sa nam pacia a hral hudbu, ktora sa nam paci... Jedini koho sme zabudli upozornit bol personal hotela kde sme mali hostinu, takze sme sa nevyhli zametaniu crepin, ale inak bola svadba aj hostina velmi prijemna pre vsetkych zucastnenych a dokonca nam viaceri povedali, ze to bola najlepsia svadba na akej boli 😉

dagmara17
15. nov 2018

@e_lenka Mne sa toto tak páči, že zábava pokiaľ bude plynúť, že nič netreba tlačiť, lebo niektoré tie hry vedia byť aj dosť trápne. Ale tak samozrejme, že je dobré keď si každý spraví svadbu podľa seba, podľa svojho uváženia 🙂

janickadusicka
autor
16. nov 2018

dakujem vsetkym za tipy 🙂 ako nad tym premyslam, tak sa to coraz viac zacina komplikovat 😂
samozrejme, otec, svokra, babka, sestra, brat, kazdy ma vlastne predstavy o tom, ako by sme sa mali zobrat.
Na jednej strane kvoli rodicom a kamaratom by som nechcela svadbu len o dvoch svedkoch, pride mi to sebecke. Na druhej strane, nechcem riesit vsetky tie veci okolo svadby, odobierku, saty, topanky, kyticu, vyzdobu, tortu, jedlo, pitie, potom upratovanie... najradsej by som bola, keby to vsetko niekto zariadil za mna a ja by som tam len prisla sa zabavit 🙂

warholette
16. nov 2018

@janickadusicka a co tak nejaka agentura co ti svadbu zorganizuje na kluc? saty a topanky si asi budes musiet aj tak zohnat sama, ale urcite su ludia alebo spolocnosti, co sa ti postaraju o zvysok 🙂

eliska13
16. nov 2018

@janickadusicka chápem, že je niekto introvert, ale , aby Ťa aj šaty, jedlo, torta obťažovali tak načo to potom silis?Chces sa vôbec vydávať, alebo nestrpis ten výber siat a par veci kvôli tomu?
Ak to je tak tiež by som si všetko objednala cez agenturu s hotovo.Tak sa zoberte len vy 2, svedkovia jedny saty, večera a hotovo.Inac tiež nemám rada tie trápne hry, saskovanie, ale myslím, že sa to dá spraviť aj vkusne a bez násilnosti vyberania peňazí a podobných natlakov

simca06022011
16. nov 2018

@janickadusicka jaaaj tak ale toto už nie je introvertna svadba ale lenivá 🙂) choďte na svadbu niekomu inému ;) alebo agentúru porieste ale to tiež buď obťažovať keďže im tiež treba všetko nadiktovať, skúšať, odsúhlasiť..

jana_eyre
16. nov 2018

ja s muzom sme tiez introverti, neznasam svadby, neznasam byt stredobodom pozornosti, neznasam sa tvarit ako druhych bavim, citim sa trapne ak rozpravam pred viac ako 3ludmi.. svoju svadbu som si predstavovala tak, ze pozvem len dvoch svedkov a vezmeme sa aj v riflach.. to by ale neprezila svokra a viem ze aj moju mamu by to trapilo ak by zila.. tak som si povedala, ze pozvem len rodicov a surodencov s rodinami, plus moju kamaratku s priatelom co nam boli svedkovia na obed po obrade a pojdeme domov.. ale to nasa svokra nevedela prezit, trvala na tom, ze nam aj prispeje (financne je na tom velmi dobre) ale musi pozvat vsetkych co sa slusi, co by kto povedal..

podvolila som sa, moja svokra je autoritativna osoba, proste ma zlomila a nasa svadba bola najtrapnejsia sirokodaleko.. mali sme obrad, potom sme sli do restiky ktoru vybrala svokra, tam nas kamarat rovno pofotil, dali sme si neskorsi obed, tortu, potom vsetci kecali, potom.vecera a ja som sla s muzom o 19 domov, lebo sme mali maleho syna a ja som bola tehotna s dcerou.. nemali sme ziadnu zabavu, tradicie aspon v tom ma akceptovala svokra, ale teda ostatni (najma tetky zo sirokej rodiny) moc spokojni neboli, lebo ved co je to za svadbu.. uprimne, som rada, ze to mam za sebou, nikdy tonm uz neplanujem opakovat 😂 a keby som sa vydavala s mojim terajsim rozumom, tak by som sa vykaslala na vsetko nikomu nic nepoviem a oznamim to az po obrade na obede..

ikke
16. nov 2018

odobierku nemusis mat vobec, jedny saty a topanky snad zvladnes kupit, aj tak ich musis vyskusat, kyticu nech zariadi zenich, vyzdobu sestra (ak uz na to ma vek, ale bez vyzdoby sa to tiez v pohode da), tortu nech zariadi svokra, jedlo+pitie=restika...

pred rokmi som bola na svadbe kolegyni, boli sme na obrade, potom sme vsetci z obradu isli na tortu/zakusky a sampanske do jednej restiky. po hodinke isli mladomanzelia s blizkou rodinou na veceru a my domov. nevesta mala spolocenske saty (nie biele), malu kyticu do ruky.

katkattf
18. nov 2018

Ako by si písala o nás s mužom :D obaja introverti, čo sa vyhýbame väčším skupinám ľudí, okrem najbližšej rodiny 🙂 ale tiež sa necítime ako ryba vo vode.. vedeli sme, že vlastnú pojmeme po svojom. Zobrali sme sa na úrade, týždeň pred svadbou sme si ju dohodli na matrike :D len my dvaja a dvaja svedkovia kamaráti, oblečené som mala riflovú suknu a biele tričko, biele tenisky, muž mal to isté, okrem tej sukne 🙂 ale krátke riflové nohavice a bolo to pre nás výnimočné, vôbec nie obyčajná svadba, lebo sme si ju spravili po svojom, a ten čarovný okamih, keď sme si povedali áno tam bol aj tak.. nepotrebovali sme k tomu svadobné šaty, obrúčky, kopu ľudí a hostinu v reštaurácií, kamarátov sme potom pozvali na grilovačku u nás na záhrade a bolo 🙂 síce sa medzi nimi naši takí, ktorí to doteraz nepochopili a možno sa aj urazili, že sme nerobili veľkú svadbu v kostole a hostinu (väčšinou len veriaci), ale z toho si hlavu nerobíme, každý by mal mať svadbu podľa seba, hlavné je, aby ste sa dobre cítili Vy dvaja na inom nezáleží. Ak chcete, zoberte sa v prírode, na matrike, pozvite toľko ľudí, koľko je pre Vás prijateľné 🙂

kathhii
19. nov 2018

@janickadusicka
Kľudne si pozri aj moja svadba, tam je viac báb, čo to riešia.Isto tam nájdeš aj nejaké inšpirácie.
Ak nie si spoločenský typ. Tak by som to asi odbila iba obradom a slávnostným obedom, alebo posedením.

ruzicka1989
20. nov 2018

Necitala som predosle komentare. Ja som tiez introvertka, muz ani nie, ale tiez mu nejaka velka pozornost nerobi dobre. Mali sme pekny obrad v kostole a potom rodinny obed - rodicia, surodenci s rodinami, babka, krstni rodicia a muzova teta s rodinou. Trochu som sa bala, ci nebudem potom lutovat ze som tam nemala napriklad sesternice a kamosky, ale... Ak by som sa mala este raz rozhodnut, spravila by som to rovnako. S kamoskami som sa vyblaznila na rozlucke. Po obede sme s muzom odisli do tatier, mali sme aj svadobnu noc a hlavne sme si oddychli. A nedokazala som si. Predstavit ze by som mala do rana tancovat na vlastnej svadbe, kazdemu sa venovat... Mna toto vycerpava neskutocne 🙂Aj muz bol maximalne spokojny

ruzicka1989
20. nov 2018

Inak este dodam, ze normalne sme mali fotografa, ja som mala krasne biele saty, mali sme svadobne auto... Cize tieto veci tam boli dodrzane

klsmat
22. nov 2018

@janickadusicka: my sme tiež skôr introverti. Na svadbe nás bolo 26 (vrátane nás). Oznámenie sme si navrhli a vytlačili sami. Šaty úplne jednoduché mi sila teta. Kvety zabezpečila mama, tortu svokra, filmoval nás bratranec, fotil kamaratkin priateľ, program pre hostí mala na starosti sesternica. Obrad bol v kostole, radosť bola väčšia ako tréma. Pohostenie bolo v reštaurácii - taký menší salónik. Radi tancujeme, takže sa aj tancovalo a DJ bol kamarát. Každý hosť mal úlohu a všetci sa dobre bavili do cca pol noci. Vďaka tomu sme ušetrili veľa peňazí a na svadbe mali ozaj iba najbližších. (Rodičov, súrodencov, kamarátov - svedkov, bratrancov a sesternice - tých najbližších). Keby sme mali pozvať celú rodinu, bolo by nás vyše 80, len z rodiny.

klsmat
22. nov 2018

A auto bolo otcove z práce, zdobila ho mama. Mali sme aj odobierku a cepcenie, ale všetko iba v kruhu najbližších. Máme radi folklór, tak preto. Inak farbenie vlasov, účes a maľovanie som si robila sama.